Dedičný rakovinový gén

kathy93
19. okt 2018

Ahojte boli ste niekto na genetických testoch ohľadne rakovinového génu? Ak vám vyšiel pozitívne ako to riešite? Budem mať v januári 26 rokov a asi pred 3rokmi som na tom bola keďže moja teta mala rakovinu prsníka a ona ten gén má tak nás (môjho brata sesternice a bratrancov) zavolali na testovanie. Pravdaže z báb som to zdedila len ja. Bolo mi odporúčané zvýšenie kontrol u doktorov atď. Ale bolo mi odporúčané aj vybratie vaječníkov tuším aj maternice a takisto aj pŕs a všetko v podstate hradí poisťovňa. Pravdaže az niekedy v 35-ke. Dali ste si to niektorá dobrovoľne všetko zobrať? Ako ste to znášali?

najinka
19. okt 2018

@123martin ten 'nejaky' gen ti zarucuje od urciteho veku aj 80% istotu, ze tu rakovinu dostanes. Ci budes cvicit a zdravo zit, alebo nie. Tak co radsej spravis, preventivne odstranis vajecniky, alebo budes cakat, ci to jedneho dna pride?

123martin
19. okt 2018

@najinka praveze nezarucuje. Dnes sa prilis prehana vplyv genov a podcenuje environmentalny vplyv. Cital som, ze je v tom boom najma v amerike, zenam rezu prsniky, vyberaju organy. Ale vidim, ze to doslo aj ku nam. Odporucam tu knihu.

kathy93
autor
19. okt 2018

Ako ja nemám žiadny strach ani som nikde nepísala že si idem dať niečo robiť hľadám niekoho kto si to dal urobiť dobrovoľne proste niekoho kto s tým má skúsenosti. Neverím tomu že človek ak žije zdravo nemôže mať rakovinu to je totálna blbosť..A myslím že ak má niekto rakovinu tak nejaká zdravá strava ho zázračne nevylieči...

najinka
19. okt 2018

@123martin keby to tak bolo, tak sme vsetci zdravi ako rybicky, nemyslis? Vplyv genov netreba podcenovat. A hlavne netreba citat vyskumy 'americkych vedcov', toto ked pocujem, tak mam dost.

kathy93
autor
19. okt 2018

@najinka presne a ešte mi to pripomína jedno video kde pani liecitelka vravela že sexom sa vylieči rakovina 🤔

najinka
19. okt 2018

@kathy93 a este sodou bikarbonou 🤦🏻‍♀️

renatka100
19. okt 2018

@kathy93 zazracna strava ho nevylieci ale pomoze mu umriet neskor, ver mi prezila som si to s maminou. Za ten cas sa dozila vnucat a aspon ich videla vyrastat.

kathy93
autor
19. okt 2018

@renatka100 ja som videla ako lieky pomohli nie spomaliť ale zastaviť tú háveď takže tiež viem čo to je. Áno chemoterapia ničí aj zdravé bunky ale môže to človeka zachrániť.

opica
19. okt 2018

@kathy93 mne to tiez zistili,mam 37. Mentalne idem na konzultaciu ohladne mastektomie. Vysledky mam ok-mmr,uzv. Vajecniky mi robiq uzv raz za pol roka, tam to budi riesit tak v 45 rokoch kompletnym odstranenim.ja to viem rok a rok trvalo nez som so presla vsetky vysetrenia. Prevencia je lepsia ako liecba,je to tazke rozhodovanie,ale mam tri deti a proste som sa tak rozhodla. tie stresy kazdeho pol roka ohladne kontrol- hlavne mmr je pre mna strasne neprijemne vysetrenie, mi za to nestoja .

batunoval
19. okt 2018

Ahoj, ja som bola minulý rok testovaná na prítomnosť BRCA1, nakoľko som ochorela. Samozrejme mi genetika vyšla pozitívna. V mojej rodine sú prsnikarky všetky ženy, žiaľ už nie sú medzi nami. Ochorela mamička, jej sestra, ich mama a zdedila som to aj ja. Mam 40 rokov a chcem Ti len povedat, keby sa dal vrátiť čas...a mal mi to vtedy kto poriadne vysvetliť, geneticke vyšetrenie absolvujem už pred 15 rokmi, keď mi ochorela moja mamička, prsníkove tkanivo si dám odstranit, čím skôr odrodim a následne si dám vziať aj vaječníky a vajcovody. Hovorím to z vlastnej skúsenosti...samozrejme rozhodnúť sa musíš sama. Odporučila by som Ti konzultáciu u genetika. Gen zároveň zdedila aj moja sestra a sesternica. Vystrašil sa obe, nakoľko táto pliaga postihla okrem našich mam a babky aj mňa...

kathy93
autor
19. okt 2018

@opica úplne ťa chápem a ďakujem že si napísala. Ja mám síce ešte dosť času ale v budúcnosti ma to zrejme tiež neminie

kathy93
autor
19. okt 2018

@batunoval mrzí ma to. Ja som to pôvodne ani neriešila ale včera bola moja teta na prednáške ohľadne toho génu tak mi o tom začala hovoriť teda že by som to neskôr naozaj mala riešiť že do tých 35 nech idem na operáciu.

opica
19. okt 2018

@kathy93 ale bud kludna. To,ze mas gen brca1 alebo 2(ja mam 2), este vobec nemusi znamenat,ze ochories. Moja svokra mala karcinom prsnika,jej sestra tiez a gen u nich nastatie potvrdeny nebol( hlavne kvoli nasim detom). U nas ma karcinom vajecnikov teta v 59 rokoch, na zaklade toho sla vela rodina postupne na testy,kedze sa to potvrdilo aj u mojho otca. Z nasej generacie som jedinym nositelom ja ( co ma tiez strasne nastvalo). Ale co uz,taky je zivot. Kolko ludi nema tu vyhodu,ze vie o tom,ze taky gen ma. Takto ta beru ako rizikoveho pacienta a ak by aj daco nasli,vdaka prevencii je velka sanca na vyliecenie.

olifcek
19. okt 2018

😞 rozmyslam... u nas v rodine zomrelo par surodencov mojich rodicov na rakovinu... i sestra manzelovej babky pred dvoma ci troma rokmi prekonala rakovinu prsnika...

nik nas na vysetrenie nevolal... opytam sa na to obvodacky v bud.roku...

kathy93
autor
19. okt 2018

@matka0709 vďaka

kathy93
autor
19. okt 2018

@olifcek opýtaj i keď neviem či ťa vie poslať obvodný.

cacianka
19. okt 2018

@olifcek skor gynekolog riesi

lucinika
19. okt 2018

Prepáčte,nečítala som celú diskusiu. Pre nález, našťastie nezhubny, chodím od 19 rokov každoročne na usg vyšetrenie prsníkov. Mojej babicke minulý rok diagnostikovali rakovinu prsníka. Lekárka mi však vravela že preddispozicia na tento druh rakoviny sa dedi iba z línie matky. Keďže babička bola z otcovej strany,riziko by nemalo byť.

najinka
19. okt 2018

@lucinika no to nie je tak celkom pravda..moja stara mama mala ten gen, od nej to mal jej syn-moj ujo, ktory bol prenasac, a jeho dcera-moja sesternica, ochorela takisto ☹ preto sme boli vsetci na testy

kathy93
autor
20. okt 2018

@najinka u nás to bolo zas z maminej strany jej mama, má to aj moja mama aj jej sestra a zdedila som to aj ja aj môj brat len dúfam že moja dcéra nie.

123martin
22. okt 2018

@najinka No ano..."najlepsie necitat vyskumy americkych vedcov". Asi "najlepsie necitat" vobec. Neobjavili BRCA1 BRCA2 v Berkeley a v Utahu americki vedci? Zaujimave, preco potom tomu veris, ked mas "dost"?
@kathy93 Vzhladom na to, ze mas este dost casu a zda sa mi, ze hladas ako dalej, preto znovu odporucam Cinsku studiu od Campbella. Ze existuju tzv. zapadne, civilizacne ochorenia to vieme vsetci. Zapadnymi, civilizacnymi ochoreniami trpia hlavne ludia vo vyspelych krajinach. Rakovina medzi ne patri. Je ovela nizsi vyskyt tychto ochoreni napr. v Japonsku, ci v Cine, Indii. Preco asi? Vyskum na tuto temu robil spominany Campbell...Nie je to nic o sode bikarbone, sexe, ci zazracnych superpotravinach, nic o podcenovani genov.
Info mas, len treba byt otvoreni a zvedavi, co na to vravi aj ta ina strana?

mario1971
3. nov 2022

@batunoval ahoj a mozem sa spytat ako si to riesila dalej ?dakujem