Bacuľky, zažili ste už "šikanu" zo strany lekárov?

moncikova
1. nov 2015

Stretli ste sa s tým, že by mal lekár(-ka), najmä teda gynekológ či pôrodník, nevhodné poznámky ohľadom vašej váhy či postavy?
Zdá sa mi, že všade okolo mňa vidím samé 50-kilové tehuľky, ja sa pritom s mojimi +30 kg navyše hanbím pred lekárom čo i len vyzliecť ☹
Prípadne viete odporučiť v BA gynekologičku, pôrodníčku, ktorá má k tomuto naozaj nezaujatý postoj a nebudem musieť počúvať narážky či múdre rady, koľko by som mala vážiť?

maca_p
2. nov 2015

@jana_eyre tiez si myslim, ze 85% sa k svojim nevysnenym kileckam doborvolne vyzerie a k svojim diagnozam dozenie nespravnymi stravovacimi navykmi.
vylucila by som ochorenia pohyboveho aparatu. ale kardiaci, diabetici, stitkari, astmatici - tito by si mali sakra davat na vahu pozor.
k tomu pohybovemu aparatu, tak tam tiez, ten kto ma problemy s klbami by nemal pribrat viac nez je pripustne. nehovorim v tomto pripade o vozickaroch, parezach...

stardust
2. nov 2015

@maca_p tak kazda mame ine standardy spravania sa. Tak ako nehodnotim nahlas niekoho oblecenie, krivy nos, nohy do x, ochabnute prsia, tak nehovorim ani tucnym, ze su tucni. Je to skratka neslusne. Hovorit niekomu, ze je nedozrate prasa a podobne, svedci len o dusevnej ubohosti autora 😉

jana_eyre
2. nov 2015

@maca_p a ja predsa nikde netvrdim, ze neexistuju ludia, ktori sa prejedia k svojej vahe.. len tvrdim, ze aj tito ludia su ludia a nikto nema pravo na nich utocit za to, ze su taki, aki su..

ich rozhodnutie, ich zivot, ich smer - zdravotne rizika im povedia lekari a ludia si sami zvazia ci s tym budu nieco robit.. nemyslim, ze by niekoho nakopli reakcie na internete, ked tych ludi nepoznas a ani nevies ako vyzeraju..

/napr. ja som musela chudnut po druhej dcere, ale nebolo to preto, ze mi moj doktor chytil brucho a okomentoval ho, alebo preto, ze by mi niekto napisal ci povedal, ze som pribrala.. chudla som preto, ze mne bolo tak zle.. a ja si zas myslim, ze kazdy normalny, bezny clovek chudne kvoli svojmu pocitu/

maca_p
2. nov 2015

@stardust bavime sa o obezite, takze je zrejme, o com je diskusia. ked sa budeme bavit o plienkach, tiez to prinesie iny vyrazovy slovnik a skonci to u sraciek, ktore pretekaju. a tu na fore zacnes jedno, ides obklukami k piatemu a o 10 minut si pri desiatom...
je to to najmenej byt neslusnym, ked to niekoho namotivuje schudnut 20 kg. kludne ma moze nenavidiet pol kona (teraz nemyslim osobne mna, to je jasne 😀 )
treba pomenovat veci pravymi nazvami.

maca_p
2. nov 2015

@jana_eyre keby ludia pocuvali doktorov, tak tu nemame ludi s nadvahou, ale.... radsej si daju tabletku aby ich neboleli klby, radsej si slahnu renu alebo pankreolan a dzgaju sa salatom s reznami. ano, aj ja si dam, ale bez tych tabletiek a velmi zriedkavo. radsej si dam cestovinu s pestom z medvedieho cesnaku 😉

inak myslim si, ze oproti amerike, britanii, tak sme na tom este celkom dobre s morbidnou tucnotou.

stardust
2. nov 2015

@maca_p z vlastnej skusenosti, mna takto nikto nemotivoval. Motivovala som sa sama 😉 Motivacia sa robi inak. Akurat mam takych ludi zaskatulkovanych ako hlupakov...

maca_p
2. nov 2015

@stardust mne je jedno ako si zhodila, hlavne, ze si zhodila a ze si to udrzis 😉
ako koho skatulkujes, to ja neriesim...

fra
2. nov 2015

osobne si nemyslím, že ak ku "baculkam" bude niekto neslušný až protivný a bude ich zhadzovať a vysmievať sa im, že ich to nejako namotivuje... výsmech a ironia rozhodne primárne človeka nemotivuje zmeniť sa v akejkoľvek oblasti .... to skôr vraziť tomu druhému jednu do brady 😝

jana_eyre
2. nov 2015

@maca_p a nech si daju - povazujem to za ich rozhodnutie, tiez si platia zdravotne poistenie.. mna tym, ze si davaju lieky na klby nijako neobtazuju a neovplyvnuju..

ja zijem tak ako mi je vhodne, vediem tak aj svoje deti a ked niekto iny zije inak, je to jeho vec - pokial je dospely a svojpravny.. nemam potrebu nikoho motivovat utokmi..

samozrejme ked sa jedna o blizkeho cloveka, tak ma trapi jeho stav, ale ak on sam nechce s tym nieco robit, mozem sa aj na hlavu postavit, on s tym aj tak nic neurobi..

je jediny pripad, ked sa ozyvam a "staram" - ked vidim, ze sa konanim ublizuje niekomu druhemu.. a to si myslim je detska obezita.. mam taku neter - ale taktiez nepouzivam v komunikacii so sestrou utoky, ale skor sa snazim ukazat a poradit ako by mohla sestra svoju dceru viest a sestra sa snazi..

snazi sa uz dlho, ale je to dlhodoby proces, sama si priznala, ze urobila chybu a naprava ju.. ale aj napriek tomu, ze toto vsetko si uvedomuje, ze neter sa tiez snazi - stale sa niekto najde kto na nich zazrie a ma nevhodne poznamky.. nikto nevie ako sa snazia, pretoze kila nejdu dole za tyzden, ale ani za mesiac.. a taketo utoky nikomu nepomozu k motivacii, ale skor znechutia..

maca_p
2. nov 2015

@fra myslim si, ze kazdy ma ten pomyselny prah urazlivosti niekde inde.
z mojej skusenosti si spominam, ze za 6 mesiacov v anglicku som pribrala 10 kg. proste som sa lutovala, spoznavala som anglicke fast food, sendvice, maltesers, dime, kebaby, mekac bol the best of. same jedy, ale vtedy to bolo nieco uplne nove, nepoznane, neochutnane.
jedneho dna, ked mi boli uzke uz aj rifle na traky, ktore mali na tele plantat, tak mi kamoska dobre vycistila zaludok. z dovtedy fitness looku zostala masa tuku...
hned v pondelok som nabehla do fitka, do 3 mesiacov som dala vsetko dole. keby ma obchadzala, ani ma nenapadne prestat jest same somariny.
iste, su ludia, co sa zosypu, ked im povedia, ze tusim si troska pribral v tvari... a beru to ako smrtelnu urazku a su ludia, ktori danu vec vidia realisticky a chcu a vyhecuje ich to k lepsim vykonom.
osobne by som musela byt 1000 x odrazena, urazena a neviem co, ale tak mam zrkadlo a vahu a radsej mam tvrde slovo od niekoho ako fakt, ze mne povie: ved si okej, nie je to zle a za rohom bude hovorit: aha, henta zas pribrala.

stardust
2. nov 2015

@maca_p vidis, a to je presne moja vec, moje rozhodnutie, moj zivot.

maca_p
2. nov 2015

@jana_eyre a vies kde je chyba v detskej obezite? u rodicov.
tu iba dohovaranie nepomoze... 😠

neviem, co myslis pod pojmom: nepouzivam utoky.

fra
2. nov 2015

@maca_p nemyslela som nič o uražaní sa, myslela som motiváciu- tá je rozhodne lepšia pozitívna ako negatívna- predstav si, že príde za ženou jej chlap a povie "obdivujem tvoju obetavosť a starostlivosť o domácnosť a deti, je čas aby si robila aj niečo pre seba- verím, že ak si to vyberieš a rozhodneš sa, môžeš urobiť čokoľvek - ak by si sa rozhodla schudnúť, som ti po boku, budem sa zdravo stravovať spolu s tebou a rád sa budem spolupodielať na investovaní do vyživoveho poradcu" na rozdiel od niečoho takéhoto "vyžrala si sa ako prasa, rob so sebou niečo lebo sa ťa budú deti báť a aj ja sa ťa v noci zľaknem".... čo myslíš, na ktorú z tých možností sa žena naozaj rozhodne so sebou niečo robiť? .... ak tu niekto tvrdí, že niekoho motivuje tým, že ho bude ironizovať a vysmievať sa mu (nemyslím tým teraz teba) tak nech si len kludne prizná, že jeho skutočná motivácia je len pomastiť si vlastné ego na tom, že vyzerá lepšie ako nejaké podľa neho "tlstoprdky" 😀 😀 😀 myslím, že to neurazí nikoho 😀

maca_p
2. nov 2015

@stardust iste, ty si sebavedoma mlada zenska, ale je kopec submisivnych ludi, ktori sa utapaju vo svojom nestasti a nikdy neprektocia tu hranicu zodpovednosti sameho za seba, pretoze su slabosi.
iste, je jednoduchsie takehoto cloveka prekrocit, alebo mu skladat poklony v opacnom pripade, nez mu naznacit alebo povedat, ze uz stacilo drahousku 😉 ?
na druhej strane vyzor baculky/tucnej zeny je tiez v kurze, ak sa to niekomu tak paci a vyhovuje, lahko povie drz hubu, je to moja vec, som krasna, atraktivna, citim sa zdravo a sviezo a plná energie 😉 nevidim v tom problem.

maca_p
2. nov 2015

@fra teraz neviem, co ti povedat. svojej mame som ponukla rocneho vyzivoveho poradcu s tym, ze jej ho zaplatime, ze ju budem vozit do blavy na konzultacie, merania a bla, bla. vies co mi povedala? ze ona to nepotrebuje, nebude nikam chodit... ma cez 110 kg, operovane koleno, cukrovku, vysoky krvny tlak!!!!!!
nad takymito ludmi uz nemam zlutovanie! 😝 (neberte to doslovne)
ani po dobrom, ani po zlom.
uz som to raz pisala, maloktory "priliz obezny" najde v sebe nejaku motivaciu, pud sebazachovy aby sa jeho stav zlepsil.
😝 😝

petra7777
3. nov 2015

@jana_eyre Tie "útoky" si si mohla odpustiť....tá hmotnosť , plus 30....50 kíl sa na ľuďoch nezjaví len-tak, z čista , jasna....Je každému jasné, že sa k takej hmotnosti človek "vyžerie" 😀 A stupídne výhovorky typu genetika a štítna žľaza sú fakt choré 😀 Janka moja, všimla som si, že ti nepretržite "ležím v žalúdku" 😀 Čím to asi bude?

step13
3. nov 2015

@petra7777 keby si nebola slovenka tak mas stym ties problem svata petra

step13
3. nov 2015

@moncikova vydis staci dat takuto otazku a vydis kolko obmedzencov tu je!!🙂 cest vynimkam 😉

jana_eyre
3. nov 2015

@petra7777 ale neprehanaj - na tvoj nick reagujem asi druhy krat v zivote - to je nepretrzite lezanie v zaludku? 😀

jana_eyre
3. nov 2015

@maca_p a pisem snad nieco ine? ved sama som napisala, ze iba ak sa jedna o detsku obezitu, tak sa ozvem - t.j. viem ze za to moze rodic, pokial tam nie je iny zdravotny problem.. ale tiez nemam tendenciu ked vidim nejake obezne dieta v obchode mudrovat rodicom co maju robit.. odvazila som sa len povedat to sestre..

a ak si moju odpoved precitas este raz, uvidis tam, ze sestra si to sama priznala a riesi to - pri detskej obezite ale nevidno vysledky hned, nemozes detom nedat jest a pockat kym pochudnu tak, aby si to vsimlo aj okolie.. ma ale kazdemu drzemu cloveku vysvetlovat situaciu, aby neboli napadani?

presne to presvedcenie okolia, ze do obeznych ludi sa maju ludia pravo starat a mudrovat ako by mali vyzerat ma hneva..

neviem ako si predstavujes inak ako "dohovaranim" riesit cudzie dieta - to som mala sestru do niecoho nutit?

to, ze nepouzivam utok znamena, ze sa mojej neteri ani sestre nevysmievam, neponizujem a zbytocne nekomentujem to, do coho ma nic nie je.. len radim, co by mohlo byt pre neter lepsie..

adelakk
3. nov 2015

@malabiba viem, ze to netreba brat tak vazne, ale ja som pocas tehotenstiev velmi velmi citliva na vsetko....no a pocas druheho tehotenstva som zazila viacero neprijemnych skusenosti, a tak tato poznamka bola takou poslednou kvapkou. Keby som bola znovu tehotna tak sa okamzite stahujem do UK.

mamickajanka
3. nov 2015
Používateľ mamickajanka je nedôveryhodný
Je možné, že nejde o reálnu osobu, ale o profil alebo viacej profilov vytvorených za účelom propagovať konkrétne výrobky/služby alebo účelovo manipulovať diskusiu. Pozri príspevky od mamickajanka.

Niektori lekari si myslia ze su nieco viac a davaju to pacientkam pocitit. Ja nastastie taku skusenost nemam, ale viem ze sa to stava. Musis to brat z nadhladom a neriesit, nech si povedia

maca_p
3. nov 2015

@jana_eyre este to aby si komentovala, to by sa sestra s tebou zrejme prestala bavit, lebo by si urazila jej rodinu....
to je to najmenej, nehovorit o probleme. robis to dobre. super, gratulujem 😉
ako si jej teda pomohla?

jana_eyre
3. nov 2015

@maca_p ja jej nemozem pomoct inak ako radami a prikladom.. tj. snazim sa neter zapajat do pripravy jedal ktore sa u nas bezne robia a dodrzujem dobry jedalnicek, vela sa s nou hybem.. ale kedze je u nas na dlhsie len raz za rok, tak to vsetko ostatne je na sestre a s tou sa mozem akurat tak porozpravat o tom, co robi pre svoju dceru.. a ta sa tiez snazi hybat a jest zdravo..

riesi sa aj diabetologicka ambulancia, ale to netusim v akom je stave.. neter sa prave vratila z liecenia..

ale mozno ani netusis kolko ludi ma potrebu komentovat vahu mojej netere /tak ako tu na nete/ v skutocnom zivote.. mamicky na ihrisku na nu pozeraju zvrchu, posuskavaju si, ci sa neotrhne hojdacka, opytaju sa ci pije naozaj iba vodu.. 9rocne dieta si uvedomuje ironiu ktoru tito ludia pouzivaju a to sa odzrkadluje na jej povahe.. je mi z toho zle, ked take spravanie vidim a ludia to este nazyvaju uprimnostou - to nie je uprimnost, to je drzost!

preto som alergicka na to, ako sa ludia spravaju k ludom s kilami navyse - akoby boli menejcenni.. nikto nie je menejcenny, ci za svoj akykolvek stav moze, alebo nie!

maciatkolulu
3. nov 2015

Ja naozaj nerozumiem, predsa si nikto a ani lekar nemoze dovolit hovorit z vrchu s clovekom s nadvahou. A ked si nejake mamicky na ihrisku posuskavaju a ironizuju druhe dieta, su to sproste chudery. Mne su zase extremne smiesne vycancane najstalovane mamicky s vycancanymi sophiami a sarahmi a brianmi a kevinmi ;-D Nikdy v zivote by som si nedovolila posudzovat nikoho druheho, kedze ho neppznam a kebyze to je niekto blizky, tiez si mozem dovolit akurat tak poradit a nie byt ironicka atd.

nyusika
3. nov 2015

ja nepoznam nikoho, kto by sa zvrchu pozeral a takto komunikoval s clovekom s nadváhou. ale poznam zeny s nadváhou, ktore si myslia, ze kazdy, kto sa akymkolvek spôsobom, kludne aj v dobrej viere zmieni o tom, ze by im pomohlo, keby schudli, tak to povazuju za opovrhovanie a urazia sa.

a ja ked vidim obezne dieta a VIEM o tom, ze je obezne preto, lebo jeho matka je nezodpovedna a ublizuje svopjmu dietatu, tak to tej MATKE dam najavo.
ako pardon, ale v tomto som magor, neznasam, ked mamy ublizuju svojim detom.
jasne, ze v ziadnom pripade ani náznakom nepozeram krivo na dieta, to nemoze za to, ze ma sprostych rodicov.

jana_eyre
3. nov 2015

@nyusika ked sa clovek v dobrej viere zmieni o com kolvek, do coho ho nic nie je - tak sa podla mna druha strana urazi.. keby mne niekto prisiel domov a v dobrej viere by mi povedal, ze by mi pomohlo, keby som si upratala kuchynu, tiez sa asi urazim - co koho dotoho aku mam ja kuchynu.. /zas to je len priklad, neberte to doslovne/

a nechapem preco rovno oznacis plosne rodicov obeznych deti za sprostych.. chyby robi kazdy, niekto ich urobi v stravovani, niekto v inej veci - to ale neznamena, ze su sprosti..

svoju sestru za sprostu rozhodne nepovazujem, velmi si ju vazim, je to mila a inteligentna zena, to ze jej dcera a ona dopadli s vysokou vahou pripisujem tomu, ze zanedbala jej pohyb a jedalnicek v urcitom veku a potom sa to uz len nabalovalo.. /zacalo sa to v zlom obdobi zivota, ked ma niekto narocne obdobie, niekto neje a niekto je viac/ a zato, ze ma niekto narocne obdobie si rozhodne nedovolim nazvat ho sprostym ani ho neobvinim, ze ublizuje svojim detom!! nikdy nevies, co sa skryva za osudmi ludi..

nyusika
3. nov 2015

@jana_eyre mojtykvet, ale ved ja nepridem za hocikym cudzim a nezacnem mu davat dobre rady...
ale v tejto teme sa diskutuje o obezite, tak tu piseme svoje postrehy a nazory.

a k teme obezne deti - je to moj nazor, nemusite s nim suhlasit. ja si mozem ale mysliet co chcem.
opakujem este raz - neoslovujem cudzich ludi a nevnucujem im svoje "mudrosti"
ale ked sa ma niekto na nieco opyta (napriklad tu diskutujeme o konkrétnej teme), tak svoj nazor prezentujem.

jana_eyre
3. nov 2015

@nyusika ja toto nechapem - ty nieco napises, ja ti oponujem a ty sa hned urazis a opakujes, ze pises len svoj nazor..

ved ja ti tvoj nazor neberiem, ani nikde nenaznacujem, ze by si niekomu davala mudre rady v skutocnom zivote /mozno len anonymne na internete?/ - len ti normalne argumentujem na tvoje popisky..

len si myslim, ze niekedy musis brat ohlad aj na to, ze tvoje poznamky si precita niekto, kto obezne dieta ma a ten niekto nie je sprosty, ako si ho nazvala, nech uz diskutujes v akejkolvek teme.. pretoze, tak ako neoslovujes cudzich ludi na ulici, tak aj tu ti cudzi ludia su a citaju.. /taktiez od teba neziadam aby si somnou suhlasila, tiez len pisem co si myslim - a toto ja povazujem v diskusii vzdy za zjavne/

zita19
3. nov 2015

Mile baculky, hlboko som sa nad touto temou dnes zamyslala. Naozaj. Dumala som o com to tu vlastne tocime, preco sa cite tak bezbreho dotknute, ak vam clovek napise pravdu a nevyvratitelne vedecke fakty. Odpoved som nenasla, ale s tym zit dokazem.
Takze obratme list a skuste napisat jednej obmedzenej vychtline co ste dnes za cely den zjedli. Ci napisete pravdu, ci si vylepsite "image" necham na vas. Ja napisem co som zjedla dnes. Podotykam nie som na ziadnej diete, nikdy som ziadnu nepodstupila okrem tej zlcnikovej po mojom jedinom zlcnikovom zachvate v zivote. Tiez sa rada nazeriem do prasknutia, tiez si obcas doprajem aj sladke aj vela, nezerem cele dni len korienky. Podla mna sa stravujem striedmo, pestro a s ohladom na to, ze vzhladom na moje klby si nemozem dovolit ziadne skackanie na hodine zumby ale nemozem si dovoli ani pribrat nad urcitu mieru.
Takze:
Ranajky: pol litra mlieka a 2 kusky vysnovej strudle
Obed: Miska sosovicovej polievky, bravcove pecene, dusena kapusta, 2 knedle
Olovrant: 2 mandarinky
2. olovrant: ovocny jogurt
Vecera: mam nachystanu polievku z hokaido tekvice s hraskom
Keby ma este neskoro vecer prepadol vlci hlad, v chladnicke je dalsi jogurt.
Okrem toho 2 nesladene kavy, 2 nesladene caje a par poharov vody z vodovodu.
A teraz napiste vy.