Dermoidná cysta na vaječníku. Stretli ste sa s tým?

alionuska
19. mar 2008

Ja sa chcem spytat,ci mi niekto nevie nieco o tejto cyste viac povedat,lebo som sa s tym este nestretla.Moj lekar mi o nej povedal asi pred mesiacom,ze je na pravom mojom vajecniku a vraj je to vrodene.Vraj nieco z mojho dvojcata.Lenze ja dvojca mam a je zdrave a nic mu nechyba...Tak sa potom opravil a povedal,ze nieco z trojcata.Mna by zaujimalo,ci niektora z vas ma podobnu skusenost s takouto formou.Ja mam skoro srvorrocnu dcerku,ktora je zdrava a minuly rok v lete mi po narodeni zomrala druha dcerka,s vrodenym hydrocefalom.Pred viac ako mesiacom som potratila nase tretie dietatko a teraz toto...Nechapem,ze by si to nikto za ten cas nevsimol,ze mam cystu na vajecniku...teda ak je ozaj vrodena.Bojim sa,ze pri odstarnovani mi odoberu aj vajecnik a este vacsi strach mam z toho,ze uz nebudem mat deti.Strasne by som chcela este babatko,ale osud mi akosi nepraje.Preto vas prosim,ak ste sa s niecim podobnym stretli,poradte mi,ako nemysleit iba na najhorsie... ☹

lendy1
19. mar 2008

ali, no podle mě, kdyby to bylo vrozená, tak by to snad zjistili dříve např. při UTZ v těhotenství nebo i běžným vyšetřením na gyndě. Já měla cysty na vaječníku několkrát, ale vždy se to nějak vstřebalo. Ale když jsem na to přišla poprvé (a neměla jsem nikdy žádné potíže, nic), tak na to lékařka přišla pouhým prohmatem. Je fakt, že jsem měla prý cystu velkou jak pomeranč. Strašně jsem se bála, že nebudu moct mít děti, nebo, že mi vezmou celý vaječník. Šla jsem na operaci a vše dopadlo dobře, dr. mi pak řekl, že jsme měla v břiše ještě další menší cystičky a potíže s vejcovody-tak to vyřešili vše najednou a měla jsem klid. Pak mě ještě děsili, že mohou vzniknout srůsty, které by bránili otěhotnění, ale nic takového se nekonalo. Doporučují jet po operaci do lázní právě z důvodů, aby se zamezilo těm srůstům. Jinak už je to hodně dlouho, dneska to většinou řeší laparoskopicky a to je pohoda. A potíže s otěhotněním jsem neměla, těhotná jsem byla za pár měsíců po vysazení HA. Tak hodně štěstí 😉

alionuska
autor
19. mar 2008

Lendy,tiez mi povedal,ze to budu riesit tou laparoskopiou.Ale az pir dalsom cisarskom reze,ked sa to nijako nebude menit-ta cysta.Hovoril mi,ze tie vodove su take,ze prasknu aj same a vstrebu sa.Tato je nejaka masova... ☹

ivana98
19. mar 2008

alionuska, ja som mala nieco podobne 🙂 uz je vyoperovana a mam pokoj 🙂
je to uplne ina cysta ako ta obvykla na vajecnikoch, ktora sama vznikne a aj zanikne.

tieto vrodene cysty su zvysky embryonalneho vyvoja, a obsahuju bunky, ktore na tom mieste nemaju co hladat (preto to vysvetlenie s dvojcatom - ze si sa ty ako povodne oplodnene vajicko mala rozdelit na dve jednovajecne dvojcata ale z nejakeho dovodu sa delenie nepodarilo a zarodok ostal v podobe cysty.) znie to morbidne, ale vobec si z toho nemusis robit hlavu. taketo cysty zvyknu vyberat, a nemyslim ze by to nejako malo suvis s potratom.
je normalne, ze si to lekari nevsimli, mozno predpokladali ze je to taka co zmizne sama alebo bola prilis mala na to, aby si ju vsimli.
mozem sa spytat - tvoj surodenec je jednovajecne dvojca alebo dvojvajecne? 🙂

alionuska
autor
19. mar 2008

Ivana,mam dvojca brata a sme dvojvajecne dvojcata.On je uplne iny ako ja.Teda myslim vzhladom 😀 ./Typ David Coperfield/...Viem,ze ta cysta nemoze za to,ze som potratila,a ani za to,ze sa mi narodila druha dcerka s vvch.Ale chcela som tym len napisat,ze cim vsetkym si este musim prejst?Ze ma to prekvapilo a tiez mi to znelo,ako sci-fi...Lebo som o niecom takom este ani nepocula. 😖

ivana98
19. mar 2008

to mi je luto...ale ja som ta tym chcela povzbudit, ze to nebude prekazkou 🙂
vacsinou ludia o tychto cystach vobec nevedia a maju ich cely zivot..preto sa o tom moc nehovori. ak chces, kludne sa este pytaj 😉

alionuska
autor
19. mar 2008

Vidis,sama pises,ze niektore zeny s tym ziju cely zivot.Ja mam 33 rokov a ak to mam naozaj od narodenia,tak si myslim,ze ju ani nebude treba vyberat.Bojim sa tej operacie,aby mi -pri mojom stasti,ozaj nevzali cely vajecnik.Ako to prebieha,ta laparoskopia?Bola si dlho v nemocnici?A bolelo to?

ivana98
19. mar 2008

Problem je, ze je dobre, ked sa o nej vie, pretoze existuje riziko, ze by sa mohli zapalit a sposobit neplechu...

Mavaju to aj muzi, bud na semennikoch alebo inde v tele. Ja som mala to iste na krku, nie na vajecniku a vyberali mi ju preto, lebo sa zapalila, zvacsovala a plnila hnisom. Inak by som sa o nej asi nedozvedela, lebo v "normalnom" stave bola taka malinka, ze sa nedala ani nahmatat, nic. Robili mi to v narkoze, nebolo to nic prijemne, ale u teba to bude urcite inak..
Len kvoli cyste ta asi nebudu chciet operovat, ale ked budes mat laparku alebo cisarsky rez, tak ju pre istotu rovno odstrania 😉

alionuska
autor
19. mar 2008

Akurat som nieco nasla na nete o tych cystach a ze tieto dermoidne sa mozu zapalit alebo zacat krvacat a je nevyhnutne ich chirurgicky odstranit.Vraj mozu dosiahnut priemer az 25 cm. 😨 Tak ak ma poslu na tu operaciu,asi sa nebudem branit... 😅 a radsej si tu potvoru dam odoperovat.

ivana98
19. mar 2008

Urcite je dobre, ze o nej vedia 😉 nechaj to na lekarov, ako sa rozhodnu...najma ju proste budu pravidelne sledovat a nic sa ti nemoze stat 😉
pretoze mne operovali uz zapalenu a mala som z toho komplikacie, operovali ma dvakrat v narkoze a urcite je lepsie tomu predist...

alionuska
autor
19. mar 2008

Dakujem.Ved uvidim... 😉

ivana98
19. mar 2008

Jasne, hlavne ziadnu paniku... dobre to dopadne a vasa Alenka bude mat coskoro surodenca 😉

alionuska
autor
19. mar 2008

Nic na svete si viac nezelam! 😉 Len aby som mohla dat malej Alenke este sestricku o ktorej mi stale hovori...Pretoze sme sa na nu strasne tesili a ona to este nechape,co sa stalo.A stale si mysli,ze ju mam v brusku a iba sa pyta,kedy sa nam z narodi... ☹ Tak dufam a modlim sa,aby sa nam to podarilo a aby som uz nikdy nezazila take sklamanie a bolest ako pri strate mojej malinkej Dianky... 😢

adusha
19. mar 2008

AHojte,

Ivana98 to opisala velmi presne! ANo je to presne takto - v tej cyste sa mozu nachadzat zuby, vlasy a pod...a ma povod este v embryonalnom vyvine.
Ja som si tym presla ako 14rocna. Po 8mej triede som skoro cez leto asi 3 x lezala v nemocnici s ukrutnymi nepredstavitelnymi bolestami (na skale 0 az 10 by som im dala 10). Bolesti mi vystrelovali do krizov, preto si vsetci mysleli ze ide o oblickovu koliku...LEzala som 2x na chire, ale ked nic nezistili a bolesti ustupuli poslali ma domov. DOma tyzden klud, potom opat bolesti na skapanie, sanitka, chira, 3 dni nic nezistene a potom konecne osvietilo jedneho dr a poslal na na vysetrenie na gyndu. Tam ma vysetril doktor, urobil mi sono a zistili mi cystu o velkosti 11 x 6 cm.
V oktobri ma cakala operacia, povodne mala byt laparoskopicka, ale nakoniec ma rezali cez podbrusko cca 10 cm jazva (ale pekna, jedna ciara, dnes uz je skoro neviditelna). Rezali ma preto, lebo zistili, ze cysta je na lavom vajecniku ale prerastala na pravu stranu...Nakoniec mi museli spolu s cystou zobrat aj lavy vajecnik, lebo bol nou cely obrasteny a nedal sa zachranit. A to som mala 14!! Viete si predstavit ako som to prezivala...

...bala som sa, ze nebudem moct mat deti, resp. moja sanca na babo bude iba polovicna, resp. bude ma stat viac casu a namahy otehotniet. S tym som zila od 14tich az doteraz.
V juni 07 som sa vydala, v juli sme sa prestali s manzelom chranit a zintenzivnili sme sex...no a 2.9 prisla posledna menstruacia, o mesiac na to som zistila ze som tehu!
Bola som nenormalne stastna ze sa to podarilo tak skoro, lebo so v to nedufala, myslela som ze sa zaradim do skupiny neuspesnych snaziliek. Ale panbozko ma vyslysal uz po 3 mesiacoch!! 😵

adusha
19. mar 2008

Takze ak mozem poradit, ziadnu paniku!! Drzim palce, aby to dobre dopadlo! 😉

alionuska
autor
19. mar 2008

Adusha, A to som si myslela,ze tu neni nikto s tymto problemom...Neviem ci mam napisat,ze si mala stastie,aby to nevyznelo blbo...ale kazdopadne si stastie mala,ked teraz cakas babatko.Drzim vam palceky a dakujem za povzbudenie.Hovori sa ze po vojne je kazdy general...tak dufam,ze aj ja o tom budem po tej operacii rozpravat s mensim strachom,ako mam teraz. 😉

ivana98
19. mar 2008

alionuska, to s tymi vlasami a zubami som nechcela napisat, aby som ta nevystrasila 😀 ja som ich tam mala tiez 😝

adusha, vidim ze ta tiez potrapila a v takom mladom veku.. ☹ hlavne ze je vsetko ok 😉

adusha
19. mar 2008

Alionuska,
drzim ti palce, treba mysliet pozitivne! Ja som zila od 14tich rokoch v strachu, od 14tich som behala na gyndu, ale pristupovala som k zdraviu poctivo, chodila som na prehliadky povinne kazdy rok, nechcela som nic zanedbat. Ale bala som sa aj tak ako kon. Povodne som chcela tehu odlozit na neskor, ale povedala som si, ze to necham na prirodu a ked to ma byt zdlhavy proces, tak radsej zacnem hned a budem sa snazit a cakat akoby som mala zacat v 30ke a cakat a cakat.
Vies, mne to pride ako neskutocny zazrak, ze sa nam to podarilo tak rychlo...
Ked si to mam vysvetlit - tak to bude asi tym, ze jeden vajecnik dokaze zmaknut tvorbu hormonov a co sa tyka vajicok - tak bud ovulujem len kazdy druhy mesiac, alebo vajecnik taha za dve a maka ako keby boli dva.

Neboj, zaklad je pozitivne myslenia a viera!!

mimoza
19. mar 2008

ahojte no teeeda adusha akoby si pisala moj pribeh..az na to ze ja som mala 2.5 mesiaca po porode bolesti jak svet male babo zavisle odomna a samo ze ma liecili na oblickovu koliku..ale nechapem ved ma pozerali uzv 100krat aj gynekolog a nic nevideli..a potom po 2mesiacoch som dostala take boleti ze koniec musela som na pohotovost a furt ze kamen kamen a na druhy den ma operovali lebo uz som mala horucky a ze 10x11cm dermoid aj s vajecnikom isiel von..sice odvted mam stale gyn zapaly a bolesti alefurt lepsie ako ta neznesitelna bolest normalne to teraz prezivam ked to pisem..ale ze teraz v poho nemal by byt problem otehotniet povedal doky uvidime 🙂 som rada ze som sa mohla vykecat dik 😉

alionuska
autor
19. mar 2008

Mne to o tych zuboch doktor vcera hovoril...A aj som to citala,takze uz viac vyplasena byt nemozem...Len nechapem,ked ako vravi,ze to je z dvojcata,alebo trojcata,ako je mozne ze sa v tych cystach najdu aj zuby.Ved babatka zuby nemaju!To akoze tam pocas tych rokov tie zuby narastu?Ked som to vcera povedala mojej polovicke,ze zuby,tak mi povedal,ze hlavne ze ta to nehryzie!Este ze to berie tak s humorom 😅
Adusha,to ze treba mysliet poziotivne viem a nijako inak ani mysliet nemozem,lebo to by som sa asi zblaznila.Ja sa snazim nahovorit si,ze tam nic nemam,ale aj tak je to tazke...Ani nevies,co ta v zivote postretne a nieco sa pokasle,a uz to ide dolu vodou... 😖

ivana98
19. mar 2008

Ja viem, je tazke si to predstavit 😀 neznamena to, ze tam je chumac vlasov alebo tri stolicky 😀 v kazdom embryjku sa nachadzaju rozne druhy zarodocnych buniek - okrem ineho aj zuby, vlasy, pokozka atd... A mylis sa, babatka zuby maju, sice nie prerezane, ale minimalne "pripravene"...
a chapem, ze je to divny pocit, najma ked "to" tam este mas.... asi bude lepsie, ked si o tom nebudes zistovat prilis vela informacii, proste doveruj doktorom a dobre to dopadne 🙂 pripadne ak mas blby pocit, tak sa ich spytaj, ci ti to nemozu vybrat co najskor 🙂

krasulka
19. mar 2008

alionuska, moja, byt tebou obeham si viacej gynekologov. Z vlastnej skusenosti viem co hovorim. Ja som behala dlho k lekarke s bolestou v pravom podbrusku a ta mi povedala, ze mam cystu ako pomaraanc. A nasadila mi iba antibiotika,ale mne sa to nezdalo, lebo viem, ze cysty sa liecia injekciami, vysusuju sa, a tak som isla k druhemu lekarovi a ten mi spravil pekne vsetky sona, aj vnutorne aj vonkajsie, zobral mi krv a na druhy den som uz vedela, ze to cysta nieje.Mala som zapal vajecnika, vajickovodu a zapal maternicoveho veziva. A Ziadna cysta.
A pokial tu cystu mas, to ze si potratila s tym nemusi suvisiet. VAcsiina zien ma cysty male, ktore su vobec neskodne a ani sa nepotrebuju liecit.Sami zmiznu a sami sa objavia. Nenapisala si ci v suvislosti s tou cystou pocitujes nejake problemy. Lebo keby to bolo vazne, mala by si bolesti v podbrusku,alebo az v boku. A najviac by si tu bolest citila po menstruacii.
A to ze ti povedala, ze je ta cysta vrodena, to je podla mna blbost. To by ti uz davno nasli predtym, ked ti robievali sona. Cysta je na sone pekne vidiet. Ze by si to doteraz nikto nvsimol je malo pravdepodobne. Vazne skus ineho lekara a uvidis, co ti ten povie.
Drzim palceky aj vsetko aby to dopadlo co najlepsie a aby si bola co najsor tehu a tesila sa zo zdraveho babetka.

krasulka
19. mar 2008

moja, a ako baby pisali, dnes sa odstranenie cyst robi laparoskopicky a to je velmi dobry zakrok.Nemas sa coho bat.Ak ta aspon trosku mozem upokojit, ja mam zas problemi so srdcom. Uz som bola aj dvakrat na zakroku v bratislave, naposledy v juni 4 dni po svadbe. A to mi robili bez narkozy, do tepny mi pchali kateter a ten mi zavadali az do srdca. Vytrpela som si tri hodiny priviazana na stole a simulovali mi tie moje zachatiky aby mi ich mohli odstranit. a vsetko pri vedomi. Tiez sa snazime o babo a u mna je zas riziko, ze pri porode mi moze odist srdce...A vies co mi povedali? Ze sa s tym proste musim naucit zit. TAk sa ucim a beriem zivot tak ako ide, co pride pride.Ked je to zle, treba sa dotoho zahryznut a vydrzat. ked pride dobre, treba si to uzivat a nacerpat z toho nergiu zas na horsie casy. drz sa a neboj, vsetko bude ok. Nieje to nic,co by sa nedalo liecit. 🙂 🙂 🙂 🙂 🙂

alionuska
autor
19. mar 2008

Krasulka,ja som mala doteraz iba jedneho gynekologa a vymenila som ho iba prednedavnom.Musela som,lebo prvy mi neskoro zistil,ze moje babatko mi po narodeni zomrie.Az v 32 tt mi povedal,ze malinka ma vodnatielku mozgu.Tak uz som v nom nemala doveru,preto som prestupila k tomuto,ku ktoremu chodim teraz.Bola som sklamana,ze ten doktor predtym nic nevidel a teraz som zas mala pocit,ze tento njovy vidi aj to,co by som nechcela... 😅 Problemy nemam nijake.Teda aspon si myslim,ze pred menstruaciou tie bolesti su v norme.Doktor mi tu cystu vcera aj ukazoval,ked mi robil UZV vnutorny a porovnavali sme obidva vajecniky.Naozaj to tam je a bolo to take blede.Mozno ju tam mam ozaj vrodenu,len si ju nikto nevsimol... 😕 Ja som sa aj pytala,kedy mi ju vyberu a hovoril,ze ak nebude menit velkost,teda ak nebude rast,tak ze ma nechce po tych mjich zazitkoch este viac stresovat a vyberu mi ju az pri cisarskom,ked budem mat dalsie babo. 😒

alionuska
autor
19. mar 2008

Pekne si to napisala krasulka.Tak to aj robim,cerpam energiu z toho dobreho a krasneho co mi zivot dava...aj ked mam niekedy pocit,ze toho zleho je viac.Ale asi iba preto,ze to zle tak velmi boli...

adusha
19. mar 2008

Cysty su vrodene a ziskane. Tie ziskane su castejsie, ma ich velmi vela zien, vacsinou su vsak neskordne...bud same zmiznu alebo sa dokazu vysusit.
Ked mne zistili cystu, tiez najprv (od agusta do oktobra) skusali ju zmensit, resp. vysusit. Brala som injekcie na vstrebanie cysty. Ale bohuzial, cysta sa nezmensila ani o mm, preto ma poslala na operaciu. No a histologocke vysetrenie vybranej cysty potvrdilo, ze slo o dermoidnu cystu.
Dermoidna cysta je vrodena...pokojne moze ostat neliecena a uplne mala. Moja vsak rastla, obrastla cely vajecnik a prerastla z lavej strany az na pravu...musela ist von aj s vajecnikom.
Dermoidne cysty same od seba nezmiznu.

Krasulka,
pokial ti dr povedal ze mas cystu a nasadil ti ATB tak to je podozrive. AKoby sam vedel co to je...kedze ti dalsi dr potvrdil zapal...divny postup...

Alionuska,
pokial fakt ta cysta nebude rast a robit neplechu, tak je to s tym planom vybrat ju pri cisaraku ok. Neboj, vsetko bude dobre, pri otehotneni su podla mna dolezitejsie prechodne vajecniky ako to, ci je vajecnik jeden alebo dva.
Ale neboj, pokial je ta cysta mala a pripadne ta operovali, tak sa nic nedeje...ja som bola extremny pripad a vidis, dopadlo to dobre 😉

krasulka
19. mar 2008

adusha, bolo to divne. Sak som sa stym aj natrapila.3 mesiace bolesti a dlho mi nic nevedeli zistit. Ale ja som v Irsku a tu je zdravotnictvo strasne divne. Az doma ma vyliecili. 😉

schnek
19. mar 2008

mojí mami se udělala taková cysta, když jsem se narodila. Jenom jí to sledovali a až když se začala rozrůstat, tak jí doporučili operaci (ai po 17 letech života s ní bez jakýchkoli problémů 😉 ). Öperovali jí laparoskopicky, měla 2 ranky na břiše a jednu v pupíku, takže jako kdyby nic a za 4 dny byla z nemocnice naprosto bez jakýchkoli problémů doma. Přeju hodně štěstí 🙂

adusha
19. mar 2008

Krasulka,
co pocuvam, tak v zahranici (najme pocuvam o UK) je ta starostlivost dost divna...no co uz.
Inak citala som si temu o tachykardii, ktoru si zalozila. Baby ta povzbudili a to je dobre, pridavam sa k nim, neboj ak sa rozhodnes mat babo, urcite vsetko dobre dopadne. Ked budes pravidelne sledovana, tak vsetko dobre dopadne 😉
Drzim palceky!

Schnek,
ano, pokial je cysta mala a je k nej dobry pristup, tak sa to da poriesit laparoskopicky - tak mala dopadnut aj ta moja, ale zistili ze do nepojde, preto rezali. Ale spravili mi taky pekny rez, ze teraz ho uz skoro nevidiet 😉

krasulka
19. mar 2008

adusha, dakujem, hej je to neprijemne, lebo clovek nevie ci umiera, ked ho to chyti alebo co 😀 😀 a preto sa bojim ako budem rodit ☹ ☹ ☹ ☹ ale asi mi spravia cisarsky. 🙂

adusha
20. mar 2008

Krasulka,
v tvojom pripade by asi neriskovali s prirodzenym porodom...a cisarak by bol planovany. Ale neboj, ak to raz pride, vsetko dobre dopadne a ty sa budes tesit s maleho drobca! Drzim silno prsteky! 😵