Pretrvávajúce afty v ústach

mai_nka
21. sep 2018

Ahojte,

chcem sa len spýtať, či niektorá z vás mala/má rovnaký problém. Mám 21 rokov a posledné, hlavne tri roky, ma trápia afty. Spočiatku to bolo znesiteľné, ale momentálne to už neviem vydržať. Afty sa vytvoria hocikedy a vždy inde. Momentálne mam tri, dve tesne pod perou z vnútornej strany úst a jednu na ďasne pri zube a je taká bolestivá, že nedokážem ani otvoriť ústa. Z lekárne som už vyskúšala asi všetko, nič nezabralo. Vitamíny beriem, nepomáhajú. Vyšetrili ma na imunológii, prešla som si pol ročnou terapiou Imunorom aj inými imunologickými liekmi, no nepomohlo. Imonologické testy dopadlo v norme. Liečim sa na poruchu štítnej žľazy, no beriem lieky a môj stav je stabilizovaný. Zubár mi odporučil ústnu vodu, no nepomohla. Skúsila som aj zubnú pastu bez fluoridov, no to nemalo žiaden význam. "Domáce" recepty ako soľ či cesnak nepomáhajú. Všeobecná lekárka mi predpísala jódovú vodičku, ktorá pomôže akurát tak na hodinku, no afty pretrvajú aj dva týždne.

Neviete, prosím vás, akému lekárovi by som ešte mala zájsť? Poprípade, čo pomohlo vám? Budem vám veľmi vďačná!

dadka1005
21. sep 2018

Piť kozie mlieko, prikladám recept na robenu vodičku v lekárni nám pomohla. Používať na vytieranie max tri krát denne.

pieces
21. sep 2018

@mai_nka bez fluóru, ale iba zubnú pastu, ústnu vodu žiadnu

adinkass
21. sep 2018

@mai_nka Ahoj, moj syn mal afty, ked mal asi rok, bolo to hrozne, cele usta, lekarka nam odporucila biolampu a naozaj jemu to pomohlo.

rita86
21. sep 2018

@mai_nka napisala som ss

mai_nka
autor
22. sep 2018

myslíte že by ma na pohotovosti vysmiali keby tam prídem s aftou? pretože toto je už neznesiteľné, nedokážem poriadne otvoriť ústa a aj rozprávanie bolí...keď si mám predstaviť, že ešte minimálne týždeň budem takto existovať, chce sa mi normálne plakať...a ešte jedna otázka, nedával si niekto zisťovať na vlastnú žiadosť v nejakom laboratóriu intolerancie? to čo som našla na internete je nechutne drahé a nechce sa mi veriť, že by to bola jediná možnosť :(

simatko2
22. sep 2018

Aj mne sa spraví afta predtým ako mám dostať menzes,na afty dobrý buď tea tree olej alebo olej z 31 bylín, vždy mi zmizne ale ak sa často tvoria,musí tam byť asi nejaký problém..na posilnenie imunity odporúčam narosany..

inka04
22. sep 2018

@mai_nka Mne sa to tvorí od detstva, teda už dlhé roky, naposledy som mala tiež obrovskú, keď je veľmi boľavá, neodporúčam silné prepáraty na báze alkoholu, lebo to na pár minút utlmí a potom hodiny strašne bolí, lebo tie zložky strašne aftu rozdráždia. Mne naposledy pomohlo: vyplachovať ústa mierne slanou vodou, vraj aj soóda bikarbóna rozpustená vo vode pomáha. Ja som si už potom striekala na tú veľkú aftu physiomer, mne to krásne rozdráždenú aftu skľudnilo. Potom 3 x denne Bkomplex a ja som brala vitamín C - Altrien C (lebo kyslú formu nemôžem) 3 000 mg denne. Skús tú slanú vodu, teraz keď to máš také boľavé nepoužívaj tea tree a podobne.

mai_nka
autor
22. sep 2018

@inka04 slaná voda a sóda bikarbóna nepomohli, to som skúšala ako prvé...všelijaké prípravky na potieranie z lekárne tiež nepomohli...Bkomplex beriem raz denne je odporúčaná dávka a Cčko som brala kedysi, ale tiež nepomáhalo...a nič s tým nerobíte, nechodíte lekárovi? Skúšate len tieto
voľne dostupné lieky?

inka04
22. sep 2018

@mai_nka Ja som vyšetrená kompletne, pred rokom a pol som ležala v nemocnici kvôli inej dignóze. Oslabenú imunitu mám, liečim sa u imunoalergologa, a v inych ambulanciach, rok a pol som na komplet bezmliečnej diete, je pravda, ze ked som si riesila inu diagnozu, bola som na to zle, sa mi afty nerobili. Ale vtedy som bola na prisnej diete. Mne sa afta urobi vzdy pred menzesom, niekedy mensia (do 2 dni je fuc) alebo velka i na 2 tyzdne. Urcite v tom hra ulohu cukor. 1 x B-komplex je malo. V akutnej faze min. 3 tabl. denne. A C-cko v megadavkach, takisto obycajne C ma inu vstrebatelnost, preto ja beriem ALtrient C, 3000 mg denne, ked som nasadila vysoke davky, do 3 dni sa zahojila. Skuste physiomer, je to morska voda, ja pouzivam na dutiny celorocne oranzovy, odvtedy netrpim bolestami hrdla. Lebo obyc. kuchynska sol nie je nic moc.

pieces
22. sep 2018

@mai_nka nie si náhodou často v strese? Ja som mala hrozný týždeň a už cítim že mám aj zapálené ďasná, no a mám začiatkom budúceho týždňa dostať menzes... zisťujem, že tie hormonálne zmeny počas cyklu mi organizmus dosť vedia vyviesť z rovnováhy

pieces
22. sep 2018

Moja zubná lekárka vraví, že neliečená afta sa hojí 7 dní a liečená týždeň...

mai_nka
autor
22. sep 2018

@inka04 mne už robili aj testy na autoimunitu a boli uplne v poriadku, tak mi imunolog povedal, že to už nie je jeho starosť...takže v mojom prípade to imunita nebude, alebo ja už neviem...musi to byť jedine nejaka alergia na jedlo, či už lepok alebo laktózu, inak si to vysvetliť naozaj neviem...skusim zvyšiť davku Bčka a kúpiť vitamín C...

mai_nka
autor
22. sep 2018

@pieces stres momentálne práveže vôbec, bola som na tom už omnoho horšie a vtedy nič a teraz keď je celkom kľud, tak toto...toto je asi najhoršia afta akú som kedy mala, normálne mám z nej napuchnuté ďasno pri zube, zakrýva polovicu zubu...môj zubár povedal, že treba len skúsiť ústnu vodu, ale tá to akurát rozdráždi a vôbec nepomôže...niekedy tí doktori nevedia čo hovoria

roselyn
22. sep 2018

@mai_nka
ahojky 😔 viem velmi presne o com pises ☹️

hawo
25. sep 2018

ahojte afty su prejavom disbiozy v tenkom creve, daju sa odstranit ale treba ist na to zmenou stravy....pomohla som takto uz viacerymi ....viem ake je to bolestive clovek nemoze ani jest ani pit poriadne....a najma ak to trva roky...
ak chcete piste spravu 🙂

pieces
25. sep 2018

@hawo mohlo by to súvisieť s lepkom?

hawo
25. sep 2018

to je tazko odpovedat takto, lepok casto hladame ako pricinu za vsetkym, rovnako to moze suvisiet s mliecnou bielkovinou, najvacsi suvis vidim v pridavnych latkach ale najma v niecom co drazdi imunitu a ona sa takto brani laicky povedane, moze sa jednat aj o zapal, malbsorpciu. To vsetko sa da podchytit stravou 🙂 precitajte si o lepku ak vas to zaujima v mojom blogu https://imwell.sk/blog

nikleotka
25. sep 2018

@mai_nka boli ste už na ORL?
Brali vám výter z ústnej dutiny?

jankapo
25. sep 2018

Mne urobili na alergo výter z tej afty....tiež roky trapenia...zlatý stafylokok....liečba ATB...odvtedy relatívne pokoj....spraví sa mi raz za rok...a zaujímavé že skôr v hrdle kdesi..bolesť taká že beriem Ibalgin....ale aspoň už toho nemám plne usta. Tiež som skúšala možné nemožné. Mamka tiež máva...jej vraj pomohlo dlhodobo brat hlivu ustricová. Neviem čo skutočne pomáha. Držím palce.

oliv10
26. nov 2018

Ahojte, dcera s muzom tiez casto trpia aftami. Vyskusali sme uz vselico. Jedine, co teraz zabera je potierat v zaciatkoch pepermintovym olejom doterra. Ale musi to byt v zaciatkoch, prve dva dni. Ked sa uz rozbehne, uz to nepomaha

hawo
Odpoveď bola odstránená
Zobraz