Pozor na informácie, ktoré nie sú lekársky podložené

marelica
18. aug 2008

Ahojte, maminky, som pediatrička a zároveň nastávajúca mamina. Pri hľadaní kočíka a vhodnej výbavičky som narazila na túto stránku len pred nedávnom. Bohužiaľ sa mi podarilo "natrafiť" na niekoľko nepodložených informácií a názorov, s ktorými ako lekárka nemôžem súhlasiť (napr. nebaľte bábätko do perinky, ortopedické vyväzovanie bedrových kĺbikov je zbytočné, dieťatko môžeme nechať sedieť aj pred dovŕšením 6 mesiaca, chodítka-pavúky nie sú nebezpečné apod.) . Preto Vás chcem poprosiť, aby ste sa v záujme svojich bábätiek, všetky informácie, ktoré môžu mať významný vplyv na ich zdravie, radšej prediskutovali so svojim pediatrom. Ak k nemu takúto dôveru neprechovávate, bude lepšie, ak ho vymeníte. V krajnom prípade pomôžu stránky, ktorých garantom je lekár.

sirinka
18. aug 2008

marelica toto je stranka, kde si maju informacie vymienat maminky...kazda svoju skusenost, co komu viac vyhovovalo a o tom to je...bohuzial mnohi pediatri dnes su hrozne skostnateni a funguju na informaciach spred 20 rokov 😒

jahodka11
18. aug 2008

sirinka, suhlasim.....toto je stranka o nas mamickach a nasich detoch..ked potrebujeme lekarske nazory, vyjadrenia, vieme, kam mame ist 🙂 mne osobne tato stranka veeelmi pomaha 🙂

asitka
18. aug 2008

marelica..myslím, že si nepochopila, že toto je o diskusii a o tom, aké má ktorá mamina skúsenosť s tým, či oným...a nie záväzné stanoviská....laikov....a píšu sem aj mamičky žijúce v zahraničí...kde sa niektorie metódy, ktoré u nás fičia...u nich nepoužívajú...a by si neverila...koľko sem píšem mamičiek s titulom MUDr......takže sa ukľudni....a v pohode diskutuj.... 😉

kisska
18. aug 2008

suhlasim so sirinkou... a naozaj nie som ochotna testovat pediatrov, ktoreho potrebujem vtedy, ked je dieta chore - dufam, ze co najmenej...
Ale marelica, velmi rada sa dozviem nazor pediatra - preco balit dieta do perinky? Ked prave tradicia balenia deti do perinky sposobila (vraj podla dostupnych info), ze v nasom regione (SK, CZ, HU, PL) je rozsirene ochorenie bedrovych klbov u deticiek. Vsetky maminky mimo SK sa velmi cuduju, preco balime do postoliek, ked u nich (usa, uk, it) o niecom takom pediatri ani nechyruju... ale ani o perinkach...
V ostatnom s tebou suhlasim, aj ked aj "pavuky" su dobra pomocka na chodenie, ale v pripade, ze dieta uz same stoji a neodklada sa tam na cely den, co povies? 😉

sirinka
18. aug 2008

kisska to siroke balenie ma svoj vyznam, ved sa pozri ake maju napr, nemky a anglicanky deformovane postavy....uf, ved teraz staci mesiac, to sa da vydrzat...

asitka
18. aug 2008

sirrinka...myslím, že taká schiferová claudia...je tuším nemka nie??? a akú ma fasa postavu 😀

cervena_ciapocka
18. aug 2008

no ja suhlasim s marelicou.
Pretoze je tu vela takych co napisu svoju skusenost ale takym stylom akoby len a len to bola pravda a ziadne ine riesenie neexistuje.

titkovamiriam
18. aug 2008

marelica,je to o vymienani informacii a skusenosti 😀 ,ale pridam nieco svoje-ja som balila deti nasiroko kym to nezrusil ortoped,starsich som odchovala v perinke,ale marek bol tri tyzdne hospitalizovany na patologickych novorodencoch,kde o perinku nezavadis ani nahodou.sanitarky tam deticky prenasali v dekach ze som cakala kedy ktore vypadne a o tom ako kojit sa neda ani povedat.marek a ostatne deti lezali bez periniek,nezabalene na siroko a nikoho to netrapilo ani sestricky ani lekarky.ja som tam bola tri tyzdne no vela deti je tam omnoho dlhsie takze o navyku na perinku ani nepisat.ledva som ho v nej doniesla domov -a dalsia vec si povies ved som si mohla doniest svoju,lenze na izbach bolo cez 35st.celzia,marek z isky bol vypareny ako hruza a to bol pod dozorom pediatrov.ja viem ze mu zachranili zivot,ale ostatna starostlivost bola miziva a to nehovorim o sestrickach 😠 ☹

inka04
18. aug 2008

myslim si, ze to od marelici bolo mienene dobre 😉

sirinka
18. aug 2008

asitka ale ten ksicht hehe...ale vazne, jedna z mnohych, ked idem po ulici tu a tam, neda sa to porovnat, tam len maloktora zena nema nohy do x

mirrinka
18. aug 2008

od svojho tehotenstva už neverím žiadnemu lekárovi....sorry 😉

sirinka
18. aug 2008

mirrinka waw a co sa ti stalo?

cervena_ciapocka
18. aug 2008

Mna az obcas hneva ked chcem vediet len skusenosti a zacnu pisat baby, ze "urcite je to tak...urob to takto... nerob to takto..." "len to a to zabera..."
A najradsej mam jednu dvojnasobnu mamicku ktora sa ozve vzdy ked ma niekto problem a porovnava ich so sebou, a ak sa to nahodou podoba tak napise "urcite je to toto..." alebo "ja som taky problem nemala, ani ty nemozes mat..." a pod.

katka.m
18. aug 2008

asitka: a ja som bola i v perinke aj široko balená a tiež nevyzerám hlúpo😀 . A len tak mimochodom, aj v Nemecku sa začínajú vracať k perinkám, pretože má to svoj význam z neurologického hľadiska. A nemám to od jedna baba povedala.
Marelica: Súhlasím s tebou. Niektoré veci si fakt treba radšej prediskutovať s pediatrom, ale musím povedať, že skúsenosti iných matiek tiež nie sú na zahodenie a aj mne tu dobre poradili.

cervena_ciapocka
18. aug 2008

kazda skusenost je dobra, ale treba ich vediet spravne zhodnotit, vytriedit a potom sa rozhodnut.

mirrinka
18. aug 2008

no,stalo sa mi to,že v šiestom mesiaci tehot.mi doktor povedal,že URČITE potratím...zdôrazňujem to slovíčko určite...tak som bola strašne prestrašená a zbytočne...a ked som prišla rodiť v deň termínu,tak ma chceli poslať domov,že načo som sem prišla,ked by som mohla byť doma ešte aj dva mesiace...jasné - tehotná budem zrazu ako slonica - 22 mesiacov a to som v šiestom mala potratiť...

sonoga
18. aug 2008

tak ja som este nepocula ziadneho ortopeda, ktory by odporucal balenie do perinky. o baleni na siroko viem, ale nam stale povedali, ze nemame davat do perinky.

zukab
18. aug 2008

cervena ciapocka, ved jednym uchom dnu, druhym von.
nikto ta predsa nenuti riadit sa radami tych, s ktorymi nesuhlasis 🙂

sirinka,
no neviem, zijem roky v zahranici, nielen v jednom state ale nejake extremne deformacie som teda nikdy nikde nepostrehla.
proste sa tu nebali na siroko, nezavazuju sa deti do periniek, ale prave naopak, maju slobody pohyb a nie su o nic deformovanejsie ako deti na slovensku.

sirinka
18. aug 2008

mirrinka to ti fakt povedali??? ze dva mesiace...no to by som hcela vidiet, ako by to lekarsky podlozili hehehe
to je blbe, ked natrafis na takych nekompetentnych ludi, ale zase nie vsetkych treba hadzat do jedneho vreca...

inka04
18. aug 2008

...nechcem nikoho obhajovat, ale naozaj aj lekari sa mozu mylit, su to predsa len ludia 😉

mirrinka
18. aug 2008

to je pravda,sirrinka - nie všetci sú takí,ale najdôležitejšie je veriť svojim vnútorným pocitom alebo šiestemu zmyslu alebo neviem ako to ešte nazvať 🙂

sirinka
18. aug 2008

zukab no hej, kazdy ma svoj nazor, mne pridu ich panvy a nohy deformovane...samozrejme ze nie zaradom pausalne, ale v o dost vacsej miere ako sa to vyskytuje v nasich statoch...
keby som aj zila v zahranici, balila by som svoje dieta nasiroko...

ivka144
18. aug 2008

🙂
Suhlasim, ze netreba precenovat rady "od babicky" ale ani rady od lekarov.
Mamicky maju rozne skusenosti a hoci lekari maju skoro rovnake skoly, tiez maju nikedy uplne protichodne nazory ohladom starostlivosti o dieta, az ma to prekvapuje.

sirinka
18. aug 2008

ivka144 a niekedy tie rady od lekarov zneju ako rady od babiciek...ked to pocujem, az mi niekedy chodi mraz po chrbte...

susik77
18. aug 2008

este ma napadlo: ako moze mamicka, kt. nie je medicinsky vzdelana posudit ci ma jej pediatricka pravdu? Tiez som sa stretla s tym, ze kolko lekarov, tolko nazorov 😎
Ja mam chvalabohu zdravot. vzdelanie, takze sa zorientujem, ale poznam par ludi okolo seba, ze co im povie lekar, alebo co vidia niekde na nete napisane, ze musi byt 100% pravda a nevedia to posudit...

martina46
18. aug 2008

chapem, ako to myslela marelica, aby sme proste nebrali laicke nazory automaticky ako nazor lekara. ale myslim, ze to kazda z nas vie, co ako ako brat, comu verit atd.
ale, ortoped mojej svagrinej tvrdi, ze je mozne dieta "davat" sediet oblozene vankusmi...... 🙄

erikasadek
18. aug 2008

s tym suhlasim balenie na siroko zda sa ze existuje len v nasich zemepisnych sirkach ja tiez zijem v zahranici poznam vela deti, a doteraz som nevidela aby mali problemy , ziaden lekar vam to ani nepovie, aby ste to robyli .
su veci ktore sa robia na slovensku a ale len tam to neznamena , ze je to zle alebo dobre.
proste sa treba s tym zmierit, ze su veci ktore sa robia , liecia v zahranici uplne inac ako u nas.

ano dieta moze sediet oblozene vankusmi dokonca takyto vankus aj existuje je ako podkova tvar da sa pekne formovat je to vyborna vec.

kingstonka
18. aug 2008

...otazka: preco jeden ortoped kaze "balit na siroko" mesiac a iny 3 alebo 4- za predpokladu ze je vsetko v poriadku?...

asitka
18. aug 2008

katka.m..mica moja...neviem, či široké balenie a perinka majú čosi s intelektom 😀

lalitagopi
18. aug 2008

Ok. tak prosim dajte niekto nejake vysvetlenie, ze balenie dietata do perinky je preco Nevhodne versus preco je to vhodne. aky to ma vyznam a zmysel...
a aky je ucel balenia na siroko ... alebo preco to teda tak nerobit....vdaka 🙂