Spôsobujú kortikoidy trasenie rúk?

veronikatiki
28. apr 2020

Sposobuju kortikoidy trasenie ruk?popripade krvacanie pri stolici.... ? Bolest hlavy? Co robit ?bez nich by mi opat praskli cievky v plucach

aniele
28. apr 2020

Berieš aj nejaké antacidum (napr. Omeprazol)? Ja som nevnímala takéto problémy. Pretože máme v rodine sklon k migrénam. Spätne som si uvedomila, že som bola náladovejšia, výbušnejšia, čo som pripisovala iným príčinám. Pribrala som, spuchla, po vysadení (asi do roka) som bola na pôvodnej váhe. Lenže som "unikát", 2 x sa mi pľúcne ochorenie vrátilo, teraz už beriem udržiavaciu dávku asi doživotne. Už s tým nebojujem. Hovorím si, že radšej s nadváhou, ale dýcham. Som rada, že mám také ochorenie (z tej skupiny podobných), na ktoré Prednison zabral. Keby to bolo inak, už by som tu zo 15 rokov nebola. Snažím sa o disciplínu v jedle, mohla by som sa viac hýbať. Ak chceš, napíš do IP.

miriamik77
28. apr 2020

@veronikatiki ak máš tieto problémy, treba to čím skôr povedať svojej doktorke. Budú ťa sledovať a možno ti upravia dávku.

veronikatiki
autor
28. apr 2020

@aniele teda ked mi znizia davku odpuchnem?mam ztoho az debku uz tak gulatu tvar :( ale hrozi zeby mi praskli opat cievky v plucach? A to ked rok beriete? Vkuse do roka priberate stale?ved to kolko kg budemmmat o rok vsak len za 3 tyzdne uz som jak gula :( boze

veronikatiki
autor
28. apr 2020

@miriamik77 az vo stvrtok idem prvy x k doktorke nepoznam toto ochorenir vobec neeewem ako reaguje co robi tazkosti..co mozem a co nie :( da sa tym zit normalne?

veronikatiki
autor
28. apr 2020

@aniele omeprazol nie......

miriamik77
28. apr 2020

@veronikatiki tak v tomto ti neviem poradiť, keďže také ochorenie nemám. Ale s každou chorobou sa dá naučiť žiť, len sa s tým treba zmieriť.

aniele
28. apr 2020

@veronikatiki Sú aj iné lieky s touto látkou. Ja som sa len náhodne dozvedela, že by sa pri kortikoidoch mali brať antacidá, tak som si ich chcela pýtať. A nezávisle od toho sa doktorka chytila za hlavu a predpísala mi. Aby sa nedráždila a nepoškodzovala sliznica žalúdka. A netráp sa pre diagnózu. Chápem ťa. Chvíľu trvá, kým sa s tým človek zžije. Ale nakoniec si treba určiť priority a tešiť sa z toho, že vôbec sme tu. Mne sa menil pľúcny parenchým na väzivo. Našťastie to Prednison stopol. Keby nie, tak by som sa nebola dožila možno ani strednej školy najmladšej dcéry. Už dávno skončila vysokú, vnúčatá od najstaršej chodia do školy... A cenu pre ne mám živá. V porovnaní s tým sú tie kilá bezvýznamné. No a pokiaľ ho budeš môcť po čase vysadiť, aj opuch zmizne, neboj.

veronikatiki
autor
28. apr 2020

@aniele bola by som rada a vam prajem vela zdravicka nadalej

lety17
1. máj 2020

@veronikatiki skus vynechat sacharidy, cukry, nieco ako ketogenna dieta, odpuchnes. Tiez roky uzivam kortikoidy a uz cely zivot budem a toto mi pomaha.

veronikatiki
autor
1. máj 2020

@lety17 a velmi ste oribrali ked sa vynechali cukry sacharidy....zislo vam?lebk mi povedali dieta nepomoze bo to vodou sa nalievam........ketodieta je ocom?

aniele
2. máj 2020

@veronikatiki Pri kortikoidoch sa aj rozješ, keď si nedáš pozor, preto treba dbať na to, čo zješ. Spuchneš v každom prípade, ale...

veronikatiki
autor
2. máj 2020

@aniele ked si dam pozor na jedlo pomoze daco?zacala som dodrziavat minimum sladkehk a sacharidov lebo na tele este asi ani nie len ta tvar naplnebe vodou uz mam 2 brady no zacali znizovat davky malo by pomoct ci nie?

aniele
2. máj 2020

@veronikatiki Určite. Neboj, po znížení, prípadne vysadení, sa to upraví.

veronikatiki
autor
2. máj 2020

@aniele vysadit newem bolo to dost vazne cudo ze zijem no ci pomoze aj znizovanie bo sa bojim ze sa to vrati potom a dalsie zakrvacanie fo pluc newem ci prezijem.....

aniele
2. máj 2020

@veronikatiki Mne dvakrát vysadila, spustilo sa aj tretíkrát. Medzitým sa mi pridružilo ďalšie autoimúnne ochorenie (asi na ne máme v rodine genetické predispozície, vidím u mamy aj jednej dcéry, u každej iné). Keď som sa pýtala lekárky, ako sa vyhnúť sprievodným prejavom, dozvedela som sa, že Prednison to prekrýva. Takže už nebojujem, nesnažím sa o vysadenie. A teším sa zo života. Dnes som zavesila mame na bránku narodeninový darček (84 rokov) a preorganizovala v záhrade bylinkovú špirálu 😉.

veronikatiki
autor
2. máj 2020

@aniele krasny vek 🙂 vela zdravicka prajem....to ste.ma nepotesili ze sa ti vratilo aj ked newem vy co mate ja vaskulitidu mikroskopicku nepoznam to vobec nk 10x uz mam za sebou spred 5rokov operacie caste na hydrocefal teda mjzg.komory........ a jak sa prejavilo?lebo ak sa mi pri znizeni prejavi zas krvacanim asi uz zomriem.....no to ked nevysadim jak budem ireboga vyzerat o rok?uz som jak skrecok a jak po botoxe uz hybat newem s tvarou cuarky mi zmizli s usmevu dvojbrada

aniele
2. máj 2020

@veronikatiki Každá diagnóza je iná. A nemusí sa vracať. Ja som vraj unikát. Zvyčajne sa to nevracia. A s tým zadržiavaním vody to nejde donekonečna. Skrátka človek spuchne do istej úrovne a dosť. Je to šok, to je fakt, keď sa človek pozrie do zrkadla. Ale to naozaj nie je to najdôležitejšie. Práve dnes večer som manželovi spomenula, že beriem Prednison (s prestávkami) 18 rokov. Zrušil ma ako Poľsko v '39. Vraj je dôležité, že som tu. A má pravdu.

veronikatiki
autor
3. máj 2020

@aniele urcite suhlasim s vami mna pri boji v hydricefale zav7vrokov uz raz vratili k zivitu je pravda ze 2 roku som ostalanna voziku nic si nepamatam ,bdela koma rok a pozbierala som ss stoho a teraz nned nato tato choroba a viete povitam zo vsetkym lebo aj pri hydrocefale mi povedali nebojte sa stava sa to 1 z milion a bola som prave ta 1na...... a mam 27 cela mladost fuc ....... tak nate stastie ba muza.....mna priatel aj nechal kym som bola vum.spanku zistil ze nemame byt spolu...tak asi.....pytam sa preto lebo sami lekari vraveli ze pri znizeni moze sa vratit a bojim sa dalsiehi zakrvacania bolo to trapenie :(

veronikatiki
autor
3. máj 2020

@aniele mali ste aj vyrazky?teraz az mi zacali no plno od krku az oo čelo.....zmizne aj to?

aniele
3. máj 2020

@veronikatiki Nie, ale bola som výbušná, nervózna, nešťastná (nechcem to nazývať depresiou, až tam to nezašlo)... Aj toto sa vraj môže objaviť.

veronikatiki
autor
3. máj 2020

@aniele jasne to mam vcera dobre predvcerom som prerevala cely den....beznadeje ze umrem a uz len zle bude dnes tiez vselijaka som.....no vyrazky hrozne cely krk uz aj tvar

aniele
3. máj 2020

@veronikatiki Tak akné sa spomína medzi nežiadúcimi účinkami. Ale všetky treba spomenúť lekárovi.

veronikatiki
autor
3. máj 2020

@aniele vravela som aj znizili davky no zmenu nevydim 8mehu zas o 10mg znizia...... newem kedy je vidiet zmeny ak znizuju davky? Dufam cim skor lebo sa zomna stal netvor taka dvojbrada :( len nech tym znizovanim sa problemy nevratia :( jaj boze kedy sa ja stym vyrovnam a vonku newem chodit furt dnuka bo ziadne infekcie nic nemozem chytit....... :( jak tak zit?

aniele
3. máj 2020

@veronikatiki Písala som ti ip.

veronikatiki
autor
25. nov 2020

Dobry vrati sa mi aj trasenie ruk ci krce svalove ci vyrazky ak som brala prednison 60 mg po polroku mi znizili na5mg a vratilo sa mi tskze teraz opat zvysia na 60mg bola som uz aj odpuchnuta aj bez vyrazok a teraz led mi ich opat nasadia 60 mg takisto napuchne tvar povypadavaju vlasy?