Mám pocit duševného preťaženia

ddanike
25. okt 2022

Ahojte, chcem sa spýtať, či tu niekto zažíva niečo podobné a vie poradiť... Bývam často unavená, ale mávam nedostatok železa, takže je to pravdepodobne tým. Ibaže v poslednom čase sa mi stáva, že mávam taký zvláštny pocit akoby psychického preťaženia, akoby som mala v hlave príliš veľa podnetov a mám chuť si len niekam ľahnúť a vypnúť mozog. Vtedy sa absolútne neviem do ničoho pustiť, neviem sa sústrediť napr. ani na čítanie... Občas ma pri tom rozbolí hlava, ale nie vždy. Sem tam mám mierny závrat, ale iba veľmi krátky.
Stres nemám, mám dosť pohodovú prácu z domu a v rodine tiež všetko klape.
Môže to byť nejaký neurologický problém? Alebo to všetko môže súvisieť s tým hemoglobínom? Máte to tiež niekto takto? Ďakujem za každú skúsenosť ❤

deti95060810
25. okt 2022

kúp si aspoň magnézium - možno pomôže. len je potrebné brať dlhodobo.

zobaka
25. okt 2022

ak mas zelezo pod 5 aj tym, plus mozes mat citlivejsiu neurovegetativnu sustavu

luccija
25. okt 2022

@ddanike asi tym zelezom ja sa citim podobne.Tiez som anemicka a niekedy mam pocit, ze neviem rozmyslat, rozhybat sa.Paradoxne mam aj nizky tlak a najlepsie mi je,ked sa dobre prejdem, zasportujem.A magnezium je vyborne.Mozno nemas stres z prace, ale vela informacii musis spracovat denne

juliasb
25. okt 2022

@ddanike ja mávam podobne pocity. Tiež mám nízke celkom zelezo ale netuším, či to súvisí. Co robíš, keď sa ti to deje? Mne strašne pomôže večer sa odreagovať pri seriáli, pri dobrej hudbe....proste myšlienky preorientovat inde

slovakboy
25. okt 2022

@ddanike presne tieto príznaky môžu znamenať úzkosť - ľahký uzkostny stav a preťaženie psychiky. Preťaženie mozgu. Nemusí to byt prácou ale zlými myšlienkami a aj únavou malo spánkom. Pomôže ti dať si dva tri týždne úplný oddych najlepšie dovolenku alebo marodku a ležať doma v posteli. Nie však bezcieľne. Potrebuješ sa zamerať na svoje vnútro. Asi sa zaoberáš veľmi vonkajším svetom : ako bude ďalej? Čo mi včera povedal ten a ten a prečo to povedal? Bude vojna? Inflácia drahý plyn? V podvedomí máš veľa starosti a otázok a nejasných postojov. A chyba ti vnútorná stabilita a istota samej so sebou. Rozpravaj sa so sebou asi takto: som dobrá mám sa rada a prijímam sa. Nie som povinná nikomu nič dokazovať odpovedať na každú jeho otázku nie dom povinná zaujímať postoje. Ak si nespokojná s niecim na sebe povedz si takto: hoci som taká a taká aj tak sa mám rada a prijímam sa. Hoci sa cítim blbo aj tak sa prijímam mám sa rada. To sú veľmi dôležité formulky. Ďalej skús jogove dýchanie a jednoduchú meditáciu. Nepozeraj správy nepozeraj filmy nečítaj iba ak ti to robí dobre a nie je to agresívne alebo veľmi romantické alebo smutné. Najlepšie je pustiť si prírodopisný film a relaxačnú hudbu pred spaním. Ak máš partnera nech ťa hladká po ramenách a lopatkách a nech ťa objíma. Sex môžeš ale nenúť sa do neho a buď v ňom slobodná žiadne výkony aj zlý sex je Ok. Nič sa nedej dnes to nevyšlo možno nabudúce. A s touto vetičkou pristupuj k viacerým veciam ktoré sa ti práve teraz nepodaria. Snaž sa vypínať myslenie a trenuj nemyslenie. Skús nemyslieť minútu. Ak to nejde tak aspoň pár sekund. Ak ani to nejde tak mysli na niečo pekne les lúku plnú kvetov pláž alebo aj vymyslenú planétu raj alebo hocičo čo sa tebe páči. Tvoj mozog potrebuje zvoľniť a pohladiť. On nevie rozlišovať medzi realitou a fikciou. Preto je liečivé si predstavovať to čo nemôžeš reálne zážiť. Chod každý deň sa prejsť vonku najlepšie do prírody alebo do parku. Stačí na 30 - 60 minút. Začni na pol hodine a potom to predlžuj po 5 minútach. Všímaj si prírodu zvieratká vtáčiky malé deti slobodné. Záveď si pravidelne stravovanie a pitný režim. Najlepšie naplánovať nadavkovat a konzumovať. Lieky: milgama M či N už neviem plus B vitamíny a magnezium. Na antidepresíva to zatiaľ určite nie je ale potrebuješ už začať robiť opatrenia. Neboj sa všetko bude dobre. Ver mi. Môžeš mi napísať keď chceš.

ddanike
autor
26. okt 2022

Ďakujem všetkým.

@luccija Je možné, že si len preťažujem hlavu - pracujem celý deň s textami a keď si robím prestávku, zase len niečo čítam alebo pozerám, takže spracovávam asi priveľa informácií. A to magnézium asi skúsim 🙂
@juliasb Keď môžem, na chvíľu si ľahnem, alebo večerné prechádzky sú fajn. Pomáha mi aj cvičenie, ale do toho sa paradoxne v týchto stavoch neviem vôbec prinútiť. Oddychovať pri hudbe je dobrý tip, viem si predstaviť pustiť si dobrú hudbu a len tak "byť" 🙂
@slovakboy Ja som väčšinou skôr pozitívny človek, správy vôbec nepozerám a negatívnym filmom/knihám sa stále viac vyhýbam (to prichádza asi s vekom 🙂 ). Ale možno máš pravdu v tom, že si niečo nosím v podvedomí, čo mi ten vnútorný pokoj nahlodáva. Páči sa mi ten nápad na tréning nemyslenia, len to bude chcieť veľké sebazaprenie...

slovakboy
26. okt 2022

@ddanike na nemyslenie netreba sebazaprenie. Nebojuj. Len to skús a pri prvom neúspechu nevzdaj. Proste si oddychni myslením na pekne a skús znovu. Ja som sa dostal z nuly na 15 sekund za rok trénovania. Sú ľudia ako Jaroslav Dušek ktorý vydrží v tme 7 dni a dokáže nemyslieť 4 dni. To človeka zmení. Ale teraz nejde o sekundy nesnaž sa prekonávať len pomaly trénuj. Už len tie pokus ti pomôžu. Pozor na frustráciu z neúspechu. Zopakuj tri krát a dosť. Potom až po nejakom čase. Netreba to robiť veľmi intenzívne ako šport. Voľne. Všetko rob voľne a bez boja. Je super že si pozitívna niečo si však skús vybaviť z nedávnej minulosti. Funguješ tak ako pred troma rokmi alebo sa niečo zmenilo?