Rakovina a 3 mesiace života

lucka227
22. sep 2018
Ahojte baby, dlhšie mi vŕta v hlave jedna vec. Dosť ma zasiahlo, že známa pred časom zomrela. Až vtedy sa prevalilo, že mala rakovinu, prišla ku gynekológovi na preventivku a ten jej oznámil že už je neskoro. Že má metastázy všade. Samozrejme po vyšetreniach. 40 ročná žena a zrazu tu ostali dve malé deti. Už ju ani neliečili ani neoperovali, vybrala si možnosť dožiť v klude. Z troch mesiacov bolo 5. Samozrejme človek si to hneď premieta na seba a tak rozmýšľam že či je možné, aby nič necítila, nič nezistila že má takéto závažné ochorenie a v takomto štádiu... Dosť ma to vystrašilo
regi95
22. sep 2018
@lucka227 hovorí sa že rakovina je tichá smrť. Mama mala rakovinu krčka maternice, samozrejme ona nebola ku gynke 7 rokov, zanedbávala to však načo, všetko je OK. Po čase pociťovala bolesť v krížoch, neustály tlak v podbrušku. Chvála bohu jej sa operácia podarila, aj keď časom po operácií prešla do metastázy. Už 6 rokov čo sa trápime touto hnusnou chorobou. Ale bojuje 🙂 konkrétne nepociťovala bolesť ani pri metastáze, akúrat únavu a tak ktorú pripisovala práci. Preto prevencia je veľmi dôležitá.
evalin88
22. sep 2018
Teta mala.. vraj to mala v sebe 7 rokov. Chodila na preventivky aj všetko.. bolievala ju hlava a jedneho dna v praci odpadla. Opakovala ze sa musi po vikende vratit na neaku poradu.. vzali ju do nemocnice a nasli nador o velkosti 7 cm. Zomela o pol roka. Vraj byvala niekedy duchom nepritomna akoby nevnimala ked s nou niekto hovoril pred tym ako to nasli..
arcticcode
22. sep 2018
@lucka227 daj si odobrat krv na bezne vysetrenie. Ak nemas zmenu v bielych krvinksch a nemas nizke zelezo, najskor ti nic nie je. Pri rakovinach ako prve idu hore biele krvinky, ktore sa snazia odstanit nador a klesa zelezo, ktore nador ""kradne" telu. Dalsim priznakom moze byt napr. krvacanie z nepravdepodobnych miest (pri rakovine creva z creva a pod.). No a napokon znizenie vahy bez priciny. Toto su zaklady, netvrdim, ze podla toho 100% nemas rakovinu, ale je to urcitym ukazovatelom. Inak takych rakovinovych buniek za den v tele vznikne milion (UV ziarenie, cigaretovy dym a ine karcinogeny), ulohou imunitneho systemu je tieto bunky rozpoznat a odstranit. Nie je to teda nic nezvycaine, takze si treba udrziavat dobru imunitu
tslobik
22. sep 2018
Tento týždeň zomrela u nás jedna pani, išla s boľavou rukou k MUDr. tam odpadla a zomrela, mala metastázy všade, ani netušila...robila všetko. Podľa mňa darmo človek sa sleduje - chodíš napr. na gynekol., ale nádor môže vzniknúť hocikde. Človek si pravidelne predsa nedáva vyšetrovať každučkú časť tela....Je to zložité a tiež ma to stále straší, lebo je toho veľa, aj v mojom okolí. A chytá ma vždy depresia z tohto. Neviem sa od týchto myšlienok odpútať.
lucka227
autor
22. sep 2018
@tslobik no na to som práve myslela že na gynde mi spraví vyšetrenie ale napr. na gastro nepôjdem len tak takže sq to asi naozaj nedá ovplyvniť.
lucianak
22. sep 2018
Mamin starsi brat oblicky v tahu, druhy jej brat vsetko zasiahnute, pecen, oblicky, zaludok, plica.... no komplet vsetko. A to podotykam, ze robil v dopravnom podniku, kde predpokladam, ze museli POVINNE absolvovat prehliadky kazdy rok alebo kazde 2 roky a nikto nic nezistil.
tslobik
22. sep 2018
Najlepšie asi na to nemyslieť (aj keď to ide ťažko) a užívať si život, neriešiť maličkosti, tešiť sa z drobností....lebo nevieme dokedy tu budeme.
lucka227
autor
22. sep 2018
@lucianak to je sila, o tom vravim že môžeš robiť čo chceš aj tak je to na prd
eliska13
22. sep 2018
@lucianak moja suseda robí celý život na onkológii.Preventivne prehliadky si nicovate nič.Velmi málo veci sa ukáže pri preventívke v krvi.aby mamograf a screening hrubeho creva bol po 40 ra50 r je fraska.aj preto je teraz mediálna kampaň, že bude nejaký rozšírený screening, lebo sme na tom najhoršie z EU.Suseda hovorila, že často k nim príde človek v zlom štádiu, lebo lekár z Hornej dolnej na pacientove bolesti brucha povie, že neuróza, helicobakter, kyselina a takto sa lieči zbytočne x mesiacov a potom konečne je sono a iné vyšetrenia a zistí sa nádor v pokročilom štádiu.
Keby každý človek raz za čas mal poriadne vyšetrenie ušetrilo by sa veľa peňazí za následne liečenie rakoviny a veľa životov.ale ľudia ktorým na živote záleží tiež by si mohli ako samoplatci zaplatiť zaplatiť CT, mri čokoľvek a nie peniaze vyhadzovať na hlúposti
Verím, že niekto má rakovinu vo veľkom štádiu a nič necíti.Unava...to je unavený každý, anemia ľudia majú zlú stravu hovädzie je drahé veľa ľudí deti je len biele mäso nadopovane kurence, morky...
caroline_
22. sep 2018
Ahoj, skus si prečítať niečo o zasaditej/alkalickej strave, ak vieš po anglicky tak ešte lepšie dá sa nájsť toho viac.. Jasne ze to sa len tak nehovori ved predsa choroby a rakovina sú najväčší biznis
lucka227
autor
22. sep 2018
@eliska13 cize nemusia byt ani zvysene biele krvinky napr?
tslobik
22. sep 2018
@lucka227 presne, buď - alebo. Mne to príde občas ako lotéria. Nikdy nikto nemôže vedieť.
zuzik307
22. sep 2018
@lucka227 u nas to bolo takto s ockom...poctivo chodil na vsetky preventivky, este aj znamienka si daval kazdorocne kontrolovat...vo februari ho zacalo boliet rameno, pri zobrazovacich vysetreniach sa zistilo, ze je to metastaza, jedna z mnohych...v maji zomrel😖
sorciera24
22. sep 2018
@lucka227 nie, pri rakovine nemusis mat vobec zvysene biele krvinky, to je pri leukemii...pri inych druhoch to z krvi enzistis, moj otec uplnou nahodou, ze ho boleli krize zsitil, ze ma andor na oblicke, musela sit von, kebyze ho raz tak neboli, tak maka ako kon dalej a zsiti sa to uplne neskoro...a to je u lekarov sledovany nonstop, ekdze ma malu sukrovku a vysoky krvny tlak...cize krv sledovana stale a vidis, na nieco take na oblicke sa nepride....len tak z krvi, ci pri prevencii.....
tslobik
22. sep 2018
Presne, ja by som povedala, že to je viac-menej o šťastí. Mojej susede zistili rakovinu sleziny tak, že jej vytrhli zub a stále jej to neprestávalo krvácať.
extempore
22. sep 2018
To je fakt na porazenie, ale osudu človek neujde. Môžeš sa dať presonovať, precetečkovať skrz na skrz, všetko bude ok a keď budeš vychádzať z nemocnice tak ťa zrazí auto alebo chytíš nejaký zákerný vírus. Ale všimla som si aj sama na sebe, že keď sa dozviem o rakovine vo svojom okolí, tak hneď sa objednávam na preventívky😉 to je asi normálne. Každý z nás by sa mal snažiť žiť tak, že nevie dňa ani hodiny...
kurtik83
22. sep 2018
Ja to napisem sprosto,ale pravdivo...DNESKA ZIJES A ZAJTRA HNIJES...Uzivajte kazdy den,kazdu minutu,kazdu sekundu,pretoze nikdy nevies co ta caka za rohom...Smrti sa netreba bat...
papaya308
22. sep 2018
@kurtik83 presne ako pises, pracovala som s ludmi,ktori hladeli smrti do oci. Kazdy jeden povedal/a, ze keby siel vratit cas zil by inak. Neriesil banality, nenahanal sa za majetkami. Vychutnal si nieco pekne v obycajnych malickostiach. Vdaka nim pozeram na zivot inak
vanesanova
22. sep 2018
Je to strasne smutne 😔 ale hovori sa ze rakovina neboli treba urcite dbat na prevenciu a chodit na prehliadky aspon raz do roka najhorsie je ze rakovinu mozte dostat z HPV virusu ktory mozte chytit pri sexualnom styku hocikedy od hocikoho takze te prehliadky sa nerobia len tak zo srandy a urcite je na mieste dobra zivotosprava a stranit sa nezaveznemu sexu a striedat partnerov u muzov sa dokonca HPV neda diagnostikovat a prenesu to raz dva ja mam v telefone opakovanu pripomienku raz rocne kazdy februar prehliadku na gynde ale samozrejme moze prist hocikedy a nik sa jej nedokaze ubranit na 100 %.
fkata
22. sep 2018
@vanesanova To sa vzťahuje tak na rakovinu krčka maternice, lenže sú aj iné druhy nádorov, ktoré sú ťažko diagnostikovateľné.
Nádory vaječníkov sa diagnostikujú ťažšie, poväčšine veľmi neskoro.
anjika44
22. sep 2018
Zase pripíšem aj do tejto témy - mne zistili rakovinu pľúc, až keď bola vo 4. štádiu, najnovšie vyšetrenie CT ukázalo, že niečo je aj v mozgu - pritom nikdy v živote som nevyfajčila jedinú cigaeretu a vyhýbala som sa - ak sa to dalo - aj zafajčeným miestnostiam, iba som chodievala pred 20mi rokmi do Harley Davidsom klubu. Snažím sa fungovať, zatiaľ ma nič nebolí, len kašlem pri dlhšom rozprávaní a fyzickej námahe. Ženy nariekajú, keď majú raka prsníka - ale nakoniec to je ten lepší typ, lebo keď nie je inde rozšírená a vezmú prsník, tak žena bude žiť - dá sa potom aj plasticky upraviť, snáď...najhoršia je myslím rakovina pankreasu..mňa liečia biologicky, ale doktorka mi che zmeniť lieky, keďže tieto sa ukázali, že veľmi nepomáhajú...o rakovi viem od Vianoc 2016
danicabbb
22. sep 2018
@anjika44 ahoj obdivujem ťa, že to tak dobre nesieš veľa zdravíčka želám a síl všetko krásne zvládnuť ku stastnemu koncu
zuzinapipina
22. sep 2018
@lucka227 ja osobne si myslím a myslím a myslím , že sa už o tom aj viac píše, dokonca mi to povedala aj jedna ľudová liečiteľka, že rakovina je ochorenie duše. pochádza z nášho vnútra, z našich strachov, hnevu, nenávisti, všetkého čo nás zoziera či trápi, z rozhadanyc vztahov a falose a zo všetkého toho zleho a nevyliečeneho ci nedorieseneho, čo v nás je. Naša psychika, naše emócie, všetko potlacane. Aj ked môže byť aj zo zlej veľmi zlej životosprávy, teda aj ked tu tiež veľmi rozhoduje nasa psychika. Ssmizrejme niekto kto sa stara o svoju dusu, svoje telo lubi takisto a nebude ho vedome a zle nicit. A ked dostane rakovinu, ak je psychika super aj sa vylieci a zisti, ze ma niečo zmeniť.. Ale su prípady ked si ludia nevedia vysvetliť:
Napr niektto celý život fajčí ale je veselý, žije uziva si, netrápi sa nad malickostami a zaujima sa o svoju dusu, spoznava odkiaľ pramenia jeho strachy, nepotlaca hnev a všetko čo ho tlači na duši da hneď von a zisti odkial to pramení , ale velmi fajčí, môže aj lubit vypiť ci dat si slaninu ci klobasku aj taky hambac - rakovinu nedostane. A niekto kto sa vyhovara ze cely zivot nefajcil ani nepil, aj sa dobre stravoval ALE celý zivot v sebe potlacal hnev a nenavist k niekomu co ho uplne tazilo na srdci, no nemal za potrebu to vyriešiť, utapal sa v tom a navonok sa tvaril, aky kvalitny zivot žije a ze si ho nebude nicit cigaretami alkoholm atd, zomrie na tu najzakernejsiu rakovinu. A potom ľudia hovoría taky dobrý človek, nemal s nikym ziadne problémy, vzdy pozdravil a pritom ani len menusia tušiť, ze cely život nenávidel suseda, ktorý mu kradol zeleninu zo zahrady. Ale nikdy mu nic nepovedal, vsetko to potlacal v sebe. A aj mu to tam rastlo. Myslim, ze rakovina je chorba duse, sa nehovori nadarmo.
anjika44
22. sep 2018
ja si myslím, že to mám kvôli exmanželovi
anjika44
22. sep 2018
@danicabbb plač mi nepomôže, si myslím - ale aj tak si myslím, že je to nespravodlivé - ľudia, ktorí druhým ubližujú, neochorejú väčšinou - inak ale poznala som dve ženy, veselé, optimistky, tie umreli 😞 na raka prsníka - tak žeby boli veselé iba navonok?...
anjika44
22. sep 2018
Ok - a keď niekto žije s osobou, ktorá ho psychicky ničí - ja som mohla odísť od expoartnera skôr, moja chyba -, lebo určite to mám z neho - a naozaj nemá kam isť - napriklad žena málo zarába alebo dieťa má despotických rodičov alebo naopak rodič nemá kam isť, ale dospelé dieťa ho šikanuje - má ten človek toho druhého zamordovať, aby sa netrápil? Od tyrana bude mať síce pokoj, ale nie každému sa páčia pruhy na oblečení
mpg
22. sep 2018
@zuzinapipina na tom bude veľa pravdy, že na rakovinu má veľký vplyv aj duševný stav,
aj podobné diagnozy niekto prežije a niekto nie, veľa záleží, čo prežíva vo svojom vnútri.
Ten vnútorný život a prežívanie je u každého iné a nedokáže ho liečiť ani lekár.
V práci som sa stretávala s rôznými prípadmi, keď nosili PN-ky a niekedy keď som sa s nimi rozprávala zistila som, že títo ľudia obyčajne majú aj nejaký nevyriešený problém (často o niečo prišli - lásku, sklamali sa v dieťati, rodičoch, prišli o majetok) a oni miesto odpustenia,
nesú v sebe smútok, zlosť, beznádej. Ľudia prežívajú rôzné stavy rôzne, niekto nad tým mávne rukou a snaží sa osamostatniť, nájde si nového partnera a na tú minulosť myslí menej, čím sa v podstate zachráni.
marsmykkok
22. sep 2018
súhlas s @arcticcode , príznaky čo môžu niečo napovedať, ale nemusia byť vždy. bohužial tu prevencia neexistuje, tých rakovín je toľko a tak rýchlo nastanú že keby aspoň bolo možné zachytiť na začiatku musel by byť asi človek každý deň na nejakom vyšetrení u lekára a to je nemožné. a súhlasím s tým že veľa robia potláčané emocie, často ochorejú práve ľudia čo majú vždy úsmev na perách, na okolie pôsobia pozitívne, ale keby ich človek poznal vedel by že vnútri ich niečo zožiera a nemajú super život
danicabbb
22. sep 2018
@anjika44 ja viem nám sa ľahko vraví podľa mňa ak človek ochorie je to aj o pychike ale určite to nieje liek ak sa môžem spýtať ako ťa liečia a aké sú prognózy?
eliska13
22. sep 2018
@zuzinapipina áno tomu verim.A hlavne ľudia sa celkovo neventiluju ani športom, prechádzkami, cvičením, ručnými prácami.Su pod tlakom

Tu začni písať odpoveď...

Odošli