Odstránenie kŕčových žíl rádiofrekvenčnou abláciou

scorpionflower1
2. mar 2021

Ahojte, máte niektorá skúsenosti s RFA (rádiofrekvenčná ablácia)? Mám na oboch nohách varixy a aspoň jednu by som si chcela dať operovať budúci mesiac. Robí sa to v rámci jednodňovej chirurgie.
Ak ste to absolvovali, aké dlhá bola rekonvalscencia a bokestivosť po operácii? Ako dlho po zákroku ste normálne fungovali?
Vďaka

ma_mi
25. mar 2021

@scorpionflower1 tak to RFA je zakrok na max hodinu.... obycajna operacia lezim 3 dni v nemocke a si mesiac odpisana.. po tom RFA ides domov a fungujes hned.. ziadne velke bolesti.. tak mi vravel aj dr a aj sestricky.. no vcera som volala do jednej nemocnice a doplaca sa 250e.. idem dnes volat do druhej a tak do poistovne este.. tak som zvedava
. Ja mam na lavom lytku jednu vyraznejsiu tmavu.. nieje este vystupena vonku ako niekto ma.. lenze mna uz boli velmi.. aj detralex mi predpisal.. ach tie nohy ze ? 😒

sisina24
26. mar 2021

@scorpionflower1
@ma_mi ahoj, zbadala som až teraz,že si sa pýtala na to preplatenie tej operácie, ja som priamo pred operáciou zaplatila 80 euro, vedela som to vopred, info som mala od lekára, dostala som doklad a hotovo, ostatné tých 1420e preplatila unionka, starostlivosť neskutočná, milé sestričky, všetko vysvetlili, doktor perfektný

sisina24
26. mar 2021

@ma_mi ak ešte môžem poradiť, treba si obvolať tie kliniky, neviem odkiaľ ste, oni majú fakt veľké rozdiely a nebudem predsa toľko platiť, keď nemusím, v Bratislave mi zapotil, že 1530e,vo Zvolene som za to isté platila 80e,aj keď som si trochu pocestovala(400km)hore dole, aj tak to vyšlo omnoho lacnejšie

hanka1505
26. mar 2021

@scorpionflower1 ahoj čítam Vašu debatu a mam rovnaký problém, po tehotenstva h otrasné žily na nohe, prosim ta napísala by si mi ak budeš ochotná ako si nakoniec dopadla? Aj so zákrokom,aj pre platením aj rekonvalescencii? 🙂 tiež ma to ešte neboli skôr estetické, ale teraz PR 3tehu to mam tak otrasné že pred manzelom ani krátke pyžamo nenosim😪Ďakujem a držím palce nech zákrok neboli❤️😍

sisina24
26. mar 2021

@hanka1505 ahoj, ak sa môžem pridať, ak sa dá choďte čím skôr, ja som to odkladala a odkladala a teraz si tlčiem hlavu, že koľko bolesti, nepríjemnosti, trombózu som si mohla ušetriť, keby som išla pred takými 2 rokmi, fakt sa mi zmenil život po operácii o 180 stupňov, ešte beriem Detralex ale to tak všeobecne na žily, a dá sa to aj pri malom dieťatku

ma_mi
26. mar 2021

@sisina24 ano stalo sa.. nasla som v Ke kde to preplacaju uplne.. platim len 30e poplatok za jednodnovu chirurgiu.. inak nic 🙂 a naozaj vsade maju ine ceny, treba len vsade volat... 🙂 a vas to bolelo? Ja mam strach ze tam odpadnem 😅 ked uvidim co mi robia 😆😆

hanka1505
26. mar 2021

@sisina24 ahoj jasne🙂 ja som uz na konci tehotenstva, ale už som s obvodnou dohodnutá že na jeseň to začnem riešiť. Detralex som teraz zrovna začala užívať co som mala problém so žilami.ja nechapem co v ňom je ale mne vždy behom dna zaberie😍to verim, mna hlavne trápi to ako vyzerajú, ale viem ze neskor by to už robilo zdravotné problemy:( som rada ze som tu natrafila na takúto fajn a aktuálnu debatu😍a tie ceny sú šialene, niektoré kliniky keď som videla, no uprimne som zmierenia že v najhoršom tak 1000 na to miniem:( dr mi odporučila Handlová, tak len čo porodim počkám kým prejde 6tonedelie a objednávam sa a obvolavam všetko❤️

sisina24
26. mar 2021

@ma_mi ahoj, niektoré mamičky písali, že ich to nebolelo, niektoré boli v narkóze, ale ja som bola hneď po mojej segre na ďalší deň a obidve sme sa zhodli na tom, že to bolo nepríjemné, ale dalo sa to vydržať😊potom už pohodička, odišla som po svojich asi za pol hodku po zákroku a potom domov 200km autom, doma som si dala ibalgin a bolo, len prvé noci trochu nepohodlné, mňa to trochu tlačidlo, jedna noha na druhú, po operácii dostanete obväzy a na to tú pančušku, to si musíte doniesť svoju, potom na druhý deň okolo obeda si to treba dať dole, a každý vpich natrieť Betadine, nalepiť náplasť, a týždeň dávať cez deň pančuchu, potom už netreba, po týždni sa ide na kontrolu, ešte ma napadlo k tomu odpadnutie, to sa nestane, lebo celú operáciu som ležala s nonami vyššie a hlava nižšie, že to je proti odpadnutiu😃

sisina24
26. mar 2021

@ma_mi ešte ma napadlo, pri operácii som ležala tak, že nič som nevidela, pri hlave mi stála neskutočne senzačná sestrička, urobili tam takú zástenu, ale lekár mi celý čas rozprával čo ide robiť, koľko to bude trvať, stále ma povzbudzovali,dalo sa to vydržať

ma_mi
26. mar 2021

@sisina24 no prave ze ja dole hlavu mat dufam nebudem.. nakolko mam nieco z krcnou a ak ju mam nizsie, alebo zaklonenu toci sa mi hlava.. chodila som aj na rehabilitacie v sept.okt.. ale uz ma zase boli 😪 no tak som zvedava ako dopadnem 🤔

scorpionflower1
autor
26. mar 2021

@ma_mi
@sisina24
@hanka1505
Ach baby, som bola vcera u toho cievneho. No nic moc. Na pravej nohe uz mam rozsirenu zilu tak, ze by vraj bola pre mna najidealnejsia klasicka operacia. Nuz ale som mu pivedala, ze si to nedam. Ta zila je skareda na pohlad, ale neboli ani neni zapalena. Mam v nej uz ten reverzny tok a poskodenu chlopnu. Tak som sa s nim dohodla, ze zatial RFA a sklerotizacia. A zatial musim nosit kompresne pancuchy. Pytala som sa ho na bolestivost zakroku. On mi tvrdil, ze je to jeden hlbsi vpich a niekolko plytkych, vraj to ludia znasaju dobre a nikde na Slovensku sa to nerobi v anestezii.
Druhu nohu mam lepsiu, tam nemam zilu poskodenu, nie je tam chlopna poskodena, ale zas na RFA je vraj strasne klukata (akoze rozmyslam, ktora krcova zila nie je klukata) ale nie je to ani na klasicku operaciu, tak, ze mozno sklerotizacia, mne pripadal ten dr. taky, ze nevie co so mnou.
Vraj aj keby som chcela tu klasiku, tak teraz sa to vobec kvoli korone nerobi.

sisina24
26. mar 2021

@scorpionflower1 ahoj, ja som zažila bývalú kolegyňu, aj mám kamošku, ktorá má 52 rokov a už bola na klasickej operácii 7!krát a vždy sa jej to vráti, boli 6 týždňov vyradené zo života, museli nosiť pančuchy, no hrúza, pri RFA dávajú min. 10 ročnú záruku, tak som veľmi zvedavá, ako to bude u mňa, ale zatiaľ super, a to v robote celý deň stojím

scorpionflower1
autor
26. mar 2021

@sisina24 Ved prave...moja teta bola na klasike uz 3x. Ja si vobec nemyslim, ze je to pre mna dobre riesenie. Ja som mu aj povedala, ze na to nepojdem, ze si to nemozem dovolit byt PN s malym dietatom na krku. No on mne na RFA povedal, ze 2-3 roky a mam to zas. Ja neviem, mne sa ten dr. moc nezdal, prekvapilo ma, ze ma hned posielal na klasiku, lebo viem teda o ovela horsich stavoch, ktore sa riesili RFA. Sak inak on to potom aj sam uznal, ze teraz ta klasika neni pre mna. Povedal, ze by to nemuselo byt esteticke kvoli jazvam. Ale ja som citala ze po klasike sa niektorym nevrati ani citlivost do nohy.

scorpionflower1
autor
28. apr 2021

@sisina24
@hanka1505

Ahojte baby, ja uz mam za sebou prvu nohu. Nakoniec EVLA (laser) a mikroflebektomia (cez vpichy mi vytiahol dr. krcove zily hacikom). Bolo to uplne bezbolestne, teraz to trosku pobolieva, zajtra mi daju dole naplaste, tak uvidim, co tam budem mat 😀

hanka1505
29. apr 2021

@scorpionflower1 Jeee super sprava, tak nech to stale neboli a rychlo si fit 🙂ˇˇDakujeme ze si si spomenula na nas 🙂 Len sa mozem este spytat, ci Ti to uz odporucila dr, alebo si to len kvoli estetike riesila? a prosim ta cele to hradis sama alebo cez poistovnu, kludne ak ti nevadi mi to mozes aj di IP poslat, lebo ja mam mesiac do porodu a v lete som dohodnuta s dr, ze to zacnem riesit, aby som v septembri mohla ist na zakrok, alebo teda tak na jesen. Tak absolutne nemam sajnu co vsetko je okolo toho, ale teda mam uz trojcifernu sumu na to odlozenu 🙂

ma_mi
29. apr 2021

@hanka1505 pokial mas Union, tak ona preplaca.. 🙂 vlastna skusenost.. bola som pred 2t na operacii RFA 🙂

scorpionflower1
autor
1. máj 2021

@hanka1505 Ahoj, ja som to mala indikovane lekarom (angiologom), no vybrala som si lekara, ktory nema zmluvy s poistovnami, preto si vsetko hradim sama a su to vysoke sumy. Najprv som nechcela si vsetko platit a hladala som si lacnejsieho lekara, nech aspon cast zaplati poistovna, no nakoniec sa mi zavery toho "lacnejsieho" lekara (pisem to aj v prispevku pre sisinu24) nezdali, tak som isla na konzultaciu k dalsiemu, tomu - drahsiemu (ma velmi dobre referencie) a ten mi navrhol iny postup. Zoperoval mi nohu uplne bezbolestne, teraz som 4. den po operacii a uplne normalne fungujem, podla kontrolneho sona je vsetko ok, dokonca mam mensie modriny ako moja mama po sklerotizacii metliciek. Zatial nelutujem ani euro. No este ma za necely mesiac caka druha noha. Mam, bohuzial, varixy na oboch.
Ja mam inak VŠZP a ta z tychto miniinvazivnych zakrokov ako je RFA (radiofrekvencia) alebo EVLA (laser) alebo ambulantnu flebektomiu ( to je tzv. háčkovanie - zilu ti cez vpichy vytiahnu) nic nehradi. Tusim Union alebo Dôvera to v niektorych klinikach preplacaju. Moznosti je viacero, metod je tiez vela, mne trvalo kym som sa v tom zorientovala. Ak budes chcíet tak ti potom s tym pomozem, aby si to nemusela sama vsetko studovat, lebo lekari v tomto casto davaju pacientom na vyber metodu. Najlepsie je, vybrat si doktora, ktory ovlada vsetky dostupne metody a takych je malo. Vyber si dobreho lekara, musi to byt sikovny chirurg. Tento moj dr. povedal, ze "uz to robi kazdy, kto ma dieru v riti" 😀 takze bacha na to komu to das robit. Najlepsie su referencie od druhych ludi. Ja som skoro zle natrafila, lebo ten prvy "lacnejsi" dr. ani chirurg nebol (bol internista so specializaciou na angiologiu) a chcel mi to operovat RFA. Keby to pokaslal, tak v lepsom pripade mam žilu za rok naspät a v horsom by mi ani nezmizla a ostal by mi este aj nepekny flak na koži.
95% pripadov varixov sa da urobit miniinvazivne, takze, ked ta niekto bude posielat na stripping (klasicka operacia zadarmo v nemocncnici) nechod, lebo je to nesetrne. Radsej vyskrab uspory a zaplat si dobreho lekara. Nehovorim, ze to musi byt prave ten najdrahsi a najlepsi, ale nech mas nanho dobre referencie.

eba7
1. máj 2021

@scorpionflower1 ahoj, mozes prosim ta aj prezradit meno doktora? 🙂. Tiez si planujem vyriesit zily a rada by som isla na nejaku konzultaciu k odbornikovi, kde si budem ista, ze zvazi vsetky moznosti vhodne pre mna a odporuci tu najlepsiu. Zatial nemam vela nastudovane, takze by som bola rada, keby mi to nejaky doktor vsetko vysvetlil 🙂

hanka1505
4. máj 2021

@scorpionflower1 Jeeej dakujem ty si poklad, ja si tiez radsej priplatim ako to mat o rok spat alebo nejake problemy. Kludne ak Ti nebude vadit mi možes do IP napisat meno dr, myslim vo Zvolene si bola však? mne zvolen nevadi, hlavne aby to bolo ucinne a nevratilo sa to po kratkej dobe. No ja to mam momentlane otrasne ale kedze som 37TT tak chapem ze je to tlakom, co je horsie varixy nemam len na nohach, takze bez detralexu by som do porodu nevydrzala, ten mi velmi pomaha. Ale kedze dnes zhodnotili ze 20.5 ma caka sekcia, tak sa tesim ze tieto tlaky pominu. Inak mi dr odporucala Handlovu, ale to bolo len tak že medzi rečou, že po 600 nedelí a ideál na jesen to začneme riešiť a plánovať.

scorpionflower1
autor
5. máj 2021

@hanka1505 No ja som bola u dr. Žernovického, ale nie vo Zvolene. To tu, myslim, pisala ina baba. Ja som z BA, tak som si to dala robit tu, aj ked ceny su tu 3-krat take ako napr. v tom Zvolene. Mozno sa ti to po pôrode polepsi, ked pominie ten tlak. Kazdopadne s tym urcite chod co najskôr. Ja lutujem, ze som nesla skôr. Ale co uz...2 roky som kojila a do toho este korona.
V Handlovej bol moj sused a ten bol spokojny, robili mi to laserom.

scorpionflower1
autor
26. máj 2021

@sisina24 Ahoj, tak ja uz mam obe nohy odoperovane. Pravu mesiac dozadu a lavu vcera. Chcem sa ta spytat jednu vec - ako dlho trvalo, kym si mala tu nohu peknu bez flakov a modrin? Ja mam tu pravu 4 tyzdne od operacie a mam tam taky zlty pas - v mieste, kde bola ta zila. Je to od lasera, lebo vraj mam malo podkozneho tuku a tym padom som tu zilu mala hned pod kozou - teda sa mi kvoli tej vysokej teplote sfarbila. Dr. vravi, ze to zmizne, no bledne to fakt pomaly. A to iste vraj budem mat aj na druhej nohe, len na inom mieste.

sisina24
26. máj 2021

@scorpionflower1 ahoj, super, že už to máš za sebou😃, ja mám podkožného tuku dosť😁ale tiež tá druhá noha ešte nie je úplne o. k., a je to už 3 mesiace, ale aj na tej prvej to trvalo dosť dlho, hádam aj pol roka, kým to bolo pekné, ja tam mám stále aj tak vidno tie rezy, lebo mne sa jazvy hoja keloidom, čo nevyzerá dobre, ale na tej druhej sú len vpichy, a tam sú ešte tiež také hnedasté mapy, aj ja si myslím že to je od lasera

scorpionflower1
autor
26. máj 2021

@sisina24 no ja mam zltohnedy pas, vyzera to ako stara modrina. Modriny uz nemam ziadne, po tej flebektomii uz mam len tie hnede bodky ako aj ty. Mne nic nerezal, takze nemam z coho mat jazvy, nemam rany ani ziadne šitie.
Inak on mi o tom pase povedal uz vopred, ze to tam budem mat, tak som zvedava, kedy to zmizne, lebo to vobec nevyzera vabne. Dufam, ze si aspon tie nohy trochu budem moct opalit, nech to tak nie je vidno. Inak dr. mi robil este dodatocnu sklerotizaciu penou, dva dni po operacii a tam mi tiez vznikla taka hneda pigmentacia, ale aspon ta uz bledne.
Z tejto lavej nohy mi robil laser az z troch pristupov, lebo som tam mala vraj velmi klukatu zilu a potom miniflebektomiu (naratala som si 37 vpichov podla zakreslenych bodiek) takze tato noha bude asi co sa tyka rekonvalescencie na tom este horsie + cakam, ze zajtra na kontrole mi zas bude cosi sklerotizovat. Inak ta sklerotizacia bol vacsi hnus ako operacia 😀 asi 5x ma uplne hnusne bodol a este som to mala aj 7-10 dni bolestive.

zuz0404
7. aug 2021

@scorpionflower1 ahoj mozem ti prosim.napisat spravu

scorpionflower1
autor
9. aug 2021

@zuz0404 uz som odpisala 🙂

tinabr
10. feb 2022

@sisina24 prosim ta akurat sa rozhodujem medzi Dliavom a ZvMedicentrum,tam robia aj RFA ale pisu ze doplatok 450€🤦‍♀️volala som do unionky a povedali mi ze oni to preplacaju tak nerozumiem tej sume,ze doplatok pacienta🤦‍♀️Bola si spokojna? Dr ma oboznami s doplatkom?
Vdaka

aankaa88
10. feb 2022

prosím vás, je tu niekto, kto riešil RFA v poistovni Dovera? Preplácajú niečo? mám naplanovaný zakrok buduci tyžden v ProCare v Košiciach, doplatok chcú 490 eur...

vierocka666
16. feb 2022

@ma_mi ahoj, chcem sa Ta opytat na to preplacie RFA metody z poistovne Union..nedoplacala si ziadnu sumu??Pytam sa preto, lebo na stranke maju uvedene doplatok poistenca 450 EUR.Kde si prosim Ta absolvovala operaciu?Dakujem za odpoved

ma_mi
17. feb 2022

@vierocka666
Ahoj, ja som volala priamo do Unionu, presne preto lebo tam kde som bola na konzultaciu chceli 580e.. Takze treba ist tam, kde maju na stranke Unionu uvedene.. Tak som volala vsade.. nakoniec som bola tu http://www.cievnecentrum.sk/kontakt
Užasny lekar, pristup sestriciek.. platila som len 30e poplatok.. 🙂

sisina24
17. feb 2022

@tinabr ahoj, ja som bola v 2021 už na druhej nohe, v 2020 prvá noha, doplácala som 70 eur každú operáciu, doktor ma oboznámil predom, bol veľmi milý, sestričky zlatunké, ochotné, bola som veľmi spokojná