Panická porucha

nikolka2
14. sep 2012

Ahojte maminky ...chcela by som sa opytat ci trpí niektora mamicka tym ochorením ,,,ja som tu nasla diskusiu o nej , ale nikto mi neodpovedal ,,,prosím nestopnite mi tuto diskusiu ,,,fakt by som sa uz potrebovala sa s niekym o tom porozpravat ,,,je mi uz dost zle a by som bola velmi vdacna kedy mi maminky mohli pomoct ako sa stým popasovat ..dakujem krásne 🙂

petraxy6
14. sep 2012

@svetllana no mne dr. povedala že bolo otázkou času kedy sa to stane. Ja som bola vyčerpaná, denno-denne v strese...už výbuchy zlosti som mala, tak ja som za ňou šla ešte predtým ako som otehotnela nech mi dá dáke ukľudňováky. Všetko začalo byť v pohode, potom som otehotnela, lieky som prestala užívať a vidíš ☹ Ja som stále pracovala v strese, od nevidím do nevidím, lebo som si myslela že bezo mňa to fungovať nebude. Najviac mi je ľúto, že som to dostala počas obdobia ktoré je najkrajšie v živote ženy. Strašne som sa o bábätko bála, že mu ublížim...No ale ďakujem Bohu za moju malú krásnu bambuľku (za obidve🙂 ) a že je zdravá. Ona bola strašne dobrá keď sa narodila, tak jej hovorili, že to má zo Serliftu 😀

nikolka2
autor
14. sep 2012

@petraxy6 Dakujem ,,,inac ja mam tiez taku vec ,,co by to mohlo spustit ,,,,mne sa raz snivalo asi 2 roky do zadu ,,,ze som stala pri bielej truhle detskej ,,,a bol to pohreb ,,,od vtedy mam take stavy , ze sa strasne bojim o deti ,,a predstavujem si tie najhorsie scenare viem je to chore ,,,ale ja sa fakt bojim o nich ,,,hoc kde idu ,,alebo nie som s nimi a uz myslim na somariny ,,,,kazdy vecer sa za nich modlim len aby sa mi ten sen nenaplnil velmi sa bojim toho ,,,neviem ci to bol ten spustac ,,alebo len obycajny stres,,,ale to je asi vo hviezdach

nikolka2
autor
14. sep 2012

@petraxy6 😀 no nemyslim si ,,,,,aj ty si bola asi dobre babetko ,,,ja mam dcerku tiez taku dobru ..syn je jak z divích vajec ten je po mne 😀 ja som tiez stress zena ,,,a moj muz ked som mu povedala ,,,co mi je mi len sucho na to povedal a sa divis ?? ved ty cely zivot zijes v strese ,,,to ma dost nasralo lebo to tak nie je 🙄 nehovorim som sice cholerik ale iba na toho kto si to zasluzi 😉

petraxy6
14. sep 2012

@nikolka2 nemysli na to moja 😉 chod pekne ku dr. ale nejakej dobrej (dobrému) a kúsok po kúsku rozoberať všetko a uvidíšako sa ti uľaví 🙂

petraxy6
14. sep 2012

@nikolka2 no ja určite 😀 Ale aj Nika bola dobré dieťatko. Mne veľa ľudí hovorilo, že ja si to ani nezaslúžim ☹ No bývala som ja obklopená fakt "úžasnými ľuďmi" 🙂

nikolka2
autor
14. sep 2012

Kika moja uz bude mat pomaly 6 a je ako ukazkove dieta ,,,ale ja velmi dobre viem , ze si v puberte vlasy trhat budem 😀 najviac ma mrzi ked som jej asi pred mesiacom povedala , ze som mala ten zachvat a este som nevedela co mi je ,, a jej vravim kika mamke je zle ked daco zaklop susedom dobre ? a ona mamka ty umieras nenechaj ma tu samu ... ☹ to clovek inac nechape , ale mne fakt bolo uplne zle a nechat dve deti doma same co nevedia co maju robit ,,,dobre dobre to uz rozmyslam dopredu ,,ale aj tak som jej radsej dala instrukcie co ma robit

ematko29
15. sep 2012

no kočky moja sestra má také stavy ,že sa nemôže nadychnuť,ja som si myslela,že len vymyšla,chce upútať pozornosť.ale ono je to tá panická porucha.aj mi o tom sestra vravela ale som ju nechápala.aj mne pomoihol váš rozhovor.dakujem Vám

zvedavamt
15. sep 2012

Tiež som mala take stavy pred cca 10r. Najprv som sla psychologicke a ta ma poslala psychiatricke,ze to uz je na lieky a ona mi ich nemoze predpisat.Verila som jej a brala som tabletky co mi kazdu chvilu menila,lebo mi byvalo z nich zle. Trvalo par mesiacov kym som si na nejake zvykla / zaberali mi silno,hlavne vedlajsie ucinky, tak som potom nasadzovala od stvrtky tabletky, potom ako mi z jednych trplo hrdlo/ a zacala som bud priberat na vahe,alebo chudnut a tak zese menila a menila a nic ine so mnou neriesila.Tahalo sa to par rokov a ked som videla, ze to nic neriesi, tak som sa s nou dohodla, ze chcem dietatko a postupne / po stvrtkach / som ich zase vysadzovala.Nasla som si rastlinne nahrady, zacala som sa venovat veciam co ma bavia , aby som nemala cas sa nudit a premyslat nad blbostami, a viac som sa venovala sebe, chodila som na kurzy, kruzky, tak som to sama prekonala aj bez liekov. Hlavne je nezasediet sa doma, treba zmenit prostredie, farby ktore clovek nosi, nove vone, uces... a neriesit veci,ktore sa nedaju vyriesit,netrapit sa kvoli tomu,riesenie vzdy pride,nemusi hned. A hlavne nepozerat spravy v telke, nic dobre z nich neni. Ani nasilne filmy, radsej komedie,rozpravky. Kazdy si vybera sam,co pusti do svojej hlavy. Zacala som vtedy citat rvozne motivacne knizky a ostalo mi to doteraz.
Potom prislo babo a uz to slo samo, iked to bolo casto tazke. Hlavne je na seba nezabudat a urobit si radost kazdy den.
Teraz uz viem omnoho viac veci, hlavne o vyzive. Vtedy som pila kolu a jedla vela sladkosti. Aj sa mi zdalo po nich lepsie,ale nakoniec som si len premnozila kvasinky / furt som riesila infekcie u gynky/ a odvapnila kosti ze az!
Teraz uz viem, ze do depresie sa moze clovek dostat aj z obycajnych sladkosti ak ich je viac ako treba. Je to zacarovany kruh,ale ked clovek pochopi,vie ako z neho von.
Prajem vela stastia a usmev na kazdy den.

kiwi82
15. sep 2012

Ahojte dievčatá, aj ja mám PP momentálne neberiem lieky ale brala som AD tri roky, konkrétne Paretín, sem tam Lexaruin. Teraz už však niekdy cítim, že nie som vpohode. Zatial to viem nejako rozdýchať ale keby prišlo zasa na najhoršie nebudem sa brániť liekom. ja som síce pribrala 15 kg s nimi ale cítila som sa úplne super, nič mi nerobilo problémy ani nemocničné výťahy, odbery, alebo let lietadlom 🙂 Budúci rok by sme chceli skúsiť bábätko, ak sa to bude dať zvládnuť tak aspon prvé tri mesiace tehu bez liekov. a potom by som si dala predpísať. prvé tehu bolo bez liekov až v 6 mesiaci ked som to už nejako nezvládala dali sme AD a ked mala maličká tuším jeden rok sme vysadili. odvtedy neberiem. Kľudne ak Vás niečo zaujíma rada napíšem moje skúsenosti 😉

kiwi82
15. sep 2012

@nikolka2 ahoj, tak počula som, že prvý atak je najhorší a potom tie ostatnú sú už o niečo slabšie. ja som prvýkrát ked som dostala atak bola sama doma, vkľude pozerala tv. tuším som mala 19 rokov. a zrazu som pocitíla strašný tlak v hlave aj na hrudi, srdce mi šlo vyskočiť z hrude a zahmlievalo sa mi pred očami, ťahalo ma to k zemi..... potom nasledovali aj vyšetrenia, ktoré boli samozrejme v poriadku. viackrát som vnoci šla na pohotovosť s tlakom a dýchaním, pichli mi magnézium. ja som si našla na nete, že čo to asi je. skúšali sme viacerých psychologov a psychiatrov, naťahovalo sa to, nabaľovalo až sa mi stalo, že som dostala stavy derealizácie a depersonalizácia, proste som nevedela, či je to realita alebo sa mi to sníva. a to neprajem nikomu...... dostala som sa k jednému pánovi doktorovi, ktorému som nesmierne vďačná. veľa toho nenarozpráva ale podstané je, že mi stanovil správnu diagnózu a nasadil správne lieky. vieš, ja som vtedy študovala v prešove a dochádzala som autobusom takmer denne do z košíc. no a vieš si to isto predstaviť, čo som v autobuse asi prežívala..... Doktor mi povedal, že o 2 mesiace pojdem sama autobusom do školy. čomu som neverila, kedže som už dospela do takého štádia, že som nemohla byť sama doma. vždy s niekym a to prešľapovanie dôverne poznám, chodila som po byte, nerzozna, sem tam tam a sem, ani sadnúť ani ľahnúť.... no a čuduj sa svete, lieky asi po 3 tyždnoch začali zaberať a ozaj pekne som sa vrátila do školy a bolo to super. skús sa dr. popýtať na liek Paretín. možno nie všetkým sadne ale mne sadol ako sa hovorí riť na šerbel, za čo som vďačná a fakt som s ním dobre fungovala. a čo sa týka duchovného života, veľmi mi pomohla modlitba Ruženec oslobodenia. Skús pozrieť do googlu 🙂 Ak by ťa hocičo zaujímalo kľudne napíš. veľmi držím palce

nikolka2
autor
16. sep 2012

@kiwi82 juj dakujem opytam sa sa na ne ,,hned v pondelok zavolam ,,,lebo zas dnes co mi bolo ,,to clovek nepochopi ani frontin mi nepomohol ,,,uplne som sa odrovnala dnes v nakupnom centre ,,bola som na nakupoch reku , ze pohodka uz v aute mi to zacalo a kym som sa dostala do nakupneho centra 3 krat sme zastavit museli , ze na zachod mi treba ,,,potom zvracat potom som to nezvladala a oni chudaci ani kamoska s priatelom nevedeli co mi je ,,,nechcela som proste o tom hovorit ,,,a nejak sme dosli do optimy no , ale tam co mi bolo ,,,zacala som sa potit ,,,nemohla som normalne dychat,,,vzdy som len predychavala ,,,na zachod som v jednom kuse chodila ,,,v rade som nevedela vydrzat aby som zaplatila tovar ,,,no fakt ,,,neviem podla mna je to akutne uz ,,,a ked to bude aj zajtra tak pojdem na pohotovost uz mi je to jedno ,,,ja nevladzem tak dalej ☹

kiwi82
16. sep 2012

@nikolka2 ach ach, to poznám :( so záchodmi to nie ale úteky z nákupných centier to ano 😒 Ja som tiež z košíc a chodím k pánovi dr. do novej ľubovne. ak by si chcela, rada ti poskytnem kontakt. ono včera bol blbý den, hrozné tlaky, zmeny počasia. aj ja som mala tlaky v hlave ☹

halienka
16. sep 2012

Ahojte babky, joj moc mi je ľúto čím sa trápite, musí to byť hrozné, a ešte pri detičkách ☹ Ja s tým našťastie skúsenosť nemám (ja zas mám Crohnovu chorobu, čo tiež nie je bohviečo) ale moja mama sa už roky lieči na PP, zas má teraz zhoršené obdobie, a keď bola naposledy na pohotovosti napísali jej do záznamu, že tetanický záchvat. Kukla som do googlu a objavila som diagnózu: Neurogénna tetánia, pozrela som príznaky a skoro som odpadla, veľmi veľmi podobné panickej poruche, dokonca tam písali, že často sa zamieňa táto diagnóza omylom za PP. Ide tam o to, že pri akomkoľvek strese, psychickom či fyzickej námahe sa z medzibunkového priestoru príliš rýchlo vyplaví vápnik, a práve z jeho deficitu potom nastávajú stavy ako aj pri panickej poruche, tŕpnutie až kŕče končatín, pocit na zadusenie, búšenie srdca atď. Test na toto ochorenie ale robí iba neurológ, moja mama sa práve ku nemu objednala, tak som zvedavá či sa to potvrdí.Čo som o liečbe čítala, tiež sa to úplne vyliečiť nedá ale super výhoda je, že sa dá ovplyvniť permanentným užívaním vápnika a magnézia - proste "zaliať" organizmus vápnikom aby v prípade stresu ho bolo dosť a nevznikol deficit a tým pádom atak, a magnézium pomáha predchádzať kŕčom a uvoľňuje celkovo čím tiež prispieva k tomu aby zabraňoval atakom. Ale aj pri tomto ochorení je veľmi dôležité naučiť sa pracovať s psychikou, uvoľňovacími technikami, aby sa predchádzalo tým stavom vyplavenia vápniku. Aj pri tomto ochorení niektorí musia brať antidepresíva aby sa udržali v pohode, výborné ale na tom je, že niekedy stačí fakt len ten vápnik a magnézium a je dobre, a tým pádom aj menej antidepresív, poprípade niekto vôbec nepotrebuje, je to už potom individuálne. Presne aj toto ochorenie najviac stretá ľudí s cholerickou povahou, ktorí stresujú aj pre drobnejšie problémy, alebo ľudí s príliš stresujúcim životným štýlom. Píšem vám to preto, že možno by nebolo na škodu vyžiadať si aj takéto vyšetrenie, či náhodou nejde skôr o túto diagnózu. Každopádne vám všetkým držím moc moc palčeky aby vám bolo čím skôr čo najlepšie, tiež viem čo je to boj s chronickým ochorením, nie je to prechádzka ružovým sadom, ale ja už som sa tiež naučila, že po každom zhoršenom období príde zas to dobré a musím len vydržať, a dosť ma to ukľudňuje. 😉 🙂

vadimka
18. sep 2012

nikolka, ked si opisovala stav v nakupnom centre, tak som sa tam uplne uvidela...akurat mne je total ze na odpadnutie a jedine co mi pomoze je bezat domov, rychlo sa vratit do svojho...
Ja mam prepisany uz asi mesiac ARKETIS 20 obsahuje paroxetin...no neviem sa odhodlat ho zacat brat..velmi ma zmiatol pribalovy letak, ked som si precitala neziaduce ucinky, zlakla som sa este viac...zo zaciatku mi psychiatricka predpisala brat 2xdenne aj Lexaurin 1.5, aby vraj, kym si nezvykne telo na Arketis paradoxne, sa nevyskytli silnejsie ataky. Potom po 3 tyzdnoch vraj lexaurin postupne budeme znizovat az zostane len ten ARKETIS....som teraz na pochybach, chodim do prace, a teda neviem ako zvladnem nevolnost zaludka, ci zhorsenie stavu na zaciatku...Ako ste sa s tym baby popasovali???/ pribrali ste??? to ma tiez dost mata, lebo cely zivot sa snazim chudnut a teraz este toto... Velmi vas prosim, napiste ako ste prezili zaciatky a asi kedy ste sa zacali citit lepsie....dakujem.

halienka, dik aj za tvoj prispevok, mne ataky nastali, ked som v jedno rano odpadla...nejak bol to pre mna sok...je pravda, ze pred tym som intenzivne asi 3 mesiace behavala, ktohovie ci ubytok vapniku nebol rapidny v tom case...je ale pravda, ze som mala aj vela stresu....a hnevu v sebe, problemy sukromne....organizmus to nezvladol a takto som sa potrestala....asi by teda stalo zato zajst aj za neurologickou a vysetrit sa na ten tetanicky syndrom ci co to je....

sweetsuzi
19. sep 2012

@nikolka2 Ako sa citis, davno si sa neozvala - zacali tie lieky uz zaberat ?

sweetsuzi
19. sep 2012

@vadimka ahoj, na tvojom mieste by som urcite zacala tie lieky brat, pomozu ti. Mne sa na zaciatku tiez trochu zhorsil stav, najma mi bolo zle od zaludka, ale to odoznelo po tych 2 tyzdnoch. Pribrat som nepribrala, Seroxat ktory beriem -(co je tiez ucinna latka paroxetin) nijak zvlast neposilnuje chut do jedla takze toho by som sa neobavala. Kludne ich zacni brat, myslim ze ti mozu len pomoct, drzim palce 😉

vadimka
19. sep 2012

@sweetsuzi ahoj, dakujem za odpoved, s tym ze mi bude zo zaciatku blbo hlavne od zaludka pocitam, vraj sa to da minimalizovat, ak sa berie tabl.rano s ranajkami... Brala si hned zo zaciatku s AD aj sedativum tipu Lexaurin??? ak ano, aku davku a kolko x za den????
U mna je to tak, ze atak ma pochyti hlavne v meste ci v obchode, skoro nikdy nie doma, tam sa citim v bezpeci...dokonca aj ked sme boli na dovolenke a bola som v blizkosti hotela, som vedela, ze si mozem ist kedykolvek lahnut keby daco....tak som bola kludna, ale akonahle sme chodili, staci mala prechadzka uz to na mna prislo...dlho som teda vahala, hned po takom ataku som si bola ista, ze hned zajtra tabletku nasadim, ale ked mi bolo relativne - znesitelne dobre den-dva tak si vzdy poviem, ze to zvladnem aj sama...ale asi nezvladnem....
...dufam teda, ze moc nepriberiem,aj ked som si vedoma ze oproti tomuto nasmu trapeniu je par kileciek navyse malina...len ked ja mam s vahou odjakziva problemy, co zhodim v lete uz v zime mam naspat....tak ideme bojovat. Snad zajtra sa odhodlam dat si prvy krat AD.

sweetsuzi
19. sep 2012

@vadimka ja som brala 20 mg paroxetinu, cize tak ako ty a plus lexaurin, v pripade potreby - cize som si dala ked mi bolo zle. Rozdiel ked beries lieky je ten, ze ti nie je dobre len obcas, ale je ti dobre stale, takze to stoji za to. Jednoducho je to problem ktory najlepsie poriesia lieky, chvalabohu ze existuju 😉

vadimka
20. sep 2012

@sweetsuzi ahoj, a ako dlho uz beries AD? si mi dala nadej, ze vsetko bude o.k. dakujem....chodis aj na psychoterapiu?

kiwi82
22. sep 2012

@vadimka základom je Nečítať príbalové letáky !!!!! a to myslím úplne vážne. my "panikári" máme hneď tendenciu si tieto nežiadúce účinky navodiť. takže moja rada je nečítaj, riad sa pokynmi lekára, po 3 týždnoch ti bude fajne. Prvé dva týždne ti môže byť ešte horšie ale treba vydržať. ja som brala po 1/4 tinkách a postupne po 4 dnoch sme pridávali dalšiu štvrtinku, takže to nebol až taký nápor, tiež som brala 20 mg Patetínu, čo je vlastne paroxetín. A bolo mi fajne. a ano žial jediné negatívum bolo, že som pribrala cca 15 kg za 3 roky ale nevadí, lebo to bolo len prežívanie dovtedy nie žitie. takže šup do toho. ked vysadíš rýchlo schudneš. ja teraz neberiem a som už takmer na pôvodnej váhe. to je vlastne voda v tele nie čisto že tuky. neboj stojí to zato 😉

vadimka
24. sep 2012

@kiwi82 ahoj, dakujem za odpoved. Mas pravdu, my panikari mame tendenciu si navodit riadne stavy. Nedavno som sa o tom presvedcila, ked som citala tuto na forume o epilepsii..jedna mamicka tam opisovala priznaky a stavy svojho dietatka, tak mi ze normalne prislo na omdletie. Som sa rozhodla, ze nic take citat a ani pozerat nebudem.
Dnes som si dala prvu 1/4 paroxetinu, hoci dr. mi predpisala hned 1/2....ale radsej zacnem pomalicky....asi je este skoro, ale zatial necitim nic negativne....uvidime po 4dnoch prejdem na polovicku tabletky a po dalsich styroch na celu...
Som rada, ze sa uz mas dobre.pa.

amulienka
12. okt 2012

nasla som cviky, snad niekomu pomozu. je dobre ich denne opakovat, nauci to telo uvolnit sa. neberte tie svinstva...

sikea
13. okt 2012

ahojte mate niektora skuusenosti s eliceou a neurolom?ja beriem kazde rano 10 mg elicei a dva krat denne neurol 0,5 tu eliceu beriem 18ty den ale stale mi nieje najlepsie neviete kedy mi bude konecne dobre?trpim panickou poruchou....

nikolka2
autor
23. okt 2012

Mne uz nic nie je kocky ...bola som u jedneho liecitela a on ma z toho dostal ,,najskor som tomu neverila, ale po panickej poruche ani rýchu ani slýchu 🙂 keby ste chceli vediet viac kludne piste ip 😉

sikea
26. okt 2012

@nikolka2 ahoj nikolka ak by ti nevadilo chcela by som sa o tomto s tebou porozpravta teda ak chces ... ja uzivam AD mesiac ale neviem stale to nieje ono a neurol mi doky v cera povedal ze nemam uzivat iba keby som mala pocit ze umieram 🙂 🙂

nikolka2
autor
26. okt 2012

@sikea ja uz neberem nic ,,lebo mi uz nic nie je 🙂 ale mozme sa kludne o tom porozpravat 😉

sikea
26. okt 2012

@nikolka2 si zlata dakujem moc ja uz neviem co zo sebou chcem sa citit konecne dobre vsak mozme pisat cez ip

nikolka2
autor
26. okt 2012

@sikea jasne , uz som ti odpísala 😉

sikea
26. okt 2012

@nikolka2 dakujem so moc mila 🙂 🙂

fashionmaniacka
12. nov 2012

@nikolka2 Mala som podobny problem, trapila som sa 2 roky, potom psychiater, lieky, nekontrolovane priberanie z liekov a ine vedlajsie ucinky, tak som sa nastvala, vyskusala toto mbsy.co/BP8 a po mesiaci som bola uplne v poriadku, opat stastny a bezstarostny clovek ...uz to trva rok a som nesmierne spokojna .....drzim palce ....ak mas viac otazok, kludne ma kontaktuj