Poraďte prírodnú kozmetiku bez parabénov a konzervačných látok

alzbetka83
8. apr 2015

Ahojte maminky, nemate niektora overenu dobru a cenovo dostupnu znacku prirodnej kozmetiky bez chemie? Po pôrode sa u mna objavil ekzém a na koznom po testoch mi zistili, ze som alergická na konzervačné latky a parabeny v kozmetike a v čistiacich prostriedkoch pre domácnosť. Dcérka ma tiez atopicku pokožku. Ďakujem za všetky tipy

hozka
9. apr 2015

ja poznám kozmetiku LUMENE, je to fínska firma, treba pozrieť na nete

alzbetka83
autor
9. apr 2015

@viera27 Ďakujem fajn video 😀

alzbetka83
autor
9. apr 2015

@eila88 Ďakujem, vyskúšam, musim kúpiť vsetko od zakladu :-/ mydlo, prasok na pranie, prostriedok na riad.... 😔

viera27
9. apr 2015

@alzbetka83 nemusis vsetko kupovat. Ja som tu uz do inej diskusie davala, ale tak hodim to aj sem. Mozno sa niecim inspirujes (napr. praci prasok a gel) http://www.home-made.cz/

alzbetka83
autor
9. apr 2015

Ďakujem, super stranka 🙂

monkabr
9. apr 2015

@pianistka No pozeram par vyrobkov od firmy AnneMarie Borlind a je tam skodlivej chemie az az...
Preco takto skatulkovat vyrobky z USA ? Je mnoho top kvalitnych USA vyrobkov, staci citat zlozenie...
Tiez sa musim usmievat na tom co hovoris o extraktoch 🙂 Extrakt rastliny sa umelo vyrobit neda 🙂

pianistka
10. apr 2015

@monkabr Tak mi prosim uved konkretny priklad skodlivej chemie u annemarie. Lebo ja o nicom neviem a to som to studovala dost.
S tymi rastlinami som to myslela tak, ze urcite zlozky ktore sa v nich nachadzaju sa vytvaraju synteticky, nevymyslela som si to, povedala mi to jedna chemicka.

eila88
10. apr 2015

@alzbetka83 raz som niekde objavila že sýrske mydlo ALEP je možné používať na umývanie vlasov,tak som vyskúšala a od vtedy som si už šampón nekúpila (zo tri roky). Zo začiatku je to trochu ťažšie kým som si zvykla umývať vlasy mydlom, aj preto že ich mám dlhé, ale teraz je to už v pohode. Zo šampónov ma viac svrbela hlava. Pri ekzéme je treba určite aj upraviť stravu, hlavne obmedziť sladké, najmä čokoládu. To som spozorovala na sebe, keď sa mi na rukách objavil ekzém, ak som vylúčila čokoládu zmizol, ak som ju jedla objavil sa.

cackaa
10. apr 2015

@eila88 Ako prosím ťa objednávaš tie mydlá z RUBENSu? Majú dovoz aj na SK?

eila88
10. apr 2015

@cackaa majú, ale je tam dosť drahá doprava, tak mi odporučili aby som objednala cez www.saxes.sk. Teraz idem skúsiť cez www.mydloteka.cz, Viac sa to oplatí ako zo slovenska, keďže je robím väčšiu objednávku do zásoby 🙂. Dakedy ich mali aj na Hamse

viera27
10. apr 2015

@eila88 @cackaa ak chcete mydla zo slovenska, tak sashe http://www.sashe.sk/handmade?od=najpacivejsich&...

chovancova27
10. apr 2015

@alzbetka83 weleda alebo potom čistá príroda na sashe.sk

alzbetka83
autor
10. apr 2015

@eila88 Ďakujem, ja sa snažím nejesť čokoládu, ale včera som si dala keksik v kakaovej poleve a večer ma strašne svrbeli ruky :-/ tak moze byt z toho. Šampón som kupila v Dm, zn Bio-pha dufam, ze bude dobry

eila88
10. apr 2015

@viera27 sú o "niečo" drahšie ako tie z čiech. Potom je výhodná táto tehla, tú máme tiež odskúšanú:
http://www.vyroba-mydla.sk/olivova-tehla-s-kozi...

monkabr
10. apr 2015

@pianistka Ako ? :D Tak to si velice slabo studovala... Skoro vsetky vyrobky tejto firmy su plne skodlivej chemie, to je jedno na ktory kliknes, napr. tu:
http://www.assay.sk/prirodna-kozmetika-annemari...
alebo
http://www.assay.sk/prirodna-kozmetika-annemari...
Sama chemia a niektore zlozky tie vobec najhorsie co v kozmetike mozu byt...

pianistka
10. apr 2015

@monkabr To je zaujimave. Samozrejme, ze vsetky produkty annemarie nepoznam, studovala som si len tie, ktore osobne pouzivam a tie ziadnu neziaducu latku neobsahuju. Preto som si otvorila prvy, ktory si poslala, cistiaci gel na problematicku plet, a presla som si vsetky zlozky. Jednou som si nie ista a jedna je taka, ktora moze sposobit problemy, ale slovnik mi ju neoznacil cervenou vystraznou farbou, takze az taka skodliva byt nemoze. Preto mi aj tento produkt (v porovnani s ostatnymi svinstvami co su na trhu) vychadza uplne cisty.
Takze by ma teraz zaujimalo, na zaklade coho toto tvoje tliachanie o tych najhorsich zlozkach, co v kozmetike mozu byt, a ze skoro vsetky vyrobky tejto firmy su plne skodlivej chemie.... 😀 asi sa mi sniiiiva..... nic o tej znacke nevies, ale prehlasujes to tu ako keby to bola pravda, pritom je to blbost.
Tak mi to prosim vysvetli, alebo ma pouc, ako si prisla k takemuto zaveru, velmi by ma to totiz zaujimalo, resp by si mohla v konkretnom gele menovat tie skodlive latky, ked si si nimi taka ista.

monkabr
10. apr 2015

@pianistka Vsetky na ktore som klikla su plne chemie. Ono pekne o nej pisu, certifikaty, na prirodnej baze a bla bla bla, ale ked sa clovek vyzna a precita si to zlozenie tak sa musi zasmiat.. 30% prirodnych ingrediencii a 70 chemie od oxidov zeleza, titanu a zinku, cez SLS, benzil benzoate, rozne parfumy, az po hlinik.... Kozmetika preplnena chemiou.
Netreba sa uspokojit s tvrdenim na prirodnej baze, nie vsetko prirodne je neskodne. Aj ropa, hlinik alebo hadi jed su prirodne latky 🙂

Ty si podla mna citas len to rastlinne zlozenie hore, treba si precitat cele zlozenie:
Makeup :
LIMNANTHES ALBA SEED OIL [MEADOWFOAM], CAPRYLIC/CAPRIC TRIGLYCERIDE, COCO-CAPRYLATE, MICA, POLYGLYCERYL-3 METHYLGLUCOSE DISTEARATE, SORBITOL, PERSEA GRATISSIMA OIL [AVOCADO], SODIUM POTASSIUM ALUMINUM SILICATE, SORBITAN STEARATE, GLYCERYL STEARATE, POLYGLYCERYL-6 DIOLEATE, PHENOXYETHANOL, PANTHENOL, POTASSIUM CETYL PHOSPHATE, DISTARCH PHOSPHATE, BENZYL ALCOHOL, GLYCERYL LAURATE, XANTHAN GUM, TOCOPHERYL ACETATE, SILICA, SUCROSE COCOATE, FUCUS SERRATUS EXTRACT, TREMELLA FUCIFORMIS SPOROCARP EXTRACT [HYALURONIC ACID], AROMA [FRAGRANCE], GLYCINE SOJA OIL [SOYBEAN], ASCORBYL PALMITATE, LECITHIN, BISABOLOL, TOCOPHEROL, BENZYL BENZOATE, HYDROGENATED PALM GLYCERIDES CITRATE, BENZYL SALICYLATE, LINALOOL, HEXYL CINNAMAL, COUMARIN, SODIUM BENZOATE, LIMONENE, POTASSIUM SORBATE, MAY CONTAIN: CI 77891 [TITANIUM DIOXIDE], CI 77492 [IRON OXIDES], CI 77489 [IRON OXIDES], CI 77491 [IRON OXIDES], CI 77499 [IRON OXIDES]

Sama skodliva chemia

monkabr
10. apr 2015

@pianistka Nepotrebujem tu zhadzovat silou mocou nejaku kozmetiku, je mi ukradnuta, ani nepotrebujem poznat znacku, staci mi si precitat cele zlozenie a vidim... Ak je toto uplne ciste tak ja neviem...

pianistka
10. apr 2015

@monkabr Tak to sa mylis, ja si citam vzdy Ingredients, ktore su uvedene na skatulke tym najmensim pismom. Presne toto, co si okopirovala ako posledne. Ziadne SLS, zinok, ci hlinik som v tejto kozmetike nevidela.
Na lepsiu orientaciu v zlozkach pouzivam tento slovnik: http://www.biodizionario.it/
Cize som si presla aj tieto zlozky: vacsina vysla zelena, 9ks vyslo zltych (avsak vacsina z nich boli zlozky uvadzane na konci zoznamu, co znamena, ze sa v produkte nachadzaju v mensej miere, lebo samozrejme tie najdolezitejsie su na zaciatku), ani jedna mi nevysla cervena. Pri oxidoch zeleza na konci je napisane, ze ich produkt MOZE obsahovat... a ked som si zadala do slovnika aj tie v zatvorkach, tiez vysli zelene.
Tak ja neviem o com to tu vlastne je??

monkabr
10. apr 2015

@pianistka Tak dobre, polopate aspon par zloziek:
BENZYL BENZOATE: rozpustadlo, moze sposobiť poruchy koordinacie, krce. alergie a respiracne problemy
TITANIUM DIOXIDE: Môže poškodiť pľúca (ako azbest), spôsobuje zápaly tkaniva. Existuje podozrenie, že pôsobí rakovinotvorne
ALUMINUM SILICATE: Nebezpečenstvo: dostáva sa aj na citlivé sliznice, kde sa veľmi ľahko vstrebáva a vstupuje do krvného obehu. Niektorí bádatelia uvádzajú, že môže zvvšovať nebezpečenstvo vzniku nádorového ochorenia kože i rakoviny prsníka.
BENZYL ALCOHOL: Zvyšuje pravdepodobnosť výskytu rakoviny, podporuje vznik akné, zrejme spôsobuje rakovinu, môže negatívne ovplyvniť vývoj plodu, spôsobuje necitlivosť pleti
SODIUM LAURYL SULFOACETATE (SLS): jedna z najhorsich latok v kozmetike, Mení štruktúru pokožky, umožňujúc ďalším chemikáliám preniknúť hlboko do pokožky a zvyšuje podiel iných chemických látok, ktoré sa dostanú do krvného obehu, dráždidlo, štúdie na zvieratách dokazujú pôsobenie na zmyslové orgány.
FRAGRANCE (AROMA): Deodorant, maskovanie, parfumácia
Zdravotné riziká: Toxická pre imunitný systém; možný neurotoxin; môže obsahovať od 10 do 300 rozličných chemikálií
PARABÉNY (METHYL, ETHYL, PROPYL A BUTYL) METHYLGLUCOSE DISTEARATE, PHENOXYETHANOL : Môže meniť hladinu hormónov, zvyšuje riziko niektorých typov rakoviny, poruchy plodnosti, alebo zmeny vývoja plodu a malých detí; štúdie našli stopy parabénov v nádoroch prsníka; toxický pre pokožku; štúdie na zvieratách poukazujú na zmeny mozgového a nervového systému.
BENZYL SALICYLATE: môže spôsobovať alergie a dráždiť pokožku, syntetická zložka
SODIUM BENZOATE: http://www.zdravapotravina.cz/seznam-ecek/E211

A mohla by som pokracovat....

Ked su tieto veci v tej tvojej tabulke oznacene ako uplne neskode, tak ju ani nepouzivaj 🙂 Mozno som to trosku prehnala, ze su tam aj tie najskodlivejsie vobec, ale cisto prirodna a neskoda kozmetika bez chemie to urcite nie je.
Ako si prosim ta prisla na to, ze na konci zoznamu sa nachadzaju zlozky, ktorych je tam najmenej ? :D Inak na konci zoznamov v tejto kozmetike su vzdy prave tie prirodne rastlinne extrakty :D

pianistka
10. apr 2015

@monkabr Tak citala som v mnohych clankoch, ze na zaciatku zoznamu ingrediencii su vzdy tie, ktorych podiel je v danom produkte zastupeny najviac, povazovala som to za vseobecne znamy fakt.
A ano, vytazky su uvadzane vacsinou na konci zoznamu, mne to nevadi, niektore su aj na zaciatku. Stale je to lepsie ako bezne dostupna kozmetika alebo ina zbytocne predrazena kozmetika, ktora nema v zlozeni extrakt ani jeden.
Pozri, nechcem sa urcite hadat, ja nie som chemicka, myslim, ze ani ty. Cize vychadzat a cerpat zdroje mozme len z internetu, ak sa moc snazime z dostupnej literatury alebo od ludi mudrejsich od nas v tejto sfere.
Ja som tomu slovniku doverovala, resp stravila som s nim vela casu. Zadavala som tam zlozky z roznych druhov kozmetiky, nielen annemarie, aj tej, co som pouzivala predtym, ci uz telovu alebo pletovu, tu ktoru pouzival moj muz atd a vlasy mi dupkom stali. Preto hovorim ze pre mna je annemarie cista, lebo ta mi z tohto testovania vysla uplne najlepsie.
Mozme si hovorit co chceme, nie sme odbornicky, takze to berme ako nas subjektivny nazor na vec, a kazdy nech si vytvori svoj vlastny nazor a urobi co uzna za vhodne.

O parabenoch nie je na mieste hovorit v tejto teme, kedze tie urcite u annemarie nenajdes. O parabenoch viem svoje a uz som tu proti nim bojovala, aj ked mi jedna slecna (mimochodom podporujuca kozmetiku z USA) tvrdila, ze su v kozmetike nanajvys ziaduce. 😒

monkabr
10. apr 2015

@pianistka uznavam, ze tato kozmetika ma urcite lepsie zlozenie ako tolko reklamovane kozmetiky svetovych znaciek ako Loreal, Nivea atd. atd. , to ano, ja som sa len cudovala, ked si na zaciatku pisala, ze v tejto kozmetike nenajdes nic neziaduce... Je tam toho neziaduceho dost

pianistka
10. apr 2015

@monkabr Tak pre mna tam nie je nic neziaduce 🙂 Ja ju mozem naozaj len odporucit, ale urcite by som ju nikomu nevnucovala. Kazdy sa musi rozhodnut sam.
Aj ja som si studovala rozne clanky, aj slovenske, o skodlivinach v kozmetike, lenze na internete sa toho popisalo uz vselico (aj o takom kokosovom oleji, a pritom vobec nie je taky super za aky sa povazuje, teda hlavne v kuchyni), musime to brat s rezervou. Ja som sa potom zacala zameriavat skor na zahranicne zdroje, ale zasa dalsia vec, tie latky, ktore su schvalene v niektorych statoch, v inych (alebo u nas) byt schvalene nemusia. Cize zasa toto treba zohladnit.
A vratim sa este k tomu talianskemu slovniku, neviem ci je na 100% doveryhodny, tak ale ja som mu verila a prihliadnuc na fakt, ze tato kozmetika ma tolko certifikatov, nemyslim si, ze ich ma len tak na paradu. Takze ja jej verim. Nie je ani najlacnejsia, predtym som si kupovala Mary Kay (cenovo podobne) no ale kvalitou jej nesiaha ani po clenky. A teda ked tvrdis, ze annemarie je 70% chemia (s cim ja samozrejme nesuhlasim), potom o MK by si musela povedat, ze je to 100% chemia.

jujala
10. apr 2015

@alzbetka83
uvadzam z mojej praxe: mydlo, sampon - pouzivame aj male deti mydlo z kozieho mlieka (napr. http://www.babickinazahrada.sk). Inak moj muz uz 3.rok si umyva vlasy cisttou vodou a v poho.
zubna pasta: weleda alebo kokosovy olej na striedacku
telovy krem: kokosovy olej
cistenie v domacnosti: soda bicarbona, kyselina citronova, ocot, esencialne oleje vacsinou tee tree olej
umyvacka riadu: domace tablety zo: soda bicarbona, kyselina citronova, esencialny olej. Navody na webe.
umyvanie podlahy: voda+tee tree olej 3kvapky
pranie: mydlove orechy, na zmakcenie ocot, na avivaz-tee tree olej
na ekzemy takmer 100% ucinne: http://www.vintagetradition.com/, kedze posta z USA co to stoji v blizkej buducnosti idem skusit na dcere SK bio produkt tento: /http://farmicka.sk/inzeraty/7442/hojiva-mastick.... Princip vyroby je totozny, len esencialne oleje su ine.

lucijag
10. apr 2015

baby co hovorite na kozmetku mary kay jedna kocka mi o tom hovorila ona ju aj predava a cenovo vychadza dost tak ci mate skusenost

asaela
10. apr 2015

Za mna urcite Soaphoria, slovenska rucne robena, cisto prirodna kozmetika, maju velky vyber produktov a napr. ich vanilkovo-mliecne mydlo a telove sufle vonaju neopisatelne.

pianistka
10. apr 2015

@lucijag Je tu niekolko for na tuto temu, myslim ze sem nepatri. Nehnevaj sa. Mary Kay rozhodne nie je prirodna kozmetika bez parabenov, a o tom je tato tema.
Skus tu https://www.modrykonik.sk/forum/volne-diskusie/mate-skusenosti-s-mary-kay-pustit-sa-do-toho/ ked zacnes citas dnes, do konca vikendu to das 🙂 Aj na tomto fore som bola dost aktivna 🙂

pianistka
10. apr 2015

@lucijag Ale ked tak teraz nad tym rozmyslam, ak pojdes na to forum, ktoreho link som ti poslala, uplne ti postaci precitat si posledny prispevok 😉 Vela stastia!

monkabr
10. apr 2015

@pianistka Aha takze tie veci, ktore som ti vypisala su pre teba ziaduce ? :D Aha dobre, mnam taky benzyl alkohol alebo oxid titania, fajnotky :D A nepredavas tu kozmetiku nahodou ? :D

pianistka
10. apr 2015

@monkabr Uz sa mi v tom nechce vrtat, nechajme to tak prosim. Ja som si napr na ewg.org nasla o benzyl alkohole, ze jeho riziko je mierne. Vobec ma netrapia tieto tvoje fajnotky, ako ich nazyvas, trapili ma ovela podstatnejsie zlozky, ktore obsahovala moja stara kozmetika, preto som ich vymenila aj za annemarie, ktora tie skutocne zle neobsahuje.
A nie, nepredavam ziadnu kozmetiku.
Toto uz je skor o tom, ze ty mas svoju pravdu, ja mam svoju pravdu a teraz ktora je trvdohlavejsia v presadzovani sa tej svojej. Myslim, ze aj tak neprideme k ziadnemu zaveru. Zakladatelka temy chcela kozmetiku bez parabenov, ja som jej odporucila annemarie, lebo ta urcite ziadny paraben neobsahuje a tym to konci.