Výplach nosa - ako a čím

amanda12
10. okt 2013

Ahojte, môžete mi poradiť? Mám chronicky zápal mandlí + zlatý stafilokok v nose a hrdle. Doktori mi vraveli, že mandle von, a ak nechcem mám kloktať všetko, čo vygúglim. S kloktaním nemám taký problém, skôr s výplachom nosa.
Akým spôsobom to robíte? nalejete na ruku a potiahnete? alebo striekačkou? alebo počula som o nejakej nádobke.... neviem
A čím všetkým vyplachujete nos? Tým čo kloktáte? A ako to riedite? do nosa treba asi slabšiu koncentráciu.
Ako riedite napr:
Šalviu, koloidné striebro, citrovital, morskú soľ, čajovníkový olej, sodu bikarbonu, ..... alebo čo všetko ešte kloktáte a čím preplachujete nos? Veľká v´daka 😉

brumka
10. okt 2013

@amanda12 skus na vyplach nosa pouzit aerosolovu nadobku na nosne kvspky... jasom mala zlateho v hrdle a hrozil vyber ale odporucili mi sprej prvej pomoci aloe vera, coi som hozabila neviiem ale mandle ostali nehnisaju 🙂 je to uz8rokov... vraj zlatehostafylokoka je dakedy takmer nemozne vyhubit ale udrzat necinneho, cajovnik je super vec

alami
10. okt 2013

@amanda12 pozri tu https://www.modrykonik.sk/blog/strapco13/article/spravna-toaleta-nosa/ autorka článku je ORL lekárka
nás učili robiť výplach nosa v kúpeľoch, rozrábali sme si vodu so soľou, ako píše strapcoo, nádobku sme kúpili v kúpeloch, ak by si mala cestu do tatier, zastav sa buď v kúpeloch Lučivná (majú to tam v čajovni dnu v areály) alebo v Šrobárovom ústave v Dolnom a Hornom Smokovci - tam to majú na recepcii.Pýtaj nádobku na preplach nosa. Možno vygoogliš aj cez net.
Postup je taký, že nakloníš hlavu do boku pod uhlom cca 45°, mala by si dýchať ústami ako pes(rýchlo fučať a vtedy leješ do jednej dierky roztok a ak to robíš dobre, druhou ti to vytečie. chce to trochu prax. Potom nakloníš na druhú stranu a leješ do druhej dierky(ak nakláňaš do ľava, leješ do pravej dierky)
Dôležité je rýchlo dýchať ústami, vtedy sa ti uzavrie nejaká záklopka a nepretečie ti to do krku.

alami
10. okt 2013

@amanda12 a ešte, viem, že mi raz radila naša alergologička, že malému môžem probiotické kvapky BioGaia kvapkať aj do nosa, len neviem si spomenúť, čo to vtedy mal. Skús si pogoogliť, či na stafilokoka zaberajú probiotiká a ak hej, tak skús ešte aj toto 🙂

aristka
10. okt 2013

na výplach nosa nosa sa používa nati kanvička ,ale dá sa spraviť nádoba aj s umelej flašky tej pollitrovej ..postup ak si dáš do googlu preplach nos dutín nájdeš to aj na youtube ,inak tak ako ti napísala alami ,inak neviem dievča zlatý stafylokok na krč.mandliach ,to nie je dobré ,to by malo ísť von ...uvidíš ...

amanda12
autor
10. okt 2013

@alami ha ha tak s tým nepretečením do krku bude problém ja sa dusím so všetkým :D do šrobárovho ústavu chodíme, priateľ chodieva s psoriazov, tak sa stavíme, dakujem
@aristka vážne myslíš že by to malo ísť von? 😒

baby ale hlavne čím preplachujete a v akých koncentráciach a voda ma byť studená, vlažná alebo aká?

aristka
10. okt 2013

@amanda12 neviem o nikom kto by sa inak zbavil zlat.koka ako vybratím mandlí ,je to veľmi odolný bacil a sú časté rezistencie na neho a ak máš vytvorené peritonzilárne abcesy tak je to v háji úplne to musí ísť von ..čo sa týka preplachov ,ja dávam vlažnú vodu asi deci a do toho 1čj lyžičku soli ,či normálnej alebo morskej ,niekdo dáva napr vincentku a aj grepové kvapky ...

alami
10. okt 2013

@amanda12 na liter vody čajová lyžička soli, prevariť a nechať vychladnúť, držať pri izbovej teplote, vždy odleješ na prepláchnutie, to použiješ, zvyšok necháš na neskôr - kým neminieš. Moje deti to vedia, aby im to vytieklo, ja napr nie. ale aj tak mám dobrý pocit, ak je nos prepláchnutý, aj ke´d nevytečie druhou dierkou, teda nie je to tak dobre. Ale stále lepšie, ako nič 🙂

amanda12
autor
10. okt 2013

@aristka deci vlažnej vody a lyžičku soli???? :O nie liter vody? tak som čítala :P šak to musíš vidieť hviezdičky ked si to leješ do nosa 🙂 grepové kvapky teraz dávam ja len neviem či nie veľmi málo :/ či to má vôbec nejaký zmysel.
A ako vieš že je to v háji ked mám stafiho + tie abcesy? preplachuješ kanvičkou alebo ako?

@alami a ako deti prepláchujú? kanvičkou? či?

kimmie
10. okt 2013

@amanda12 Ja som mala dlhe roky alergiu na pel a prach, prejavovalo sa to hlavne na jar.
No a pri pobyte v zahranici som objavila netti pot (obrazok na linku dolu). Je to taky maly plastovy cajnicek, na vyplachovanie nosa. Naplni sa to prevarenou vodou izbovej teploty + 1 lyzicka soli. V predklone nad umyvadlom to nalievas do jednej nosnej dierky a vychadza to tou druhou. Podobny cajnicek som videla aj v DM drogerii, ale s inym menom. Tento cajnicek zmenil moj zivot, ja uz nemavam na jar alergiu a v zime sa to tiez da pouzit na zapchaty nos.

http://www.amazon.com/Himalayan-Neti-Pot-Cerami...
tu je link na postup ze ako sa to robi

https://www.youtube.com/watch?v=j8sDIbRAXlg
pammy
10. okt 2013

http://www.lekarna.cz/rhino-horn-konvicka-na-vy...

v lekarnarnach maju toto, je to fajn, chce to prax trosicka

alami
10. okt 2013

@amanda12 áno, máme na to zo šrobárovho ústavu tatranskú nosovú sprchu - teda priehľadnú kanvičku z číreho skla. takú, ako tu na obrázku, len ju tu moc nevidno. Ale však všetky budú dobre slúžiť, popozeraj teda v lekárni a DMke, keď tak baby píšu 🙂

aristka
10. okt 2013

@amanda12 neboj sa prežiješ to ,nie je to nič a ani to necítiš ,ja mám trochu inú kanvičku ,ale ak je to dostať v lekárni tak si to kúp ,abces je hnisavý útvar za mandľou a je to zdroj infekcie a ak je to zlatý stafylokok ,na ktorého veľmi ťažko účinkujú atb ,aby neprišlo k tmu ,že sa ti to rozleze po tele a postihne aj iné orgány ..ja neviem čo ti povedal dr.,ale daj si to dobre vysvetliť ,aby si nebanovala a zbytočne netrpela angínami alebo nemala komplikácie ,ak sa robí tonzilektómia v tejto dobe ťa uspia a dá sa to aj v rámci jednodňovej chirurgie ..určite si to predebatuj s dr....

amanda12
autor
10. okt 2013

@kimmie veľká vďaka
@pammy dakujem 🙂 no tu prax budem potrebovať :P

@aristka no, mňa si doktori len pohadzujú lebo už nevedia čo so mnou, doktorka mi povedala, že to už asi budem mať v celom tele. Mám tých problémov viac a čo sa týka kokov, mám aj streptokoky v močových cestách a v ženských, neviem :/ tiež nič nezaberá .... ale aslo v pohode, tak neviem, asi skúsim kloktať a preplachovať, aj tak vyberať mandle môžem ísť naskôr ak tak v januári ....

aristka
10. okt 2013

@amanda12 no tak je problém ,že sa to rozliezlo ,treba zničiť ohnisko odkiaľ to ide a potom uvidíš ,na močové cesty dodržuje striktne pitný režim 2 až 3 litre denne jednoducho im nedaj šancu ...a je tam stále to asi ,to jest nikto nevie a možno je šanca na riešenie ...no uvidíš preplachuj ,daj si do tej vody na preplach aj 1 kvapku grepových kvapiek a vyrieš mandle ...no držkaj sa ...

amanda12
autor
10. okt 2013

@aristka no ja som "pijak" riadny, až dosť zle :/ niekedy aj 4 l vypijem a ked je horúco aj 5. tie grepové teraz používam 🙂 a čo si lekárka či si mala také problémy? lebo veľmi skúsene píšeš 🙂 a ďakujem

aristka
10. okt 2013

@amanda12 užívaj tie kvapky vnútorne ,ale kvapni si aj napreklach do slanej vody tú jednu kvapku ,pitný režim dodržuješ to je dobre ,kde robím je jedno ,len si to znova preber s dr, a nenechaj si zlynčovať telo tou pliagou.... 😉

amanda12
autor
11. okt 2013

@aristka ďakujem, piť to nepijem zatial, grepfruitové kvapky ovplyvňujú účinok iných liekov a ja beriem, tak nepijem, ale objednala som si kvapky kapucinku a to je tiež na koky 🙂 tak uvidime 🙂

beruska9561
25. mar 2014

@amanda12 ahoj, ako sa ti darí, skúšala si preplach nosa? moja dcéra s touto pliagou bojuje už asi 3 roky. 1,5 roka po vybratí nosných mandlí mala pokoj a teraz je to tu zas. od júla doteraz má každý mesiac zelené sople, dráždivý kašeľ, nosné mandle jej znovu dorástli, opäť jej ich vyberali, ale teraz účinok žiaden. stále je zahlienená, už neviem, kde je ložisko infekcie. Krčné mandle sú podľa krčiara OK, nemá tam hnisavé ložiská. Dnes som objednala konvičku na výplach nosu. Denne do nej dopujem kapucínku, koloidné, oreganový olej, zelený jačmeň, kloktáme hrdlo, no bezúspešne.

beruska9561
25. mar 2014

@aristka a ako so zlatým stafyl. bojovať, keď je ložisko odstránené? dcére 2x vyberali nos.mandlu, prvý krát úspech, 1,5roka nebola chorá, teraz od júla znovu infekty, zelené sople, dráždivý kašeľ, zle počula, vo februári jej odstránili nos.mandlu + má zavedené v uškách ventilačné trubičky, ale po týždni od zákroku je znovu zahlienená, má zelené sople, kašle, na ORL to dr. nerieši, je to 9 mesiac, čo je v podstate vkuse chorá vinou toho hnusného bacila, krčné mandle má vraj OK. Ja už neviem, ako jej pomôcť, vnútorne užíva dlhodobo kapucínku, koloidné, oreganový olej, hlivu, zelený jačmeň na vzpruhu imunity, skúšali sme citrovital, všetko zatiaľ bezúspešne. Pediatrička povedala, že je chorá v rámci normy (za pol roka mala 4x ATB, čo podľa mňa OK nie je, ale keď má dva dni 40tky teploty, kt. neklesajú a hroznýýý dráždivý prieduškový kašeľ, inej cesty než ATB som nevidela). Robila jej aj testy na imunitu,vraj vyšli v poriadku, na dolnej hranici, ale stále v norme. Už v auguste mala dcéra mať očkovanie, no od júla je stále chorá, pediatrička mi už volala domov, kedy prídeme, no ja ju jednoducho nemôžem dať v tomto stave očkovať. Možno robím chybu, keď nejdem s každým soplom k dr., aby ju videla, ja sa snažím preliečovať ju doma, v ambulancii nám vždy spravia výter a dajú ATB a to je nechcem. Preto mám dojem, že tam zbytočne chodíme. Ešte chcem dodať, že malá máva strašne veľké uzliny. Každý mesiac chodíme na ORL na kontrolu so stipulkami,asi budem musieť zatlačiť na dr., lebo vždy, keď mu o tomto probléme hovorím vypočuje ma, ale viac nekomentuje.
Nádej vidím ešte v tejto konvičke, možno sople vyplaví a hlieny nebudú zatekať na priedušky a nebude ju dráždiť na kašeľ. Drž mi palce.

aaaaandrea
25. nov 2014

Kočky co preplachujete nostek svojim ratolestiam kolko krat denne preplachujete? Moja ma 5 rokov.. dakujem

mimikas
25. nov 2014

@aaaaandrea ja preplachujem len Phyziomerom 2x denne (rano a po prichode zo skolky). ked je chory tak preplachujeme aj 5-6x do dna. Ale tvoja mala by uz vedela robit aj normalny preplach nosa (nas to ucili v srobarovom ale maly to este nevie). Tiez odporucaju robit tak 2 max 3x do dna ked je clovek zdravi, a tak cca 5-6x ak je mala chora a zahlienena. To je info co viem ja, mozno sa mylim 🙂

aaaaandrea
25. nov 2014

@mimikas dakujem ... vcera zacala pokasliavat no dnes ma i sopliky vcera sme len tak preventivne 2x denne .. no dnes to nestaci pretoze po preplachu ma do hodiny mnozstvo "toho"v nosteku ... no nevedela som ci mozem i 5 x aby som jej zas neurobila este horsie .... dakujem este raz

evittam
25. nov 2014

@aaaaandrea Skús aj Vincentku je super, len ju treba naliať napr.do hrnčeka a nechať postáť aspoň pol dňa-deň. 😉

mimikas
25. nov 2014

@aaaaandrea mne tak hovorili v srobarovom ustave ze pri akutnej nadche mozem aj castejsie pokial nekrvaca nos alebo nieco pod. Mojmu to nevadi, on si uz nos aj sam preplachne sprejom, mam pocit ze to je lepsie ako stale fukat lebo ho tak neboli nos z toho. Cez zimu preplachujeme niekedy aj 3x denne koli prekurenemu vzduchu lebo maleho z toho velmi svrbi nos. ked je sliznica sucha tak svrbi a moze este tvorit viac hlienu na zvlhcenie.

vicatina
1. mar 2016

V šetkým vám odporučím pozrieť si www.eniris.eu, nájdete tam všetko, čo sa týka aj výplachu dutín 🙂 Pekný deň

ewana
17. máj 2019

@beruska9561 môžem sa spýtať takto po rokoch, či sa dcérka z toho dostala a ako? Ja mám 2 deti a v kuse sa im vracajú zápaly dutín a ucha, tiež stále atb, a som strašne zúfalá... a tiež užívajú jačmeň a chlorellu cca od decembra, a nič z toho... oreganový olej, aj tie soľné preplachy nosa, a proste nič im nepomáha ☹