Dá sa zachrániť zlomený mŕtvy zub?

petra81
4. mar 2016

Od decembra mi lekar lieci mrtvy zub, 5 hore vlavo. Cakala ma posledna navsteva,ale dnes sa mi zlomil 😒 Ako naschvál ma nasledujuci tyzden lekar dovolenku. Zo zuba mi ostalo vzadu minimum a vpredu mensia polovica. Je mozne takyto zub zachranit? Ci korunkou,alebo domodelovat? Ake mate skusenosti? Dakujem

biokozmetika
4. mar 2016

urcite da, ale chce to velmi dobreho zubara-myslim, ze korunka by to vedela zachranit. aspon v mojom pripade to tak bolo 🙂 predpokladam, ze ina zubarka by sa uz na to vykaslala, ved uz aj ja som bola z toho taka frustrovana, ze som chcela aby mi ho dala von ale ako sama odporucila, je najlepsie nechat si vlastne zubky co najdlhsie 😀 drzim prsty!!!!!

minnie55
4. mar 2016

urcite sa da aj domodelovat, ale to zavisi od toho, kolko zuba tam ostalo. Tazko takto na dialku radit, musi to vidiet zubar. Drzim palce 🙂

saska.t
4. mar 2016

Ak ti ostalo malo zo zuba je minimalna sanca na zachanu, kedze pri mensom tlaku sa zvykne zlomit (korunka) zub je nevyzivovany a krehky, takze osobne si myslim, ze ti navrhnu vytrhnut a mostik alebo implantat

spisiacka
4. mar 2016

ja mam zlomenu 5 hore tak ze v predu mi neostalo nic len vzadu, takze polovica zuba sa zlomila a mne ju dorobil len plombou. Mam to 2 roky zatial to drzi ale vravel ze kedykolvek sa to moze ulomit od 5 dozadu mam vsetky zuby mrtve.

zuzada29
4. mar 2016

aj ja mam domodelovanu 5, mrtvy zu od jesene 2015 a zatial drzi, no chystam sa s nim k zubarke, lebo sa mi nejako nezda, ci tam nie je nieco okolo neho chytene.

petrapod
4. mar 2016

S mojej skusenosti : snazili sa zachranit mi mrtvy zub asi rok, stalo to kopec penazi, nakoniec vztrhli. U priatela tento rok to iste:(

anetkaadamko
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
polaris25
4. mar 2016

Ja mám ten istý problém. Zlomený zub, zostalo mi asi polka. Zub mi otvorili, vytiahli nervy, spravili koreňovú vỳplň. Doktorka mi tam dá sklenenỳ čap, domodeluje chybajucu časť a pôjde na to korunka.

darling82
4. mar 2016

Mne liecila 2 roky mrtvy zub...teraz mi ho otvorila,ale zub mam o nicom,zlomeny a stale boli.V utorok si ho dam vybrat,nema to zmysel...stale len zanho platit a stale boli.

zaraaa
4. mar 2016

Ked je dobrý stomatolog,tak zub vie zachraniť ale samozrejme su aj výnimky,a ked zub neni nato vhodný tak to proti prírode nejde

taodsusedov
7. mar 2016

Zbrusit zvyšok zubu,do koreňa sa navrta srobik a naň nasrobuje náhrada.Ja už mám také 2 a čaká ma tretí. Jedla som mäkký chlieb a bolo po zube.

sojorez
7. mar 2016

Mne taky zub funguje uz 10 rokov...a to nemam ani cap,ani korunku... zubarka chcela trhat,robit mostik,korunku..nakoniec ho mam "zabetonovany" ...je to sestka vpravo dole,cize namahany je a mam z neho iba vonkajsie stranu pri lici...ak by odpadla aj ta,koren drzi,dam si spravit ten cap a korunku...

katyt
7. mar 2016

Záleží od toho ako je zlomený, ak je zlomená len korunka, tak sa samozrejme dá zachrániť, aj keď je mŕtvy, najlepšie korunkou, prípadne mostíkom, ale ak sa Ti zlomil aj koreň zubu, tak musí ísť von. Ja som bola na tom podobne, mala som zlomený mŕtvy zub, doktorka mi ho vyčistila, zaplnila koreňové kanáliky, zaplombovala, som sa tešila, že chvalabohu nemusí ísť von, lenže po roku plomba vypadla a potom mi na RTG doktorka zistila, že sa mi zlomil aj koreň a musela mi ho vytrhnúť. ☹ Bola to asi aj moja chyba, lebo na zlomený mŕtvy zub by sa vraj mala robiť vždy korunka, pretože je krehký a môže sa rýchlo zlomiť a to bol ten môj prípad.

princ33p
25. dec 2016

Ahojte mam taky problem ktorý sa snažím vyriešiť , mam v hornej pravej časti mŕtvu 4 ta sa mi zlomila na dovolenke tak až po ďasno,dr mi povedala ze musi ísť von ako ze som zahranici a učia tu slovenský a Česky zubáry a pri prečítaní vašich komentov a článkov na Google tak asi jej moc neverím ,je možné spravit korunku aj na takýto zub? Mam 28 rokov a implantáty su neni ze vhodne pred triciatku dobre robit ze nevydržia do sezdesiatky -(po prečítaní článku :( :{ .) tak teraz som zúfalá co mam teda robit uz mi zub zacina tmavnut a neviem co ďalej ?,dat ho vytrhnúť a spravit si ten implantát co mi dr navrhla alebo si ten kúsok zuba zachrániť?

petra81
autor
27. dec 2016

@princ33p Mám tam spravenu korunku. Doktor mi spravil rtg a že koreň bol.dobry,tak mi tam dal taky cap a nato ukotvil tu korunku.

daduss33
12. feb 2019

Dobrý večer chcela by som poradit zajtra sa chystam k zubárovi lenze ja od strachu nemozem ani spať mam panicky strach zo zubarov,, v pravo hore uplne posledny zub sa mi zlomil s ostali mi tam 2 malicke kusky je mi jasne ze.to pojde von ale bojim sa ako mi to bude robit ci to bude.za.co chytit viete mna dost picha uz 2 den v ďasne strasne sa bojim :(

martina2912
25. jún 2020

@taodsusedov dobrý deň chcem sa spýtať ci to bolelo keď Vám dávali srob na ten mŕtvy zub

slniecko87
2. dec 2023

@taodsusedov ja som si zub zlomila na čerstvo upečenom medovníčku 🤷‍♀️