Príznaky depresie u preťaženej matky
Ahojte ani neviem ako začať. V poslednej dobe sa necítim byt vo svojej koži, som neustále vynervovaná. Hnevajú ma deti, muž aj rodina. Mám pocit že na mňa ide reálna depka. Cítim sa prázdna, len ako poskok. Cestujem do roboty- prácu mám kancelársku, z prace letím pre deti do škôlok, a potom začína moj každodenný kolobeh, a keď vecer uspim deti, spadnem ako vrece zemiakov a zaspím aj ja. Máme veľký dom aj veľký pozemok, čo znamená víkendové upratovania, a teraz na jar klasické okopavanie záhrady, trhanie buriny, sadenie. Manžel chodi na tyzdnovky, a keď príde domov ma kopec svojich konickov, od ktorých nie je ochotný upustiť- ked mu nato niečo poviem, tak to zvyčajne vedie k hadke- že zasa začínam, nedoprajem mu, atď. Takže v poslednej dobe aj náš ešte donedávna veľmi dobrý vzťah ide do záhuby, lebo už nemám chuť ani síl sa s nim stále dotahovat, rezignovala som. Rodina si žije svoje životy, pridu k nám na návštevu, na kávičku, chvíľu sa pohraju s detmi a tým to pre nich konci. Nikto ma nemá ochotu odbremenit od deti aspoň na chvíľu. Kedysi som bola aktívna žena, športovkyňa, s elánom a kopou konickov. Aktuálne sa však cítim ako jedna troska, nič ma nebaví.
Vieš čo, úplne ťa viem pochopiť. Aj ja sa takto niekedy cítim. Je to veľmi ťažké....deti, manžel, práca, dom, záhrada .... Do toho choroby......och. A všade chces byt dobrá a nezlihat....... Neviem, v podstate ti nenapíšem radu, ale iba ťa viem pochopiť. Nie si v tom sama. Posielam objatie 🍀🌷
Vykašlala by som sa na sadenie, z domu povyhadzovala všetky nepotrebné lapače prachu a zmiernila nároky na poriadok.
on ma kopec konickov od ktorych nie je ochotny upustit - to si snad robis srandu. Oznamis, ze tento rok budete vsetko kupovat, pretoze sadit nic nebudes. Si unavena a neestihas a tiez chces cas pre seba. Mozno budes znova sadit buduci rok - uvidis ako sa budes citit.
Som v depresii len z precitania tvojho prispevku. Pri predstave, ze zijem ako ty, tak som na liekoch. Nikdy by som nezvladla co ty. Zosypala by som sa minimalne pred polrokom, vsade burina od minuleho leta a ja s milencom niekde na Bahamach.
Prvý by ta mal odbremeniť manžel. On chodí na týždňovky, ale asi nepracuje 24 hodín denne celý týždeň. Ma tam nejaký voľný čas, ktorý môže stráviť ako chce, ty nie, lebo sa celý týždeň staráš o deti a chodíš do prace. Toto by som mu takto vysvetlila, že ty nie si slobodná mama, ale on je takisto rodič a keďže tam počas týždňa nie je, musí to vynahradzat počas víkendu. Takéto citové vydieracky v štýle nedoprajem by som nebola ochotná akceptovať alebo by som sa snažila donútiť ho pozrieť sa z tvojej pozície. Pokiaľ to nie je ochotný akceptovať, tak by som to spravila tiež tak ako jeden príspevok nado mnou, proste by som mu deti nechala a išla cvičiť, na kávu, prechádzku…
Tvoj muz chodi domov jak do hotela. Vsetko porobene a on si ide po svojom. Jemu je fakt sveta zit.
Ty máš priveľké nároky sama od seba a prinízke od manžela. Nedohaduj sa s ním a rovno oznám zajtra varíš obed, postrážiš deti ja idem XY, keď môžeš mať koníčky ty môžem aj ja.
uplne neemotivne hej? deti plodime do nam vytvorenych podmienok vedome - tzn ze zahradu a dom si si vytvorila ty, muza na tyzdnovkach si tiez asi predvidala, predpokladam, ze to nie je novinka...vacsinou vieme dopredu ake mame asi realne moznosti...stazovat sa potom na tieto podmienky nema vyznam...co sa tyka odbremenenia od deti, mnoho zien vratane mna nema ze absolutne nikoho (okrem muza)...z toho a aj inych dovodov mam jedno dieta a neokopavam zahradu...nikto ku mne nepride na navstevu vyhrat deti, ja musim to dieta odniest niekam, ak chcem, to len na porovnanie...s muzom ste si predpokladam, tiez dohodnoli nejake pravidla a ci ich dodrziavate, je na vas, na starostlivost ste dvaja...ak tu teraz v polke komentaroch zeny tvojho muza zvozia, nijako to situacii nepomoze
Nemôžeš robiť všetko musíš si dať priority.Vidis kam to vedie akurat do frustrácie.Muz by ťa mal odbremeniť, keď príde domov, aby si aj ty mohla byť chvíli sama a robila čo chces ty.Mozno poprosit rodinu nech ti aspoň v sobotu pol deň zoberú deti?Ty vlastne žiješ ako slobodná mama.Kedy si mala čas pre seba?
Inak presne preto, co pises je najviac rozvodov. Od zien je vyzadovane casto takmer vsetko - deti+praca+domacnost a potom to dopada ako to dopada. Ani ma neprekvapuje, ze mlade zeny nechcu deti. Najst muza ktory je ochotny sa podielat 50:50 praca, rodina, domace prace je velmi tazke.
@beata_k Ale tak to má žiaľ veľa žien.
@autorka vitaj v klube. Tak to má väčšina žien. Okrem tej záhrady.Praca,deti,domácnosť, väčšinou všetko na pleciach ženy. Pretože väčšina mužov býva aj od rána do večera v práci a večer už chcú mať kľud. A vo voľnom čase sa venujú deťom a koníčkom. Teda okrem výnimiek. Ale ten kolotoč sa postarať o všetko a o všetkých je väčšinou úloha ženy.
Okrem tvojho muza Ta nema kto odbremenovat od vasich deti. Vy dvaja ste sa pre ne rozhodli, zrejme aj pre ten velky dom a pozemok ktory je na jednej strane fajn ale aj pozierac energie, casu a penazi
@kittykat22 Máš pravdu. Len pre staršie generácie je nepochopiteľné dodnes,že prečo by nemala žena viesť celú domácnosť, starostlivosť o deti a chodiť popritom do prace,keď to zvládali naše mami,babky..
Nás staršie generácie to akosi tak naučili.
A nedajbože sa rozviesť kvôli tomu.Este aj dnes sa nájde generácia, ktorá to nepochopí..
Iba my sme mali možnosť zmeniť staré vzorce, ale nie všetkým sa to podarí.
Na upratovanie nemám priveľké nároky. Z toho som upustila akonáhle som začala chodiť po rodicaku do prace. Tým kolobehom po práci myslim- ist s detmi do obchodu ak treba, robit večeru, nutit deti jest, asistovať pri kupani, snaha o uspavanie..ked pridem o pol 5 z prace, tak do 8mej kym ich davam spat uz nie je moc casu... sem tam ešte vyzdvihnúť syna z krúžku, trénovať logopediu, ... rodičov mam v inom meste a svokrovci sú ešte "stará skola" recami typu co sa máš co chodiť "flákať" s kamarátkami ked mas deti. A načo chceš ísť cvičiť ked mas muža a nemusíš sa už nikomu páčiť.... nemyslela som, ze budem deti niekomu dávať aby ma odbremenili na pravidelnej báze. Myslela som ze by ich niekedy niekto aspoň vzal na detske ihrisko a ja sa pôjdem prejsť do prírody. Aspoň na polhodinu v tyzdni nepočuť ten detsky hukot a prísť na iné myslienky
Odkedy mam deti vypúšťam prehnanú starostlivosť o domácnosť. Varíme nastriedačku s mužom, upratujem len nevyhnutné a keď príde ku mne mamina, tak mi pomáha s veľkým upratovaním celého domu. Nakupujem raz týždenne na celý týždeň. Ak treba dokúpiť nejakú drobnosť, vybavím to cestou z detského ihriska. Pestovanie som zrušila, resp som povedala muzovi, že to bude mať celé na starosti on, ak mu na tom tak záleží. Sám nakoniec od toho upustil, navyše všetko pestujú naše maminy u seba doma. Varím buď na dva dni dopredu alebo Rýchlovky (cestoviny, sladké jedla, zeleninové polievky). Všetok svoj čas venujem deťom, babky žijú 200-300km od nás. Dobrovoľne si nepridávam žiadne starosti a povinnosti 🙂
Nojednoducho musíš zapriahnuť muža. Su to aj jeho deti.
Musis sa proste za seba postavit. Chce to premysliet ako by si to potrebovala,v klude ai to spis a dajte s muzom debatu. Ta samozrejme nemoze byt postavena na tom ze on ma proste svoje konicky a veci z ktorych nespusti. Jednoducho sa konickom moze venovat po praci ked je mimo domova. Trocha pochopenia si zasluzis
Drzim palce. Cele je to postavene na vykomunikovani.
Neda sa ti objedat potraviny kurierom? Napr. tesco. Kopec problem by ti odpadlo.
@aurora33 snaha o zapriahnutie je už niekoľko rokov. To som niekde vyssie písala. Avšak pravidelne sa doprosovat a dotahovat ma uz prestalo baviť, lebo to vždy viedlo k hadke- a následne ked som potom aj niekde sla, vnutorne rozculena, tak to nemalo ten efekt. S mužom inak nepohnem, aj tak vždy po víkende odíde a je to o tom istom.
a muz ako casto je doma a kolko dni?
aha na vikend tak potom na ten vikend po velkej noci si ty naplanuj wellnes a odid hned ako pride (nenavar veceru nenakup) nech sa postara (detom daj jest predtym) a vrat sa pred jeho odchodom a zkritizuj poriadok
načo sadíš keď to musíš pleť, okopávať a pod.
zasejte trávu a cez víkend pokosí muž kosačkou...
Autorka, svojim svokrovcom sa nemusis zveriť, čo chceš robiť v tom case, keď oni budú tráviť čas s vnúčatami, teda ak sú vôbec ochotní ich postrážiť. Povedz, že to robíš pre svoje zdravie alebo sa proste narovinu opýtaj či teda budú s nimi alebo sa máš zariadiť. Neviem ako ste na tom finančne a kde bývate, ale na 2 hodiny týždenne by sa vám určite dala vybaviť nejaká babysitterka, ak by to teda deti s ňou vydržali. Toho manžela musíš vyriešiť, ale ako prvého, musíš si nastaviť hranice, lebo toto sa bude iba nabaľovať a nemôže to dopadnúť dobre. Nemá možnosť zmeniť prácu a nájsť si niečo, aby mohol byt s vami doma?
Ľutujem ta autorka. Pánovi manželovi treba vysvetliť, že aj ty máš právo na svoje koníčky. Áno, kolobeh mame všetky. Ale voľný čas a koníčky nás držia (alebo teda mňa) pri zdravom rozume. Keď príde muž domov, chod von, aj keď sama. Chod po obchodoch, do kina, na kávu, sed v parku aj tri hodiny. Urob niečo pre seba, čo ťa baví. A keď bude mať pripomienky, že ale ON ide robiť to a to, lebo to sú jeho koníčky, tak žiaľ nie, takto to neplatí, teraz si na rade ty.
@mamina7070 minulý rok som išla na víkend na teambuilding s kolegyňami z korporatu. Prvý krát som išla za 6rokov na víkend od deti. Muz isiel na polovku a deti dal k svojim rodicom. A toľko reci co okolo toho bolo ze som nakoniec mala aj zo seba ešte zlý pocit co som si to vlastne dovolila.
cize ty si mala zo seba zly pocit a on nie?
a jemu nevadi ze vobec nie je s detmi ?
prilis mu ustupujes, ine peklomby som mu urobila za to ze konecne moze byt s detmi a on ide na polovacku
sama si to robis ved on je ako slobodny tak si zije a ty si len nejaka otrava kdesi doma pre neho to ti fakt nevadi?
dufam ze aspon domacnost financuje a neminas ty cely svoj prijem
Kedy je on vôbec otec a manžel?
Nemaj zo seba zlý pocit to určite nie! Zaslúžiš si čas pre seba. Z tohto čo píšeš mám pocit, že vás “dobrý” vzťah bol založený len na tom, že ty si robila vsetko, čo bolo treba a čo chcel, ale keď si začala napĺňať svoje potreby, lebo ti došlo palivo, tak už taký spokojný nie je. Toto je zle!

a potrebujes sadit okopavat a podobne veci v zahrade? nestaci ti troska len pre vas a koniec? navarit na dva dni popripade sa naucit mrazit veci .. treba upratovat denne ? ked pride manzel daj mu deti a chod za kamarakami k rodine etc .. proste odovzdaj a chod ... aj ty mas pravo na konicky