Čkanie

18. aug 2022

Uz dva dni ma trapi ckanie (stikutka), nie v kuse. Ma prestavky. Ale u mi pretrvava 2 dni. Vyskusala som uz asi setko co by mi malo na prestanie pomoct, ale nic. Myslim ze to bude mat nejaky zdravotny problem. Ale aky? Co to moze byt? Kto sa s tym stretol?

isis234
18. aug 2022

Dnes som o tom čítala,,, treba navštíviť lekára...
Najčastejšie príznaky blížiacej sa mozgovej mŕtvice
Medzi najčastejšie skoré príznaky cievnej mozgovej príhody patria:

1. Rozmazané videnie/strata zraku
Celý proces začína vo vašich očiach. Môže postihnúť jedno alebo aj obe oči. Asi 44% ľudí, ktorí utrpeli mŕtvicu, zažili predtým do určitej miery ťažkosti so zrakom.

2. Náhle bolesti hlavy/závraty
Závraty sa takmer vždy objavujú u žien mladších ako 45 rokov. Je to jasné znamenie, že by sa mali o tom poradiť so svojím lekárom.

Ich ignorovanie má neraz za následok mozgovú príhodu.

3. Problémy s rozprávaním a porozumením
V priebehu dňa občas zažívame malé zmätky, ktoré si ani nevšimneme. Výsledkom toho sa môžeme správať a rozprávať trochu mimo normy.

Ak to na sebe spozorujete, alebo vás na to niekto upozorní, poraďte sa pre istotu s vaším lekárom.

4. Strata rovnováhy/problémy s chôdzou
Príznakom začínajúcej mozgovej mŕtvice môže byť apatia a celková slabosť v horných a dolných končatinách. Niektorí ľudia zažívajú paralýzu a následný kolaps.

Paralýza je bežným príznakom mozgovej mŕtvice a vyžaduje si lekársku pomoc. Uvádzame vám dobrý test pre tento symptóm.

Upažte ruky s dlaňami nahor a v tejto polohe ostaňte 10 sekúnd. Ak jedna z vašich rúk spadne, máte oslabené svaly. Odporúčame vám navštíviť svojho lekára.

5. Bolesť na jednej strane tváre
Mozgová mŕtvica nie je vždy sprevádzaná bolesťou. Ale ak náhle zacítite bolesť v končatinách alebo v jednej časti vašej tváre, môžete čoskoro utrpieť mozgovú mŕtvicu.

6. Bolesti hlavy a migréna
Tieto príznaky sú veľmi časté. Vedci zistili, že ľudia, ktorí prekonali mozgovú mŕtvicu s ostrou bolesťou hlavy, boli mladí a často trpeli migrénami.

Štúdie ukázali, že je to častejšie u žien než mužov, no aj muži by mali byť v tomto obozretní.

7. Ochrnutie tváre
Je jedným z najčastejších príznakov mŕtvice. Zvyčajne je paralyzovaná len jedna časť tváre.

8. Únava
Podľa viacerých štúdií, ženy často zažívajú únavu, zmätenosť a dezorientáciu. Každý z týchto príznakov je typický pre mozgovú mŕtvicu.

9. Čkanie
Tento skorý príznak je typický skôr pre ženy. Mozgová mŕtvica napáda dýchacie centrum v mozgu, čím spôsobuje čkanie.

10. Neschopnosť nadýchnuť sa/tras
Náhla zástava dychu alebo problémy s dýchaním sú často prítomné u ľudí, ktorých postihne mozgová mŕtvica.

V dôsledku nedostatku kyslíka dochádza aj k srdcovej arytmii.