Lymfatická uzlina na krku.

dennoc1312
4. apr 2020

Dobrý deň. Vie mi niekto, prosím pomôcť či je toto na krku zväčšená uzlina? Alebo je to sval krku? Má niekto skúsenosť? Zväčsené to je hlavne, keď nakloním hlavu do strany. Ďakujem pekne za každú odpoveď

lindusss2016
4. apr 2020

Tak uzlinu na krku si nahmatas predsa. Musis citit rozdiel medzi uzlinou a svalom. Daj si hlavu rovno a hmataj, ked citis ohranicenu hrcku, je to uzlina. Skontroluj, ci je pihybliva alebo pevna, tvrda/makka, ci boli alebo nie.

kbeata
4. apr 2020

prekonala si nejaku infekciu,virus,telo sa cisti v tej lymfe,chvilku dlhsie to trva...syn mal po kiahnach necely polrok za uchom vo velkosti slivky,potom to zrazu zo dna na den zmizlo,pokial nemas v kuse zvysenu teplotu,ci velku slabost,dlhodobu,tak je to ok

dennoc1312
autor
5. apr 2020

@kbeata ďakujem za odpoveď. Bola mi najdena v krvi pozitivna borelia, inak nič tak to môže byť z časti aj z toho. Ďakujem

timuska26
5. apr 2020

No na uzliny si treba dávať pozor, už pri takejto veľkosti to nie je sranda. Môžu napuchat aj pôsobením hormónov a aj kvôli zápale. Mňa roky sledujú na hematologii kvôli uzlinam a vždy mám v pohode všetky testy, až na minulý rok, mi tak vyskočili biele krvinky, až si mysleli, že mám rakovinu, uzliny išli von, čakalo na výsledky, našťastie som mala na nich chronický zápal.
Octanovu masť si treba dať na uzliny, nech to stiahne.

dennoc1312
autor
5. apr 2020

@timuska26 ďakujem pekne som po odberoch krvi. Všetko bolo Ok. Sedimentacia ukazkova. Tak snaď boli aj biele krvinky v poriadku🙂

jannaxp
23. jún 2020

@dennoc1312 dobrý deň, môžem sa spýtať ako ste dopadla? Priateľovi sa objavila podobná uzlina na krku ale nechce k lekárovi. Mam o neho strach. Zistili ste, čo to je? Ďakujem

dennoc1312
autor
24. jún 2020

@jannaxp dobry deň ano bola som aj na orl aj na sonno. Su to uzlinky. Z nicoho nic hmatatelne. Na sonno povedala dr ze je to v poriadku.

llenka014
12. dec 2020

Ahojte potrebujem poradiť ..mám zväčšenú uzlinu na krku láva strana .. obvodna mi robila krv výsledky boli ok okrem železa .. + sono uzlín bolo mi povedané že je to pozapalova uzlina .. ale neviem kvôli akému zápalu ostala v relé môže to byt kvôli tomu že mám častejšie ženské problémy ? Baktérie prechadenue zo spodu?

jannaxp
12. dec 2020

@llenka014 dobrý den, nechcem vyvolávať paniku ale ja som riešila nedavno to same u manžela. Bohužiaľ v našom prípade to bola rakovina lymfatického systemu Hodgkinův lymfom. Šťastie sme mali že máme známu v zdravotníctve takže mal hned na začiatku všetky potrebné vyšetrenia, kde sa to zistilo. Videla som i mnoho pripadov kde to obvodak zanedbal a rakovina uz bola v pokročilom štádiu.

lapersefona
12. dec 2020

@jannaxp a vedia to zistit aj z ultrazvuku ze je tam nieco zle?

jannaxp
14. dec 2020

@lapersefona z ultrazvuku nám potvrdili iba že su zväčšené uzliny i podpaží. Rakovina sa potvrdila až na vyšetrení Pet/ct. Myslím že sa dá zistiť aj vyšetrením CT.

llenka014
14. dec 2020

@jannaxp :/ no ale lekári ako endokrinológ neberú nových pacientov tak neviem čo robiť

jannaxp
15. dec 2020

@llenka014 nechcem vás strašiť, verím že to nebude váš prípad. Aká velika je tá uzlina? Máte ich aj inde? Ako dlho ju tam mate? Manžel mal uzlinu na jednej strane krku a bola hned na pohľad vidieť ako veľká hrčka. Na ďalšie vysetrenie by vás musel asi poslat praktický lekár.

jannaxp
15. dec 2020

@llenka014 u nas to malo pak rýchly priebeh. Manžel bol zdravý, športoval, zdravo sa stravoval. NA jar mal nejakú vyrozu, ktorú sme všetci prechodili. Na jeseň sa mu objavila hrčka na krku, ktorej nevenoval pozornosť. Na moje prosby a plače sme vybavili vysetrenie v nemocnici. Z krvi mu nič nezistili, ultrazvuk poukazoval zväčšené uzliny na krku, v podpaží a trislech. To nam este zisťovali ze to není nič vážne ale pre istotu urobili vysetrenie pet/ct, ktoré ukázalo zvýšenú aktivitu okolo tych uzlin. Tak mu nakoniec z krku vzali celu uzlinu a poslali na biopsiu. Tam sa potvrdilo ze ide o rakovinu, Hodgkinův lymfom. Takže odvtedy už nepodceňujeme žiadny naznak, čo sa objaví :(

llenka014
15. dec 2020

@jannaxp mám na krku uzlinu len nevidno ju len cítiť

llenka014
15. dec 2020

@jannaxp môžem sa spýtať ? Je potrebné ísť aj k infektologivy?

jannaxp
16. dec 2020

@llenka014 tak to asi nebude nič vážne. Príbehy ktoré som čítala a čo má môj manžel bola vždy viditeľná hrčka na krku

jannaxp
16. dec 2020

@llenka014 môj manžel toto nepodstupoval. Len krvný obraz, ultrazvuk a Pet/ct.

llenka014
17. dec 2020

@jannaxp ďakujem pekne za odpoved

kristyna88
1. jan 2021

ahojky holky.Moc děkuji za tuto diskuzi. Je to měsíc co se mi udělala stejná uzlinka na stejném místě. za cca 14 dní se hned vedle ní udělala další. Teď jsem nahmatala pod kůží další dvě,a to NAD klíční kostí.Stejná strana. Moje obvodní mi vzala krev. Mám lehce zvýšené jaterní testy,lehounce zvýšené monocyty a protilátky mononukleozy,kterou jsem prý prodělala,ale těžko zjistit kdy. Prý ale není aktivní,takže uzliny nebudou od toho. Horečky nemám,jen zvýšená únava.Poslala mě tedy teď ve středu akutně do nemocnice na ORL, doktorka mě prohlédla,prý ty uzliny jsou v místě NOSOHLTANU a odpovídala by tomu škaredá nosní mandle na které mám prý i čepy. Ale že mi má doktorka ještě udělat testy na další nemoci a na uzlinový syndrom,čehož se bojím. V pondělí budu mít výsledky,jsem z toho na prášky,mám 9letou dceru a jsem na psycho že umřu :( Měla jsem teď teda 3x zvýšenou teplotu za poslední týden.Hodně ale taky udělá psychika.ale nikdo mi nudělal sono ani rtg. Ještě mi teda dělali výtěr z nosu a krku,to bude také v pondělí.

lindusss2016
1. jan 2021

@kristyna88 to ma mrzi, ja nie som odbornik, ale vsade sa pise, ze nad klucnou kostou su tie uzliny takmer vzdy nebezpecne. Pridaj sa tu do skuoiny Zdravotnici ma MK a popros o radu. Ja by som sa dozadovala dalsich vysetreni. Nedavno na fb som zachytila pribeh mladej zeny, ktora mala problem s uzlinami, vsetky vysetrenia ok, doktori ju nepocuvali a odbijali, po dvoch mesiacoch, co sa doprosovala o vysetrenia, isla cez pohptovst a vtedy jej zistili rakovinu lymfatickych uzlin. Takze verim, ze to nebude tvoj pripad, ale naozaj nech to poriadne presetria 🙏🏼 drzim palce a prajem vela zdravia

lindusss2016
1. jan 2021

@kristyna88 este k tej babe, ona teda mala aj typicke priznaky ako nocne potenie, teploty, unava a svrbene celeho tela a napriek tomu jej lekari tvrdili, ze to nic nie je!!!

lapersefona
1. jan 2021

@lindusss2016 a boleli ju aj uzliny?

lindusss2016
1. jan 2021

@lapersefona ano, s tym isla, ze ju bolia

jannaxp
1. jan 2021

@kristyna88 dobrý den. Věřím že to bude dobré a žádná vážnější nemoc to není. Z mojí zkušenosti mohu jenom říct že rakovina se z krvi, sona a podobně nezjistí. (ale opět věřím že to není váš prípad) Supr, že mudr.dělá různé vyšetření aby se zjistila příčina. U nás šlo o Hodgkinův lymfom, u kterého může být prodělani mononukleozy jeden z příznaků. (v našem případě, taky prodelana mononukleoza ale ani jsme o tom nevedeli). Uzliny byly fakt na krku velike a viditelné na pohled. Pozitivní pro nás je, ze hodgkinův lymfom je rakovina, s velmi vysokou úspěšnosti vyléčení. Držím pěsti

kristyna88
3. jan 2021

@jannaxp no mě také vyšla v krvi teď právě prodelana mononukleoza :(

kristyna88
3. jan 2021

@lindusss2016 děkuji za info, zítra budou další krevní výsledky tak js zvědavá.

kristyna88
3. jan 2021

@lindusss2016 mě už dlouho svědí hodně dlaně a chodidla.

lindusss2016
3. jan 2021

@kristyna88 dlane a chodidla svrbia, ked je zvacsena pecen. Robili ti pecenove testy? Zvacsena pecen a lymfaticke uzliny su z mononukleozy, ale tu uz vlastne nemas aktivnu, tak neviem

timuska26
3. jan 2021

Ahojte, kedysi som sem dievčatá písala a teraz sa mi ukázalo upozornenie. Tak baby ja s uzlinami mám od detstva problém, naposledy má operovali na rychlorastucu uzliny( bolestivú), podozrenie na rakovinu, všetko vyšlo našťastie dobre, chronicky zápal. Ale vyšetrenia pokračovali ďalej, zistilo sa prekonanie mononukleózi v detstve ( Barov Epstein vírus), až to prešlo do SM ( skleróza multiplex) a teraz mi to prešlo na srdce a obličky a tak ma čakajú ďalšie vyšetrenia na systémové ochorenia (lupus), kde hlavným príznakom sú problémy s uzlinami atď a to som pochodila centrum SM v Martine, kde mi už konečne napísali podstup pre mojich lekárov.