Prekonali ste niektorá Hellp syndrom alebo preklampsiu?

skromna
1. sep 2007

ja mam totizto dva mesiace po porode stale vysoky tlak a problemy s bolestou hlavy, internista povedal, ze je to normalne a telu trva pokym sa dostane do normalu. Mne sa to moc nezda, tlak mam spodny cez 100 a mam obavu ci neprislo k poskodeniu nejakeho organu

jennyska
15. máj 2013

Ahoj všem!

Na MK funguje Wiki Modrého koníka, která je knihovničkou pojmů, znalostí a zkušeností maminek maminkám.
Máte-li tedy znalosti a nebo osobní zkušenosti s preeklampsií (eklampsií, DIC, Hellp syndromem), prosím, vložte je do https://www.modrykonik.cz/preeklampsie. 😉

Sdílení osobních zkušeností je ve Wiki daleko přehlednější než ve fóru a proto se snažíme, aby měly pod daným tématem místo právě ve Wiki Modrého koníka.

Děkuji Vám za sdílení svých znalostí a zkušeností, které budou spoustě maminkám k pomoci, radě a třeba i podržením v nelehkých životních chvílích. Děkuji Vám, že si navzájem pomáháme! 🙂

Mějte krásný den!
Jennyska
Modrykonik.cz - Asmira team

@kamajka @efffca @tessa .....

prci
23. jún 2013

Ludia, taktiez som prekonala HELLP. Nesuhlasim s nazorom, ze niekoho boli pod pravym rebr. oblukom a nema sa obavat a staci pozit. myslenie. Mozno pisem zle, neviem, ale myslim, ze som uvazovala dost pozitivne, priam bagatelizujuco a HELLP som dostala. Ako vsetky ucastnicky tohto aj inych for, taktiez sa bojim dalsieho tehot. a HELLP ma strasi takmer denne. Vsetko prebehlo rychlo a bez komplikacii ale nie je pre mna, dovtedy takmer nezdolnu zenu, jednoduche prijat fakt, ze som odrazu nesmierne zranitelna. Viem, ze HELLP je viazany na tehot., ale znamena aj nedostatocnu adaptaciu matky na graviditu.. Inak povedane - odvtedy mam dojem, ze nie som 100 percent v poriadku. Neprejde den, kedy by som sa nepytala NAJVYSSIEHO, co za skusku to malo byt... Moje tehot. bolo tiez bezproblemove, bez jedineho zvracania, opuchov, zvys. tlaku, proste uplne bez komplikacii. Je fakt, ze som mala sem tam problem nieco stravit, ale to som tiez pripisovala len rastucemu brusku a zmenam v tehot. Dnes by som asi vsetkemu prikladala vyznam, lebo HELLP nie je sranda. Aj babatko sa v 36. tyzdni zdalo byt Dr. mensie, este nemalo 2500 g. Urobil prietoky plac. cievami a udajne vsetko ok.. V podstate asi 2 dni pred porodom mi bolo zle, ako niektora z Vas pise, akoby ju rezali v bruchu, presne to som mala aj ja, plus nechutenstvo. Nakoniec som zvracala v den terminu. Ani v sanitke som nemala TK vyssi ako 140/90, co je dost, ale pri HELLP sy nie az tak. Dnes, aj keby sa mi vyskytol co i len jediny z podobnych priznakov, myslim pri druhom tehot., tak urcite konam. Gynekolog sa ma vzdy pytal, ako sa mam, a ja som mu odpovedala vzdy, ze dobre. Co mu budem hovorit, ze sem tam mi nestravi.. Dnes by som sa dozadovala laborat. testov. Nepodcenujte nijaky z priznakov. Nech z nas nie su hypochondri, ale akymkolvek prejavom treba venovat v tehot. pozornost. Takze len tolko, ze mne veru asi pozit. myslenie, bagatelizovanie ani neakceptovanie toho, ze nieco nie je v poriadku, nepomohlo... Prislo to tak ci tak. Akurat som sa podcenovanim mohla dopracovat na druhu stranu... Dievcatko je krasne, malo 2800 pri narodeni, ja snad ok, bez zlyhania cohokolvek, aspon o tom neviem, akurat postavena pred novy fakt...
Touto cestou ale dakujem Dr. Baskovej, ktora ma prijimala a urcila diagnozu, celemu kolektivu porod. sal vo FNsP TN, celemu gyn. por. odd a novorod. odd, celej gyn-por. klinike. Nesmierne uzasna organizacia prace, vdaka tomu som od 2. ci 3. dna po porode mala dievcatko pri sebe. Uzasne ochotne sestry z novorod. nas uzasne zaucili dojcit... TN-nie nadarmo ste vyhlaseni za najlepsiu porod. na Slovensku. Aj ja sa pripajam k spokojnym rodickam. Uz je to vyse mes., a pojmy postupne vyprchavaju, ale pocas hospital. - nemusela som na ARO - mi denne padala v dobrom sanka nad celym personalom a chodom gyn-por. kliniky... o to skor, ze som tak trochu od fachu, aj ked to tam o mne nik netusil. Takze zijeme, sme zdrave, ale so zdvihnutym ukazovakom aj pre ostatnych - nepodcenujte nijaky z priznakov. Nemusite mat ani vysky, TK, a vsetko moze nasvedcovat tomu, ze ste ok - nemusi to byt ale tak..

prci
23. jún 2013

aha a este, ja som mala asi presne taku istu formu ako efffca, taktiez ma svrbelo cele telo. Taktiez to zacalo vecer a casto som nemohla kvoli tomu zaspat. Akonahle som sa ulozila spat, asi do 30 sa to spustilo a trvalo to aj 2-3 hod kym som zaspala. Nebolo to sice take vazne ako u efffcy, ale branilo to spanku.. nesvrbeli ma ani dlane ani podosvy, skor chrbat a brucho., ruky, nohy.. nepripisovala som tomu ale velky vyznam..
No a potom, asi 2 tyzdne pred porodom, nemohla som zjest, napriek tomu, ze som ich cele tehot. jedla - kysle jedla. Nijaka kapusta, nijake pomarance, nijaka paradajkova polievka. Nemohla som to ani viediet ale stale som to pripisovala len bliziacemu sa terminu.. Zakladom mojho postoja bolo nestresovat sa, ale treba byt zodpovedny aj za cenu kratkeho stresu...

eliskaeci
7. sep 2013

@expertka8 Ahoj dost po rokoch ti sem pisem,ale strasne ma zaujalo,ze si prekonala hellp syndrom a dalsie teh. bez problemov? nebala si sa?aj ja som prekonala hellp syndrom,nastastie vsetko dobre dopadlo,ale strasne sa bojim?neodhovarali ta lekari od dalsieho dietata?dakujem za odpoved,ak si to este vobec precitas..

e_z
3. dec 2013

Ahojte kočky, do Wiki Modrý koník pribudol článok aj o HELLP-e. Napíšte aj ostatným maminám vašu skúsenosť, ako to bolo u vás priamo do Wiki dole pod článkom: https://www.modrykonik.sk/hellp-syndrom/
@prci
@prci
@eliskaeci

lusinga11
4. dec 2013

ja som prekonala akutny help sindrom v 36. týždni .Prekonala som ho vdaka jednému gynekologovi,ktorého nebudem menovať. Hospitalizovali ma v 34. týždni s tým,že placenta už nevyživuje dieťa.Mali mi ukončiť tehotenstvo,ale sa to nestalo. Dotyčný lekár ma dal na infuzie ,ktoré pchali do mna dva týždne. Mala som aj spomínanu bolest nad bruškom,ale nič so mnou nerobili. V 36. týždni som dostala triašku,ktoru som nevedela ovládať ,zvracala som odtiekla mi plodová voda.Dali mi tabletku na uspokojenie,aby som nehisterizovala.Potom cez známu ma horko ťažko zobrali na operačnu sálu,ale už išlo o život. Spravili mi rýchlo cisársky .Malá sa narodila ťažko pridusená,takže je ťažko postihnutá. Ja som krvácala ,krv sa mi nezrážala.Počas cisárskeho som dostala 13 konzerv krvi.Zlyhali mi ladviny a pečienka,napuchla som. zobrali ma na ARO bola som v umelom spánku .Nedávali mi lekári žiadnu šancu na prežitie.Vozili ma na dializu,ktoru som absolvovala asi tak 12 krát. Po cisárskom na druhý den ma znova museli operovat a bohužiaľ už viac deti mat nemôžem,čiže mi zničili celý život. Všetko sa mi po čase znova dalo do poriadku. Začali mi pracovať ladviny a pečienka tiež.Mala som traumu nevedela som doteraz o tom rozprávať,ale mala som menšie problémy a bola som hospitalizovaná po rokoch na tom oddelení a nejako som sa cez to dostala . Po rokoch viem o tom rozprávať,ale aj tak to bude bolest do konca života.aspon keby bola moja dcérka zdravá....

nivalis
19. mar 2014

Baby ktore ste prekonali hellp, prosiiim poradte... Moja sestra prisla vlani v aprili o vytuzene babatko v 13tt- missed abortion ☹ potom sa im znova podarilo otehotniet- ma termin 26. aprila- ALE- od zaciatku mala zvysene hepatalne testy- ALT a AST, od vcera je v nemocnici- vysoke hepatalky, vysoky bilirubin, nizke trombocity... pod rebrami ju boleva ked chodi alebo stoji- ked lezi je to ok... -moze to byt hellp??? v nemocnici jej robia ctg a opakuju testy na alt a ast... ale nic viac 😒 co este treba??? ako sa da zabranit tym hroznym komplikaciam co tu pisete- zlyhanie obliciek, aro... ☹ ☹ ☹ velmi sa o nu a aj o babenko bojime ☹ ☹ ☹

marlene
19. mar 2014

@nivalis ,symptomy ktore opisujes,hlavne znizene trombocyty v spojeni so zvysenymi hepatalkami a bolestami su priznakom hellp syndromu. co nato lekari? aky planuju postup? treba sa s nimi porozpravat,vies tu,nevieme ake velke je babo,ako sa vyvija. mozno chcu len pockat par dni kvoli babätku . drzim palce.

nivalis
19. mar 2014

@marlene sestra je v 35tt, drobec ma 2500-2800g - podla toho ktory doktor ho meria 😒 postup??? no 3x za den ctg, a kazdy den hepatalne testy a meranie tlaku... bojim sa ci to staci... ☹ ... chcu to potiahnut do 38tt...

marlene
19. mar 2014

@nivalis ,urcite kvoli plucam maleho,ak by sa jej zhorsil stav ,tak jej urcite urobia sectio,podava sa vtedy liek na dozretie pluc u novorodenca . robia jej aj sono pecene?

nivalis
19. mar 2014

@marlene dnes jej robili, ale nic jej k tomu nepovedali :( vo vseobecnosti su dost skupy na info... povedali len hellp syndrom ale nic viac :(

silvie_z
19. mar 2014

@nivalis měla jsem hellp, brali mě na císaře tuším 37+2. naštěstí mi ho dřív nezjistili, nějak mě nenapadlo, že tlak pod žebry může být nějak závažný příznak, tak jsem si nikde nestěžovala. nakonec to dobře dopadlo, byla jsem ráda, že na to nepřišli dřív a nehnali mě na císaře třeba o tři týdny dřív. nepíšeš, v jaké nemocnici sestra leží - podle mého názoru v menších nemají takové zkušenosti vzhledem k četnosti výskytu hellpu. nebo co se třeba zeptat přímo gynekologa sestry, jak se na to dívá on? třeba by je mohl v nemocnici nějak postrčit k akci. jinak mě k tomu taky nic moc neřekli, až později jsem si to dohledala na internetu

marlene
19. mar 2014

@nivalis ,

ja pracujem v zdravotnictve,sama som hellp prekonala,preto sa nechcem nejako velmi vyjadrovat ,lebo to vidim z oboch stran ,ako postihnuta a aj z profesionalnej. tvoja sestra ma pravo na informacie -na sono pecene som sa pytala,kvoli tomu ,ze moze hrozit ruptura . na mieste tvojej sestry by som ja vzala manzela,alebo otca dietata a trvala na informaciach a rieseni-podla stavu sestry a dietata a trvala by som natom ,ak si nie su isti konzilium ineho gynekologa .
@silvie_z moze mat pravdu v tom ,ze ak je to mensia nemovnca ,tak nemusia mat skusenosti. prihliadla by som aj k tomu,ci je v nemocnici novorodenecka intenzivka -ako je na tom dieta? prietoky su v poriadku? v najhorsom pripadae by som nastojila na prevezeni na najblizsiu kliniku,alebo by som priamo tam kontaktovala odbornika .

nivalis
19. mar 2014

@silvie_z Dakujem za info 😉 lezi v NZ, co je pre drobca super, lebo neonatologiu maju super!!! doktori ju len chlacholia... ze je sledovana, len internista jej povedal, ze nech sa pripravi psychicky, ze to bude asi akutna sekcia ☹ ale dnes sme za nou boli, davaju jej magnezium a vyzera, ze jej to pomaha... neskrabe sa ... uz jej zmyzli aj flaky na tvari 🙂 ... je to uz jej druhe babo- o prve prisla v 13tt, teraz to musia zvladnut!!! 😒

nivalis
19. mar 2014

@marlene Dakujem 🙂 hej prietoky su ok, len drobec mal tachykardiu...ale to po infuzii ustupilo 😉 ak jej po sone nic nepovedali, ani nerobili- znamena to ze je ok- vsak??? poobede ju poslali aj na hematologiu, ale ked sme za nou boli este nemali vysledky... v sobotu robi jej gynekologicka- tak ta sa s nou urcite porozprava... vysvetli... vraj jej oproti vcerajsku stuplo ALT a AST, a ak bude stupat dalej, bude sekcia... to jej povedali dnes poobede... tak uvidime ako to pojde dalej...
Ak by doslo k rupture- co to pre nu znamena??? a co vlastne znamena hellp- pre drobca??? dik!!!

silvie_z
19. mar 2014

@nivalis není zač 🙂 podívej, berte to pozitivně, je pod dohledem a císař v 36tt není žádná tragédie, zvlášť když mají dobrou novorozeneckou jipku. holky měly 1,9 a 2,1 kg a dnes se mají tak k světu, až se mi to nelíbí 😀 jestli se nepletu, tak v podstatě v 9. měsíci už dítě v bříšku jenom roste, když musí ven, tak se neděje nic tak hrozného. jen si pamatuju, že doktor říkal, že nemá cenu déle čekat, protože už by to ani dětem neprospělo, tak mě ještě večer brali na sál 🙂 ať to sestře dobře dopadne 🙂

nivalis
19. mar 2014

@silvie_z Dakujeme🙂 dam info ako sme dopadli!

rebelka8
16. jún 2014

Ja som prekonalA preeklampsiu. Bola som naliata a tlak 190/120. Mala preto musela ísť von v 34tt.bola som nahhranici. Ale všetko sa skončilo dobre. Vďaka Bohu za rýchly zásah primára a lekárov na GPO vo Vt.

090379
17. jún 2014

@skromna Ja som bola na tom tak, že pre bielkoviny ma vzali na 8 dní na infúzie do nemocnice, potom ma poslali domov s tým že mám ísť do Prešova do pôrodnice kde je aj neonatologické. Tam mi zasa vzali moč, mala som ho normálne ako tvaroh, až to prekvapilo aj lekára. Môj malý sa už ani nehýbal, takže hneď mi robili cisársky a malý sa narodil v 30 týždni, mal 950 g. Týždeň predtým aj ešte po pôrode som mala tiež veľmi vysoký tlak.Mám 35, druhé dieťatko už ani neplánujeme, keďže sa staráme aj o dve deti z priateľovho predchádzajúceho manželstva. Tá preeklampsia je strašná vec. Som rada že som nedopadla horšie, žiadne iné orgány som nemala poškodené

adusa1111
17. dec 2015

@lusinga11 toto iste som prekonala i ja teraz v juli, je to hrozne

shia
31. jan 2016

Ja som tiež prekonala preeklmapsiu, cisarsky urgentne v 34tt, ale babatko zdrave, klop klop. Tlak sa mi zvysil kratko pred porodom velmi nahle. POporode mi nechali v case dojcenia dopegyt, potom "normalne" lieky na tlak, postupne klesak, a 2 roky po porode som uz bez liekov...tie bolesti hlavy - mala som to tiez, po porode som preto bola 10 dni v nemocnici na infuziach, take strasne migreny, bolo to sposobene tou spinalnou anestezou, lebo jedna premudrela sestricka mi hend po porode kazala chodit, a to som nemala, stuplo to do hlavy, takze rpeto, ale dali mi to za tych 10 dni a po X infuziach dokopy, doma potom uz nic

shia
31. jan 2016

@kamajka prosim, v akych tt ste mali porody? spontanne ci prirodzene? dakujem

84matulik
31. jan 2016

Ja v 31 tt ukončená gravidita - akútny cisársky rez...spontánne sa myslím nedá rodiť, nakoľko je to veľmi rizikové....mne už zlyhavali obličky....následne silne krvácanie...som rada ze som tu aj s deťmi 🙂))

adusa1111
31. jan 2016

Ja v 32. tyzdni cisarsky rez

adusa1111
31. jan 2016

Ja som mala to iste, dokonca kvoli silnemu krvacaniu som prisla o maternicu, skoncila som na are v umelom spanku, ale dakujem P. Bohu, ze som tu a zdrava spolu so svojou dcerkou

kamajka
1. feb 2016

@shia rodila som 3x cisarskym, prvy porod 40tt, druhy tiez 40tt a treti 37tt.

megganess
9. jún 2016

Ja som prekonala hellp sy pri 3 dieťati. Teraz z vlastnej skusenosti hovorim - mne sa porode snazili az velmi aktivne znizovat tlak efekt toalo ale opacny cim viac antihyrtenziv tym viac tlak stupal potom to uz aj oblicky neznasali a bielkoviny som mala 4g v moci ked mi davali menej antihypertenziv bielkoviny mi rapidne klesali na 2,5 g a postupne nizsie ale prijimala som aj dostatocne mnozstvo tekutin. Všetkým by som vrelo odporúčala dopĺňať tekutiny aspoň 30-40 ml na kg za 24 hod. V lete pri horúčavách aj viac, sledovať si tlaky, nejest počas gravidity žiadne látky, kt. TLAK ZNIZUJU Pretoze telo môže na to zareagovať aj tak že sa bude snažiť udržať prietoky aj na úkor hypertenzie ako by sa to snažilo kompenzovať. Všímajte si či prijímate dostatočne množstvo tekutín . ja som si to všimla až pri 3 gravidite našťastie sme to obidve prežili ale osobne som zhrozená z toho ako necitlivo dokážu pôrodnici pristupovať k ženám. Budem rada keď vám to pomoze.