Dyshidróza a informácie o nej

asfodelka
19. okt 2013

ahojte, mate niekto skusenosti s touto diagnozou? nasla som tu o tom cosi malo v jednej diskusii... ale mna ani tak nezaujima kto kazdy tu ma dishydrozu ale skor nieco o samotnej chorobe. je to liecitelne ci sa to da len potlacat? co vyvolava tie pluzgiere? ako sa toho co najrychlejsie zbavit? ja to osobne nemam ale ma to niekto na kom mi zalezi. dakujem za rady.

katka253111
14. aug 2019

@ujoujo a to nohol byt aj dovod vzniku? Tiez som oila vela vody s citronom asi tyzden predtým ako mi to zacalo.na prste

marrytom
11. feb 2021

Ahojte, dyshidrózu mám už veľa rokov. Zistila som, že u mňa nastáva pri kontakte s určitými materiálmi. Napríklad nemôžem nosiť klasické číňanky ani boty, ktoré majú podrážku z takej gumy ako číňanky. Možno mi to vyvoláva len určitá zložka z toho materiálu, z ktorého je vyrobená podrážka. Od kedy sa vyhýbam noseniu takých topánok zbavila som sa dishydrózy na nohách úplne.

Napadlo ma, že Vám napíšem môj postreh keďže úplne kľudne môže byť, že tá zložka sa vyskytuje aj v materiáloch, ktoré nosíte alebo nejakým spôsobom prichádzate s nimi do kontaktu.

Občas sa mi dishydróza teraz objaví na dlaniach či na prstoch. Podľa mňa to nemá nič spoločné so stresom, podľa mňa je to alergická reakcia.

Čo mne konkrétne pomáha na dlane a prsty na rukách (hneď ako zacítim, že sa to opäť vytvára) je:

čajová lyžička soli, polievková lyžica horčice (obyčajnej plnotučnej) a 1/2 čajovej lyžičky čierneho korenia.

To rozmiešam a ešte kým nie je soľ rozpustená aplikujem na dlane a masírujem si miesta, ktoré začínajú svrbieť (zároveň to príjemne škriabe a uľavuje pocit svrbenia). Potom nechám ešte 3 min pôsobiť a zmyjem vlažnou vodou a poriadne usuším uterákom. Po aplikácii to síce poriadne štípe ale oproti tomu čo by nastalo keby som to týmto spôsobom nezastavila je nič. Ruky nechávam v kľude až kým ma pokožka prestane svrbieť a štípať. Začínajúce pupáčiky mi väčšinou do dňa ustúpia úplne.

Ako by prebiehala moja dishydróza bez tejto "pomôcky"?
- neznesiteľne svrbivé pľuzgieriky, suchá odlupujúca sa koža, po jej odlúpení červená veľmi citlivá tenká koža a opäť svrbivé pluzgieriky na tom istom mieste stále dokola... ruky by ma boleli a nič by som s nimi poriadne nevedela robiť. Ja som už mala aj taký stav, že mi dishydróza prešla aj pod nechty a mala som v nich také male preliačinky presne na miestach kde som videla že sú tam tie pupáčiky. Tiež som bola u kožnej, nevedela mi povedať čo to je a nič čo mi predpísala nezaberalo.

Ako som prišla na tento spôsob?
- raz som pácovala mäso a práve som mala začínajúci prejav dishydrózy, zmierená s tým čo ma opäť čaká som šla pripravovať obed. Neznesiteľné svrbenie som si uchlácholila práve touto omáčkou, ktorú som natierala rukami na mäso. Večer po začínajúcich pupáčikoch nebolo ani stopy. Od vtedy to robím vždy a hneď ako cítim začínajúci prejav. A zatiaľ mi to vždy pomohlo.

lusindaht
30. okt 2022

@robert38 uz je to par rokov, pomohol vam ten liek? Neviem sa zbavit dyshidrozy a lekari sa tvaria ze vysledky mam v poriadku a ze sa s tym mam naucit zit. Pomohol ten liek? Vdaka

jankaconkova
9. jan 2023

@lusindaht dobrý deň,ja mám presne to isté prosím vás pomohlo vám niečo ja to mávam na rukách prstov naozaj treba ísť na imunológiu?

ferret95
29. mar 2023

mna toto trapi 3 roky.. vkuse.. nepomahaju ani kortikoidy.. za tie 3 roky bolo fakt par dni ked som mala ako tak v poriadku ruky ale po par dnoch zas nove a nove pluzgieriky az do zaslo do extremov. uz som naozaj zufala 😢 s rukami predsa len clovek kazdy den pracuje a tie moje su uz uplne znicene. a to sa uplne vyhybam cistiacim prostriedkom atd. nosim rukavice , neumyvam casto ruky..