Mám hemoglobín 53 a bolo mi predpísané železo

katarina51941
29. apr 2024

Žienky.Bola som na preventívke u obvodnej a brala mi krv. Zistila že mám hemoglobín 53. Okamžite predpísala železo sorbifer durules 100mg/60mg.
Prosím vás akú náhradu si namiesto tohoto kúpiť. Čo beriete vy?

majamat
29. apr 2024

@katarina51941 to fakt? ved to uz je na transfuziu. neposlala ta na hematologiu?

guudy
29. apr 2024

@katarina51941 no, to mas extremne nizku hodnotu. Mna pri 60 hospitalizovali a davali transfuzie. A najma sa patralo po pricine.

ms_green
29. apr 2024

Nerozumiem otázke. Doktorka ti predpísala konkrétny liek tak nerozumiem prečo hľadáš alternatívy. Aj keby ti ich tu niekto dal, to čo ty potrebujesje na predpis. Voľnopredajné ti moc nepomôže. Toto je ale tak nízky hemoglobín, že by ti bolo podľa mňa zle jak hovado a rovno by ťa poslali na transfúziu.

katarina51941
autor
29. apr 2024

@majamat predpísala zatiaľ iba železo. Po mesiaci kontrola a ak nástupne tak hematologia

ms_green
29. apr 2024

@katarina51941 No neviem, toto sa mi fakt nezdá. Pri takto nízkych hodnotách sa to rieši hneď. Ja som mala 67 pri druhom tehu a rovno ma hospitalizovali a transfúzia.

guudy
29. apr 2024

@ms_green nemusi jej byt zle. To by jej bolo, keby mala stav akutny. Ak ma chronicky, tak to nemusi citit.

guudy
29. apr 2024

@katarina51941 podla mna je pristup tvojej dr nezodpovedny. S tak nizkou hladinou treba akutne riesit.

pribinak
29. apr 2024

Pri takto nízkych hodnotách nevymyslaj so žiadnymi náhradami ale užívaj čo ti predpisala. Veď si anemicka až zo pekne nie je

bela30
29. apr 2024

@katarina51941 Aktiferin napr. Ale tiez je tusim a predpis.

katarina51941
autor
29. apr 2024

@ms_green hľadám inú alternatívu pretoze mám z neho strašnú tazobu a je mi z neho zle.

guudy
29. apr 2024

@katarina51941 tak zavolaj obvodnej, nech ti predpise nieco ine…

stanulienkat
29. apr 2024

Z akeho dovodu negujes dr. a pytas sa na liecbu na Mk? Hlava mi to neberie. Hodnoty su inak na hospitalizaciu. Nepomylila si si cisla?

majamat
29. apr 2024

@katarina51941 obavam sa, ez tazoba je so samotneho zeleza. neviem ci ti nahrada pomoze. niekedy sa k nemu pisu leiky na travanie.

noo tiez mi to pride nejake divne, pri takej hodnote len brat zelezo. to je fakt na transfuziu.

moname
29. apr 2024

@katarina51941 Globifer-platí sa

zuzka1117
29. apr 2024

Pri poklese hemoglobínu pod 80 sa musí podávať krvná transfúzia. Treba ísť do nemocnice , žiadne železo ti momentálne nepomôže

viera77
29. apr 2024

V prípade nežiadúcich účinkov vymeniť za Tardyferon-Fol s kyselinou listovou (na predpis) a dá ti hodnoty krásne do poriadku. Žiadne voľnopredajné lieky - to sú drahé a len slabučké odvary. A žiadna kontrola po mesiaci u všeobecnej lekárky - tá ti mala okamžite vypísať výmenný lístok na hematológiu a začať s infúziami (nemusí hneď byť transfúzia). Takto pred 2 rokmi som mala hodnotu hemoglobínu 60 a železa 1,2 - hneď smer hematológia (ale nie oddelenie v nemocnici, ale klasika lekár, u ktorého som si platila úkony, keďže nebo zazmluvnený s mojou poisťovňou. 2x týždenne infúzie (bolo ich 6), tabletky Tardyferon a pravidelné kontroly. A až potom som začala konečne žiť - nechápem, ako som vlastne mohla dovtedy existovať lebo závraty, dýchavičnosť, točenie hlavy, slabosť, únava, ospalosť, náladovosť, nechutenstvo, extra silné krvácanie (myómy), atď. Minimálna hodnota hemoglobínu je u ženy je 120 a železa okolo 6. Treba komunikovať s lekárkou a hneď sa žiadať na hematológiu + skúsiť predpis napr. aj Tardyferonu.

viera77
29. apr 2024

@zuzka1117 Nemusí, nemala som...hodnota 60 a menej je kritická. A železo na predpis určite pomôže.

zuzka1117
29. apr 2024

@viera77 teraz som to riešila s babkou, hned ako jej klesol pod 80, tak jej dávali transfúziu, že majú také smernice.

trgypadl
29. apr 2024

Ak Ta obvodna poslala s takouto hodnotou domov s tabletkami no neviem…. Porozmyslala by som nad vymenou,konzultuj to este s inym lekarom

viera77
29. apr 2024

@zuzka1117 Lebo je rozdiel infúzia, napr. Venofer... a transfúzia krvi v nemocnici. Hodnotu hemoglobínu 80 má bežne množstvo žien - a to keby mala každá zdiagnostikovaná absolvovať aj transfúziu krvi, no neviem si to v praxi vôbec predstaviť.

ahhola
29. apr 2024

Kamoska mala podobny nalez, v amb. Ju ulozili, vylozili nohy, musel pre nu chlap dojst autom, nakolko odmietla transfuzku, aj hosp. podpisala reverz , dostala infuziu a PNku. Mala na kahanku, ale nejak to vytiahla na 80,90,100. U nej uspech.

snehulak77
29. apr 2024

@zuzka1117 už dávno neplatí hranica 80. Napr po operácii bežne klesne, aj na tých 50 a dokážu to uhrta aj bez transfúzie.
Tvoja babka mohla mať aj úplne iné problémy, nielen nízky hemoglobín

trgypadl
29. apr 2024

@snehulak77 este som sa nestretla s lekarom ktory by neriesil 50 kovy hgb bez transfuzie pocas hospitalizacie

snehulak77
29. apr 2024

@trgypadl riesia, ale nie transfuziou, ak ju pacient odmietne. Záleží čo je príčinou takého stavu. Ale nemyslím, že by niekoho s takouto hodnotou poslali domov. Nemyslím, že človek s takou hodnotou sa vôbec udrží na nohách ..

guudy
29. apr 2024

@snehulak77 ja som normalne fungovala. V nemocnici ked zistili tu hodnotu 60, tak mi nedovolili spravit uz ani krok. Odviezli ma na voziku, aby som sa im tam niekde nezrubala. Dost som sa na tom vtedy bavila (kedze som bola v pohode), oni nie.

trgypadl
29. apr 2024

@snehulak77 kazdy rozumny clovek pristupi na transfuziu v takom stave,s odmietnutim som sa stretla len u jehovistov

majive
29. apr 2024

@katarina51941 toto je na hospitalizáciu , a hľadať príčinu

zuzka1117
29. apr 2024

@viera77 hodnotu 80 má bežne veľa žien ? Pod 80 je ťažká anemia a človek môže skolabovať. Nie je to sranda.

pehavcek
29. apr 2024

@katarina51941 aj mne bolo z neho zle.Sla som za doktorom a predpisal mi sirup Maltofer.To uz bolo v pohode.

zuzka1117
29. apr 2024

@snehulak77 po operácii je úplne iná situácia, to nemôžeš porovnávať. A po operácii si pod dohľadom lekára predsa.