Depresia, úzkosť a snaha o dieťa

zankalh
27. dec 2021

Ahojte.
Uz niekolko rokov trpim depresiou a uzkostnym stavom.Beriem escitil a sem-tam frontin na ukludnenie.
Necitim sa byt stastna a bojim sa buducnosti.Zijem roky v zahranici,kde nemam vela kamaratov a s mojim partnerom s ktorym som 8 rokov je to tazke.Som clovek,ktory potrebuje citit lasku,potrebuje oporu,podporu a podobne a nic z toho mi partner nedava.Presne viem z coho vsetkoho mam tieto stavy.
Mozno si poviete,preco som vo vztahu s clovekom,s ktorym som nestastna.Tu,kde zijem,mam minimalne moznosti spoznat niekoho(slovaka,cecha,pripadne poliaka).Takze som sa tak zamotala,az som si uvedomila,ze ani sa nenazdam a mam 37 rokov.Utekat v mojom veku domov s nadejou,ze stretnem toho praveho a vsetko stihnem do 40-tky nevidim ruzovo.
S partnerom sa priblizne 4 roky “snazime” o dieta.(Nie je to az take intenzivne snazenie,preto tie uvodzovky).
Zatial bezuspesne…Oslovila som dr.nakolko ma prepada strach z toho,ako ten cas uteka,ze taham na 40-tku a nemam ziadne dieta.Momentalne podavame ziadost (tu v zahranici) o IVF.
Bojim sa toho,ci sa to podari,kedze sa to nepodarilo doteraz prirodzenou cestou,bojim sa ako to zvladnem,ked nie som po psychickej stranke uplne v pohode.Viem,ze ako doteraz,tak urcite aj neskor budem v podstate na vsetko sama.Ale aj napriek tomu chcem dietatko.Je to pre mna zmysel zivota.Som zodpovedna a viem,ze tomu dietatku dam vsetko.
Len mam obavy ako s uzkostami zvladnem tehotenstvo (ak mi Boh dopraje),porod,prve tyzdne,mesiace,….Mam strach ci budem dobra mama,ci sa budem vediet dobre postarat a to len preto,ze viem,ze z mojho chlapa nejaku oporu mat nebudem.
Volala som aj psychiatricke na slovensko,povedala,ze mi da lieky,ktore mozu aj tehotne.
Mala ste niektora podobny problem ?Psychika a tehotenstvo?Ako ste to zvladla?
Prosim napiste mi ❤️

saraxyz
27. dec 2021

@zankalh ak si nešťastná vo vzťahu, tak prečo chces s ním dieťa? Či potrebuješ ešte väčšie depresie? Toto podľa mňa nie je dobrý krok

viestta
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
vler
27. dec 2021

Bude to este horsie ked si s takym "partnerom" urobis dieta

mamartinka
27. dec 2021

@zankalh Ahoj.Co viem tak ked pojdete na umele a budes chciet dieta tak bud umele alebo budes musiet vysadit lieky na psychyku.Viem to.

luccija
27. dec 2021

@zankalh si tam nešťastna a nemáš kamarátov a chlap nie je oporou.Sama si si odpovedala, že prečo sa tak cítiš...tak buď sa snažíte, alebo to nechávate len tak.4 r v takom veku je dosť....keď otehotnies či budeš mať bábo budeš tu nelasku či nepodporu od muža pociťovať ešte viac
Pravdaže zvládneš všetko veď sú tisíce žien na liekoch, ktoré majú deti.Len, aby sa nestalo, že budeš sa chcieť vrátiť a pod ..veľa žien, keď porodí chcú sa vrátiť domov, blízko rodiny...príde mi, že ste spolu zo zvyku:(ani z voza ani na voz.Si si istá, že chcete spolu dieťa?
@mamartinka má 37 r a umelé sa práveže posunulo... o rok ho posunuli. Lieky netreba vysadiť to odkiaľ máš?mám kamarátku čo berú antidepresíva a boli na IVF

danieladugard
27. dec 2021

Zijem v zahranici...mam skvele manzelstvo, manzel cudzinec, tri uzasne zdrave deti, kopa kamaratov cudzincov, dobre zazemie, skvela praca, nie som na materskej, napriek tomu mi velmi chyba, ze nemam pri sebe mamu, moju stranu rodiny.. Chodia za nami, ale.. Takze, mam sa eno nuno, ale.. Urcite by som povedala, ze len kvoli tomu malickemu, ktore by sa vam podarilo splodit, je to nie dobry napad.. Mozno skor sa vratit na Slovensko, az by to bola taka moznost a lepsia a bolo by aspon ake take zazemie.. Neviem. Moj nazor. Poporodna depresia je velmi casta zalezitost, mesiace po narodeni babatka narocne, ak nevies, ze partner ti bude fakt oporou, tak by som to nesilila.. 🍀

mabenn
27. dec 2021

4 roky si zahodila snazenim sa o dieta s niekym, s kym to nie je dobre ani nebude, namiesto toho, aby si riskla zacat nanovo, lebo 37...risk je zisk, v tomto pripade velke sance a casu stale dost...a by si sa divila ako mozu uzkosti a depresie rozplynut pri spravnych ludoch a zdvihnuti vlastneho sebavedomia

panda21
27. dec 2021

Odpovedz si na otázku, keď dostaneš popôrodnú depresiu, v ktorej sa bude musieť partner starať o teba aj dieťa, domácnosť a chodiť do roboty, zvládne to? Bude ti oporou? Zvládne taký nápor?

roobett
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
euka210
27. dec 2021

@zankalh v takom rozpolozeni dieta?
Za mna to bolo tazke tehu s uzkostami,posledne tretie , a neskor kvoli liekom uz nemozne, kedze bez nich neviem fungovat a mohli by sposobit poskodenie dietata...hoci som tuzila ked bolo lepsie po dievcatku.
A to mam manzela, ktory stoji pri mne a je mi aj emocnou podporou kedykolvek to potrebujem...aj o polnoci viem ze ho mozem zobudit.

zankalh
autor
27. dec 2021

@saraxyz a co mam podla vas urobit kedze sa tuzim stat sa matkou?

zankalh
autor
27. dec 2021

@vler takze sa mam podla vas vzdat snu o tom stat sa matkou?

zankalh
autor
27. dec 2021

@luccija 4 roky sa snazime,ano.Ale nemame sex “kazdy den” ako mozno niekto.Ak sa mi bude cniet za domovom,tak proste odidem domov.Necakam,ze dieta v nasom vztahu nieco zmeni.

zankalh
autor
27. dec 2021

@danieladugard ja na slovensku nemam velku rodinu.Pisete mi,ze by ste to nesilila,ale neviem ci by ste to povedali aj vtedy,keby ste bola na mojom mieste.Ja uz vela casu a moznosti nemam

zankalh
autor
27. dec 2021

@mabenn pre mna to teda neboli 4 roky zabiteho casu.Pre mna to boli 4 roky snazenia sa o moje dieta-o bozi dar.
Onedlho mam 38 a ak si myslite,ze je to vsetko tak jednoduche a ze mam casu habadej,tak ste na omyle.
Dajme tomu,ze by som sa vratila domov…Myslite si,ze hned niekoho spoznam?A rovno takeho,s ktorym si budeme vyhovovat a vrhneme sa hned na “vyrobu”deti?Viete kolko poznam zien,ktore ziju na Slovensku,maju pracu,kde su v denno dennom kontakte s ludmi,su mudre,pekne,stihle,mile a pri tom su aj tak roky same?Nie je to tak jednoduche ako si myslite…A este teraz v case korony

zankalh
autor
27. dec 2021

@panda21 Hm…To mozno nie.Ale viete kolko zien beha po tomto svete,co si mysleli,akeho maju uzasneho chlapa a aku oporu v nom maju a ked dostali trebars rakovinu,tak zdupkali?Nemozete si byt v zivote nicim ista…

zankalh
autor
27. dec 2021

@roobett adopcia,alebo pestunstvo?Ja,ani partner predsa nie sme neplodni.Tuzim mat vlastne dieta

tara42
27. dec 2021

@zankalh a co ked tvoje dieťa bude nešťastne lebo bude mat na nič otca, matku na antidepresivach s nechuťou žiť a nie to sa ešte starat o dieta a dávať mu lásku? Ved sa zblaznis. Mne to príde sebecké, dieta je dar ako si pisala a zaslúži si to najlepšie. Pisem Ti to v dobrom. Nemusí to tak byt ale je väčšia šanca ze bude. Niektoré si predstavujú materstvo príliš jednoducho kým do toho nevstupia. Ja mam uzasneho partnera a rodinu a aj tak to bolo psychicky náročné niekolkomesiacov po narodení dcérky. Naozaj by som si nerobila dieta s niekym pri kom sa cítim zle. A 37 nie je 50.

danieladugard
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
saraxyz
28. dec 2021

@zankalh odísť z nefunkčného vzťahu. A uvidíš, že nájdeš skvelého partnera , pri ktorom nebudeš musieť užívať antidepresíva a budeš mať dieťa, po ktorom túžiš. Neboj sa zmeny 😉

zankalh
autor
28. dec 2021

@euka210 su ludia,co su na tom ovela horsie,alebo maju horsiu diagnozu,trebars schizofreniu a su matkami a zvladaju to.Lahko sa vam to hovori,ked uz deti mate.Keby ste nemala ziadne,verte,ze by ste tiez tuzila

zankalh
autor
28. dec 2021

@tara42 Keby som nevedela o tom,ako som na tom a aka osoba som,verte,ze by som do toho nesla.Nemam depresiu taku,ze som zalezena v posteli a nechcem s nikym komunikovat.Prebrala som to s mojou lekarkou.Pisete mi,ze 37,nie je 50…To mi ako chcete povedat,ze mam na materstvo cas do 50-tky?

zankalh
autor
28. dec 2021

@saraxyz alebo nenajdem nikoho,alebo este horsieho.Predstavujete si to moc jednocho,ale casu mam malo

zmrzlinka2021
28. dec 2021

@zankalh
Nechcem ta strasit, ale ak nie si teraz stastna, dieta ta stastnou nespravi. Prave naopak, este viac prehlbi situaciu, v ktorej sa nachadzas - nefunkncny vztah + viac ti skomplikuje mozny odchod od priatela. Cize uz budes v zahranici, v nefunkncom vztahu, s depresiami a dietatom, o ktore sa budes musiet starat a budes mat zan zodpovednost.
Tvoj problem je to, ze nehladas zmenu svojho zivota vo svojom vnutre. Depresia je svina, lieky velmi dokazu pomoct, ale su len barlickou, ty potrebujes zmenit svoje postoje, vztahy, najst samu seba a hlavne naucit sa zit a byt stastnou za kazdych okolnosti, ktore nedokazes zmenit.
Nefunkcny vztah s frajerom dokazes zmenit - odist. Ver, ze ked sa za neho vydas a budes mat s nim dieta, toto vsetko sa len prehlbi.

zankalh
autor
28. dec 2021

Bola by som rada,keby mi napisali len tie zeny,ktore na tom boli podobne-cize mali uzkostne stavy s depkou a otehotneli.
Tie,ktore o depresii len niekde citali,ci poculi a pisu mi aby som do toho nesla….Prepacte,ale aj zeny s niecim takym su matkami,nie len vy zdrave,ktore mate idealnych partnerov.Aj ludia,ktory maju skvele rodinne vztahy,uzasneho partnera maju depresie,alebo aj horsie psychicke choroby.
Ja uz vela casu na spekulovanie ohladom hladania “idealneho” partnera nemam.
Vam,ktore na tom nie ste ani z daleka takto(vek,situacia,bezdetnost)sa lahko hovori.Keby ste uz mala 37 /38a ziadne dieta,by som vas chcela vidiet ako by ste sa vzdala toho sna.
Po svete nebehaju len matky,ktore maju vsetko idealne ako z rozpravky.

zmrzlinka2021
28. dec 2021

@zankalh dnes je depresia zial bezna, takze nikto ti to nepise len tak "z brucha". A ver tomu, ze ziadna z nas nema idealny zivot, idealneho partnera, pretoze "idealny" clovek ani neexistuje. No pre spokojny zivot nemoze zena zit vo vztahu, ktori ju ubija. Darmo budes hltat escitil, ked denne budes celit niecomu, s cim nie si vnutorna stotoznena a dieta to "neurovna".
Velmi si idealizujes materstvo, lebo veris, ze tvoj zivot ziska zmysel, ale ten zmysel musis mat uz teraz. Co ked sa ti narodi vazne postihnute dieta, pripadne postihnute dvojicky? Moze nastat hocijaka situacia a ak uz teraz nevnimas priatela ako cloveka, ktory ta miluje a ty jeho a starate sa jeden o druheho, co bude potom, ked pridu vazne problemy?

zankalh
autor
28. dec 2021

@zmrzlinka2021 Bola ste v tej istej situaci,ked mi s istotou pisete,ako to bude a ako dopadnem?Kazda matka sa musi o dieta starat a niest zan zodpovednost.Nemam v plane si partnera zobrat za manzela.Ano,bola by som najradsej,keby som spaznala k sebe partnera podla mojich predstav a moje dieta by prislo do idealnej rodiny,ale casu nemam…Vratit sa domov mozem…Ale myslite,ze hned niekoho spoznam a to prave takeho,ktory mi bude vyhovovat a ja jemu a hned sa vrhneme na to a budeme sa snazit o dieta?A hned sa to aj podari?Nie je to tak jednoduche ako si myslite.Ak to neskusim teraz,mozno prepisknem situaciu a uz nikdy sa nestanem matkou.S partnerom nemam v umysle ostat do konca zivota.Skor to beriem tak,ze to bude otec mojho dietatka a darca spermii.

zmrzlinka2021
28. dec 2021

@zankalh Ja ti len pisem, ze treba riesit svoju psychiku, nie ocakavat, ze dieta tvoj zivot poriesi. Mozu nastat rozne vazne komplikacie, napr. aj postihnutie dietata, co pojdes domov k rodicom? Nasackujes sa im do bytu?
Mas vazne ochorenie, a namiesto hladania rieseni pre tvoj zivot, hladas sposoby ako si ten zivot este viac skomplikovat.

zankalh
autor
28. dec 2021

@zmrzlinka2021 Ja som predsa nenapisala,ze nemam zmysel zivota…Ak by mala kazda zena na tomto svete vidiet vsetko tak cierno ako pisete a sla do toho s tym,ze sa jej narodi chore/postihnute dieta,tak by tych matiek vela na svete nebolo.Snazim sa mysliet pozitivne,nie negativne!Ja v tomto partnerskom vztahu nechcem zotrvat navzdy.

zankalh
autor
28. dec 2021

@zmrzlinka2021 ja necakam ze moj zivot poriesi dieta,ktore porodim.Spytala ste sa ma,preco mam uzkostne stavy?Myslite si,ze tiez kvoli partnerovi,ze?Nie…Mam ich preto,lebo sa mi este nepodarilo otehotniet a cas leti.Bojim sa,ze sa matkou nikdy nestanem.
To ste vy takto v tehotenstve premyslala?Ze co budete ak sa vam narodi postihnute dieta?Bola ste si 100% ista,ze vas partner ostane s vami,keby nahodou?To,ze partner utiekol sa nestalo jedinej a pri tom si hovorila,ze im by sa to nemohlo stat.V zivote nie je nic iste,len smrt.
Nebojte,nemam v umysle sa niekomu sackovat do bytu.
Ved ma vobec nepoznate,nenapadlo vam,ze mam byvanie vlastne doma?