Úplne zničené zuby po troch tehotenstvách

michaela10
16. jún 2017

Ahojte.
Mám tri krásne deťúrence, ale úúúplne zničené zuby. Môj zubár mi už povedal, že je najvyšší čas začať uvažovať o protéze a to mám 31 rokov. Vzadu už nemám takmer na čom kúsať. Šesť stoličiek a dosť. Akurát dnes sa mi zlomil ďalší zub....len tak....umývam dlážku a zrazu niečo v puse....a to sa odlomila ďalšia stolička. Takže zasa o jednu menej. A to nejde len o stoličky, neviem či mám nejaký aj predný zub bez blomby....
Ja už neviem.
Máte tiež niektorá takéto trampoty....ako ste to riešili? Pri predstave protézy, nech je akokoľvek "prispôsobená", že ju takmer nevidno, mám hrôzu.
Tak čo?
Protézy? Nastrelenie? Porcelánové?

Som šťastná, že mám zdravé deti, to je hlavné, aj ja si to hovorím, ale keď si budem s malou musieť variť kašičky, nebude mi do smiechu vera.

Ďakujem za komenty a rady 🙂

dorottka
17. jún 2017

@ella2015 asi tak. Ak zubar donekonecna 'lieci' zub, proste na to nema vybavenie a len naslepo skusa, ci sa to nahodou uz neupokoji, to je taky old school pristup, ale zial u nas prevalentny. 70e za endo neni ani nahodou vela (najma ak v tom je uz plomba), ak je to spravene kvalitne, co sa ale ukaze az casom.

dorottka
17. jún 2017

@amelie2017 tak ti velmi velmi drzim palce. Potom sa urcite tu zastav a popis skusenosti, su tu temy o implantatoch, len velmi malo ludi ma s nimi skusenosti - aspon tu na MK.

nell77
17. jún 2017

Pomohol mi D vitamin a vapnik..
Tiez problemy
2 tehotenstva.2xkojenie po dobu 1rok...
Bez protezy...ale same kazy. extrakcie...teraz uzivam dlhodobo...mne pomaha..

ella2015
17. jún 2017

@dorottka Ja som zaplatila posledne za korenovú výplň 350€ plus korunka 200€ kolegyna mi povedala ze je to extremne veľa. Zubar pred tým mi len povedal, že zub treba vytrhnúť a da rovno implantát. Tento nový zubár je za záchranu lebo vraj vlastné zuby sú vlastné

dorottka
17. jún 2017

@ella2015 jj tie ceny su hrozne vysoke, tiez sa mi jezia chlpy, ked platim ucty, ale tak co sa da robit - uplne suhlasim. Mne je skor luto tych penazi, co sli do zlych zubarov, ktori narobilo viac skody ako uzitku. Ale tak, co uz, 10 rokov a viac dozadu zial neboli az take moznosti a osveta, ako maju deti teraz. Tak to dako snad dokopeme :D

wena
17. jún 2017

@michaela10 Hm, no píšeš, že nemáš čas umývať si zuby 10 minút. Mne trvá večerné umytie zubov 15-20 minút, to používam niť, medzizubnu kefku, jednozvazkovu kefku, normálnu kefku, skrabku na jazyk a raz do týždňa elmex gél. Kým som sa takto poctivo nestarala o zuby, tiež som mala stále kazy. Vyskúšaj zlepšiť hygienu a uvidíš, že je to fakt rozdiel.

dorottka
17. jún 2017

@wena toto presne aj ja robim kazdy vecer, plus pouzivam aj ustnu sprchu a na noc Tooth mousse. Velmi to pomaha, len skoda, ze to nic nespravi s kazmi pod plombami 🙂 stale sa zazracne daky objavi na rtg pod 'starymi' plombami ako memento po mojej uzasnej ex zubarke.

michaela10
autor
17. jún 2017

uf, tak na rýchlo odpíšem....

....takže viac-menej som tu vyšla tak, že nemám dostatočnú hygienu, a nestarám sa o seba....diky teda... :D zuby si umývam, i keď ako to tu pár báb písalo, možno nemám dobrú techniku....je to možné, nebola som za žiadnou dentálnou hygieničkou aby ma o tom poučila....asi som mala....

....no, zhrnula by som to tak, že zo všetkého tak asi trošku to má vplyv....detstvo, zubári, strava, tehotenstvá a kojenie, starostlivosť....

...ja nepotrebujem aby ste ma tu súdili, či si dobre či zle umývam zuby....teraz sa neurážam, rešpektujem váš názor, ale neposudzujte ma, keď ma nepoznáte....

....išlo mi o to, kto ako tento problém ....nech už vznikol ako koľvek....riešil a ako je s tým spokojný....či už protézy, implantáty, atd....ako je to pocitovo v ústach....

nestihla som všetko prečítať...ale tak vďaka za odpovede.... 🙂 ešte to dočítam....

@kale13 kalciové tabletky som skúšala po druhom tehotenstve, ale potom mi ich doktori zakázali, lebo že mi to zaťažuje obličky a pri treťom mi to zakázali celkom (som operovaná na obličku)

annemarie92
17. jún 2017

@michaela10 to si stale lepšie na tom ako ja mam 26r. ziadne deti 7 zubov vonku a navrh= ciastocne flexi protezy...co poznam niektoré z okolia maju okolo 30a viac a maju vrchnu komplet protezu a spodok riesia

dorottka
17. jún 2017

@annemarie92 ahoj, no ved to, ono to zasa nie je az tak sialene zriedkave, najma u nas... zubarina ide dopredu v dnesnej dobe ohromne rychlo, ale je to zalezitost poslednych par rokov. Ak mal niekto stastie na nesikovnych zubarov, tak bohuzial, to uz nezmeni a mnohe skody sa uz zial napravit nedaju. Urcite potom napis o tych flexi protezach... tak by som bola rada, keby sa ta tema odtabuizovala, joj.
@michaela10 pohodka, nikto sa s dokonalou technikou nenarodil, jasne, ze je to suhrn vsetkeho, vobec sa za to nehanbi. Ja ti drzim palce a som velmi zvedava, ako sa rozhodnes to riesit. Mostiky nie su zla vec, ale ked chybaju viacere stolicky, su skor o estetike ako o funkcnosti, vtedy sa to da riesit uz len implantatmi (nie kazdy si moze dovolit a bohvie, ci sa ujmu) alebo protezou, nic sa neda robit. Teraz zasa nebudes chodit snad bez zubov, len za to, aby to neznelo blbo, ze nosit v mladsom veku protezku. Kedysi mali protezy mnohi ludia aj v 20tke a zili s nou cely zivot, cize zjavne sa to da. Najma, dnes su omnho lepsie materialy a da sa priplatit za nadstandard (lepsie ukotvenie a tak). Hlavku hore, bude dobre. V dnesnej dobe to chce mat gule, pretoze kazdy sa tvari, ze sa narodil dokonaly a tak aj starne... ale zivot sa nedeje vzdy tak ako chceme, ze ano? 🙂

annemarie92
17. jún 2017

@dorottka no ja som nane počula len same chvali aj mi ich zubar odporuca tak som zvedava...ja som mala stastie na hrozneho zubara to som bola mlada na strednej.. no vacsiu rolu v tom zohrava to ze na mna co sa tyka zubov bohuzial rodičia prdeli ako tak...samozrejme ze maly clovek tomu nerozumie..keby mam tolko rozumu co teraz a hlavne tu starostlivost co mam teraz a este mat peniaze tak by som si tie zuby zachranila ako tak ...zubar mi stale vravi ze dokym mame zuby v ustach nemam sa vzdavat bojovat hygienou ..takze nepolavujem to je dolezite aj ked su zuby zle...a v mojej rodine tiez nemame extra zuby takze dovienka som urcite tiez nieco dostala ...nejdem sa obhajovat ...ale tiez som si presla stavmi uplneho zufalstva a plakania ..treba sa zodvihnut a brat to tak ako to je....život ide aj tak dalej

dorottka
17. jún 2017

@annemarie92 tak tak, poznam to velmi dobre 🙂 mas moj velky obdiv a respekt za tvoj postoj

annemarie92
17. jún 2017

@dorottka keby je viac ludí co by to nebrali ako koniec sveta ako ty a nepozerali sa na takých ludí ako socialne prípady...tie ktoré poznam v mojom okolí co maju protezy dokonca robia na vysokych miestach medzi ludmi a vidím ako zisakli sebavedomie s protezkou...a vonkoncom to niesu soc. pripady ..no co sa tyka implantatov ja nato nemam kost ..a samozrejme aj tie niesu naveky treba o ne sa starat este viac ako o vlastne zuby inak su s tym problemi a premna nepredstavitelne ze by mi po niekolkych rokoch mali sekat z kosti tie sroby alebo keby sa to neprijalo...nic nieje dozivotne a zas na starost nemienim si este komplikovat slabu celust a zdravie....aj tak raz vsetci budeme na jednej lodi a v starobe sa tomu nevyhneme!...Tak ako mladost a krasa pominie tak pominie všetko...ale žijeme len raz takže neriešme banalne veci života ...nikdy nikto nevie čo sa komu može stat.. tak nikoho nesúdme..a ci prave napr ta ohovaracna suseda ktora ma blbe pohlady na vas vyzor si zajtra nevytlcie zuby...mier🙏
.........a dakujem za tvoj obdiv vážim si to 🙂

michaela10
autor
20. jún 2017

@annemarie92 vážne, no tak to mám taký pocit hlúpy, že "len ja", asi preto, že nikto sa tým nechváli však.... však ani ja sa nebudem v podstate tým vychvalovať, a ukazovať protézku kade tade :D :D :D na tie flexy protezy sa budem hned vo štvrtok pýtať zubára, idem tam s tým odlomeným zubom, že čo povie....
@dorottka och, ďakujem za povzbudenie.... je to tak, všetko dokopy, ako si písala....zlá zubárka v detstve čo mi dokafrala zuby, lebo vrtala aj to čo netrebalo a pre istotu pol zubu odvrtala....teraz už odvrtaju minimum zubu, aby čo najviac zachovali....a tie, no ako dieťa, čo budem klamať....no kto vedel, že to raz tak bude...rodičia nás poslali umyť si zuby a tým to haslo, tak sme to "akože" pošúchali, aby sme mali pokoj a šli sme.....nikto to nekontroloval...tak ako ja teraz svojim deťom radšej čistím ja, či dočistím aspoň ja poriadne....no a ak to je zanedbané v detstve, tak sa to ťahá potom už do dospelosti....potom sa to krásne nabaľuje a skončí to takto.... takže skúsim to brať tak, že....uf, budem mať čím jesť a môcť sa zasa pekne smiať na celý svet :D :D :D naozaj vďaka za povbudenie vám obom, asi aj toto som potrebovala počuť :D

zlatovlaska123
5. aug 2020

@michaela10 ahoj môžem sa s odstupom času opýtať, ako si to nakoniec vyriešila? Tiež mám podobný problém a stavy zúfalstva 😟

michaela10
autor
5. aug 2020

ahoj....no mám spodnú protézku tú flexi....je fajn, no priznám sa, že sa mi ťažko zvyká...teraz ako sme ostali doma...nenosím ju....aj keď by som mala....horné zuby by som chcela porcelánové...len to treba došporiť :D lebo protézka stála 200 a tak stojí jeden zub 200 :D

michaela10
autor
5. aug 2020

@zlatovlaska123 ahoj....no mám spodnú protézku tú flexi....je fajn, no priznám sa, že sa mi ťažko zvyká...teraz ako sme ostali doma...nenosím ju....aj keď by som mala....horné zuby by som chcela porcelánové...len to treba došporiť :D lebo protézka stála 200 a tak stojí jeden zub 200 :D
Ale protéza sama o sebe je dobrá...len si treba zvyknúť na to,že je "čosi" v ústach....musím povedať,že prvý deň som ju vyberala s plačom...ústa ma tak boleli že som neverila..ale druhý deň som ju nedala vôbec, tretí už bolo lepšie a potom už v pohode.... do práce som ju nosila...no len...teraz odkedy sme doma skôro vôbec...budem si zvykať odznova asi od septembra ako nastúpim do práce...

ewana
25. dec 2020

@michaela ahoj, môžem sa spýtať, ako je to zase teraz, s ďalším odstupom času? 🙂 Mne chýbajú 3 stoličky, a ďalšie 2 chcem dať von, lebo už mám dosť bolesti a večného opravovania, už ani neverím, že sa mi naozaj snažia tie zuby zachrániť alebo len o peniaze im ide. Sú to síce posledné dve stoličky, vďaka ktorým môžem hrýzť., ale už sa nevládzem ďalej takto žiť v bolestiach.

zlatovlaska123
Autor odpoveď zmazal
Zobraz