Rozdiel medzi tetániou a sklerózou multiplex

luciaxy
21. máj 2014

Ahoj, vie niekto, aky je rozdiel medzi tymito diagnozami? Bola som u neurologicky, ktora vyzerala akoby si rano dala za jeden a hned ma poslala do nemocnice lezat, na vysetrenia, ze to moze byt SM, lebo mi lave koncatiny zle reaguju. Tak som s tym o par dni sla za mojim znamym neurologom a ten mi povedal, ze nic patologicke nevidi. Urobil mi test na oci, ten bol v poriadku, vysla mi lahka forma karpalneho tunela a test na tetaniu mam vysoko pozitivny. V noci mi casto trpnu ruky, rano mi byva teplo, som trochu vyklepana a boli ma cele telo, huci mi v usiach. Dam si magnezko a vit. D a potom to prejde. Uz som mala stavy, ze som si myslela, ze som dostala infarkt, busenie srdca, nemohla som poriadne dychat. Vecer ma obcas strasne bolia svaly. Vzdy ked si lahnem tak mam svalove zasklby. Ten znamy mi dal ziadanku na MRI, aby vylucili SM a ukludnoval ma, ze to bude O.K. Strasne sa bojim tej SM. Dakujem za kazdy komentar.

veronikax
25. máj 2014

@mawka prepac ;) ja som len preto tak reagovala.. lebo co davaju v Tv relaciach niekedy o SM .. tak sa mi az hlava kruti .. :/ z toho ako strasia ludi :/
a aj u zdraveho cloveka .. je rozdiel ak ma 30 a ked ma 60-70 🙂)))
A presne ako pises.. SM je salena choroba. Pri mamke som si uzila svoje ;) od smrtelnej posteli ....... cez vozik az po palice ;) teraz s palicami beha po konferenciach 🙂 aby nosila novinky ohladne SM pre ludi s SM 🙂

mawka
25. máj 2014

@veronikax no ved prave. v telke sa spomenie SM a automaticky je ludom podsuvany invalidny vozik. ale v zaciatkoch to tak nie je, naozaj dnes sa uz magnetom da zistit dost zavcasu a teda aj liecit a ten clovek moze fungovat normalne. akurat potom neskor je to uz horsie, lebo degeneraciu nervov nezastavis. ale urcite clovek nemusi hned a po 2 rokoch skoncit na voziku. najviac tym trpia zeny, teda viac ako muzi a medzi 20-30 rokom. my zeny neviem preco, ale vzdy sa na nas nieco viac lepi, sme proste trpitelky 😉 😀 ale asi aj preto, ze vzdy viac zvladneme. lebo chory chlap=hotove nestastie, aj ked je to len chripka 😀

veronikax
25. máj 2014

@mawka ako ten vtip .. :P : muzska smrtelna choroba na 6 ----> SOPLIK ;)))))

opica
26. máj 2014

@luciaxy vsetko v poriadku...nic mi nezistili...chvala bohu!!!

luciaxy
autor
26. máj 2014

@opica tak to je super. Dufam, ze aj tak dopadnem vo stvrtok. Pekny den.

opica
26. máj 2014

@luciaxy drz sa, su to strasne nervy! najhorsie je to cakanie na vysledky...potom daj vediet, ale urcite to bude vsetko v poriadku

luciaxy
autor
26. máj 2014

@opica mozem ist na mri namalovana? Sesternica mi povedala, ze sa namalovat nesmiem. Diky.

luccija
26. máj 2014

neboj sa skôr to vyzerá na psychiku, panickú úzkosť, tetániu...vtedy býva tras, nervozita, tŕpnutie, nemožnosť nadýchnúť sa držím palce🙂

alexanotbad
26. máj 2014

@mawka vit D ma suvis s metabolizmom vapnika 😉 . a okrem ineho ma aj pozitivne ucinky na CNS. 🙂

luciaxy
autor
26. máj 2014

@luccija
@alexanotbad dakujem baby za podporu. Dnes mam nejaku depku. Uz ma chyta panika, co bude vo stvrtok.

alexanotbad
26. máj 2014

@luciaxy netreba sa dopredu stresovat. co sa tyka malovania pred MRI - niektore tiene mozu obsahovat ciastocky kovov, tak kvoli tomu je lepsie ist bez toho 🙂
urcite budes kocka aj tak 😉
hlavne tam musis lezat v absolutnom klude a ani brvou nepohnut 😵

luciaxy
autor
26. máj 2014

@alexanotbad dakujem za odpoved. Chi-chi.

darzneba
26. máj 2014

@luciaxy ja som bola namalovana aj najedena, to je ako ,,rentgen,, nemala som ziadne obmedzenia

alexanotbad
27. máj 2014

@darzneba tak to vobec nie je ako rentgen! funguje to uplne na inom principe a nema to s rentgenovym ziarenim nic spolocne. 🙂
a ako som pisala vyssie, mozu byt v tienoch a mejkape ciastocky kovov - tie sa v magnete zahrievaju a moze to palit. idu jej robit MRI mozgu, tvar bude mat priamo v magnetickom poli. takze sa to neodporuca, resp.podla standard by ju nemali pustit na MRI mozgu s make-upom. 😉

darzneba
27. máj 2014

@alexanotbad no ja som nemyslela retgen ako ziarenie, ale ze ma rovnako na nic neupozornili, ako pri rentgene, myslela som make up, nie nausnicky, to je samozrejma vec

mawka
27. máj 2014

@alexanotbad to viem, ze ma suvis s met. Ca, ale ze aj vapnik ma dobry vplyv na CNS, to som netusila 😀 som asi nedavala v skole pozor vtedy 😀

alexanotbad
27. máj 2014

@mawka ja som nepisala, ze vapnik ma dobry vplyv na CNS 😉

opica
27. máj 2014

@alexanotbad a vidis, ja som si aj kychla. co som mala robit ;) a nikto to neriesil...zas 20 minut nepohnute lezat nevydrzi nikto...

alexanotbad
27. máj 2014

@opica vsak co narobis, ked si kychnut treba 😀 ono ide o to, ze ak sa clovek mechri, tak je potom problem take vysetrenie zhodnotit, lebo "obrazky" su rozhybane 😉

opica
27. máj 2014

@alexanotbad vsak to je zas jasne..

mawka
27. máj 2014

@alexanotbad sorry, D vitamin 😉

luciaxy
autor
29. máj 2014

Tak konecne mam po MRI, dopadlo dobre. Strasna ulava. Dakujem vsetkym za komentare.

opica
29. máj 2014

@luciaxy perfektne!!! oslav to!

mimi1991
17. jan 2015

Svalové zášklby (fasikulácie) nie su typickým príznakom SM, dobre robíš s vit. D a Ca a Mg neužívaj naraz, vylučuje sa ich metabolizmus navzájom, znie to ako klasicka tetánia. Čo ja viem tak pri SM dostaneš atak typu, že ti "ochrnie" nejaká časť tela, stratíš zrak kým ti nedajú lieky na spojazdnenie dráh.

22petruska
16. nov 2015

poradte akým vyšetrením sa dá vylúčiť skleroza multiplex? dakujem

janickadr
16. nov 2015

@22petruska Magnetickou rezonanciou.

miskoskulko
16. nov 2015

@22petruska lumbalna punkcia

peter952
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
nikinkamisko
21. sep 2020

@opica Ahoj, ako si dopadla na tých testoch ? Viem že neaktuálne, ale pre mňa aktuálne, preto sa pýtam 🙂

opica
21. sep 2020

@nikinkamisko konkretne ktorych? mmr mozgu-negativne.akurat mi nasli vtedy utvar na stitnej zlaze-to sa sleduje. i mna to bola nakoniec asi dlhodoba unava-syn vtedy spaval tak 4 hodiny prerusovane,ja k tomu denne budicek o 5 a sla som do roboty, potom som sla este behat,nech som fit.zacala som viac oddychovat a prestala to riesit a od vtedy je to v podstate ok.obcas mam take naznaky,ale do extremov spred 6 rokov to uz nastastie nejde-klopklop.
drzim palce!