Rakúska zdravotná starostlivosť pre matku na slovenskej materskej

strelnica
15. dec 2012

Ahojte, vedela by ste mi niektora poradit v nasej zamotanej situacii?
Zatial sme na Slovensku, manzel si prave nasiel zamestnanie v Rakusku - v Tirolsku, mal by nastupit buduci tyzden.
Ja som zamestnana na Slovensku a som v siestom mesiaci. Planovali sme, ze si manzel najde pracu v Rakusku a ja za nim pridem, ked nastupim na matersku, kedze sme mali informaciu, ze na zaklade jeho zamestnania vznikne narok na zdravotnu starostlivost mne aj dietatku (dnes sme zistili, ze by musel odvadzat 3,4% z brutto mzdy navyse?). Preto som ratala, ze nebude problem aj s predporodnou starostlivostou a porodom v Rakusku. Dnes sme sa vsak dozvedeli, ze kym budem na materskej (t.j. 8 mesiacov, zaciatok 6 tyzdnov pred porodom), som povazovana za ekonomicky aktivnu osobu na Slovensku a teda nemam narok na zdravotne poistenie v Rakusku. A ze vraj sa ani nemozem byt v Rakusku ani dobrovolne samostatne poistena. Az ked nastupim na rodicovsku dovolenku, az potom budem ekonomicky neaktivna a mozem ziskat zdravotne poistenie cez manzela. Neriesili ste niektora rovnaky problem - nesli ste za pracujucim manzelom pocas vasej materskej? Ako ste mali zabezpecenu zdravotnu starostlivost? Vopred dakujem! Lucia