Lekárske informácie

2. máj 2022

Ahojte, chcem sa spýtať predovšetkým asi lekárov, či je možné si pozrieť záznamy nejakého pacienta, len na základe jeho rodného čísla. Či existuje nejaký centrálny register, kde sú všetky záznamy o pacientovi, alebo aspoň väčšina týchto záznamov. Ide o to, že keď som bola nedávno s dieťaťom na pohotovosti, lekár si naťukal rodné číslo do PC a odrazu vedel aj veci, ktoré riešime s lekármi mimo naše mesto, vedel informácie o zákrokoch, ktoré boli realizované pred rokmi (cca pred 10) a vedel prakticky všetky diagnózy vyčítať odtiaľ. Je teda možné, že ak nejaký lekár (nie z pohotovosti) nahodí rodné číslo pacienta do PC, uvidí všetky jeho zdravotné záznamy? Napríklad aj u seniora? Ďakujem

mimi3008
2. máj 2022

Zavadza sa do praxe tzv. e-health, co by malo smerovat k tomu. Ja som uz 3 roky doma na materskej, takze neviem, v akom stave je to rralne teraz, ale ked som este pracovala, mali sme o tom v nemocnici skolenie, kazdemu pridelili karticku, na pocitace nainstalovali citacky na tie karticky, v nemocnicnom systeme k tomu pribudlo niekolko koloniek a okienok, v tych zaciatkoch sme to este mnohi opominali, lebo to bolo zdlhave a komplikovane...

ildiko36
2. máj 2022

Ked si bola vysetrena a osetrena (svet zdravia)oni maju prepojene elektronicky vsetko, akurat len nevydia spravy sukromnych lekarov

autor
2. máj 2022

@mimi3008 Aha rozumiem, ale teda tým pádom to reálne je. Že akýkoľvek lekár, ktorý vie rodné číslo, vidí, čo potrebuje. Prípadne stačí dátum narodenia? Alebo meno?

autor
2. máj 2022

@ildiko36 tam práveže nikdy. Len bežné nemocnice a bežní lekári v nich.

ildiko36
2. máj 2022

Tak neviem, treba sa spitať lekarov kde chodiš, kým každim maju prepojene spravy,niektory lekari maju a niektory nie pristup k informaciam

miskamicha
2. máj 2022

V praxi je e health... ale zeby som nieco take videla hmm...jedine v ramci rovnakej nemocnice. Mam akurat e health karticku ale som rok na MD ..manzel nic take v nemocnici nevidi... jedine ako pisem v ramci jednej nemocnice sa to dá.

viestta
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
autor
3. máj 2022

@miskamicha práve to je to, že lekár v našom meste videl lekárske správy od lekárov z nemocníc v iných mestách. A dá sa to vyhľadať len pod rodným číslom? Alebo aj podľa mena.

autor
3. máj 2022

@viestta Aha a nevieš, či je možné tie informácie vyhľadať aj podľa mena? Viem, že vyhodí asi viac ľudí s daným menom, ale potom sa ide podľa roku narodenia a to už sa dá odhadnúť. Alebo treba vedieť rodné číslo?

viestta
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
autor
3. máj 2022

@viestta ano, s tým súhlasím. Mne ide skôr o to, že máme menšie nezhody v rodine a keďže je medzi nimi lekárka, ktorá zrovna neoplýva etikou, nechcem, aby sa rýpala v zdravotných záznamoch nás ostatných. S niektorými diagnózami človek nechodí, ako sa vraví "na bubon" a trošku ma desí, že by sa k týmto záznamom mohla dostať. Plus teda máme v rodine seniora, ktorý nechce, aby vedeli, čo je s ním a aké podstupuje liečby, takže aj preto ma to zaujímalo. Ďakujem za odpoveď 🙂