Mám ako celiatička nárok na ZŤP preukaz?

nina1209
5. máj 2022

Ahojte, zaujimalo by ma či ako celiaticka mám nárok na ZŤP preukaz a nejaké príspevky alebo výhody ak áno ako to vybaviť a podľa čoho sa to posudzuje ? Zostila som to teraz od známej lekár mi samozrejme nepovedla nič iba že tu nieje od toho aby mi niečo vysvetľoval ale aby mi povedal výsledok a išiel domov :D uznajte sami no.. tak hľadám odpovede tu..
Vopred ďakujem a prajem pekný večer.

lily14
6. máj 2022

@matkahelka súhlasím s tebou aj ja som proti r! Ale dcérka len kúpený chlieb zje😢

matkahelka
6. máj 2022

@lily14 tak jej to treba vysvetlit. moja dcera tiez preferovala schar a jednoducho sme ho prestali z lekarne bravat, pretoze ma znama diabetologicka velmi vyrazne vystrihala. a dcera si jednoducho zvykla na ine pecivo. ja som matka a nebudem dietatu vedome skodit predsa

majamat
6. máj 2022

@lily14 spatne asi nie.

majamat
6. máj 2022

@matkahelka celiatici maju diabetes nei z potravin,a le preto, ze pri jednom autoimunnom ochoreni je zvysena nachylnost na ine, vacsinou sa teda jedna o DM 1.typu, co je geneticka zalezitost.

ale suhlasim, ze tieto potraviny maju vysoke GI, lebo suroviny, ktore sa pouzivaju maju vela sacharidov. no pokial sa to s chlebom a mucnymi jedlami neprehanata, v pohode. u nas je celiatik dcera a teda ja nie,a le je som neiekdy ako odtrhnuta z retaze a pojem tolo sladkosti, ze mi je az blbo. mam nadvahu, sklon k priberaniu a hoci jedavam klasicky chlieb a pecivo, aj tie maju pomerne vysoky GI. no z toho rozhodnenepriberam, ale skor z tych sladkosti.

ak si to neitko nadstavi tak, ez si da len na ranajky chlieb a pribehu dna uz len vynimocne, tak sa da.

puertorico
17. júl 2023

Ahojte idem sa spýtať. Ak má niekto potvrdenú celiakiu, preukaz ZŤP sa vybavuje aj bez Invalidného dôchodku alebo musí poberať invalidný dôchodok ? Ak sa jedná o dospelého človeka. Ďakujem,len sa informujem.
Keď tu čítam ako vám neuznali alebo nemáte úľavy, až mi je ľúto ako si to niektorí ľudia vedia "vybaviť" .... 🤐

majamat
17. júl 2023

@puertorico nie to s invalidnym dochodkom nic nema.

ZTP si normalne moze vybavit aj pracujuci. na celiakiu sa invalidny nedava a ZTP ano.

puertorico
17. júl 2023

@majamat ďakujem ❤

kvetinka75
17. júl 2023

@bublinka1426 pri laktozovej intolerancii nemáš nárok na nič

celicesty
17. júl 2023

@puertorico netreba poberať invalidný. Keď máš diagnostikovanú celiakiu, musia ti uznať ZŤP preukaz. Ak by ti ho náhodou zamietli (aj také sú prípady) určite sa odvolaj.

sofinka1301
14. jan 2024

Ahojte všetci, prosim vas, koncom oktobra a zaciatkom novembra som chodila na gastro, kde som teda sla na krv za podozrenie ze mi robi zle mlieko.ano nakoniec som mala potvrdenu intoleranciu nakravsku bielkovinu a do toho mi v krvi zistili celiakiu, objednali ma na sono, hadicu... Po vysledkoch biopsie mi nebola potvrdena celiakia a tak sa doktor rozhodol spravit este genetiku kde nakoniec bola potvrdena celiakia a aj intolerancia na mlieko.. Konecne som sa dostala k papierom na prispevok na stravovanie, myslite ze by mi to schvalili? Na urade mi dali nejake papiere ktore som vypisala no neviem ci je jeden harok aj na ztp preukaz alebo je to iny papier... Vedeli by ste mi niekto poradit? Ak by sa v tom niekto vyznal mozem poslat foto toho papiera ( do spravy) dakujem vam vsetkym

majamat
14. jan 2024

@sofinka1301 fuha, no tazko povedat.
ide o to, ze su ludia s pozitivnymi protilatkami, ktori ale celiakiu nemaju, bola im vylucenaa ani nikdy ju potvrdenu nemali.

co sa tyka genetiky, tak to je len doplnujuce vysetrenie. negativny vysledok takmer vylucuje cleiakiu,a j ked to nie je na 100%, ale pozitivny cleiakiu vobec nepotvrdzuje.

zo 100 ludi, ma pozitivnu genetiku 30-40ludi, ale celiakia prepukne len u 1-2ludi.
z toho vyplyva, ze az 39 ludi moze mat pozitvinu genetiku,a le cleiakiu nemaju. teda 39 zo 100.

majamat
14. jan 2024

a z tej biopsie si nemala vobec poskodenie creva? ani laky stupen?
dcera ma lahky stupen, ktory nie je typicky pre cleakiu, ale jej uz tam podla nejakych znakov dali do zaveru - pocinajuca celiakia.
bezne pri celiakii byva 3 tuspen poskodenia.

sofinka1301
14. jan 2024

@majamat tak podľa vyjadrenia dr na gastre vravel ze na biopsii nebolo nic, dodal no viete mohli sme zobrat vzorku este odtial kde neni poškodené crevo.. No neviem. Ci skusit aspon ten prispevok ci nie.

majamat
14. jan 2024

@sofinka1301 vsak skus oboje, ale je tu moznost, ze nepriznaju.

nemas popis tej biopsie?

sofinka1301
14. jan 2024

@majamat mam, poslem ti do spravy ak mozem, uspim deti a poslem

majamat
14. jan 2024

@sofinka1301 ok, posli