Fess - operácia prínosových dutín

jaya47
20. okt 2013

Mate niekto skusenost s operaciou prinosovych dutin kvoli chronickej sinusitide? Napisete prosim, ako zakrok prebieha, kolko ste potom boli PN a ci pomohol?
Idem na tento zakrok na Antolsku. Dakujem za info 🙂

sibil249
15. júl 2018

@tanika cize ORL doktor nevidi ani zapal sliznice, ani opuch, ani upchate dutiny a ty mas stale bolesti hlavy ako pri zápale dutin. Tak teraz budem pisat ako laik veriaci na reflexnu masaz a veci s tym suvisiace, nemas problemy s krcnou chrbticou? Vraj dutiny a krcna nejako spolu suvisia podla cinskej mediciny. Mne osobne reflexná masaz zaberala tak, ze mi to uvolnovalo dutiny, ale len dovtedy, kym tam bol priestor a neuzavreli sa uplne... Asi by sa Ti zislo kontrolne CT plus MMR. Ak ide o migrenu, tak by to z MMR mali potvrdit, rovnako aj problem s chrbticou. Ja opuch na sebe nepozorujem. Skus ineho ORL doktora a aj neurologa, mozno alergológa, krvné testy, CRP, zistit, ci mas v tele zapal alebo ide uplne o nieco ine. Drzim palce, nech objavia pricinu a potom aj vyliecia.

tanika
16. júl 2018

@sibil249 ďakujem v piatok idem k inému ORL a uvidíme nechápem tomu ale mňa bolí tá časť čo bola operovaná rozširované ustie do frontalnej dutiny tam je podľa mňa problém ale primár čo ma operoval tvrdí že z jeho strany je všetko o.k. ...neviem a prosím ťa už ťa hlava nebolí? teraz ako ti to čistí a dobrala si ATB?

sibil249
17. júl 2018

@tanika hlava ma bolieva, ale uz nie tak casto, vacsinou, ked sa mi to upcha. Cisti mi to odsavackou a chapakom-noznickami lebo sama to nedokazem vyfukat. Zatial som bez antibiotik, uvidim, ci bude dalsi vyter alebo ctcko, dnes mi ide vyberat tu kostnu lamelu...Tak uvidim, ci zase neskocim na operacke...

tanika
17. júl 2018

@sibil249 takze super ja uvidím vo mi povie ale čo by malo byt po operacii dobre stačí troska fúkne a už sy mi zo tým zapaluje boli ma zo aj pól dňa hlava v čele a tlaky a pritom nemám upchatý nos . Ono je problém niekde hore ústie ktoré vedie do čelných dutin a takze ak by som mala takto žiť tak ja sa dám reoperovat pretože ešte nie je ani zima a mám problémy .no uvidím ako ja to isto takto nenechám jeden mudr.orl mi aj povedal že po operacii mali vyť preventívne nasadené atb hneď aby sa to lepšie hojilo mne ich nedali ani neriešili problém keďže som mala bolesti po operacii proste celé zle .a tým teda to zle hojilo vznikajú zápali ešte na nezahojenej sliznice a hneď vzniká zhrubnutia a problémy . Uvidím čo mi povie vo štvrtok ....

kvetinka4777
25. júl 2018

@sibil249 Mne robili krvne testy aj CRP a doktor mi tvrdil,ze nemam ziadny nalez...vsetko mam v poriadku a nakoniec som musela ist na operaciu,ale to som musela ist inemu lekarovi,aby sa uz nieco zacalo so mnou robit.

tanika
12. dec 2018

@sibil249 ahoj odstupom času ako ti je ako si dopadla po operacíí s nosom si už fit ?

sibil249
14. jan 2019

@tanika ahoj, no nie je to ziadna slava...myslela som si, ze operacia vsetko vyriesi, ale bohuzial nestalo sa. Z casu na cas sa mi dutiny ohlasia, musim nasadiť kortikoidny sprej a vselico ine. Zatial ale bez antibiotik... moj doktor je uz na dochodku, tak zacinam hladat nahradu...
Zelam vela zdravia!

tanika
14. jan 2019

@sibil249 a už si nemala operacii ďalšiu ? Lebo ja ako u mudr.raca v Považskej Bystrici 11/2018 a som Ok až bola dom na PN nie 1,5 mesiaca a teraz ako sa ochladilo a idem z tepla do studena slebo opačne citom uši take tlaky do uši raz jedno raz druhé ,no neviem bojím sa že už to nikdy nebude dobré...... pane bože 😏zima ti nevadí

mamasuri
1. feb 2019

dobry den prosim chcem sa spytat bola som v stredu na operaci vcera mi vybrali tamponadu aj mi pichli inekciu proti krvacaniu vyplachujem striekackou vinc entkou skoro kazldu hodinu uzivam atb lebo mam aj hrdlo bolave a vytieram mastou infadolan a pomaly vysakavam idu fakt chrasty zrazeniny no humusy a dost toho ale je mi spatne moze mi byt z toho ajked to vidim az sa mi ruky trasu.dakujem za odpoved

monci78
1. feb 2019

@mamasuri ahoj, neboj to je normalne. Prvy krat aj ja som bola citliva, slaba. Po 4 krat si ani neuvedomis ze ti nieco robili.😃 casto umyvat nos! A byt v teple!

mamasuri
3. feb 2019

@monci78 prosim vas vyplachujem striekackou vincentkou aj 10 krat za den potom natrem infadolan berem klacid ale bolieva ma hlava dufam ze to prejde tie bolesti hlavy len toho sA BOJIM ci to prejde kolko to asi trva kym je dobre

sibil249
3. feb 2019

@tanika Nuz skoncila som na antibiotikach, zase zapal, hnis v dutinach...
Ze vraj moje dutiny su mojim sokovym organom a mam si posilnit imunitu 😂
A okrem toho mam odpalenu stitnu zlazu, zacinam mat pocit, ze jedno s druhym suvisi...

tanika
3. feb 2019

@sibil249 a komu
Chodíš v Piešťanoch na orl ? Inak ako sa teraz prejavil zápal dutin ? Teploty crp hlieny žlto zelenú či bolesti hlavy ? Ako nato prišli že je to zápal ct čko ???? Máš atb ? Lebo ja so 14.11. Bola operovana a už problémy dutiny nádcha a msm pocit uvidím čo mi povedia či nemám zápal dutin 😪😪😪ja nám tiež už imunitu v háji 😪dik za odpoved aj do ip .

sibil249
3. feb 2019

@tanika Ja to uz poznam, doktor Krupa sa mi smial, ze chodim rovno s diagnozou. Len uz neordinuje, tak som skusila ine ORL v Piestanoch a nic moc. Mala som bolesti hlavy, tlak a bolest v celovej casti narozdiel pred operaciou to bolo pod ocami. Ked som sa naklonila, brutal tlak na zuby, zeleny humus v nose. Rtg potvrdilo nizku hladinu hnisu, takze antibiotika, suche teplo, vraj aj kvapky ako Nasivin, ale to radsej nahradíme vincentkou. Je to kopec zabavy, k tomu mi zistili zvysenu funkciu stitnej zlazy - dalsie autoimunitne ochorenie. Takze budem rada, ak ten zapal bude len v dutinach a nebude mi chodit telom.

tanika
3. feb 2019

@sibil249 presne a nedávaj si nasivin iba vincentku a kortikoid do nosa môžeš .... a ake atb ti dali ? Ktoré ti zaberajú mne vždy len zinnat, dalacin, a xorimax tuším raz a mne sa zdajú slabé .... ty ake máš ?

sibil249
3. feb 2019

@tanika teraz mam dhalacin, kortikoidy nemozem kvoli stitnej, inak som si davala nasonex a pod. A skusam esenciálne oleje, ked mam problem s dutinami, mam potrebu cuchat eukalyptus 🙂 tak testujem difuzer. Inhalator vincentky som skusila iba par krat,nechce sa mi 🙂

tanika
3. feb 2019

@sibil249 super tak presne dalacin ešte zabral ten máš dobrý si asi alericka na penicilinove že ?
A mne pomáha od hustú eukasol ten dom nedávno objavila ? A ten difuzer uvažujem sj ja že nejaký kúpim aký máš ? S oleje do difúzora air doretta tie že na dutiny ..... máš nejaké slusenosti ? A ďalšie robí ti dobre suché teplo solux alebo nsparovanie ? Mne solux ..... a používam flixonase kortikoid alebo dymista a stále frcim na konvicku .

monci78
4. feb 2019

@mamasuri kým sa po op da doporiadku nos trva to aj 3 mesiace. Ziaden stres! Vyplachovat casto tie krvave hlieny este len pojdu von.
Zeny mne na ten zapal ten prednison pomohol. Atb mi takto nezaberu...

sibil249
8. feb 2019

@tanik som alergicka na ciprinol, tak mi to kadejako kombinuju. Eukasol poznam, zamenila som ho za olejceky, mam od Hanus ale hlavne od Doterra. Difuzer mam z Aliexpressu a z Lidla, lidlacky je lepsi. Ku kanvicke by som sa mala rychlo prepracovat 🙂 Solux mi vysusuje sliznice, tak si davam nahrievaci vankusik. A stiplave jedla, zazvor, mata🙂 a more, Skoda, ze nie je na predpis 🙂

corner71
8. feb 2019

@sibil249 Ja som bol na operácii čeľustných dutín (maxillar) v utorok.V pondelok som sa ubytoval,v utorok operácia a v stredu o 8:00 vybrali tamponádu.Doktorka povedala ak to nebude krvácať idem domov.Dali mi asi na hodinu do nosa také šúľance tampony do nosa po hodine vytiahli,že žiadna krv,išiel som o 10:00 domov.Sestrička mi vysvetlila že dávať do nosa kortikoidné kvapky,ja ppužívam Mometazón a tabletky Aerius.No a samozrejme časté vyplachovanie nosa morskou vodou.(Physiomer,Aliamare).Mne povedala 8 krát denne.Keď si to streknem tak mi idú krvavé hlieny.Ale tak to má byť.Netreba podceňovať tú morskú vodu pekne to lieči a čistí.Prvý deň po operácii som cítil v nose takú jemnú pálivú bolesť,dnes cítim už len také šteklenie.Moje pocity sú zatiaľ pozitívne.Jediné negatívum je že mi chytilo trochu hrdlo,pravdrpodobne od trubice čo som mal v ústach pri operácii.To isté má aj kolega z izby a primárka mu povedala že to je z toho.

gabika719
21. feb 2019

@monci78 užívali ste Prednison po operácii?...nemali ste vedlajšie účinky?...enormná chuť do jedla, rapídne priberanie, opuch tváre...čítala som strašné vecio tom lieku...ja sa už mesiac liečim na obojstrannú sínusitídu vysoký zápal v krvi a teraz mi nasadili ATB -Medofloxine a ten Prednison

corner71
21. feb 2019

@gabika719 Nie,neužíval som Prednison.Striekam si asi 8.krát denne Aliamare a ráno a večer Monetazón.V pondelok som bol na kontrole a primárka vravela že sa mi to dobre hojí.Aj ja sa cítim lepšie.To hrdlo čo mi chytilo,bol nakoniec zlatý stafylokok,ktorý som chytil asi na operačke.Ale dala mi silné antibiotika a už aj to sa lepší.Ak nejaké otázky máte na mňa,kludne píšte.

monci78
22. feb 2019

@gabika719 ja som mala poslednu op vlani. Ale kazdym rokom v zime sa to vrati. Atb nepomahaju. Tak nasadili prednyson. Brala som ho 7 dni. Uz druhy den mi bolo podstatne lepsie. Zapal krasne stahoval. Mala som vysoky pulz z neho ale ja mam aj inokedy. Ziadne ine vedlajsie ucinky. Tie sa objavia len pri dlhodobom uzivani. Je to humus liek ale uprimne poviem zachranil ma pred dalsou op.

gabika719
22. feb 2019

@monci78 ja ho mám na 18 dní...s postupným znižovaním...ustúpil ten opuch a zatekanie hlienov...beriem ho len tretí deň chuť do jedla sa zvyšuje a aj v tvári vidím zmeny..ja mám aj ATB silné k tomu - vysoký zápal v krvi, ktorý ale nesúvisí dutinami-podla ORl doktorky...na PN som už mesiac tak neviem ako to skončí

tanika
22. feb 2019

@gabika719 no zapojím sa aj ja neviem činnosť to je brala som predision 20 mg 5 dni a k tomu boli aj atb , no sld mne sy stalo po ukončení liečby neskutočný zspsl slizníc som dostal dokonca Crp mi vybehlo 45 mám znovu iné atb sle lekárka mi zakázala dávať predision . Myslím že som ho mala postupne znižovať a to bola chyba asi hoci mi pomohol stiahol opuch a zatekanie hlienov no po douzivani sy môj organizmus Asi zblaznil a reakcia bol zápal dutin ako sviňa . Mam nové atb a zatiaľ mi obvodná povedal isto nebrať musím si to dať skonzulzovat s mojim orl ale týždeň mi bolo super a od stredy bum a šok .v pondelok pôjdem na orl a určite to budem konzultovať či to teda brat keďže na jednej strane mi to pomohlo potlačilo opuch sle následne ako zo organizmus nedostal tak zareagoval obrovským opuch frontálny dutin a deň a noc rtg dutin bol robený a plne dutiny 😪😪😪😪zatienenie verím že mi ti odpuchne a nebudem diét ísť na preplach lebo má dosť boli hlava . Tskze baby dajte pozor na ten predision 🧐

slavka173
1. mar 2019

@monci78 ako si uzivala Prednisom ? Mne ho raz lekar predpisal a zabudla som davkovanie.

slavka173
1. mar 2019

@gabika719 ake mas davkovanie Prednisonu ?

monci78
1. mar 2019

@slavka173 uzivala som 40mg rano, znizila som po troch dnoch na 20mg teda 1 tabletu lebo mi strasne bilo srdce..a po dobu 7 dni.

slavka173
1. mar 2019

@monci78 ja si pamatam, ze som mala zacat 2,5 mg a kazdy den zvysovat a potom naspat, len neviem, po aku davku som mala ist. Vtedy som to odmietla, ale teraz si ho asi nasadim. Neviem sa po operacii dat dokopy, stale mam nadchu, uz aj kasel a vsetky vytery negativne. Nebavi ma uz chodit po lekaroch.

gabika719
2. mar 2019

@monci78 ahoj..ja som brala prvých 7 dní celú tabletu 20mg...potom tri dni 3/4 tablety..potom tri dni pol tablety a potom tri dni štvrť tablety..v stredu idem na kontrolu tak uvidím ale účinok bol určite-znížil sa mi zápal v krvi prestala som fúkať zelené sople a odpuchli mi tie dutiny...a schudla som, žiadna chuť do jedla ale to neviem či nemám z tých ATB...tiež som bola na alergo a nasadili mi IMUNOR a ISOPRINOSIN...som samá chémia teraz, toľko liekov beriem