Aký veľký môžem mať invalidný dôchodok, keď trpím paranoidnou schizofréniou?

er26
5. feb 2022

Ahojte mám 26rokov a diagnostikovali mi Paranoidnú schyzofréniu. Moja psychiatrička mi poradila že mám podať žiadosť na ID. Bol som aj na psychotestoch...celkovo mám problém zo sústredením a problém zo stresom..ďalej strašne zabúdam ale to mám asi s elektrošokov...ďalej pocity úzkosti strachu sem tam počujem hlasy a cítim dotyky na tele a podobne...mám problém s hociktorou prácou nevydržím nej kvôli týmto ťažkostiam...a bojím sa aby mi nedali malý dôchodok pretože musím platiť nájom a sprácou mám problémy ...neviem čo robiť...a ešte mám otázku keďže som mal aj predtým rôzne diagnózy od roku asi 2015 ktoré písali že keď sa stav nezlepší má sa zmeniť diagnóza na schyzofréniu, či mám nárok aj na spätný dôchodok do 3rokov do zadu od podania žiadosti na ID...ďakujem pekne za každú odpoveď moc mi pomôžete 😊

mb2021
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
er26
autor
5. feb 2022

@mb2021 mám 26 a som chalan ...a keďže som mal tieto problémy mám odrobené málo na papieri väčšinou som robil na brigádach a bol som aj na úrade práce..

er26
autor
5. feb 2022

@er26 keď to mám spočítať tak asi vo firmách mám asi rok odpracovaný ...ale papiere už nemám keď som mal depresiu som všetky spálil tak si to neviem ani pozrieť 🥺

tina4931
5. feb 2022

@er26 musíš mať odrobené minimálne dva roky. Vyplácaný je spätne od dátumu podania žiadosti (ak je priznaný).

er26
autor
5. feb 2022

@tina4931 no a keď nemám čo mám robiť ? Problémy som stým mal od roku 2015 ..na to sa nepozerá ? Teraz neviem ako odrobím ten ďalší rok ..

alexk12
5. feb 2022

@er26 to jedno musíš mat odpracované min 2 roky inak zbytočne podávať psychiatrická tiež nevie všetko, dala ti len možnosť podať si,

tina4931
5. feb 2022

@er26 To neviem. Na psychiatrické dg. bývajú všeobecne tie vyššie percentá. Len sú tam určité podmienky a tou je aj odpracovaný počet rokov podľa veku.

er26
autor
5. feb 2022

No napríklad teraz som na takej zmluve že robím len 40hodin mesačne na papieri..čo ani není pravda robím viac a platia mi na ruku aj keď som teraz už od novembra na PN kvôli môjmu zdravotnému stavu lebo nevládzem už nič Absolútne sústredenie pamäť a stres je najväčší problém s tou depresiou väčšinou viem bojovať ,...a nie sú nejaké výnimky?

er26
autor
5. feb 2022

@er26 neviem teraz čo mám robiť ...nemám ani papiere ako to vypočítam že koľko som robil...oni si to zistia či ako to funguje ?

aculy
5. feb 2022

@er26 Dobry den, socialna poistovna si samozrejme vie zistit kolko ste odrobili. Ako sa pisalo, musite mat odrobene dva roky, popr sa vam rata aj ked ste bol evidovany na urade prace (rata sa len do roku 2003). Co neviem, ci splnate

oliva276
5. feb 2022

Počas obdobia brigád si robil riadne na zmluvu a mal si platené poistenie do SP? Obdobie evidencie na ÚP by si mohol, prípadne tvoja rodina doplatiť - ak si to môžete doplatiť . (Ak si nejaké obdobie mal zaplatené zamestnávateľom, SP ti to zistí)

er26
autor
5. feb 2022

@aculy no to nesplnam do roku 2003 ...škoda :/ to by mi pomohlo dosť

havranka31
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
viestta
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
er26
autor
5. feb 2022

@oliva276 brigády som robil len na dobrom slove ...pracoval som v Samsungu asi mesiac potom Sedíte asi 4mesiace potom v amazone asi 6 mesiacov a v jednej malej firme tiež mesiac a teraz ako som písal mám zmluvu od Apríla minulého roka do teraz no ale mzda tam bola 156€ za mesiac tak to neviem ako sa počíta ...či to je jedno ? Asi nie však ? Musíš mať odpracované hodiny ...

loginexistuje
5. feb 2022

mozes si aj doplatit za obdobia co si bol na UP a mozes ho mat aj celkom dobry chod na soc poistovnu povedia ti co mas doniest a nasmeruju ta

er26
autor
5. feb 2022

@viestta ja nechápem tomuto systému veď som sa chcel zaradiť do normálne života čo sa nedarí ...tak ja neviem nejaké rady? Ako sa to dá doplatiť a koľko by to bolo? A rodičia mi to určite nezaplatia ..

er26
autor
5. feb 2022

@loginexistuje supeeeer ;))) ďakujem 🙂 a koľko by to bolo asi cca za rok?

oliva276
5. feb 2022

V ktorých rokoch si bol evidovaný na UP? Môžem ti v pondelok napísať, akú sumu by bolo potrebné doplatiť, máme tabuľky.

janage
5. feb 2022

Toť minule sa tu chlapec, prípad veľmi podobný tvojmu prezentoval, že aký má on super ID. Veľmi aj znaky choroby podobné. Skus pohľadať, nech Ti poradí teda konkrétne.

er26
autor
5. feb 2022

@oliva276 No to by bolo od vás veľmi milé 😊 ale ja si to nepamätám to bolo tak rôzne fuuhh škoda že som všetky papiere zapálil ...tak asi od roku 2017 som bol evidovaný na UP takmer každý rok ...a maximálne v kuse čo som bol evidovaný bolo asi 8mesiacov ale nepamätám si kedy ako som písal mám problémy s pamäťou ...a približne len cena koľko to vychádza ?

luna379
5. feb 2022

Môj biologicky otec bol schizofrenik a mal 100% invalidný dôchodkok, ale teda viem že veľmi brali do úvahy to že sa skúšal zamestnať tak v 15 prácach ale zo všetkých ho vyhodili asi po mesiaci lebo ich nezvládal a bol niekoľko krát hospitalizovaný na dlhé mesiace v Pezinku. Raz z práce v noci z nočnej ušiel lebo počul hlasy a našli ho kolegovia na koľajách ležat, skus ale nájsť dobrú psychiatričku ktorá ti nasadí dobrú liečbu a vykonávaj hoci aj jednoduchú cinnost, byt bez činnosti a stereotypu psychickému zdraviu škodí. Viem, lebo som čo to podedila po otcovi, síce nie priamo tuto hroznú diagnózu ale úzkosti, depresie áno + emočnú nezrelost

janage
5. feb 2022
er26
autor
5. feb 2022

@janage veľmi rád ale kde mám hľadať ja som sa len dnes registroval 🙂

oliva276
5. feb 2022

Počkaj do pondelku, sumy z hlavy neviem.

janage
5. feb 2022

Prečo má toľko veľa ľudí predsudkov voči psychicky chorým ľuďom? Názov témy daj do lupy. Nechce mi skopírovať Link na diskusiu

er26
autor
5. feb 2022

@luna379 aj ja som bol hospitalizovaný v Pezinku aj vo veľkom záluží kde mi dali elektrošoky a činnosti vykonavam aj teraz chodím po brigádach keď sa dá bol som na stavbe tiež všetko na ruku a ďakujem vám ľudia za pomoc moc si to vážim 😊

er26
autor
5. feb 2022

@oliva276 ďakujem pekne budem čakať 😊 a vy pracujete na sociálnej poisťovni?

er26
autor
5. feb 2022

@janage lebo ich ľudia neberú ako chorých ani mňa tak neberú ..čo je niekedy aj dobre ..ale niekedy zase nie....a neviem ho nikde nájsť toho kima2028