Chemoterapia po mastektómii prsníka

paj333
6. dec 2016

Ahojte, mám 24 rokov, a pred necelými dvoma mesiacmi mi diagnostikovali karcinóm ľavého prsníka. Doktor na chirurgii odporúčal vybrať celú prsnú žľazu, lebo je to istejšie. Keby som chcela prsník ponechať, najskôr by som musela podstúpiť chemo, aby sa nádor zmenšil, ale nezaručil mi, že to pojde. Takže som ani nerozmýšľala. Podstúpila som teda kožu šetriacu mastektómiu (tzn. ostala mi aj koža a bradavka), len som polovičný chlapec 👦
Pred operáciou mi teda onkologička povedala, že aký bude postup, vraj to vyzerá tak že po operácii bude nasledovať chemoterapia, 6 ciklov - 3x FEC - 3x docetaxel, potom liečba ozarivanim

ppdesign
1. máj 2024

@ivana08 verím, že v týchto dňoch zažívate veľkú podporu najbližších a priatelov...a tak sa len pridávam "do radu" a myslím na teba(vás) dnes večer a budem ešte aj v týchto ďalších dňoch. v modlitbe...

lulu1217
1. máj 2024

@ppdesign 🧡

heryteri
7. máj 2024

@cineva urcite vyluc tazsie jedla. Ja som si to nejak nepripustala a jedla rad radom a teda potom som to aj olutovala, lebo som krcunula ako bacove stena🙈 postupne prides na to co ti zatazi zaludok....u mna to bolo lečo a cvikla 🙂

heryteri
7. máj 2024

Dievcata ako je to so slnkom pocas biologickej liecby? Mam ju vo forme infuzie kazde 3 tyzdne a moja Dr.mi povedala ze nechodit vobec, max rano a vecer a natierat faktorom 50. Ja som myslela ze len pocas chemo to takto funguje...ja som si uz rezervovala dve dovolenky pri mori🤔
Slnko je mojim hnacim motorom, tak velmi som sa tesila ze si po 2r.uzijem more🙄

cineva
7. máj 2024

@heryteri dakujem, tak som aj postupovala, iba lahke jedla a zvladla som to velmi dobre 🥰

cineva
7. máj 2024

@nelaja ahooj, v piatok som mala prvu chemku a zvladla som to celkom dobre, pathodinova infuzia aj s novou liecbou, tak som si najprv myslela, ze sa budem nudit alebo to nejak tazko spracovavat, ze tam budem dlho, ale vedla mna dali lahnut skvelu babu a cele to vdaka nej napokon zbehlo rychlo (okrem uvodneho dithiadenu, ktory ma uspaval a citila som sa miestami ako vo wellnesse - prvykrat po dlhom case zrekreovana bez deti 🤭). nevolnosti po som nemala takmer ziadne, sem tam ma malinko palila zaha, ale to ozaj takmer nebadane, nasledujuci den som sa citila ako po nejakej dobrej zurke, ako keby som mala lahku opicu.
jedine, ze dalsie dva dni som bola vyrazne unavena, inak klop klop.
a este som stale dost smadna a jeden den som mala zravu naladu 😃, tak som si dala kade co. to je vsetko.
ako sa mas ty? ako sa ti dari?

katenka2
7. máj 2024

@cineva ahoj dusicka, 2-detna mlada mamicka. Super, ze chemo si zvladla, dufajme, ze to tak pojde aj dalej. Teraz je uz vela pripravkov na zmiernenie zaludocnych potiazi aj inych neziaducich ucinkov, nez bolo pred stvrtstorocim. Mna ked prepustali z nemocnici na otazku co mozem jest, dostala som odpoved, ze vsetko, na co mam chut. A druha otazka - co mozem fyzicky robit, bola zodpovedana, ze vsetko, co mi telo dovoli 😂. A bola som vybavena. Este mi stary pan primar poradil vecer 1-2 deci kvalitneho cerveneho, co teda dnes sa berie priam za otravu. Nuz...kazda doba ma svoje 😉
Chcela by som sa este spytat, ak teda smiem, ako sa vola ten novy liek, ktory Ti odobrili? Rada by som sa o nom nieco dozvedela z netu. Pekne dakujem a nech mas vsetko ohladne liecby co najskor za sebou a mozes sa venovat svojim drobcekom. Jo, a aby som nezabudla - ano, jedla som ako stroj 😵. Lebo mne bolo stale spatne, a riadne spatne a iba ked som bola az po vrch plna, vtedy nie. A kedze som stale robila a potrebovala robit a popritom stale jedla, nabrala som takych 18-20 kg s tym, ze ked skoncim s chemom, tak budem chudnut. Figu borovu, ziadne chudnutie sa nekonalo 😖😲! Az po poslednom /4/ navrate choroby som zas schudla na povodnu vahu, ba este viac, co zas nebolo vobec dobrym znamenim. Vsetko zavisi od okolnosti ...🙄

cineva
8. máj 2024

@katenka2 ahoj 🙂 dakujem za prianie, pevne verim, ze nebudem mat vyraznejsie nevolnosti ani neskor. co som zaznamenala, spominala sa tu narocna tretia chemoterapia, niekto iny mi zas vravel, ze najnarocnejsie su posledne, tak uvidim.
tym “novym” liekom, teda novym v SR, je keytruda, info o nom najdes napr. v aktualitach na stranke onkoinfo.sk alebo priamo na ich komercnej stranke keytruda.com.
na slovensku som vraj zatial jedna z troch, na ktorych ho “skusaju”. v zahranici fici uz podstatne dlhsie.
zravost ustupila po tom jednom dni, tak som zvedava, ake to bude dalej.
co sa tyka odporucania pana primara, no comment 😊
a ako pises, vsetko zavisi od okolnosti… 🙂

katenka2
8. máj 2024

@cineva Dakujem Ti za info dušička /kebyze viem krstne, radsej by som pouzivala to 😅/, ale vdaka aj za to. Tento liek sa na nete spomina minimalne rok /mozno i viac, samozrejme na vynimku/, myslela som, ze nieco dalsie nove pribudlo. No, u nas to, zial, velmi pomaly "pribuda". Daleko viac a rychlejsie pribuda chorych 😢
Ako zvladas male deticky? Da sa, mas pomoc rodiny?
Prajem ti, ale samozrejme aj vsetkym dievcatam tu, pekny zvysok volneho dna a hlavne rychle uzdravenie 😘

katenka2
8. máj 2024

@cineva nedalo mi, ci ohladne toho lieky netrepem somariny, ale nie, uz ho tu mame "novy" takmer 3 roky, tu je prirucka pre pacientov /ak by si nahodou nejake info este potrebovala/ - https://www.sukl.sk/buxus/docs/KEYTRUDA_priruck...

cineva
9. máj 2024

@katenka2 ano, ale na slovensku sa aplikuje az od 1.4.2024, v tomto zmysle je pre nas novy🙂. deti zvladam vdaka uzasnej opatrovatelke, ked je muz v praci, takze ide to dobre🙂. dakujem. volam sa eva, tesi ma☺️

katenka2
9. máj 2024

@cineva aj mna tesi Evicka! pozdravuje a vsetko dobre praje babka Katka 😉

ivana08
9. máj 2024

Ahojte, tak zajtra už bude týždeň, čo som po operácii. Vybrali mi len čo bolo treba. Cítim sa celkom v pohode, trochu obmedzená pohyblivosť ruky. Sem tam v prsníku pichne, zabolí, ale nič strašné. Dnes ma to trochu svrbí. Prsník mierne opuchnutý a celkom dosť farebný. Len sa vás chcem opýtať. Na kontrolu mám ísť až 16.5, čo bez jedného dňa bude 2 týždne po operácii. Stále to mám zalepené ako mi to zalepili ešte v nemocnici. Takže ranu som si ani nevidela. Vôbec neviem ako sa mi to hojí. Len sa mi zdá neskoro kontrola, býva to štandardne takto neskoro kontrola. Kebyže sa mi to zapaluje, zle hojí asi by ma to bolelo, že? Asi len zbytočne veľa rozmýšľam? Ďakujem
A všetkým vám hlavne držím palce a posielam energiu pri zvladaní liečby.

lubicakalnicka
9. máj 2024

@heryteri Ahoj kľudne môžeš ísť ja som počas bio liečby ba 2x v Turecku a v Egypte a natierala som sa 30tkou a úplne v pohode nič ani vyrážka,ani zle úplne v pohode choď ak nemáš iné príznaky a cítiš sa dobre

lubicakalnicka
9. máj 2024

@ivana08 Ahoj odlet si to čistou vodou poumyvaj len tak prikladajú a na gazu si daj betadine a prilož na jazvy neboj nič sa Ti nestane normálny postup a to že Ťa pichá normálne ja som rok a hocikedy ma pichne

ivana08
10. máj 2024

@lubicakalnicka ďakujem krásne

heryteri
10. máj 2024

@lubicakalnicka Dakujem🤗

ppdesign
10. máj 2024

@ivana08 ahoj, som rada,že už máš "po"...prajem veľa dobrého v tejto ceste!

lubicakalnicka
12. máj 2024

@ppdesign Áno už mám aj redukciu prsníka a čiastočnú rekonštrukciu druhého Áno ďakujem pekne a ja prajem veľa zdravia a neboj zo dňa na deň bude lepšie a lepšie

ppdesign
15. máj 2024

@ivana08 ahoj. Keď som si prečítala tvoj príspevok, kukla som na net a našla som tip na cvičenie. Možno sa hodí:

https://www.youtube.com/watch?v=PAyQizpIP_4
ivana08
16. máj 2024

@ppdesign ahoj ďakujem, Zoru som si presne vyhľadala a cvičím podľa nej. Dali nám papier s cvikmi aj v nemocnici, ale takto si to striedam. Dnes som bola akurát na kontrole stehy vybraté, rana sa hojí ako má. Tak už zasa budem odvážnejšie všetko robiť. Ďakujem

lubicakalnicka
19. máj 2024

@mirkab79 Ahoj chcem sa opýtať ty si bola na odobratie pre zhrubnutu šľachy na maternici?Ja mám ísť teraz v piatok a chcem sa opýtať načo sa mám pripraviť?Boli to?Krváca to?

ada2007
21. máj 2024

Dievčatá otázočka na vás, ktoré cvičíte, užívate prosím vás nejaký proteín? Som dva roky na tamoxine a pár kg sa na mňa nalepilo, tak musím zo sebou niečo pomaličky robiť, tiež ste pribrali pri užívaní tamoxifenu? Viem,že sójové sa nemôže, tak či nemáte s nejakým výrobkom skúsenosť, ešte aký kolagén na kĺby odporúčate?

helga9
Včera o 07:05

@ada2007 ahoj ja mám český vild nord a mám 2 jeden s c vitamínom a druhý s proteinom

ada2007
Včera o 08:48

@helga9 ďakujem, vyskúšam, ako to užívaš, raz jeden a raz druhý kolagén?

helga9
Včera o 09:03

@ada2007 ano striedam

ada2007
Včera o 10:10

@helga9 super,tak to pozriem a vyskúšam, ďakujem 😘