Mínusové dioptrie - malé oči

lienocka73
30. júl 2021

Ahojte, chcem sa spýtať, či existuje v prípade mínusových dioptrií (-3) možnosť okuliarov, ktoré oči nezmešujú. Keďže sa mi zhoršil zrak, bola som u očnej a z -2 mám behom pár rokov -3. Dala som si vyrobiť okuliare, ale mám v nich neskutočne malé oči. Kolegyňa v práci sa ma spýtala, že čo mám z očami, či nie som chorá☹️. Preto sa chcem spýtať, či existuje úprava šošoviek v okuliaroch, ktorá by umožňovala, aby oči vplyvom mínusových dioptrií neboli zmenšené, ale mali normálnu veľkosť. Ďakujem za všetky odpovede.

nika82
30. júl 2021

nie to je udel minusovych dioptrii

andrejka1974
30. júl 2021

Asi zly vyber okuliarov moja dcera ma prave oko - 5lave - 3 a ovi ma velke normalne a nie je to urcite minusovymi dioptriami

nika82
30. júl 2021

@andrejka1974 ja mam minus 17 a mam male oci v okuliaroch

sosta
30. júl 2021

Treba stensene sosovky do ramu, t.j.vyssi index lomu + asfericke prevedenie, mohli ti v optike navrhnut pri takychto vyssich dioptriach, bolo by to odost lepsie.

sosta
30. júl 2021

@nika82 cim vyssia dioptria, tym vacsie skreslenie a deformacie, vy mate ozaj uz velmi vysoke, to nevykompenzuje ani najvyssie stensenie sosoviek, len zmierni.
Pri -3 sa to este da. Pomaha tiez mensia ocnica, lebo cim dalej od optickeho stredu (umiestneny pred zrenickou), tym su minusky hrubsie..@lienocka73

nika82
30. júl 2021

@sosta stensenie skiel nám 1.74, není sú také vysoké lebo v očiach mám ešte o 10viac

taskataska
30. júl 2021

@nika82 wow. prepac mi moju vysoko pravdepodobne debilnu otazku, ale ako bez okuliarov vidis?
(nemyslim to v zlom, len nikoho s tak vysokou dioptriou nepoznam a som zvedava. ak nechces odpovedat nemusis

dajda_01
30. júl 2021

@taskataska ja mam - 5.5 a dá sa povedať že uz nevidím nič, moje ostré zorné pole je 20cm...neviem si prestavit - 17

nika82
30. júl 2021

@taskataskaneboj, kľudne sa spýtaj, vidím všetko rozmazané. Skvelo vidím tak 3 CM bez okuliarov

lucka11985
31. aug 2021

@nika82 ja by som sa chcela opytat, na akych dioptriach si zacinala a v akom veku. Zhorsovalo sa ti to postupne? A asi tak o kolko dioptrii za rok? Pytam sa, lebo moj maly ma 6 rokov a uz -4, lekar vravi, ze kratkozrakost sa len zhorsuje.Asi jednemu z miliona sa to zlepsi.

nika82
31. aug 2021

@lucka11985 neviem ako to postupovalo rýchlo, ale nám od 2,5r okuliare. Zhoršovať už sa nezhorsuje, chvála Bohu to mám takto ustálené. Ale mínus 17 mám v okuliaroch, v očiach o 10 viac