Výpočet invalidného dôchodku.

stevka072
10. okt 2019

Zdravím všetkých, chcela by som sa opýtať, či niekto viete alebo máte skúsenosti s výpočtom invalidného dôchodku. Dnes mi bola uznaná invalidita 50% na ústnom pojednávaní. Mám 22 rokov a študujem na vš. Po strednej škole som však tri mesiace pracovala, pracovný pomer som skončila ešte v skúšobnej dobe a následne som bola evidovaná na úrade práce, kde som vykonávala absolventskú prax. Takže rok po strednej škole som nebola evidovaná ako študent. Neviete ako sa v tomto prípade postupuje pri výpočte? chcela by som vedieť či je potrebné doplatiť si dôchodkové poistenie.

ina009
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
vulka
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
stevka072
autor
11. okt 2019

@ina009 dakujem za odpoved, jedná sa o diagnózu skleroza multiplex. Na googli som nasla, že ak som študent sústavne sa pripravujúci na povolanie tieto podmienky dôchidkového poistenia spĺňať nemusim, lenže po strednej škole som mala rok “pauzu” a z toho som zmätená. Keby podmienky nespĺňam invalidny by ni neschválili, takže ich asi spĺňam :D ibaže neviem aký je môj osobný mzdový bod. Či univerzálny 0,69 (pre študenta) alebo to vyčíslia z príjmu zamestnania a evidencie na úrade práce. Chcela som orientačne vedieť sumu, ale to už musím asi len čakať.. ešte raz ďalujem za reakciu

ivca82
11. okt 2019

@stevka072 asi naozaj len pockaj na rozhodnutie s BA, ako to pocitaju pripadne, ak mas cestu okolo SP este a bola by ochotna pani za okienkom na ekonomickom useku, ci ako sa to vola, mohla by ti ti pozriet.
@ina009 Diagnoza neovplyvnuje vysku ID.

stevka072
autor
11. okt 2019

@ivca82 to bude asi moja jediná možnosť, ochote pani za okienkom moc šancu nedávam :D teraz som čítala, že ak aom študent alebo nezamestnaná na úrade prace dôchodkové poistenie za mna hradené nieje. A vo veku 22 tokov mam spĺňať podmienku 2 roky dôchodkové poistenia, tak ja uz naozaj neviem kde je pravda :D dufam že nebudem musieť tie dva roky doplácať..

ivca82
11. okt 2019

@stevka072 este pripadne ID z mladosti, no neviem, ci by to v tvojom pripade bolo mozne.

janage
11. okt 2019

@stevka072 pozri si minule temy lebo ak mas diagnozu uz dlhsie tak je aj invalidny dochodok z mladosti ci tak nejak. Bola kauza pred nejakym casom. Ze mama pre syna vybavovala a o takej moznosti jej dako zabudli povedat. Alebo sa obrat s otazkou do inej skupiny kde je pravne poradenstvo

janage
11. okt 2019

Skus tu

ipurple
11. okt 2019

@janage mozes prosim dat link na skupinu

ticko
11. okt 2019

@stevka072 ja si maslim že pani za okienkom ti nič nepovie ako tu píšu ak si už bola uznaná na 50%tak dostaneš za také dva týždne rozhodnutie kde ti napíšu koľko budeš dostávať ja si myslím ze to nebude veľa ale ono sa to bude zvyšovať aj podľa stavu zdravotneho

stevka072
autor
12. okt 2019

@ticko jasné, ja ani nečakám nejaku horibilnú sumu viem že to bude málo, ale popri štúdiu pracivať nestiham a nevladzem takže každé euro mi pomôže, len dúfam v to že mi tam nenahádžu zasa cez nejake tabulky a vzorce sprostosti a pride mi rozhodnutie ze mi uznali 50€ to by ma moc nepotešilo :D

nela01
12. okt 2019

@stevka072 ahoj mozem sa ta spytat aku dobu si cakala od podania navrhu az dokedy ta predvolali?ja som si podala ziadost o prehodnotenie mojho zdravotneho stavu v maji,uz je oktober a zatial ma nepredvolali cakam uz 6 mesiacov je to normalna cakacia doba 6 mesiacov cakat?dakujem za odpoved

marion09
12. okt 2019

Výška ID sa vypočítava z priemeru hrubej mzdy ktoru žiadateľ dostával za roky kedy bol zamestnaný.ak ešte žiadateľ nestihol odpracovať požadovaný počet r.tak sa mu vypočíta z "všeobecného priemeru" ktorý oni majú určený.cize nie je výška dôchodku ovplyvnená druhom diagnózy ale výškou platu či "základu" z ktorého sa vypočíta.

stevka072
autor
12. okt 2019

@nela01 ahoj, prvy krat som podala ziadost v apríli, a na posudkovej som bola v júni kde moju ziadost zamietli. Potom som si v júli podala odvolanie voči rozhodnutiu, oni mi potom poslali nejaké oznámenie o predĺžení lehoty, a nasledne predvolanie na október kde mi ho uznali. Takže 6 mesiacov je podla mna dost dlha doba ak ti neposlali žiadne vyrozumenie.. skus tam zavolat pretoze pokial viem na vyjadrenie maju cca 30 dni? Mozu to predĺžiť to je jasne ale mali by ta informovať o tom

stevka072
autor
12. okt 2019

@marion09 toto som potrebovala vediet, dakujem 🙂

ticko
12. okt 2019

@stevka072 tak aj to sa stáva ako píšem postupne ti budu zvyšovať máš totiž takú diagnózu ja mam teraz 320e a to už som KO ako sa vraví mam odpracované 34 rokov

mogaa
12. okt 2019

@stevka072 za tú dobu čo si nebola vedená ako študent je priemerný mzdový bod podľa príjmu v tom roku a ak si už začala študovať tak sa to ráta ako študentovi - čiže sa to spriemeruje - no určite by si mala vyšší bod ak by si tam nemala ten jeden rok čo si pracovala (tie 3mes.UP a absolventská prax)

mogaa
12. okt 2019

@stevka072 teda len predpoklaám že je to rovanko pri výpočte ID ako pri výpočte klasického dôchodku

stevka072
autor
12. okt 2019

@ticko 320€ po odpracovaní 34 rokov? To je strašné.. môžem sa opýtať aky mate pokles vykonávať zárobkovú činnosť? Ste na plnom invalidnom? Myslim ze 320 € je super ako finančné prilepšenie pri polovičnom úväzku ale ak uz nevládzete pracovat to ma stačiť človeku uspokojiť základné potreby bez akéhokoľvek ineho príjmu je to dost malo..

mogaa
12. okt 2019

@stevka072 u tej pani to vyzerá na 60-80% - 100% nedostaneš, iba ak si ležiaca....pri dobrom plate môže byť dobrá výška ID cca 400eur - taká je realita.....ešte má dobrý ID človek ktorý dovŕši 18rokov a v živote nepracoval, lebo tomu sa to ráta z priemernej mzdy.....je to tragédia že človek ktorý v živote nepracoval má nakoniec vyšší dôchodok ako človek čo odpracoval 20-30rokov a majú rovnakú diagnózu a aj rovnaké percento pracovnej neschopnosti.

stevka072
autor
12. okt 2019

@mogaa je to bohužiaľ tak nadstavený system.. Ale môj názor je taký, že ak ma na to človek nárok požiadať si treba určite.. a ak nieje natoľko obmedzený tak aj pracovať.. bohužiaľ je taká doba.. ja som zatiaľ pracovala od 16 aj popri štúdiu každý rok ale už to nezvládam ani psychicky ani fyzicky.. ale oredpokladám že brigády sa určite nepočítajú do toho priemeru na výpočet ID..

mogaa
12. okt 2019

@stevka072 veď ok, ja nárok na ID nikomu nepopieram...ak má človek zdrav.problémy, štát by sa mal o neho postarať....len sa mi nepáči ten systém výpočtu, že človek ktorý odvádza odvody desiatky rokov dostane ID pri rovnakej diagnóze a rovnakých %prac.neschopnosti menší ID ako ten čo v živote nerobil.....chlap bez nohy čo celý život pracoval ťažkú manuálnu prácu a prišiel o nohu dostane oveľa nižší iD ako cigán čo v živote nerobil a dostane ID hneď po dovŕšení 18-tky....to je tá tragédia.....detto ak má nikto s diagnózou onkologické ochorenie uznanú menšiu mieru prac.neschopnosti ako ten kto má napr.operovaný stavec ale ten človek je relatívne ok - nepopieram ani u neho že má nárok na ID len ak dokáže niekto pracovať tak určite by nemal mať vyšší ID ako napr.onkologický pacient čo podstupuje chemoterapiu a pracovať nemôže....

stevka072
autor
12. okt 2019

@mogaa to je pravda, a k tím cigáňom.. oni poväčšine ani žiadne problémy nemajú, ale jedno čo vedia dobre je vydrbávať so systémom a hýbať sa v zákonoch.. a nikto s tým nič nespraví..
Využívajú system ktory je tak nadstavený..

ticko
12. okt 2019

@stevka072 to je celí 100%rakovina ktorá metaztazovala😂pred tím som mala 180e ale mohla som pracovať asi aj nízky plat závaží ja som pracovala v štátnej sfére

mogaa
12. okt 2019

@ticko a toto je presne tá tragédia celého toho posudzovania a výpočtu....ty si odrobila 34 rokov a máš ID 340eur a cigán v 18-čo v živote nerobil má 370eur.....nehovoriac o tom že ty jednoducho pri tvojej diagnóze a liečbe nevládzeš pracovať a ten cigán je relatívne "zdravý" a pracovať by vládal(ak by chcel)

kacenocka2
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
mogaa
29. nov 2019

@stevka072 ahoj prišlo ti už priznanie aký ID ti schválili? brali ťa ako študenta či ako nezamestnanú?

stevka072
autor
30. nov 2019

@mogaa ahoj, bohužiaľ ešte mi nič neprišlo.. stále čakám

martin122
30. mar 2021

Ja mám od 18rokov diagnostikovanu schizofreniu ,teraz mám 23 rokov čakám už tri roky a asi o dva mesiace mi príde rozhodnutie,kvôli kovidu nikto nemal komisiu mám odpracované len pol roka a do teraz som evidovaný na úrade práce ,myslíte že mi ho uznajú aj keď mám tak málo odrobene ?