Prílišné nároky na deti spôsobujú depresie

fog731bi1515
26. feb 2014

Dobrý deň, dámy!

Ešte nie som mamička, ale považovala som za dôležité, sem zverejniť jeden text, ktorý je nájdený na nasledujúcom linku:

http://www.vitarian.sk/clanky/rodina/2014/je-va...

Som novinárka a zistilo sa, že slovenské deti sú jedny z najsmutnejších v celosvetovom meradle. Opýtané boli priamo deti. Údajne je pre nich "ťažké sa zhovaráť s rodičmi" a takisto majú za to, že ich školské a mimoškolské aktivity zaujímajú rodičov viac ako oni sami.

Chcela by som vedieť, aký máte na to názor.

JE STÁLE VIAC V MÓDE UČIŤ DETI UŽ OD MALIČKA MNOHÉ JAZYKY A NIEKEDY SA STÁVA, ŽE DETI MAJÚ PLNŠÍ HORMONOGRAM AKO MAMIČKY SAMY.

Deti podliehajú tak často pocitom frustrácií. Čo si o tom myslíte? Bolo by vhodné, aby sme iné mamičky, ktoré takto terorizujú svoje deti (desať krúžkov a žiaden svoj vlastný priestor u dieťaťa!), aby to viac nerobili. Špecializujem sa na sociologické a psychologické témy a ako dieťa som mala nesmierne náročných rodičov, ktorí stále trvali iba na samých jednotkách, no ako sa mám ja, na to sa zabúdali opýťať....

Ďakujem za vaše podnetné komentáre.

aliza
27. feb 2014

@zuzkaanicka to je jedno, pravdou vsak je, ze dnes to bez kruzkov nejde 😉, myslim byt uspesny. Poznam ludi, co nikdy na ziaden kruzok nechodili a zacali napriklad malovat obrazy a celkom dobre a aj ked sa obrazy predavaju, umelecku hodnotu to velmi nema.

prasiatko30
27. feb 2014

@sedmokravka ja si myslim ze nie je zle ani zdrava motivacia a zdrava introdukcia do viaceryxh a roznorodych aktivit - kebyze sa nechaju taketo veci len na deti tak niektore deti by fakt nic nerobili - treba najst zlaty stred nie je dobre ked rodic stoji nad dietatom a linkuje mu nadludske vykony v aktivitach ktore ho nebavia ale zase nechat tak lebo vsak jeho aj tak nic nebavi to tiez nie je dobre.

A k tej gitare - ja som ju spominala a mozem ti povedat ze ja osobne by som moju starsiu na hudobny nastroj asi nebola prihlasila a moja dcera by si to tiez asi nedozadovala ale okolo nas skoro vsetky deti chodia na nejaky hud. Nastroj a dcere daroval svagor jednu gitaru - strasne takto vplyvat na nevinne dieta 😀 - a dcera si to proste vypyytala a teraz mi hovoril ucitel ze jej to ide vcelku fajn ze je s nou velmi spokojny - a kebyze sa drzim toho ze deti nie je treba zatazovat a drzala sa mojej domienky ze dcera je hudobne hlucha - ona tak strasne zatahuje ked spieva 😅 - tak by v zivote ku ziadnemu nastroju nepricuchla a to by bola skoda

aliza
27. feb 2014

@darula ved prave, ze ja tiez nesuhlasim, aby sa to nechalo len na detoch. Deti bavi nieco, pokial je to lahke, pokial im to ide. AKonahle sa musia ucit nove zrucnosti a nejde to hned, tak stracaju motivaciu, prestava ich to bavit. A tak s kruzkom skoncia a zacnu iny. Po case nastane rovnaka situacia, zacne to byt tazke, dieta to vzda a skonci radsej s kruzkom. A tak to rodic uzavrie, ze sport nie je pre jeho dieta a radsej necha dieta sa po skole povalovat po byte, pozerat telku alebo hrat sa na pocitaci. Poznam vela takych. Ale cez sport sa dieta uci, ako sa nevzdavat, ako sa prekonat, ze nic sa neda len tak lahko naucit, ze za vsetkym je vela prace a odhodlania....a hlavne ze treba vytrvat, to je podla mna zaklad uspesneho zivota. Tak, ako dieta musi chodit do skoly a vacsina rodicov o tom ani nepochybuje, ani svoje deti nelutuje, ze musia cely den sediet v skole, tak isto je nevyhnutne, aby sa aj niecomu venovali, ci uz sportu alebo hudbe.

sedmokravka
27. feb 2014

@prasiatko30 @aliza

predpokladam, ze ked sa dietatu nechce ucit novu pesnicku/zrucnost, lebo inak v tom lepsi nebude, tak staci jedno mama to uz nechcem robit, chcem ist na balet, lebo v telke ide labutie jazero, tak mama hned skace ako dieta piska?

dufam ze nechcete rypat len tak z nudy. ja sa radsej ospravedlnim...

kazdy by si mal poznat svoje dieta a nechciet vychovavat ine dieta ako mu bolo dopriate.
pre menej chapajucich: suseda ma jednotky, ty preco nemas? janka nosi maslicky, ty preco nechces? vsetky deti lubia spenat, ty preco nechces? atd... zamedzit aby si dieta o sebe myslelo ze je ine/zle, kazdy je iny, nic nenormalne ale dieta to nechape. treba ho respektovat ale jasne ze urcit primerane hranice. ved ste inteligentne chapete ako to myslim

zuzkaanicka
27. feb 2014

@aliza ja netvrdim, ze kruzky su zle, ale tiez si ani nemyslim, ze by to bez nich neslo 😉 ... problem je vtedy, ak rodic dieta prestimuluje a bohuzial toto vidim dost casto ... uz som pisala, ze moje dieta na kruzky chodi, ale v podstate ten vyber kruzkov bol na nej ... ona si postupne vyberala, co ano a co uz nie ... a to sa mi zda rozumne ... ale ak si niekto naplna svoje ambicie na detoch, tak to uz rozumne nie je-aj ked hodne caste 😖

sarinka2012
27. feb 2014

@fog731bi1515 Každa mama by mala vediet podla povahy a celkoveho rozhladu zaujmu konkretneho dieťaťa kolko a co by malo dieta robiť,moja dcerka oslavila teraz dva roky,chodime 2x tyzdene na plavanie a raz tyzdene na tanečnu a medzi tym samozrejme ihriska,centra,aquaparky,prechadzky,navštevy a podobne a moja dcerka nemoze byt štastnejsia,všetko ju bavi,ledva sa v šatni po plavani prezliekame uz mi rozprava "ete pavať,ete pavat" a odijst je ochotna len za prislubu že este pojdeme plavat. Neexistuje globalne meritko ktore by urcovalo co je pre deti malo alebo vela,ale rodičia maju byt vnimaví,detom nasluchat a prisposobit sa ich potrebam,ak by dcerku plavanie ani tanečna ani ziadne ine vylety,aquaparky a centra nebavili,tak chodime kazdy den na prechadzky a ihrisko,alebo travime viac casu doma hranim sa.Je smutne že niektorí rodičia nevidia alebo nechcu vidiet potreby ich detí,pretože si myslia že su prilis male na svoj nazor v tejto oblasti a oni pre nich predsa robia to najlepsie.

aliza
27. feb 2014

@zuzkaanicka uprimne? kazdy rodic si svojim sposobom naplna svoje ambicie na detoch 😎 a kto tvrdi, ze nie, tak klame. Je to prirodzene, ze na zaklade toho, co sme sami zazili, dobre , ci zle, usmernujeme aj svoje deti. Mozno bol niekto v detstve dobry v sporte, ale rodicia nemali k tomu vztah, nepodporili ho a tak to nikam nedotiahol a preto sa snazi svoje dieta podporit. Dalej su rodicia, ktori mali sami prilis ambicioznych rodicov a preto si povedali, ze svoje deti do nicoho nutit nebudu, maju proste traumu. tak ci onak, vzdy ide o nase osobne zazitky a postoje, o nase traumy a nenaplnene ambicie. A ja si myslim, ze kruzky su dolezite, clovek ma potom pestrejsi zivot, viac naplneny.

zuzkaanicka
27. feb 2014

@aliza vies, myslim, ze ani toto sa neda zovseobecnit ... ja som napr. tancovala folklor, velmi ma to bavilo a aj som chcela, aby dcera tiez tancovala ... aj sa jej to zo zaciatku pozdavalo, ale nebolo to pre nu to prave ... priznavam, chvilu mi to bolo aj luto, ale ked prisla s tym, ze so suborom konci, tak som ju neprehovarala ... naozaj sme jej nechali vo vybere volnost ... a pevne verim, ze si tento zdravy rozum uchovam aj potom, ked sa bude rozhodovat o dalsom studiu 😉 ... mna napr. velmi chcela mama ovplyvnovat, co mam studovat, nastastie som bola ta trvdohlavejsia a isla som si vzdy svojou cestou a som spokojna, takze doprajem tu slobodu aj svojim detom 😉 ... jo a ja traumu nemam, moja mama zase az taka ambiciozna nebola, len mala taky iny nazor o mojom povolani, akceptovala vsak ten moj-takze u mna to nie je ziadna post trauma🙂

aliza
27. feb 2014

@zuzkaanicka ved ja som nepisala, ze musi ist vzdy o nejaku traumu. Pisala som, ze nase zazitky z detstva nas vo velkej miere ovplyvnuju, co sa tyka pristupu k nasim detom. Nie som psycholog, aby som tu rozberala konkretne tvoj pripad, ani som nic take nemala v umysle 😉.

aliza
27. feb 2014

@sedmokravka trosku som nepochopila tvoj posledny prispevok adresovany aj mne. Ja som pisala, ze ak dietatu nieco nejde, nemalo by to hned vzdavat, ale vytrvat. Vsetko sa da naucit, len nie kazdy sa uci rovnako rychlo. Pisala som, ze deti maju tendencie sporty rychlo vzdavat, ked je to pre ne tazke a preto potrebuju rodica, aby ich podporil v pokracovani a nenechal rozhodnutie len na samotne dieta. Ty si to nejak cudne prekrutila a vobec mi nie je jasne, co si tym myslela a ako si to myslela. A rypanie? 😕 ved kludne, slusne diskutujeme a vymiename si nazory....

cerez
27. feb 2014

@sedmokravka Horšie je, keď si to neuvedomujú vlastný rodičia. Chcú tak dobre pre svoje deti, že nakoniec je to opačne. Vidím, aké je to dievčatko v kolektíve. Na to, že má toľko krúžkov, je plachá, nevie riadne s inými deťmi komunikovať. Krúžok jej síce napĺňa voľný čas, ale bežná socializácia jej chýba. Nevie riešiť konflikty, nevie odhadnúť správanie iných detí. Moja dcéra jej pochválila účes a už bola zlá, že ju ťahá za vlasy. Každý konflikt alebo nedorozumenie riešia rodičia a vidia problémy v druhých. Ja by som takto nemohla vychovávať svoje deti.

zuzkaanicka
27. feb 2014

@aliza no, ja ani netvrdim, ze si tym mierila na mna 😉 ... len som pokladala za potrebne to vysvetlit 😉 ... ja by som proste ulohu kruzkov neprecenovala a ani nepodcenovala ... su fajn ... v rozumnej miere, pokial to dieta naozaj bavi ... je dobre detom ukazat vacsiu skalu, aby mali moznost vyberu a nebat sa toho, ze si nevyberu podla nasich predstav 😉 ... tie nenaplnene ambicie niektorych mamiciek mozu byt pre dieta az nebezpecne 😖

cerez
27. feb 2014

Dieťaťu sa majú ponúknuť krúžky, ale nie ich nimi zavaliť. Dieťaťu treba vyplniť voľný čas, ale nechať im priestor aj pre seba. Tak ako to povedala vo vete zuzkaanicka "v rozumnej miere". Aby dieťa nezabudlo, že je hlavne dieťaťom.

sedmokravka
27. feb 2014

@aliza ospravedlnujem sa, tak to odkrucam ak sa da.

myslim si, ze deticky rady hladaju svoj vzor, chcu sa na niekoho podobat, rodicia by to nemali zneuzit, napr. kupit detom knizku Ludske telo a tajne dufat ze prihlaska na VS posmeruje na medicinu 😀 neskor dieta dospeje a pochopi aj tak, jasne da sa ovplyvnit, ale linajkovat... ja myslim ze chciet to najlepsie za kazdu cenu je uskodenie. bolo by pekne keby sme vedeli svoje deti naucit nebat sa byt originalom, pretoze tym kazdy jeden z nas je. ale mentalita je vsade ina. nuz drzme palce, aby sa s tym kazdy vedel vyrovnat alebo mu s tym aspon pomoct, podporit, usmernit, pochopit. a luuubit

aliza
27. feb 2014

@sedmokravka v pohode 😉

sedmokravka
27. feb 2014

@aliza 🙂

jolinka
27. feb 2014

Tema ani tak nie je o kruzkoch ako o prilisnych narokoch rodicov..ktore mozu sposobit depresie detom...tieto prilisne naroky sa vobec nemusia tykat len travenia volneho casu...kruzky su len jeden aspekt. 😉 😉

Aj prehnana prisnost ci narocnost rodica na vysledky v skole, drenie sa nad ucenim v snahe aby trojkar mal same jednotky, alebo prehnana prisnost na dokonale dospelacke spravanie deti, ci pracovitost alebo samostatnost mozu dieta traumatizovat. ☹ ☹ Su deti nechodiace na kruzky ale trebars rodicmi zatazovane starostlivostou o mladsieho surodenca ci domacnost nad ramec toho, co dieta zvlada este s radostou a v pohode.

Myslim ze uvolneny rodic...ktory dobre pozna dieta neprestreli...ci ma dieta viac ci menej kruzkov nie je take podstatne...zalezi na konkretnom pocite zataze jednotliveho dietata.

Ale inak ...mimo temy...predstava, ze kruzky su nejako extra dolezite pre buduci profesny uspech... je trosku naivna 😉 😉 😉 😅 Mozno snad okrem sportu...kde sa ale do profesionalnej sfery dostanu len ti najlepsie z najlepsich a zvysna masa su statisti 😒 😒 😝 😝

Ja beriem kruzky u deti....hlavne ako vyplnenie volneho casu pre radost. Doba sa bohuzial zmenila...zivot je hektickejsi, ulice nebezpecnejsie...a tak je pre mnohych rodicov riesenim vyplnit cas dietata kruzkom...Cas ked vacsina ulic a ciest.bola bezpecna pre deti, 5-6 rocne deti chodili same von a hrali sa s rovesnikmi do noci ...ten uz pominul a asi sa nevrati 😕 😕 😕
Takze beriem to tak ...co koho bavi... tanec, malovanie, sport ci jazykiy, ci remesla...vsetko moze byt zabavne ci aj uzitocne...ale namyslat si ze prave vdaka tomu moje dieta bude umelec, hrnciar, ci baletka.. 😉 😉 Moze byt...nehovorim ze nie...ale v skutocne malych pripadoch. Do buducej profesie je vacsinou dieta nasmerovane az vyberom odbornej skoly, ktora z kruzkami nemusi suvisiet. 😉 😉

bridgetfidget
27. feb 2014

Deti este nemam, ale z vlastnej skusenosti, mala som pocas zakladnej 3 kruzky, na prvy ma nasmerovala mamina, ze vyskusame, ale nenutila ma. Mala som 7, bola to anglictina (hned po pade komunizmu). Chodila som tam rada a islo mi to ale oproti spoluziakom, ktori boli o dost starsi som sa citila, ze zaostavam, zacala som sa hanbit, a bala som sa hovorit, len aby som neurobila chybu. V skole naopak boli vsetko jednoduche, bez namahy som vynikala. A zacala som s vyhovorkami, preco ten ktory tyzden nemozem ist ( boli ma brucho atd). Citila som sa, ze nie som dost dobra a ze sa nikdy po anglicky nenaucim. Ked si mamina uvedomila, ze sa snazim kurzu vyhybat, porozpravali sme sa a hned mi povedala, ze tam nemusim chodit, ze sme len skusali, ci ma to bavi, a ze ma odhlasi. Toto ma rozplakalo, a vtedy som jej povedala, o mojich pocitoch, ze chodit chcem, ale naco, ked ostatni uz vedia to a to a ja mnohym veciam nerozumiem a citim sa hlupa. Mamina ma upokojila, porozpravali sme sa spolu s ucitelkou, ktora netusila o mojej traume a bola velmi prekvapena, povedala mi, ze ako druhacka medzi siestakmi mam na seba byt hrda ako mi to ide ( mladsiu skupinku nemala), zacala ma viac nutit sa zapajat, a nehanbit sa opytat, a vytrvala som celu zakladnu- s radostou a z vlastneho rozhodnutia. Takze je pravda, co tu bolo spomenute, niekedy zaujem je, ale je potrebna podpora rodicov nie Natlak, ale podpora, treba pocuvat deti a dopatrat sa dovodov, pre ktore chcu kruzok vzdat. Dalsie dva kruzky som si pridala ja, trochu neskor a tiez som v nich vytrvala, karierne ma neovplyvnili, ale vnutorne ma obohatili. Anglictina sa mi vyplatila, kedze som zakotvila v UK, hoci to nikdy nebol moj plan 🙂

aliza
27. feb 2014

@jolinka pre profesny zivot kruzky nie su dolezite, ale pre osobny rozhodne 😉. Zivot sa nesklada len z prace a z povinnosti, treba mat aj zaluby, konicky a ked clovek k tomu nie je vedeny od detstva, tak v dospelosti sa tazko s niecim takym zacina.

jolinka
27. feb 2014

@aliza iste... 😉 😉
ved o tom hovorim..je to rozvoj cloveka ako takeho, pestrost, zabavu, zmysuplne vyuzitie casu...ak zaujem pretrva a stane sa viac ako zaluba...moze sa to posunut do profesionalnej roviny... 😉 😉

Chyba nastava az vtedy ked to niekomu vylezie na mozog 😝 😝 😝 bud dietatu v podobe stresu, alebo rodicovi v krcovitej snahe...nieco vo vyvoji dietata nezmeskat, nezaostat...alebo rovno byt prvy a na cele. 🙄 🙄

aliza
27. feb 2014

@jolinka len problem je s tym vrcholovym sportom napriklad, tam takmer vzdy ide o stres, aj o krcovitu snahu 😒 ...neda sa to robit len tak pre zabavu lebo potom fakt dieta zaostane, zmeska a pod. Ide skor o to,aby rodic vedel odhadnut, ci to dieta na to vobec ma, ci to ma vyznam....i ked ani to sa v detskom veku neda na 100% povedat, vacsinou sa rozhoduje az v obdobi puberty a dovtedy to dieta proste musi makat...takze ja viem pochopit rodica, ktory tlaci....len ten tlak musi byt tiez vramci nejakych limitov, nesmie sa to prestrelit

jolinka
27. feb 2014

@aliza ale zase ty si tvrdila ze DNES to bez kruzkov nejde 😨 😨
preco? viem si predstavit aj deti a rodicov...ktori rozvijaju svoju osobnost aj bez riadenych kruzkov...no proste nemusi byt kazdy "kruzkovy typ" 😀 😀 😀 ze ano... 😉 😉 😉

napr. take zbieranie znamok ci lepenie modelov si dieta moze rozvijat aj doma a x inych aktivit. Byt bez kruzkov este neznamena byt plochym clovekom bez zaujmov...zaujmy mozu byt, len nie su rozvijane takouto formou.

Moje deti chodia na kruzky...ale neprecenujem ich vyznam. Dobre je to aj s kruzkami ale prezili by sme aj s nimi.

jolinka
27. feb 2014

@aliza ano...ale prave preto len velmi malo malych sportovcov dosiahne vrchol...lebo len velmi malo deti vydrzi tu zataz a stres. Su deti mozno extremne vytrvale a odolne, s vysokou motivaciou svojou plus praca trenera ,plus podpora rodica...a samozrejme aj talent a fyzicke predpoklady ...tym sa podari nieco viac.

ALe povedzme si rovno...vrcholovy sport to uz je sfera...kde rozvoj cloveka ci pohyb pre radost ...ustupuje biznisu. 😒 😒 😒 Medaily, sledovanost , peniaze co sa okolo toho tocia...vyzaduju obet. 😒

Takze ak hovorime cisto o detstve bez stresu...vrcholovy sport z toho mozme vynechat. 😝 Tam si treba vybrat...bud detstvo s enornou zatazou a stresom alebo detstvo volne bez stresu, ale aj bez vrcholoveho sportu.

bastika
27. feb 2014

Neviem ja mam take dieťa ze este ju len obliekam v škôlke a uz sa pýta aky mame program. Nechce byt doma chce ísť do detského centra, plávať bicyklovať proste je aktívna. Teraz sme na lyzovacke každý den od 10 do pól 1 ma škôlku lyziarsku no ona je na svahu uz o 9 ide na pomu potom by lyzovala ale uz jej nedovolime tak si poplace. Na izbe zoberie tablet hra logické hry teraz akurát zaspala. Potom chce hrat pexeso... No nezmar. Chodíme 2 krát na tanečnú raz do hracieho centra a raz aspon ku kamoske. V lete je cely den v bazéne sama sa naucila v 4 rokoch plávať a bicykluje začíname s tenisom pecieme palacinky. Je šťastná ked je aktívna. Jazyky tlačiť budem dnes je to nevyhnutnosť a jazyky su to na com budem tlačiť aj v škole. Ostatne predmety nech zvládne úplne jedno ako len nech sa naučí co to je mat povinnosti.

bubelko
27. feb 2014

@aliza vo velkej miere s tebou suhlasim, len podla mna sa da vsetko robit len tak pre zabavu 😉 plus podla mna, do urciteho veku by to malo byt jedno, ci to dieta je uspesne, talentovane alebo menej talentovane ci totalne drevene. dolezite je, ze ma z daneho sportu radost 😉 ved nemusi ten sport robit vrcholovo, ale ostane mu stale ta skusenost - ci uz v kolektivnom sporte vediet sa prisposobit alebo naucit sa prehravat, znasat kritiku a pod. a moze sa tomu v dospelosti venovat na nejakej hobby urovni - v ramci volneho casu, na vyvazenie trebars sedaveho zamestnania. 😉

bridgetfidget
27. feb 2014

@bastika urcite netlac, na jazyky ani na ine, niekomu to ide, niekonu vobec- a ked raz bude jazyk tvoje dieta potrebovat v buducnosti nutne, nauci sa.....ale nutenim v detstve mu cudzie jaxyky akurat spriecis :(

luvika
27. feb 2014

Nečítala som príspevky, iba ten hlavný...moja dcérka má 6 rokov, prváčka...v pondelok po škole má gymnastiku, v utorok výtvarnú, v stredu zasa gymnastika. Kým bola škôlkarka, mala tanec/herectvo, gymnastiku a v škôlke angličtinu. Vždy mala ešte kopec času na hranie sa vonku na dvore, tiež pozná všetky ihriská v okolí a plno detí. Stretáva sa s kamarátkami či už u nich alebo u nás, stíha si kresliť, čítať, hrať sa s bábikami, na tablete...som za krúžky, ale všetko s mierou.

zuzkaanicka
27. feb 2014

@aliza vrcholovy sport je velmi dobry priklad ... mnohi rodicia svoje dieta este len prihlasia na sport a uz ho vidia na stupni vitazov na olympiade 😝 ... a toto je to chore (aspon podla mna) ... dcera vie vyborne lyzovat, plavat, ale nikdy sme to nebrali tak, ze z toho nieco musi byt ... teda vlastne ano-radost z pohybu 😉 ... nic ine za tym nevidim a nastastie ani ona ... je akvabela, bavi ju to, ale rozhodne jej teraz tym nezahltime cely zivot s jedinym cielom-vyhrat OH 😅 ... no, ale su aj taki rodicia, ktori to beru takto-smrtelne vazne a dieta je od malicka v strese 😖 ... sport je fajn, obzvlast v tejto dobe, ked mnohe deti vysedavaju pri PC a takmer sa uz nehybu a ani sa nevedia hybat ... ale ustvat vlastne dieta, no neviem 😖

aliza
27. feb 2014

@jolinka nepochopili sme sa 😒. Tu nejde o to, mat kopec kruzkov a byt kruzkovy typ, ale o vytvorenie si urcitych navykov uz v detstve, aby sme to mohli rozvijat aj neskor, v dospelosti, aj ked pride rodina a deti. Je to len o pestrejsom, bohatsom a hlavne zdravsom zivote, nic viac. nikde som nepisala, ze byt bez kruzkov znamena byt plochym clovekom 😕. Ja to len vidim okolo seba, ze pokial tam ten navyk z detstva nie je, tak v dospelosti k tomu ludia nemaju vobec vztah, ani svoje deti k tomu nevedu a tym ich oberaju o moznosti. Clovek, ktory lyzuje, korculuje, plava, bude ucit aj svoje deti, ale clovek, ktory to nevie, to svoje deti ucit nebude, ved sam to nikdy nevedel a ani nepotreboval a je tu, tak na co....to je ten rozdiel, to nie je o tom, ci je niekto kruzkovy typ alebo nie. Je to o pristupe, vzore, motivacii, podpore rodicov a poskytnuti moznosti....

aliza
27. feb 2014

@bubelko ved to je jasne, ze nemusi ist o vrcholovy sport, len som pisala, ze su aj taki, co si zvolia tuto cestu a tam je to ine, aj s tym tlakom a stresom a ze taky rodic vyzera ako nejaky tyran. Aj moja dcera robi par sportov len rekreacne, proste ju bavia a nemame ziadne ambicie.