Som bez žlčníka. Ako sa mám stravovať?

zuzanak89
15. dec 2015

Potrebujem poradiť. Mám za sebou laparoskopiu žlčníka a milión otázok. Doma 22m dieťa a 9 ročné. Ako variť? Môžem kávu? Soliť? Viem, že mastné nie, dostala som aj papier na dietu ale tam toho veľa nie je. Máte nejaké koláčiky k Vianociam čo by som mohla jesť? Ak hej šup recept. Za každú radu budem vďačná. Ďakujem

lolalita
6. okt 2016

@mata0410 Ja už postupne ochutnávanie zo všetkého. Ja mastné celkovo nemusím, ale včera som robila zaprazenu karfiolova polievku pre muža a maleho, dala som si detskú porciu a úplne bez problémov.

jazminatobias
20. okt 2016

Ahojte vcera mi robili laparoskopicky tieź žlčnik
Chcem sa spytat čo mam zajtra jest ?

mata0410
20. okt 2016

@jazminatobias ja som si dva dni dala suchy rozok a a uvarene jablka (to mi v nemocnici dali na ranajky) a dalsi den som uz mala zeleninovu polievku a kuracie prsia robene na vode so zemiakmi

jazminatobias
21. okt 2016

Chcem sa opytat v nemocnici mi nic nepovedali ako sa mam starat o rany
Ja som si dale dole tie naplaste chcem sa ist osprchovat a mam este vatu v pupku neviem ci ju mam vybrat

zuzanak89
autor
21. okt 2016

@jazminatobias ja som si to mala nechať zalepené až kým mi nevyberú stehy, kúpila som si náplaste a po sprchovaní som si to prelepovala nanovo.

lolalita
21. okt 2016

Štyri dni by mala ostať rána zalepena. Ak ale odlepis, nič sa nedeje, treba si kúpiť naplaste a prilepiť. Ja som používala aj betadine, aby sa mi to nezapalilo a aj po vybratí stehou som si to trikrát denne ošetrila betadinon.

jazminatobias
21. okt 2016

Mam doma detol to som malemu pouzivala pri pupku mozem aj stym.?
A chcem sa spytat som druhy den operacii
A stolicu som mala uz dvakrat riedku na to tak byt ?
A jem len polievku jogurt a suchare
Co si mozem dat a veceru ?

lolalita
21. okt 2016

@jazminatobias Neviem či detol môže do rán, aby to nestipalo. Betadine je špeciálne do rán. Ja som mala prvý týždeň riedku stolicu a takú svetlu a parkrat oranžovú. Ja som druhý deň jedlá silný kurací vývar a večer som si dala vo vode uvarený zemiak. Tretí deň som si už dala polievku s trochou cestoviny a zemuakovu kašu s dusenym jablkom a štvrtý som už jedlá zemiaky s dusenym masom. Všetko bez tuku. Na ranajky som si dala normálne starší rohlík.

zuzanak89
autor
21. okt 2016

@jazminatobias ja som si nič dezinfekčmé nedávala, len som osušila a prelepila. Stolica, vraj pomáhajú probiotiká, odkedy nemám žlčník som na WC aj 3x za deň, a je riedka, niekedy OK a to som skoro rok po operácii. Ja som už v nemocnici jedla pred odchodom párky čo nám dali na raňajky, ošúpala a jednu som zjedla aj s čerstvým rožkom. Ja som stravu pomaly a po malých množstvách pridávala a klasickú, dokonca na Vianoce, 2 týždne po operácii som si dala aj kúsok rezňa a obyčajný šalát. Mne to naštastie sadlo a stravu teraz nemusím riešiť, treba skúšať a čakať čo povie organizmus. Tie tetky čo boli so mnou po operácii sa všetkému bránili aj tomu párku, podľa mňa sa netreba báť, aj keď som sa aj zo začiatku bála. telo povie, čo ti nesadne. Reďkovku som nemohla asi pol roka po operácii a včera som zmastila a nič. Držím palce, nech všetko spapáš po čase 🙂

jazminatobias
21. okt 2016

Ja by som si uz chcela dat dajake cestoviny s tvarohom :(

jazminatobias
21. okt 2016

@zuzanak89 a to si kolky den bola po operacii ked si zjedla parok ?
Myslis ze si mozem dat aj ja ?

zuzanak89
autor
22. okt 2016

@jazminatobias keď ma prepúšťali tak to bol 3-4? To už presne neviem, ale skúsiť môžeš, len ho ošúp a čerstvé rožky som mohla jesť tiež, tie mi nerobili nič. A potom som zjedla aj párok so šupkou. Treba skúšať 🙂

jazminatobias
22. okt 2016

Ja som zjedla dnes aj kus keksa aj kus pizze 😍
Pocujte ked sa smejem tam ma picha na pravej strane tam kde bol zlcnik je to ok ?

hettinka
22. okt 2016

ja nemám žlčník 9 rokov ... postupne som začala jesť "všetko", ale s mierou, aj váha sa postupne vrátila
dám si občas aj vyprážané, aj mastnejšie, ale čo mi vadí, je pojesť naraz jedlo napr. na oslave, kde je sladké aj slané, chlebíčky, prípadne ak by som to zapila vínom, možem sa tešiť na zaručené zažívacie problémy.
Netolerujem celkovo alkohol, odsledovala som, že mi ho akosi veľmi pomaly odbúrava ... čo mi ani vlastne nevadí, lebo som aj tak šofér. Alebo makové rezance ... to je taka kombinácia mak+cukor+ maslo a to mi nesedí... Zemiakový šalát nemôžem jesť doteraz. Na prvé vianoce som mala grilovaného lososa so zemiakom.
Niekedy ma páli záha, ked si večer ľahnem, takže to tiež dávam pozor, aby som sa nenajedla tesne pred spaním (žiadne chrúmanie čipsov pri telke nehrozí).

Ale po operácii som držala naozaj prísnu dietu 2 mesiace, a potom postupne som začala zaraďovať veci. Napr. takú čokoládu som nejedla rok.

jazminatobias
22. okt 2016

@hettinka a ked sa najes toho co ti nerobi dobre tak ako sa potom citis
Su to take zachvaty jak si mala zlcnik ?

hettinka
22. okt 2016

@jazminatobias nie, záchvaty nemám
ale páli ma záha, alebo mi to proste nestrávi, príde mi zle a ide to von

marcovka1
22. okt 2016

@jazminatobias ja som tiez 4 roky po operacii zlcnika a ked zjem nieco masnejsie alebo vyprazane co nejem casto a je mi tazko tak si dam pancreolanforte ,caj matovy a ty si kolko po opr.? musis si sama odsledovat z coho ti je zle ,tazkosti pri traveni ...

jazminatobias
22. okt 2016

@anula takže čo sa mi stane ak nebudem držat dietu?

jazminatobias
22. okt 2016

@marcovka1 len 4 dni

marcovka1
22. okt 2016

fuu ale dietu musis drzat taky mesiac a to ta sestricka nepoucila o strave 😒 tak nic vyprazane ,kapusta, vajicka ...a podobne veci ktore su tazke a masne ,stravuj sa tak dietnejsie a potom si postupne pridaj zakazane jedla 😀

hettinka
22. okt 2016

@jazminatobias no však vyskúšaj, čo sa ti stane ... možno aj nič
ja som mala dosť komplikovaný stav, mala som kamienky v žlčových cestách, zápaly, tak som bola 6 týždnov v nemocnici a aspon som si nemusela lámať hlavu, čo mám a nemám jesť, jedla som to, čo mi dali ... 4 dni po operácii som mala ešte nemastnú-neslanú dietu, potom postupne dietnu kuraciu šunku, rožok, kuracie prsia na vode s ryžou, krupicu v nizkotučnom mlieku. Chlieb ma nadúval, ten som si potom začala piecť sama a bolo to lepšie, ako z obchodu.
Od žlčníka som citlivá na rozne polotovary a aditíva v jedle, čo je asi aj dobre ... moj organizmus okamžite rozozná poctivý vývar od bujónovej kocky.

kika050
22. okt 2016

Ja som akurát mesiac po operácii prvé 2 týždne som si davala pozor a všetko ok teraz postupne už jem všetko ale z mierou dokonca som neodolala aj zemiakový šalat. Len nechapem že dietne sa človek stravuje a mam dole len 1kg ☹ A hlavne vyradila som uplne mineralky,colu a pijem len čistu vodu a všetko ok.Inak ako čo sa môže stat stale čítam pozor čo jete..

jazminatobias
23. okt 2016

Nikde len sk je dieta
Ale som na wc aj 4 krat
A ked sa smejem tak ma boli na pravej strane kde bol zlcnik

zuzanak89
autor
23. okt 2016

@jazminatobias mňa nebolelo nič ani po operácii, a lieky od bolesti som mala len na prvú noc. treba sa poprípade spýtať lekára, každý ma iný prach bolesti.

zdraviekrasapreven
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
anula
29. okt 2016

@jazminatobias
prepac za neskoru odpoved, bola som na dovolenke.
Nestane sa ti nic. Zdroj tvojho problemu uz neexistuje. Zlc odteka priamo do tenkeho creva ako aj pred operaciou, len cast bola skladovana v zlcniku.

imanuel
29. okt 2016

@anula Ahoj, veľmi by som ťa chcela poprosiť o radu. Pred rokom a pol mi vyberali laparoskopicky žlčník. A od operácie mám neskutočnú ťažobu, 24 hodín denne na žalúdku, presne ako keď som bola tehotná. 😝 Bola som pred 3 mesiacmi na gastro vyšetrení a tam mi zistili reflux, že masívne biliárne jazierko, žlč mi lekár odsal, stena žalúdka bola podráždená. Vysvetlil mi, že telo si vytvorilo namiesto žlčníka nový " zásobník" žlče v žalúdku. Že sa to niekedy stáva. Predpísal mi lieky, kt. mi vôbec nepomáhali, ešte mi viac rozhodili trávenie.
Nevedela by si mi prosím poradiť nejaký prípravok na riešenie tohto problému? Som naklonená ak bylinkám. Ďakujem

mata0410
30. okt 2016

@anula mna by zaujimalo ako jevyo so zlcovodmi. Je pravda ze ak si nedam pozor aj v nich sa mi mozu tvorit kamene? Zatial problem nemam. Od operacie ma len raz prehnalo.

marcovka1
30. okt 2016

@imanuel ahoj tak ja mam taky isty problem tiez mam reflux a tiez idem na gastro,lebo mne to povedal krcny ,ze mam biely jazyk 😒 a ake lieky beries na ten reflux ?

marcovka1
30. okt 2016

@imanuel a jest mozes vsetko ? ja mam dost bolesti od vajiciek tak som ich zatial vylucila