Príprava jedla neumytými rukami a choroba

11. jan 2024

Ahojte. Mam taky problen,ze uz ozaj neviem ako to riesit. Vzdy ked ideme ku svokrovcom ,tak nam ochorie dieta. Mam ich rada, su to dobri ludia. Jediny ich problem je,ze ich nenapada, resp.zabudaju si umyt ruky. Co nechapem, ale dobre. Vacsinou ich na to upozornuje muz, ale ked nebol blizko on,tak aj ja - aj ked je mi to fakt blbe a nechcem ,aby sa zle citili.
Priklad : prisli sme z obchodu, isli sme s muzom a dietatom unyt ruky, len svokra nie. Ta sla rovno vyberat nakup a vyberat rozky zo sacka na taniere a natierat,nech sa najeme. Muz ju siel hned obratit, nech ide umyt ruky. Natrela asi 1-2 ale isla umyt.
Svokor zas v obchode naklada rukami chlieb do kosika, bez sacka, potom na pas - bez sacka a poton to supne do igelitky. Vraj treba imunitu budovat.
Minule sla svokra chystat jedlo, tesne pred tym sme jej dali peniaze, dala do penazenky, a isla teda vyberat jedlo. Muz jej vravi, nech si umyje ruky, ked chytala penuaze, ona,ze na co ze sne prilis citlivi a ona nie je male decko. Ruky si neumyla, este si olizla prsty, ked otvarala sunku atd.
Naposledy zas chystal jedlo svokor, ked prisiel z auta, potom prekladal kluce z vesiakov ,ruky neumyl a isiel jeflo chystat. Povedali sme,ze nechceme. Kym som sla na wc,dal jedlo aj nasmu dietatu. Hovorim si,super, ked nebude chory, to bude zazrak. O den a pol vysoke horucky, trvajuce 8 dni, traviace problemy, dr.vraveka,ze virus.
Oni sa vzdy cuduju,ze dieta chore, ked odideme,ked sme boli vsetci zdravi. Co by ste d tym robili?
Take problemy malo dieta asi 5-6x kked sme od nich sli.. sere,ze dospeli lu

majamat
12. jan 2024

@pink_lady to je skor profesionalna deformacii.
vidi co vsetko existuje, ma to na jednej kope, ale vidi aj co to robi plosne s ludmi?
nie to jej odbor nezahrna. moizno s takymi povodcami prichadza do styku obrovske ,mnozstvo ludi a ani u nich infekcia neprepukne, lebo amme prave imunitny system, ktory tomu zabrani.
aaby si moj nazor nepochopila zle, ale rovnako ako @ibatanecnica nemam nic proti zakladom, ale niektore nazory mi pridu uz prehnane.

ja som sestra, robim v DSS, vies ako sa spravaju starsi ludia? a mame tam mnoho mladsich s psych. dg, resp rozne vekove skupuny s psych. dg, pripadne aj s inymi dg, ,mnozstvo ludi na plienkach ( neilen leziaci, aj chodiaci mavaju plienky, cize kadeco pochytaju ). 90% z tych ludi si ruky neumyva, pochytaju kadeco, vojdu aj do nasich pracovni a priestorov, cize sa nevyhneme kontaktu s rpoznymi mikroorganizmami a vies co?
som chora maximalne 1x rocne, aj to casto lahsia infekcia, ktoru zvladnem aj bez PN. dokonca vdaka kovisu som uz ani take infekce nema,la a kovid 1x tazsi a 2x uz takmer bez priznakov.
v oktobri som bola operovana, na oddeleni, kde som pracovala a mala som obavy,c i nieco nechytim.
v auguste, v septembri a aj v oktobri sme tam mali vlny viroz, komplikovane aj so zapalmi pluc, aj umrtia boli. ja bez ruska, obcasne jednoduche veci bez rukavic, roky si sice umyjem,a le potom chytam nieco, co prislo do kontaktu s klientami, lebo jediny priestor co amme je aj zaroven nasa pracovna. a nic, neochorela som.

amoje kolegyne su na tom podobne. kamoska predavacka - stale v tych obchodoch chyta veci, ktore su akoze posiate povodcami ochoreni a roky bez infekii, rovnako ako jej kolegyne. pytala som sa cez kovid aj nasich predaaciek a nebyvaju vobec chore.
toto su vsetko pracoviska, kde zamestanci dochadzaju ovela viac do styku s kadecim. a priom maju lepsiu imunitu ako ostatni.

majamat
12. jan 2024

@evaachesa fekalne bakterie su aj v zemine.

majamat
12. jan 2024

a este mi napadlo, umyt ruky a umyt ruky nie je to iste.

namocit nachvilu namydlit a oplachnut - moze ist o akekolkvek antibakterialne mydlo, toto moze splachnut len hrubu vrstvu spiny a mnoho bakterii na rukach zostane.
aby sa ruky fakt dobre vycistili, museli by sme sa umyvat ako chirurgovia. tkaze bezne umyvanie nijak extremne infekcii nezabrani.

zajimave bolo sledovat pocas kovidu,a ko sa ludia spravali. to pravidlo bolo v mediach interpetovane,a kym sposobom nasadit, ci dat dole rusko, ale ostatne nie.

ak chcem zabranit prenosu infekcie domov, musela by som prist, vyzliect sa pred dverami, oblecko niekde zbalit do niecoho cisteho, ale akonahle to chytim zvrchu, ptom uz nasane prenos, potom chytim klucku, kluce - opat prenos, potom idem do kopelne, opat prenos, chytim bateriu, nadobkumydla a opat prenos, ruky si umyjem a pravdepodobne nedostatocne, ale dobre, ano umyjem, no odchadzam s kupelne a chytim oat tu bateriu a klucku, na ktorych sa uz zrejme neico prenieslo.

doma tiez chytam kluce, oeniaze, kalbelku, veci co nosim vonku a pod. nic z toho nei je sterilne.

lucia147852
12. jan 2024

Preháňaš, strašne preháňaš. Vieš čo mi povedal imunológ? Že dnes je preto toľko alergii a chorôb, lebo ľudia žijú príliš sterilne. Dokonca kázal na zvýšenie imunity mojej dcéry zjesť sem tam niečo spadnuté na zem a neriesit (je alergicka). Áno my si ruky umyvame keď prídem domov, ale moja mala chodila zahryznuta do nákupného vozíka a chorá nebývala vôbec. Takze kľud, ak tvoje dieťa ochorie vždy keď sa stretne s baktériu je to dosť zle, keď začne chodiť do kolektívu, tak chuda bude marod nonstop. Naštuduj si niečo o superbakterisch ktoré si tu týmto životným štýlom vytvárame. Napr aj tým stálym gebrenim sa dezinfekcnymi utierkami

majamat
12. jan 2024

teraz mi napadlo, mozno maju stari rodicia nejaku chronicku infekciu, ktora im takosti nesposobuje, ale dieta zakazdym ochorie.

mna by skor zaujimalo,a ky ot ma priebeh, ked diet aochorie zakazdym po navsteve starych rodicov.

pridete na navstevu, ako dlho ste tam? za aky dlhy cas ochorie po navsteve, resp po konzumacii takeho jedla?

ake priznaky maju infekcie?

nikpa
12. jan 2024

@ibatanecnica áno, máš pravdu. Bola iná doba, veľa ľudí v časoch keď boli naše mamy alebo babky mladé, ani vodovod a WC doma nemali. Ťahali vodu zo studne. Ja sa pre to na nich nehnevám ale proste nie je mi to príjemné.

number19
12. jan 2024

@majamat Nechapem co sa ale tvojimi prispevkami snazis naznacit.
Ze nema vyznam si umyvat ruky a dodrziavat zakladne hygienicke navyky?

ibatanecnica
12. jan 2024

@number19 má to zmysel ale netreba robiť zase tragédiu ak si niekto neumýva ruky 300x denne. Ja chápem čo tým chcela @majamat povedať. Ale ťažko sa to vysvetľuje. Jednoducho sú ľudia, situácie, kedy siruky neumyjú a žijú. Svet sa netočí okolo umytých rúk a nerobme z toho nejakú dogmu, že kto si 300 x denne neumyje ruky je humusák. Baktérie vírusy sú stále okolo nás aj budú. Ale treba nájsť ten zlatý stred a nie byť otrokom umývania rúk a 100% sterilnej čistoty. Niekedy to urobí viac škody ako osohu. A nie nemyslím tým, že si máme prestať umývať ruky. Len sa z toho nepoďme zblázniť, keď si tie ruky neumyjeme každú hodinu.

number19
12. jan 2024

@ibatanecnica Tak kazdu hodinu nie.
Ale umyt si ruky po prichode domov, a po opusteni toalety, pred pripravou jedla (zvlast nie tepelne upraveneho - chlebicky a pod.) mi pride uplne v poriadku.
A chapem autorku ak stresuje, ze jej svokrovci toto nejak neabsolvuju.
Podla mna to je nechutne, tiez by sa mi do tych rozkov nechcelo.

sheila121
12. jan 2024

@ljzozv tak by to malo byť, že zoberiem sáčok a vyskúšam, ale niektorí sú také prasatá, že to nerobia.
@majamat rukavice sú pokiaľ viem jednorazové, vytiahnem z krabice, použijem, vyhodím.

majamat
12. jan 2024

@number19 uz sa ti to pokusila vysvetlit @ibatanecnica .
ide o to, ze netrba hned hladat priciny infekcii v neumytych rukach, kldune to moze byt inak.
a teda nazor na rukavice v obchodoch sa mi zda uplne scestyn, lebo prave rukavicami sa da preniest minimalne tolko, ako rukami bez rukavic. a robi sa z toho veda, ked si neikto rukavice v obchode neda.
hygiena a pokus zabranit nejakym rozsireniu infekcii nespociva v jednom opatreni. praveze to jedno opatrenie nema absolutne ziadny vyznam.
a teda opatrenia ktore sa robia, veru sa casto robia prehnane a pritom mame mocny nastroj, ktory si takymi prehnanymi opatreniami cielene poskodzujeme - mame imunitu. to je najvacsia zbran proti infekciam.

a tie prispevky z mojej prace? snazila soms a tym povedat to, ez prichadzame v praci do styku s ovela horsimi infekciami a s velkym mnozstvom infekcii a hlavny boj nad nimi vyhrava prave ta imunota, lebo vsetko sotatne sa neda robit v dostatocnej miere.

majamat
12. jan 2024

@sheila121 ale tu rukasvicu chytis a prenesies na nu to,c o mas na rukach.
a teda to sa tyka vsetkych,c o rukavice chytia.

ved to je jednoducha info, co je na tom nepochopitelne.

majamat
12. jan 2024

takouto technikou sa obliekaju sterilne rukavice a preco? aby sa zabranilo prenosu bakterii na cast rukavice, ktora musi zostat sterilna.

https://www.youtube.com/watch?v=oiPXywMNqFw

samozrejme v obchode sterilne rukavice nepotrebujeme, ale tu ide o to, ze ak chirurg musi urobit takyto postup po tom, co si dokladne umyva niekolko minut tuky aj s kefkou a za nechtami a to nie hocijako, aj na to ma konkretnu techniku a aj tak tu je dalsie opatrenie, ktore ma zabranit prenosu, tak potom mi povedzte, ci si fakt myslite, ze tie rukavice, ktore v obchodoch obchytate a potom s nimi idete do peciva, ci su fakt ciste.
asi tazko

ibatanecnica
12. jan 2024

@majamat do istej miery je to také psychologický ,,ťah,, alebo ako to nazvať. Napr. aj keď si odrhneš sáčok na ovocie. Chytíš aj ten, ktorý je ďalší, aby sa ti lepšie odtrhol. Potom príde zákazník po tebe a ten si zoberie. Prinesie domov. Umyje si ruky a ide vykladať nákup. ten sáčok znova chytí, ovocie vyberie, sáčok vyhodí alebo zrecykluje. Takže ako si napísala, príčina môže byť niekde inde, pretože ruky sú umyté a umytie rúk má iba nejaký percentuálny podiel na ne- prenášaní mikroorganizmov. Zvyšok tvoria iné faktory

majamat
12. jan 2024

@ibatanecnica ved toto, vsetko sa robi len pre pocit, ale nezabranis takymto sposobom ziadnej nakaze.

no keby ludia, ktori tomuto veria apson neodsudzovali tych, ktori to takto nerobia.
no taketo kometare citam casto.