Počas hospitalizácie je už niekoľko dní bez stolice. Čo pomôže?

anka712
9. okt 2019

Ahojte baby, súrne potrebujem od vás rady. Ocino leží v nemocnici už mesiac mal ťažké zranenia, zlomeniny a tak. No po dvoch týždňoch čo nemal stolicu od úrazu keď ho previezli na traumu tak tam stolicu začal mat predtým bol na are. Dva týždne mal normálne stolicu každý deň, ale je ležiaci pacient. Previezli ho z traumy na doliečovacie oddelenie, kde leží od soboty a odvtedy nemá stolicu. Prosím vás pekne nevieme prečo a neviem ani čo s tým. Ja si len myslím prečo, ale nie som doktorka. Môj názor je taký že keď človek sa nehýbe respektíve nemá pohyb s bruchom tak stolicu mať nebude, na traume mal posteľ ktorá bola polohovateľná a keď sa dával hore dole tak s bruchom hýbal a preto mal stolicu si ja osobne myslím, no teraz ma posteľ ktorá nieje polohovatelna a len leží. Prosím vás pekne máte niekto s takýmto niečim skúsenosti ? Viete mi poradiť čo mu mám dať aby dostal stolicu ? Pretože ho už hrozne aj brucho boli pretože jedáva normálne, príjem je ale vydaj nie. Prosím súrne o rady, budem vďačná za každú veľmi 🙏

mogaa
10. okt 2019

@anka712 čipky ak je zapečený nepomôžu.......ten Duphalac je na princípe že zmäkčí stolicu a zväčší jej objem - ale zaberie .....najlepšie je dať ho na lačno potom aj 2-3hodiny nejesť, nezapíja sa vodou keď tak len pár glgov lebo je to strašne sladké,,,,,ak nezaberie že po nasledujúcom jedle nepôjde, treba ho dať opäť....uškodiť nemôže určite....kúpiš v lekárni...len anozaj treba sestričkám povedať...u nás funguje tak že aj 2-3hodiny pred raňajkami a po raňajkách už aj ide....ak je veľmi zapečená tak sa dá aj hodinu dve pred obed a poobede už na 100% ide.....kúpiš normálne v lekárni, dokonca gastroenterológ to predpisuje aj ľuďom čo nesmú vlákninu na denné používanie.....ak to potrebujete urgentne kludne daj aj trochu viac....To isté je Lactecon len iný výrobca....Toto môže určite , toho sa neboj. Kúp v lekárni a keď pôjdeš za ocinom povedz sestričkám že či mu môžeš dať aj toto ak stále nebol na velkej........Ak sa bojíš a vieš čo (aké lieky berie)spýtaj sa v lekárni či tam nie je kontraindikácia ale toto nemá žiadne kontraindikácie(povedia ti presnejšie v lekárni) Stojí to pár eur.....

moni73
10. okt 2019

@mogaa duphalac je uz dlhsie nedostupny a je na predpis. Je to ale laktuloza a tie urcite nejake maju...

mogaa
10. okt 2019

@moni73 tak Lactecon to je to isté - a sú volnopredajné nepotrebuješ predpis.....na predpis sú akurát lacnejšie....bežne ti ho predajú v lekárni

anka712
autor
10. okt 2019

@mogaa ďakujem pekne za rady, dali mu tu klyzmu dnes. Uvidíme čo ďalej či už ju bude mať alebo nie, potom by som skúsila toto

bielavlcica
10. okt 2019

@mogaa pozor duphalac je vysoko navykovy.

@anka712 dupphalac je vysoko navykovy a ked sa uziva casto moze znicit creva. A nefunguje stylom,ze ked sa nemoze tak mu dame zas.

anka712
autor
10. okt 2019

@bielavlcica ahaa, tak teraz neviem čo dať take aby zabralo. Zajtra ide ešte na sono žalúdka

miskahryzka333
10. okt 2019

@anka712 kup vlakninu psylium je to aj s probiotikami ale pozor treba na to vela vela pit ,ale urcite zaberie a je nenavykova ,alebo za mna susene marhule kupujem v bille zjem par a uz aj pocujem ako sa mi creva hybu.

anka712
autor
10. okt 2019

@miskahryzka333 to absolútne nepomáha ovocie, on už iné veci dostal a nezabralo to a určite nezaberú ani marhule a tu vlákninu nechceme, počula som už aj opačne názory nato

moni73
10. okt 2019

@bielavlcica "Laktulóza nevedie k návyku, jej dlhodobé užívanie má skôr prebiotický efekt, čo má preventívne účinky pred nádormi hrubého čreva. Jej dávkovanie je individuálne, pravidelné užívanie môže viesť k uspokojivej úprave stolice."

@anka712 mam s tym v rodine skusenost, len dobru.

Zeny, ked je zle, nepomozu uz ani marhule, ani slivky, ani lanove semienka, vlaknina, atd. U nas uz ani cipky, gutalax, ani klystir. Ak to inak nejde, stolica musi ist von rucne. Nasledne sa osvedcila spominana laktuloza - denne.

anka712
autor
10. okt 2019

@moni73 a keď nič nezabralo tak zabralo Vám až potom ta laktuloza?

moni73
10. okt 2019

@anka712 hej, ta zabera. Zatial, klop-klop. Ono to nie je klasicke prehanadlo, ale stolica je. max kazdy treti den. U nas uz bolo treba vyberat manualne, tomu uz nemohlo pomoct nic. Ale odvtedy na tej laktuloze, uz cca rok a celkom to ide.

anka712
autor
10. okt 2019

@moni73 no my sa bojíme už, nevieme prečo stále stolicu nemá. Má tvrdé brucho, bolesti a boji sa aby mu to ďalej nešlo a nezadusil sa😞dufam že to tak nebude, neviem čo mám robiť a už a chcem ho previesť do nejakej nemocnice kde sa nato špecializujú lebo tu určite nie.

fkata
10. okt 2019

@anka712 Sušené slivky, marhule, figy by mohli pomôcť, ale už nie v takomto stave.
Na ráno pohár citrónovej šťavy, tiež bežne pomáha.
Príp. tá vláknina s Dr. Max, čo spomínala
@ydnew.

anka712
autor
10. okt 2019

@fkata bohužiaľ toto je zbytočne

bielavlcica
10. okt 2019

@anka712 ako baby pisali suche slivky alebo kompot. Ja som vola po operacii ale ja som 2 tyzdne mozno viac nemala stolicu pomohli az susene slivky. Som sestricka a urcite nie mechanicky vyberat cloveku stolicu. Mozes dotycnemu poskodit konecnik, pripadne poranit. To si ziadna ssstricka nevezme na triko treba pockat ked nie da sa duphalak ale ten tiez nie je dobry pretoze vznika nan zavislost. Viem o com hovorim maly sme pacientku ktora sa stala nan silno zavisla nakoniec sa pres... na druhy svet znicilo jej to zaludok a creva

mogaa
10. okt 2019

@bielavlcica no ja mám to info od internistky pokiaľ sa dá občas - žiadna závislosť nehrozí , je to ako u všetkých preháňadiel ak sa to dáva denne môžu črevá zlenivieť.....ale pri bežnom užívaní 1-2 x týždenne v prípade zápchy návyk nehrozí.....nikdy se to denne nedávali, máme to doma ako prvú pomoc pri zápche a to už roky, rovnako internistka mi povedala že ak je naozaj tvrdá stolica že nebola 5-6dní a nepomôže 1dávka pred raňajkami mám dať aj pred obedom - tiež sme to už pár krát tak dali v dobe keď mama nemohla chodiť a týždeň nebola na veľkej

mogaa
10. okt 2019

@anka712 opýtaj sa na ten Duphalac sestričiek alebo doktora v nemocnici či to môže , hovorím my to užívame roky, mama ked nechodila tak bývala zapečená aj vyše týždňa - toto jej odporučila internistka a že kludne každý deň alebo obdeň...my sme to tak často nedávali lebo jej to super zaberalo tak max.každý 3-4deň - a to bola vtedy ležiaca preto bola stále taká zapečená lebo sa nehýbala

anka712
autor
10. okt 2019

@bielavlcica už mu vyprázdňovali dva krát, zajtra ide na sono. Uvidíme čo ďalej ale určite mu to nebudem dávať

anka712
autor
10. okt 2019

@mogaa aj on je ležiaci, uvidím čo bude zajtra a čo povedia doktori. Každý nato rozpráva niečo iné a ja nechcem aby mu niečo ešte viacej ublížilo, ale pomohlo

mogaa
10. okt 2019

@anka712 ten Duphalac je vlastne laktulóza to čo ti písala @moni73 že je nenávykové - spýtaj sa zajtra lekára alebo sestričky....

anka712
autor
10. okt 2019

@mogaa spýtam sa primárky zajtra

mogaa
10. okt 2019

@anka712 volí sa to Duplalac alebo Lactekon - je to presne to isté - laktulóza len iný výrobcovia...ak ti to odobrý, treba o tom povedať aj sestričkám lebo po jedle ho môže potom riadne prehnať.....pri každom balení je prilepený návod...podstatné je aby si mu ty nedala niečo a sestričky tiež niečo - ak to odobrý primárka musia o tom vedieť aj sestričky aby mu nedali tiež nejaké preháňadlo.....inak my sme doma potom dávali aj klistýr - len to už je o niečom inom......

mogaa
10. okt 2019

@anka712 odobrí

anka712
autor
10. okt 2019

@mogaa šak samozrejme že mu nedám niečo bez toho aby o tom vedeli, oni mu už tuším ani preháňadla nedávajú žiadne. Dnes mu dali len ten roztok, no zajtra má sono žalúdka tak uvidím podľa toho.

moni73
10. okt 2019

@anka712 drzim palce

mogaa
10. okt 2019

@anka712 ten roztok bol vlastne klystír preto mu nemohli dať nič iné.....ono to zmäkčí stolicu ale pokiaľ je veľmi zapečený je problém to vytlačíť.....inak ak nebol už dlhšie tak ten problém vytlačiť to bude mať so všetkým čo sa mu dá.....ten Duphalac alebo Lactecon síce tiež zmäkčí stolicu ale tá aj zväčší objem - takže môže ísť ťažšie von.....určite to treba ale riešiť aby mu spriechodnili črevá....dôležité pri všetkom je veľa veľa piť, pokiaľ je ležiaci a zdrav..stav mu to umožňuje ideálne je popriťahovať si pár krát nohy k bruchu...- teda ak môže kvôli úrazu...mama bola ležiaca rok tak s tou zápchou sme tiež bojovali.....

kubobubo
10. okt 2019

@anka712 Ja som po uraze lezala mesiac a fungovala som na cipkoch. Bola to kombinacia psychiky aj ziadneho pohybu. Cipky zabrali rychlo. Raz za 5 dni cipok. Po tom to uz bolo ok, ked som sa zacala hybat a mohla som ist na zachod normalne. Uraz chrbtice s pol rocnou PN - kompresivna, triestiva zlomenina.

mogaa
10. okt 2019

@anka712 u nás čipky nezaberali, tak najskôr klasický Gutalax ano návyková a robí kŕče ale keď týždeň nejdeš na veľkú musíš to riešiť.....neskôr nám poradili klystír ale ten klasický - trubička do konečníka a do zadku vteká prevarená odstáta voda - pomohol ale nikdy nevydržala aby sa dalo veľa vody tak vyšla len časť...až nakoniec nám internistka odporučila ten Lactecon - hovorím dávali sme ho len v prípade potreby - nikdy žiadny problém, takže ho máme doma roky ako prvú pomoc ak je to ozaj akútne.....je to sladký roztok, nevstrebáva sa do tela ale vylúči sa

tatinka
10. okt 2019

@anka712 este by mohli pomoct ovsene vlocky zarobit ako ranajky, len s vriacou vodou zaliat ( moze potom dat este dalsiu porciu aj ako napriklad olovrant )niekomu to sice bez ovocIa nechuti ale pomaha to,ranajkujem to uz roky,pomohlo mi to aj po porode ist na velku potrebu, a ako pisu aj dievcata treba vela pit,najmenej 2 litre vody denne ,ale ked je problem so stol.tak kludne aj 3 litre denne....tatinovi zelam skore uzdravenie...inak este mi napadlo ak otec jedava klasicke pecivo , dat mieso toho grahamove rozky...