Paxman chladiaca čiapka pri chemoterapii - skúsenosti

info5
18. máj 2021

Ahojte, prosím je niekto kto absolvoval chemoterapiu s paxman čiapkou? Prosím o skúsenosti a tipy na starostlivosť o vlasy počas liečby. Ďakujem a pekný den

ivangeline
18. máj 2021

Moja mama. Uplne jej nevypadali vlasy. Inak extra inu staroatlivost nemala..len teda trva kazda ta procedura dlhse,pokym to daju na hlavu a dole. A do nejakeho pol roka az roka mala vlasy s5 a v lepsej kvalite. ;)

hailey1
18. máj 2021

@info5 uprimne... s mamou sme tiez spekulovali, najvacsie oslobodenie prislo s oholenou hlavou. Vsade chuchlavce, proste... su to cytostatika. Sestricky na onko jej vraveli, ze si treba vizualizovat, ze s vlasmi odchadza aj choroba. Potom jej okamzite vyrasili nove, kucerave, huste 🌈

info5
autor
23. máj 2021

@ivangeline a @hailey1 ďakujem dievčatá, takze nakoniec tá čiapka nepomohla a vypadali aj tak, ak rozumiem správne? Ja som to skúsila, prvýkrát tak uvidíme, ale teda vlasy cesem opatrne a davam si pozor, uvidíme či pomôže alebo nie 😕viem že aj to len vlasy a dorastu, ale teda je to ťažké aj tak...

ivangeline
23. máj 2021

@info5 Velmi zriedli ale nebolo to na parochnu. Ostrihana bola na kratko a velmi opatrne sa o nich starala. 🙂

lubicakalnicka
15. jan 2023

Dobrý aj ja idem prvý krát na chemo s čiapkou a ešte mam setrnu chemo hodinovú tak uvidim ako zvládnem pridajte svoje skúsenosti budem rada

info5
autor
15. jan 2023

@lubicakalnicka ahoj Ľubka, držím palce nech to zvládneš 😊 mne čiapka zachránila vlasy, som viac ako rok a pol po liečbe s čiapkou ...a vlasy mi síce preriedila - hlavne v strede kde vyrastajú najviac, ale zvyšok krásne držal - riadila som sa aj pokynmi na papieri čo ti isto dali - koľko dní pred môžeš umývať a používala som čisto prírodné šampóny. Ja som si vybrala od Havlika ten cibuľový a bol super, plus som umývala prevažne vo vlažnej vode, ale ja som chodila v lete takže mi tá svieža voda nevadila, tebe možno bude stačiť ak nebude však úplne že horúca. No a čo sa týka už samotného použitia - prvýkrát úplne super, nič mi nebolo a ani ma hlava nebolelo ani žalúdok, ten chlad sa dal vydržať keďže bolo teplo a sestričky má krásne zakryli dekou aj uterák na plecia mi dali aby som nemala mokré všetko - toto som si nosila vlastne z domu. No a ja som mala 8 krát chemo a tiež bola vraj slabšia co som počula ale zvyšných 7 krát som pretrpela ale myslím že to bola psychika, lebo mi aj dali všetky lieky aj injekcie ale hrôza to bola, no strach bol väčší ...takže hlavne kľud a psychicky sa treba naladiť že to zvládneš 😊 ja za seba som rada že som to vydržala - vlasy som si síce skrátila po plecia lebo predtým som mala po zadok ale pomohlo a už mám tie vypadá e dorastene do polovice, ešte po celkovej liečbe nefarbit a nefenovat mi radili...a potom keď bude všetko ok tak prosím vyhľadaj prírodnu kozmetiku na vlasy, ja mám super skúsenosť s Kevin Murphy a po cca 4 mes som si aj zafarbila lebo mne brutálne zosediveli vlasy...kľudne sa ozvi aj sukromne keby niečo rada pomôžem alebo poradím. Držím palce s liečbou 😊

lubicakalnicka
15. jan 2023

Ďakujem krásne za odpoveď idem na prvú takže pokyny behám žiadne,ja mám kratucje vlasy,a idem mat šetriaci hodinovú chemo 12x raz do týždňa. Idem chodiť z Martina do Nitri ale vôbec mi to nevadí tak keď si to zvládla ty tak to zvládnem aj ja musim

lubicakalnicka
15. jan 2023

Lebo v Martine mi dali agresívnu 4hod raz za 3tyzdne

lubicakalnicka
15. jan 2023

A ty si tiež chodila do Nitri?

lubicakalnicka
15. jan 2023

A ešte prosím Ťa čo si tam môžem zobrať a ako dlho to trvá?Viem že som otravná ale som rada že sa mi niekto ozval kto to skúsil
Ďakujem

info5
autor
15. jan 2023

@lubicakalnicka kľudne sa pytaj, no mne dali podpísať také ponaučenie - že teda súhlasís s paxmanom a k tomu boli také.instrukcie že čo a ako...určite aj tebe dajú, tam som mala vysvetlené kedy a ako tie vlasy umývať čo som pisala vyššie. A ja som chodila do Košíc, ale neviem aký druh rakoviny máš, ono to záleží od typu nádoru a štádia sa dáva "sila" chema a aj počet...ja som tiež nemala silnu a vraj bez paxman čiapky by som bola hotová za cca 2-3 hodinky ale tá čiapka sa už na tvojej hlave musí chladiť a dochladzovat tie korienky (to som nepísala že to funguje tak že ti zmrazí tie korienky a tým zmrazením chráni ten vlasový korienok) čiže pred podaním chemoterapie ti dajú čiapku, začne ti mrazit hlavu mne vtedy pustili nejaky preplach a ruším hydrocortysol a keď už máš zmrznuté tie korienky ( cca 30-40 min) prístroj asi prestal mrazit ale ono to cítis ako keby stále išiel...a vtedy dali chemo čo trvalo tie 2-3 hodinky a po Tom celom ešte raz domrazilo korienky...no ja som chodila ráno na 7 alebo pol 8 a kým ma vzali lebo tam je stále natresk ( mám pocit že viac ľudí jak u obvodacky počas tejto chripkovej epidémie) tak som odchádzala so sestričkami domov po 14 alebo až o 14.30... no mega dlhé to bolo...ešte dopisem že ja som chodila v lete a mali zapnutý klímu a prvýkrát som si vzala dva deky, jednu veľmi hrubú a druhú tensiu, potom som už nosila len tu tensiu...a ešte svoj uterák...
Čiapku nasadzujú tak že celé vlasy ti nastriekaju mokrou vodou aby to rychlejsie mrzlo, na ramená ti dajú ten tvoj uterák a potom mne dali také tampóny lebo mega silno tlačí tá čiapka na hlave, potom išla čiapka samotná a na to ešte taký ochranný obal ktorým ti to celé nastavia na hlave - proste zatiahnu ako komu treba...celý čas kým ide chemo máš na hlave čiapku...keď potrebujes na wc tak ti sestra odpojí ciapkove kable od stroja aj infúzky a ideš na wc a potom tá zas zapojí....
Ja som bola jediná ktorá na to chodila v KE v tom čase a každá žena sa má pýtala že čo to mám a či vyzerám jak nejaký astronaut ...vraj na silnejšie nádory čiapka nepomôže ale keď si nájdeš ich oficiálnu stránku paxman tak sú tam skúsenosti kde ženy písali že zachránila aj tie horšie štádia a nádory...
Držím palce a kľudne sa pytaj...
PS celé onko oddelenie som mala super, od lekárov cez sestry, fakt veľmi milý personál, určite aj u vás bude, takže kľudne sa pytaj aj tam všetko čo potrebujes, ja som sa tiež pýtala lebo som nepoznala nikoho kto by toto absolvoval s čiapkou. Keby niečo kľudne pis kedykoľvek 😊

info5
autor
15. jan 2023

@lubicakalnicka ešte ma napadlo čo si môžeš zobrať - ja som chodila nalačno lebo mne bolo zle od žalúdka ale to robila asi psychika - lekár ti povie že jesť niečo ľahké ale pán vedľa.mna si dával tlacenku pravidelne pred chemo a nič mu nebolo, záleží od organizmu, hlavne kľud a psychická pohoda veľa robí... Prvé razy som si brala aj rožok suchý ale nezjedla.som lebo od toho strachu išlo všetko von...a nič možno knihu alebo mobil, ale tu u nás sme mali ambulantnú spoločne, čiže sme často pokecali so susedmi, mnohí spali alebo kukali telku ktorú mali zapnutu ...a často behá sestra za tebou že ako sa máš, ako to zvládaš a mení tie fľaštičky ...
A neviem ako u vás ale u mňa tesne pred prvou som bola na krv a vtedy mi dali podpísať papier k paxmanovi a aj mi určila veľkosť čiapky - S M alebo L ...
A čo sa týka dĺžky chema neviem...ono mne na výber nedali...viem že som mala vraj šetrnu ale aj teraz vidím na sebe následky ale aj dobre, hej je to sokojuce lebo okrem toho že zničila nádor, sa mi po celej liečbe zlepšil zrak, a aj srdce, možno viac nakopla telo ako správne fungovať 🤣
Určite to zvládnes, onko ľudia sú silní inak by sa nepúšťali do takého boja o zivot 😊

lubicakalnicka
16. jan 2023

Ďakujem pekne za odpoveď no ja som mala nador na prsniku sami do teraz nevedeli aký, lebo som ich mala malinke a veĺa 2mm a asi urobili mi masektomiu a čiastočnú agumentacii keďže po histologii mi vyšiel 1nador pozitívny idú mi dat preventívnu chemo lebo bio.liecbu nemám nárok lebo to bolo len 2mm a bio je od 5mm
Preto som išla do Nitri aby mi preventívne nevypadli vlasy,keďže do teraz som bola zdravá ale že úplne a to mam 55rokov dost ma to zasiahlo po fyzickej stránke som v pohode len ta psychika preto už nech mam po prvej nech viem čo má čaká dúfam že to zvládnem
Ešte raz ďakujem

lubicakalnicka
17. jan 2023

Ahoj chcela som sa spýtať koľko stupňová ta čiapka počas celej chemo he?

lubicakalnicka
17. jan 2023

Zvládnem to nebude mi zima?počula som že sa to za hľadiska a potom je teplota normalna

magdalenka1107
13. júl 2023

@lubicakalnicka ahoj Ľubka. Aj mňa čaká niečo podobné. Ja mám tiez 55rokov. Ako to zvládaš ? Pomáha tá čiapka ?
Prajem veľa síl.

lubicakalnicka
17. júl 2023

Ahoj moja pravdu povediac ani neviem lebo čiapka po1 aplikácií sa pokazila ale ja som mala vždy kratke vlasy a husté takže mi nevypadá len zjedli ale na parochňu to nebolo a zvládla so. To super chodila som na chemo každý týždeň 12x ani raz mi nebolo zle a vlasy mi nevypadá už beriem len bio liečbu ešte pol roka mam sa dobre aj cítim sa dobre bola som aj v Turecku na dovolenke jedlá som všetko pila aj slniečko v pohode
Výsledky mam.dobre aj krvi prajem všetkým žienkam aby to tak zvládli ako ja a ak chceš sa na niečo spýtať len píš odpoviem Ti
Pekný deň

magdalenka1107
23. júl 2023

@lubicakalnicka
Ahoj. Ďakujem Ti veľmi pekne za odpoveď. Ak ešte dovolíš chcela by som sa spýtať, či si sa nestretla s pacientkami ktoré brali antracyklin /epirubicin +cyclofosfamid/. A ako oni reagovali na tuto chemo a čiapku ?
Teším sa , že dobre tolerujes liečbu.
S pozdravom
Magdalenka

lubicakalnicka
24. júl 2023

@magdalenka1107 Ahoj veščo mne toto nič nehovorí ani ja som sa nezaujímala čo mám na miešané a čo idem brať a načo aj ak Ti nastavia liečbu vedia čo robia neboj ak si to všetko upraces v hlave všetko ide lepšie vieš ja som tiež teraz frajerka ale začiatky?Tie boli na psichyjatra teraz je to super

lubicakalnicka
24. júl 2023

Ale viem že tie ktoré mali červenú chemo vlásky vypadali

magdalenka1107
25. júl 2023

@lubicakalnicka
Ďakujem za tvoju ochotu. Myslíš to tak, že aj napriek čiapke tie ktoré mali červenú chemo, že im vlásky vypadali ?

lubicakalnicka
26. júl 2023

Áno presne tak a ak máš červenú je Ti čiapka zbytočná len si tam 2hod navyše lebo 1hod sa Ti zamrazilo vlasy na -7st potom. Ti 1,5hd tečie chemo a potom sa Ti 1hod rozmrazovanie vlasy

lenlucia951
24. okt 2023

@info5 Dobrý deň chcela by som sa opýtať tu čiapku si musim sama zabezpečit alebo mi ju daju v nemocnici? Chcem sa ešte opýtať vy ste chodili do Ke na chemoterapiu? Vopred ďakujem za odpoveď

lubicakalnicka
25. okt 2023

@lenlucia951 Ahoj môžme si týkať však?Ja som chodila aj ešte chodím na biologickú liečbu do Nitry a áno tam ju maju aj aplikujú a nemusíš si nič zaobstarať ak tam chceš ísť tak Ti ju dajú a ani sa nič neplatí len to je zdĺhavý proces
Ak sa budeš chcieť niečo opýtať kľudne napíš

lenlucia951
25. okt 2023

@lubicakalnicka Ďakujem pekne chcela som to ešte poriešit do tej Nitri alebo Košice ale doktor dnes vravel aby sme nečakali lebo je to dosť važne tak ideme zajtra na chemo do Levoče viete mi odporučit niečo na vedľajšie učinky po chemo? Kludne mi možte tykať 🙂

info5
autor
25. okt 2023

@lenlucia951 Dobry deň, áno čiapku vám dajú,v Košiciach ju mali k dispozícii ale záleží od typu nádoru - mne bolo povedané že na niektoré zaberie a na iné nie ...a niekomu nevypadnu vôbec vlasy a niekomu len napr na temene ... Ono koniec koncov je stále zdravie prvoradé a potom vzhľad ale úplne vás chápem aj ja som sa veľmi bála že prídem o vlasy ...áno, chodila som do Košíc do VOU a čo sa týka niečoho na vedľajšie účinky, úplne všetko Vám dá Vaš lekár, prídete domov s taškou liekov - aspoň mne tak dali a tie vedľajšie účinky sa mi roznili po každej chemo, prvé chemo boli ok a potom som mala napr zápchu, zvracanie deň po bolo v norme takže sa to dalo zvládnuť ale tie zápchy boli horor ... Zvyšok je si myslím už na psychike a Vašom nastaveni, ja som nejaké doplnky konzultovala s mojou lekárkou a neodporúčala mi ich brať, počas celej liečby som bola bez doplnkov ( myslím rôzne vitamíny alebo huby) pretože výsledky krvi som mala ok a oni vám dajú na doma ich lieky čo vám to pomôžu zvládnuť...kľudne sa pýtajte čo potrebujete vedieť a želám veľa veľa sily a pozitívneho myslenia lebo od toho závisí ako to celé zvládnete, držím palce nech to mať čím skôr za sebou 😊

lubicakalnicka
26. okt 2023

@lenlucia951 Ahoj no ak je to také vážne vykašli sa na čiapku ja som ju mala 1x potom sa pokazila a 11x som mala chemo bez čiapky a vlasy mi nevypadali iba zjedli ale na parochňu to nebolo a ak Ti dajú červenú aj tak by Ti vypadli.A čo sa týka samotnech chemo ja som okrem glutamanu nemala nič iné ale mne nebolo vôbec zle a práve naopak mi chutilo papkat všetko. Uvidíš ako Ti bude ja som pula 100%hroznový šťavu a užívala biopron na čreva
Neboj není to také strašné ja som brala každý týždeň 12x.ale ha som mala úplne iné ako ty mne zobrali prsnu žľazu a karcinómu mali do 2mm takže ja to mam tak preventívne
Zvládneš to len myseľ musí dobre pracovať Držím palce doba je iné iné metódy

lenlucia951
26. okt 2023

@info5 ďakujem krasne za odpoveď aj vam veľa sil a zdravia 💜

lenlucia951
26. okt 2023

@lubicakalnicka veď toto že prvorade zdravie a až potom su vlasy ďakujem aj ja vam 💜

lubicakalnicka
27. okt 2023

@lenlucia951 nemáš začooja a ak dostaneš červenú chemo tam by.Ti ak tak vlásky vypadali neboj vypadnu ale.naradtu po chemo a krásne nech Ti to rýchlo.ubieha