Šedý zákal - operácia

tana5
2. aug 2022

Ahojte, podstupil niekto operaciu oka pri sedom zakale? Hladam info - osobne skusenosti, recenzie, postrehy, cokolvek...dnes mi ho diagnostikovali na jednom oku, zacinajuci 😭. Dakujem

h2
3. aug 2022

@tana5 Ahoj, môj muž, na oboch očiach. Bola to bezproblémová operácia, hneď v ten deň išiel domov. Zlepšenie zraku bolo okamžité. Bolo to asi 10 rokov dozadu, tak už si veľmi nespomínam, čo a ako to presne bolo, ale pokojne sa opýtaj, čo ťa zaujíma.

tana5
autor
3. aug 2022

@h2 mozem ip?

h2
3. aug 2022

@tana5 jasné

kittykat22
3. aug 2022

@tana5 nemam osobnu skusenost. Ale bola pani ucitelka mojho syna. Najskor jedno okolo a o 2 mesiace druhe. Vidi velmi dobre a ziadny problem nebol 🙂

taktotedanie
3. aug 2022

Zacinajuci.. sedy zakal su ako vrasky idu s vekom..nie je to vobec ziadna tragedia..
Odoslal vas lekar na operaciu alebo navrhol sledovanie?

tana5
autor
3. aug 2022

@taktotedanie no mne sa najskor objavilo po porode dvojite videnie. Vyse 2 rokov som chodila po roznych doktoroch, vsetci ma niecim odbili, ze vsetko ok, vysledky su v poriadku a pomaly ma presvedcali, ze simulujem. Pred par mesiacmi som si dala urobit okuliare s prizmami, vidim dobre ale jedno oko stale rozmazane, bola som na kontrole u ocnej a ta mi zistila zacinajuci sedy zakal. Povedala ze na operaciu som este mlada, kontrolu mi dala az o rok. Uz som dnes zajednala termin v sukromnej ocnej klinike na konzultaciu. Lebo co doktor to ina diagnoza...a priznam sa, operacii sa velmi bojim, na oku/ociach najviac a robi sa zarok iba pri lokalnej anestezii...

taktotedanie
3. aug 2022

@tana5 tam vas budu tlacit do operacii kedze je to pre nich biznis.. nenahlila by som sa..mate predpisane prizmy to sa nepredpisuje bezne..
Absolvovali ste aj neurologicke vysetrenie? Mei mozgu?

tana5
autor
3. aug 2022

@taktotedanie ano, toho som si vedoma. Ale ak by bolo dvojite videnie sposobene sedym zakalom a operacia by vratila moj zrak do stavu pred porodom, sla by som do toho asi. Prizmy dost obmedzuju, plus mam velke dioptrie. Okuliare su dost tazke aj napriek stenseniu skiel, boli ma z nich aj nos aj usi. MRI mozgu aj neurologicke vysetrenia sa robili, bez nalezu (ale ja nie som doktor, neviem posudit vyhodnotenie vysetreni), tak isto nemam dvojite videnie ani zo stitnej zlazy (vysledok testu negativny). Beriem sice zopar rokov kortikosteroidy ale lokalne do nosa kedze trpim sennou nadchou a nemyslim si, ze by to bola pricina sedeho zakalu ako sa doktorka vyjadrila)

taktotedanie
3. aug 2022

@tana5 sedy zakal je zalezitostou starsieho veku, jedine ze by ste mali vrodeny sedy zakal a ten sa postupne zhorsoval ale to by ste urcite vedeli..
Ani operacia sedeho zakalu vam nemusi zarucit, ze vam dvojite videnie zmizne.. este by som vyhladala neurooftalmologa resp.vysetrenie na vyssom specializovanom pracovisku nie sukromnou kde by vas netlacili operovat a poculi by ste dalsi nazor

taktotedanie
3. aug 2022

A to nehovorim o tom ako by vam vypocitali umelu sosovku ked tam su prizmy ked nebudu dobre vypocitane videnie moze byt este horsie

tana5
autor
3. aug 2022

@taktotedanie no vidite, toto ma nenapadlo. A prave prave oko ma obe diagnozy 😢. Jedine, ze by riesenim bolo bud iba odstranit sedy zakal a okuliare s prizmami by mi ostali tie iste alebo skorigovat aj dioptriu a prizmy dat iba nedioptricke, ci hlupost?...
No mam iba 42 (alebo uz 42, kto ako vnima vek...ale na sedy zakal si myslim, ze som este mlada) a nikto v rodine sedy zakal nemal ani nema...geneticky to pravdepodobne nebude...
A viete, prosim Vas, odporucit neurooftalmologa? No ta sukromna klinika praveze sa specializuje na sedy zakal, operacie sa vykonavaju v BA ale maju pobocku v TO, kam doktor chodi na konzultacie. Tu mi odporucila mamina kolegyna, jej muz bol tam operovany na obe oci.

taktotedanie
3. aug 2022

@tana5 na sedy zakal je to malo hovorim jedine ze to je vrodena zalezitost..
Skuste centrum pre neurooftalmologiu alebo v univerzitnej nemocnici ba je ambulancia pre neurooftalmologiu.. neunahlila by som sa co sa tyka sukromnych klinik budu vas tlacit do operacie a nemusi dopdnut podla vasich predstav.. a zacinajuci sedy zakal tiez nie je dobre skoro operovat sedy zakal musi vyzeiet aby operater vedel odoperovat dobre, prilis makke sosovkove jadro sa operuje tazsie a mozu byt komplikacie a hovorim, vypocet sosovky moze byt u nas komplikovany

tana5
autor
3. aug 2022

@taktotedanie dakujem Vam mockrat. Skusim pohladat a kontaktovat