Kto trpí naučenou nespavosťou?

insomnia12
3. nov 2020

Ahojte, prosím, je tu niekto, kto trpí/trpel psychofyziologickou nespavosťou? Je to nespavosť, ktorá je spôsobená stresom z toho, že nezaspím a na druhý deň budem nepoužiteĺná. Úspešne sa liečim už niekoĺko rokov u psychiatra. Zaujímalo by ma, či sa podarilo niekomu úplne sa jej zbaviť. Totiž kĺúčovým úspechom je KBT avšak doposiaĺ som sa nestretla so žiadnym psychológom, s ktorým by sme túto nespavosť riešili ako takú (totiž bez zmeny postoja voči spánku sa nikam bez liekov nepohnem). Snažíme sa totiž s mm o bábätko, a bojím sa, že s touto diagnózou si tehotenstvo a aj novorodenca neužijem. Práve naopak...

silvika99
5. nov 2020

na uzkost akutnu som mohla v tehotenstve quajacuran,
po porode nech pomoze blizka osoba v noci

juliet86
6. nov 2020

@silvika99 prosim ta a ake lieky beries ak sa smiem spytat? ako ste riesili noci ked bolo babo male?

silvika99
6. nov 2020

@juliet86 ja beriem sertralin a trittico. V noci pri mne bola mamka aby pomohla. Potom už v pohode

juliet86
6. nov 2020

@silvika99 a trittico aku davku a ak9 skoro zabralo

silvika99
6. nov 2020

@juliet86 trittico 100mg ako zabralo už nepamätám su to roky. Ale je to veľmi dobrý liek 😉

insomnia12
autor
6. nov 2020

@silvika99 dakujem za tvoj prispevok, dodal nadej isto mnohym zenam/mamam... teda mne urcite 🙂

jjankaa83
17. jan 2021

Ahoj insomnia12, ja si od septembra 2020 robím KBTi sama. Veľké zlepšenie - nesytit svoju nespavosť pozornosťou a snahou. Obmedziť čas v posteli tak na cca 6 hod. každý deň. Na Slovensku problém nájsť psychoterapeuta čo by ťa v tomto viedol. Ak o niekom vieš, napíš. Mne zásadne pomohli videá z YouTube: Martin Reed, insomnia Coach. Vyhľadaj si, žiaľ len po anglicky. Neviem ako si na tom s angličtinou, ale keby si si to vypočula, plakala by si od radosti, že je z toho cesta von. Tie videá sú veľmi podporujúce a niektoré aj vtipné. Hľadám tu spriaznenú dušu s ktorom by sme sa podporovali v KBTi. Všetka literatúra uvádza, že je to najlepší spôsob liečby nespavosti (takej akej máme my), ale mnohí psychiatri to asi veľmi nepoznajú.

jjankaa83
17. jan 2021

Ešte by som mala spomenúť, že nespavosťou som začala trpieť v okt 2019, 8 tyz. tehotenstva a zvládli sme to aj s dieťatkom všetko. Neboj, aj kojit budeš, ak budeš chcieť. Aj pri mnohých liekoch sa dá. Mne pomohla aj baba túto z koníka, aj v tejto debate je, pozdravujem ťa, silvika 99 😊 zdieľanie veľmi pomáha.

jjankaa83
17. jan 2021

@jjankaa83
@insomnia12 Ahoj, pred hodinou som napísala správu do tej diskusie o nespavosti, ktorú si založila a uvedomila som si, že som ju priamo neadresovala a tak si ju asi neprečítas. Pozri si, mňa tiež veľmi zaujíma KBTi

juliet86
17. jan 2021

@jjankaa83 skype call napr psychologicka viera palenikova. tiez odporucam appku calm. a v nej 7days of sleep. tiez ked si pozries psychologicku komoru a vyfiltrujes podla vzdelania kbt tak najdes

silvika99
17. jan 2021

@jjankaa83 dik za tip chystam sa popozerať 😉😉

kika37
28. jan 2021

Dobrý deň prajem dievčatá je tu niektorá ktorá by mi vedela poradiť? Trpím insomniou už 5 rokov ..beriem aj lieky na spanie gerodorm.Chcela by som ich vysadiť no keď si nedám nespím vôbec,je mi hrozne zle.No niekedy sú dni ,že nespím ani s tabletkou,len driemem ale spánok neprichádza...skusala
som všetko možné od čajov cez prírodne preparáty (melatonín,či Valériana...) A nič ...skúšali ste cbd olej? Ďakujem

juliet86
28. jan 2021

@kika37 ja by som ti poradila kognitivno behavioralnu terapiu. zaberie par tyzdnov. mohla by pomoct. je to najuznavanejsia neliekova vec. ak vies po anglicky kukni na youtube martin reed insomnia coach. drzim ti palce

juliet86
28. jan 2021

@kika37 kto ti tak dlho predpisuje tieto lieky? obavam sa ze ti tym sposobil zavislost liekov
Dĺžka liečby:
Liek nie je vhodný na trvalú liečbu. Liečba má byť čo najkratšia.
Zatiaľ neexistujú skúsenosti s liečbou presahujúcou 3 týždne.

Ukončenie liečby:
Vysadenie lieku má byť postupné.

kika37
28. jan 2021

@juliet86 ja viem ,že to malo byť na krátko no aj keď som skúšala všetko možné nešlo to ...bola som hore aj tri dni až kým neprišla sanitka čo mi zas podali do žily lieky aby som zaspala.Do toho vysoký tlak a tetania...nevládala som ani chodiť...stále sa to opakuje...som strašne vyčerpaná.Vecer si dávam levanduľu počúvam hudbu aj čítam super knihu ako vypnúť myšlienky....nič nezaberá.. mám aj iné zdravotné ťažkosti... :(Len ten spánok ma štve..nevládzem fungovať

silvika99
28. jan 2021

@kika37 určite psychiater a nasadenie tritica

kika37
28. jan 2021

@silvika99 mala som ho a nesadol mi ..po prvej tabletke tlak 170:(

juliet86
28. jan 2021

@kika37 a chodila si na psychoterapiu nejaku? co sa dialo v tvojom zivote ked prepukla nespavost? mala si vtedy aj ine problemy? mas aj uzkosti? jednoznacne zavislost na benzacoch je mega problem.. co aj sama citis. najma mozog si zvykol a nefunguju. ako si sa citila ked si nespala prvu ci druhu ci tretiu noc? musi to byt pre teba velmi narocne

insomnia12
autor
28. jan 2021

@kika37 ahoj, gerodorm som jeden cas mala i ja, ale asi iba na 3 tyzdne. Mas uz nan vytvorenu toleranciu, preto ti uz teraz nezabera. Kazdopadne, zver sa do ruk psychiatra, dostane ta von aj zo zavistlosti od tohto lieku. Co sa tyka toho Trittica, mne ked ho na zaciatku liecby dr. predpisala, tak som sa nan upla, lebo som strasne chcela, aby mi zafungoval a nemusela byt na benzacoch, ze normalne som sa dostala do zleho stavu a tlak som mala mozno vyssi ako i ty. Nereagujes na ten liek nejak podobne? Druhy pokus uz vysiel uplne v pohode a spala som po nom velmi dobre. Trittico je super i v tom, ze upravuje fyziologiu spanku, nie iba utlmuje.

insomnia12
autor
28. jan 2021

Baby, na nete som si pozerala video od dr. Petra Šóša, uznavany psychiater v Prahe, ktory sa venuje prave insomnii. Velmi dobre v tom videu popisuje fyziologiu celeho spanku a je to v cestine. Momentalne som ja nasadila (3. den :D ) dodrziavanie spankovej hygieny, co sa tyka pravidelneho vstavania 6:30 bez ohladu na to, ako dlho budem spat v noci. Rozmyslam aj nad psychoterapiiu u toho dr. z Prahy. Okrem toho som si dala free kurz insomnie od Martina Reeda, tiez velmi skuseny lekar v oblasti insomnie, ako tu uz bolo uvedene. Clovek sa konecne dozveda zaujimave veci

juliet86
28. jan 2021

@insomnia12 a aku mas davku?

insomnia12
autor
28. jan 2021

@juliet86 ja som mala 2/3, potom 1/3...momentalne tento liek neuzivam. Ja mam totiz aj OCD a na tu mam najnizsiu davku Quetiapinu, s ktorym velmi dobre spim

insomnia12
autor
28. jan 2021

Este mi napadlo, ze preco som tam spanikarila po Tritticu, kamenom urazu bolo, ze mi dr. povedala, ze si mam davku odsledovat...zacat 1.den 1/3 a ked bude treba, zdvihnut na 2/3...tak som si dala 1/3, len nic sa nedialo a pridala som si dalsiu 1/3, a ako som zaspavala, mala som pocit, ze kricim na mamu, aby ma ulozila do postele, lebo uz zaspavam :D a prebrala som sa s desom a bolo po spanku 🙂

kika37
28. jan 2021

@insomnia12 neviem možno ...ale doktorka mi povedala,že keď mám z toho zlý tlak tak nech to neberiem.Dala mi aj citalec a z toho príšerné bolesti brucha a hlavy....zas som to vysadila...brala som aj frontin ten som vysadila a beriem len tento gerodorm.Skusim si dávať len tento týždeň po stvrtke a potom skúsim vynechať.

insomnia12
autor
28. jan 2021

@kika37 aha, talze k dr. chodis.. a to ti neskusala dat ine AD? Zvlastny pristup...da sa zvladnut aj silou vole zvladnut vysadenie hypnotik, len je to narocne aj psychicky a aj fyzicky...da sa to ovela jednoduchsie 🙂 je vela AD, nie kazde sedia kazdemu, ale nejake isto zapasuju 🙂

teleskop
28. jan 2021

@insomnia12
Mala som vyliečila som sa za tri mesiace..sama som povedala psych čo chcem riešiť tak sme riešili..aj samostudium Google pomohlo

insomnia12
autor
28. jan 2021

@teleskop tesim sa 🙂 verim, ze sa to da a ze to je problem len v hlave. Treba len prekonat svoj strach a tym padom dobru KBT 🙂 odvtedy vsetko v poriadku? Obavy uplne vymizli?

juliet86
28. jan 2021

@insomnia12 u koho si chodila na kbt? vies odporucit??

juliet86
28. jan 2021

@kika37 co viem vela ludi ma grozne vedlajsie ucibky a zhorsenie stavu prve dva tyzdne. a baozaj kazdemu sedia ine AD. drzim ti palce

insomnia12
autor
28. jan 2021

@juliet86 v ramci spanku som kbt nikdy neriesila...ale mne velmi pomohla v Nr dr. Madurkayova pochopit vela vzorcov mojho myslenia 🙂 odporucam vsetkymi desiatimi 🙂