Bojím sa, že zomriem. Panické stavy a úzkosť

mylittlebiglife
11. máj 2017

Mam 32 rokov, dve deti, relatívne dobrý zivot. V manželstve nám to občas škrípe, hádame sa s manželom ale vieme ze sa velmi lúbime. Preto sme sa rozhodli pre dalsie dieta, som tehotná v 22 tt. Uz od detstva mam však rôzne úzkosti, strachy a mam pocit ze sa to zhoršuje. Posledné 2-3 roky som začala trpieť úzkosťami a panickým strachom, najmä zo smrti. Ked vidím všetkých tých mladých ludi co zomierajú, hovorím si ze sa to môže stať aj mne. Rakovina, infarkty, porážky, komplikácie pri pôrode. Posledné mesiace sa mi to tak zhoršilo ze takmer každý den prežijem v strese. Potom si hovorím ze z toho stresu sa mi môže niečo stať. Mávam tlaky na hrudi, bolesti hlavy, búšenie srdca, je toho vela... Pár krát som bola v nemocnici. NaposledY sa mi to stalo v pondelok ked som dostala na prevádzke v lese búšenie srdca 180 za minútu, nevedela som dýchať, chodiť, myslela som ze je koniec. Utekala som na pohotovosť kde mi vzali krv a našli mi aj nejaké zvýšené Kardio parametre (troponin & nt pro bnp). To ma vystrašilo este viac a povedala som si - možno to nie je psychické ale možno mi naozaj niečo je, mozno mam problem so srdcom... Dali mi holter na srdce, robili mi echo... Čakám na výsledky. Strašne sa bojim ze skoro zomriem a nechám tu svoje deti same. Ja mam rada zivot a chcem tu este byt. Ale urcite nie v takomto stave, kazím si týmito myšlienkami zivot a nielen sebe ale aj okoliu... Prosim poraďte mi co mam robit. Chodila som asi 2 roky na psychoterapiu a asi pol roka (uz dávno) som brala aj lieky (xanax a citalex) a cítila som sa lepsie. Teraz v tehotstve ale lieky nemožem brat ani nechcem... Mala som pocit ze to zvládam ale ide to dole vodou. Je to psychické alebo je mi niečo? Nebaví ma behať po doktoroch každý tyzden a na pohovost aspon 1-2x za mesiac... Bože ja sa tak strašne bojim. Najradšej by som počula ze mam len nejaký psYchicky problem a inak som zdravá. Ale pri ďalšom rozčúlení (ako to býva s detmi a manželmi) si zas budem hovoriť ze toto moje srdce nezvládne... Mávala som totiž úplne hysterické záchvaty hnevu a viem sa hádať úplne do nepríčetnosti... Neviem ako dalej ale viem ze takto nemožem. Prosim poraďte mi, dúfam ze ma niekto podobne skúsenosti... Ďakujem

janickadr
13. máj 2017

@mylittlebiglife Nemusis si to preplacat, ja som tym chcela len povedat, ze opakovane v podstate bezdovodne vysetrovanie toho parametra je uplne zbytocne a len ta stresuje, najma vtedy, ked je dost pravdepodobne, ze v norme nebude niekolko mesiacov... A k tomu infarktu. Vysetrili ta, vsetko si mala ok, troponin ti klesol, uz som ti inde vysvetlovala, preco bol mierne zvyseny. Cize infarkt si nemala. Vysetrili ta komplexne, v podstate vsetko si mala ok. No infarkt moze dostat kazdy, aj ty, len je to velmi malo pravdepodobne. Ale ci sa tak stane o tyzden alebo o 50 rokov, nevie nikto. Ak by sa ti aj teraz nieco stalo, co sa ti nestane, tak by sa hodnotilo, co si mala vysetrene a s akymi vysledkami. A ty si mala vysetrene vsetko, co v tvojom stave vysetrene malo byt a opakujem, vsetko bolo bud ok alebo adekvatne tvojmu stavu... K tej zvacsenej pravej komore sa neviem vyjadrit, lebo neviem, aka bola. No Ddimer si pisala, ze si mala v norme. Tak aj to by malo byt ok. A hyperkineticka cirkulacia znamena, ze ti bije srdce rychlejsie a v podstate aj zaroven precerpava viac krvi, co je tiez v norme, kedze si tehotna. Mala by si sa sustredit na svoju psychicku resp.psychiatricku stranku a tu riesit, tam totiz nerieseny a nelieceny problem je...

amyqce
14. máj 2017

autorka hlada len fyzicno, odmieta, ze spustac je jej vlastny mozog, pretoze ma v ruke papier, ze nieco nie je ok realne. zo skusenosti viem, ze v tehu nic nie je ok. ani netvrdim, ze ma choru hlavu. mozno fakt nema, ale ten strach z toho nie je ok. nech je to napr. ako tehotenska cukrovka, drzim palce @mylittlebiglife verim, ze hned po porode to zmizne, aj strach aj nalez. a ak nie, potom to ries. nechaj babatku pokoj a pusti a vitaj ho na tento svet.

dorottka
14. máj 2017

@mylittlebiglife ani potom sa neukludnis, lebo ta isto napadne, ze urobili dakde chybu, stroj, labak, pracovnici alebo nahodou si bola pocas vysetrenia v ok mode. Tvoj problem je psychicky, nema vyznam ti radit cokolvek, lebo tie fakt podstatne rady ignorujes a stale si tocis len o tom svojom... v komentari, ze ta okolie ma za silnu, mas inak svoju odpoved, zijes neautenticky a nosis masku, nechces tak zit, co je pochopitelne, lebo je to unavne a znicujuce, nuz a telo robi presne to, co chce mysel - pocuva. Pories si toto v prvom rade, lebo ver mi, neexistuje test sveta, ktory by ta presvedcil o tom, ze si ok na dlhsie ako par dni - ci ked sa budes citit zle a vsetky testy budes mat ok, nebudes stale hladat dalsi a dalsi?

amyqce
14. máj 2017

zacni sa mat rada, akceptuj tu masku, kazdy ma vonku nejaku masku. pises, ze radis druhym a preco ti to neprinasa klud, uspokojenie? asi ti ta maska nevyhovuje, aka by si chcela byt? nepis na MK ale chod pred zrkadlo. problem je v dusi. mas velku sancu na skvely zivot, nie si prva ani posledna. mas nevyriesene traumy z minulosti. akceptuj sa, miluj sa. trenuj pozitivne myslenie. bud to skusis sama alebo s liekmi, takto sa znicis. chudence deti...
odporucam knizky od Louise L. Hay.

mylittlebiglife
autor
14. máj 2017

@amyqce dalujem za rady. Robím vsetko pre to aby som si tie stavy nevšímala a moc sa v nich nerypala... Aby som to nezačala analyzovať každú bolesť lebo potom sa z toho neviem dostať... Chcem to aj pre svoje deti, lebo som psychicky potom stale niekde inde... Teraz ma najviac desí stav ked sa zadýcham lebo posledny panicky záchvat sa mi stal pri zadychani na turistike a to mi strašne pripomína... Teraz vyjdem po schodoch alebo hore kopcom a uz sa zadýcham a rychlo mi boje srdce (ale to je asi normálne nie? Navyše som tehotná...) a hned sa začínam báť ze dostanem tachykardiu... Začnem mat pocit úzkosti a uz to ide...

zltyslonik
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
michaela334
14. máj 2017

Každí zomrie treba žiť tu a teraz .😉

mylittlebiglife
autor
14. máj 2017

@michaela334 mas pravdu..,

mandala77
14. máj 2017

@zltyslonik to si jej moc dobrý film neporadila. Ten jej neprinesie nič povznášajúce, naopak. Pri jej stavoch a panike ešte môže podporiť nejaký latentný strach.
Radšej nejakú komédiu.

zltyslonik
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
mandala77
14. máj 2017

@zltyslonik keď myslíš, že to tak môže zafungovať... za mňa film, ktorý by som si druhý krát nepozrela a ani ho neodporučila. A nie to ešte niekomu, kto má také stavy ako ona. Možno nejakej žene, ktorá žije so psychopatom aby pochopila, čoho môžu byť takí ľudia schopní.
No, každá máme svoj pohľad.

michaela334
14. máj 2017

Kazdý má -mal raz také stavy treba myslieť na dobré čo človeka stretne a nie ma zlé veci .

ave17
15. máj 2017

@mylittlebiglife nenormálne by bolo,keby si sa nezadychala,ty čo riešis za kraviny??ja sa nad tým,či mi bije srdce,keď idem po schodoch ani nepozastavujem.Musíš mať fakt problem,začni ho riešiť.Chudák tvoj muž

co_co
15. máj 2017

Vzdy som bola taka, ze som sa nenechala lutovat a brala som zivot s nadhladom. Treba si brat so zivota to dobre a nie to zle. Treba si ho uzivat, lebo nikdy neviete co sa moze stat

lucienka1981
15. máj 2017

Citavam celu tuto diskusiu,ale presne suhladim s Ave17 chudak tvoj muz a deticky.A najviac ublizujes svojmu babatku co nosis pod srdieckom 😔 Radsej sa viac sustred na deti,chodte spolu na prechadzky na ihriska,do cukrarne aby si aspon trocha zabudla na tie zle myslienky.Velmi ti drzim palce aby sa to navstevou psychologa zmenilo a mohla si si zivot vychutnavat a nie stale zit v strachu.Drzkaj:wink: sa

libawet
16. máj 2017

@rondicka lenže všetko sa to deje len v našej hlave a odniekiaľ sa to do nej aj muselo dostať. Ja napr. od detstva trpím klaustrofóbiou a tá " sa v mojej hlave vzala tak " , že mama so mnou mala ťažký pôrod, bola som zaseknutá v pôrodných cestách....a tak sa mi zrodila klaustrofóbia....takže aj ten strach má niekde v niečom príčinu, nič sa nestane len tak, to som tým chcela povedať a treba pátrať po príčine, aby sme mohli možno aj ten následok odstrániť.

montemotherone
9. jún 2017

@mylittlebiglife už sa tu toho veľa popísalo. Určite choď na psychoterapiu. Nauč sa fungovať bez hádok a rozčuľovania nad zbytočnosťami. Všetko sa to dá. Len musíš na svojom prežívaní vedome zapracovať a zmeniť prístup.

montemotherone
9. jún 2017

@ave17
@zltyslonik neviete absolútne o čo ide...

mylittlebiglife
autor
9. jún 2017

@montemotherone dakujem, presne viem ze toto je cesta. Snazim sa na sebe pracovať, zbytočne stresom robím zle sebe.

tikalka
12. jún 2019

@mylittlebiglife ahoj viem čo prezivas a Radim ti navštívi odbornika.Nieje to nijaká handba sama mam niekedy psychicke problémy mám negatívne myšlienky a všeličo preto som navštívila psychiatra niekedy je to super a niekedy zle myslím tiež zle niekedy ak sama sebe neviem prečo bojím sa že umriem a pojdem do pekla a takéto stavi mám a takýto neviem spávať určite navštívi psychiatra alebo psychológa ja sa za to nehanbím viem že to potrebujem musím sa dať dokopy mám malého syna aspoň to urob pre deti keď nechceš pre seba držím palce

pety55555
14. dec 2020

Ahojte je tu ešte niekto kto by mi vedel pomôcť... Mam taky problém v poslednej dobe že sa bojím zaspať a ze sa ráno nezobudim mam 6 ročného syna a bojím sa ze co sním bude žijeme sami dvaja v zahraničí ... Neviem myslieť na nič iné. Celá sa chvejem rozboli ma hlava no strašný strach neviem si pomoct... Bojim sa si poobede oddýchnuť keď je malý v škole že čo ak sa nezobudim.. Cítim sa strašne zle a keď príde večer to ani nehovorím... Snažím sa presviedčať samu seba aby som na to nemyslela ale zachveje ma strach a neviem si pomôcť.. Mate tu niekto alebo ste mali podobný problém? Ďakujem vam

roman1234112
28. apr 2023

@radulkova môžem sa opýtať aké mal priateľ problemi lebo ja mám Extrasystoly a psychika je mimo