Začínam mať depresie. Stav sa mi na jeseň zhoršuje

lucia851
10. okt 2021

Ahoj začínam mať zas depresie a lieky beriem už dlho. Cez leto som bola aj v nemocnici. Keď som prišla domov mi 2 mesiace bolo dobre a už to zas začína. Nenávidím túto jeseň mi všetko len zhoršuje. Co mam robiť už?

zmrzlinka2021
10. okt 2021

@lucia851
co je spustacom tvojich depresii? Ale ak beries lieky, tak este:
- urcite psychoterapie - prist na to, kde to zacalo, coho sa bojis
- sport, cvicenie, idealne v prirode, prechadzky
- kvaltina a zdrava strava, ziadny odpad ako mastne a vyprazane, ci sladkosti, cipsy... vela zeleniny, ovocia, kvalitnych sachardiov a bielkovin
- ist do kolekvitu,medzi ludi,hladat sposoby ako niekomu pomoct - zamerat sa na niekoho / nieco ine, nie v sebe analyzovat, ze mi je na prd
- naucit sa byt vdacna za kazdy den zivota, za to, co mas a mozes, nie to, co ti chyba
- vzdy v kazdom momente nahlas vyhlasit, ze je to depresia, a nie si to ty a ze odmietas akukolvek negativitu, akekolvek negativne myslienky a ze odmietas byt otrokom tohto fungovania
- prijat seba taku saka si, prijat aj to, ze sa niekedy citis na prd, ze nemas naladu - neanalyzovat vsetko v sebe
- usporiadat si svoj zivot, hodnoty, vztahy, odstrihnut alebo aspon minimalizovat vztahy s toxickymi a zakernymi ludmi, neporovnavat sa s nikym, robit to, co ta naplna stastim, co ta bavi, prestat sa snazit byt dokonalou a pedantnou...

Lieky ti dokazu velmi pomoct, ale bez zmeny svojho zivota a pristupu k nemu ta budu len "udrzovat" a nevyriesia problemy, ktore si nesies v sebe

unicornlady
10. okt 2021

Ja síce nenapíšem nič hlboké, ale mňa napr. dnes potešila upútavka na vianočný český film: Vánoční příběh (a ak sa bude dať, šla by som na to aj do kina, akurát, že je to až o mesiac a pol, tak uvidíme, aká bude situácia)

https://www.youtube.com/watch?v=E17mDaqqcrc
lucia851
autor
10. okt 2021

@zmrzlinka2021 na psychoterapiu budem chodit, mojim spúšťačom je všeličo, ja som z tých depresii hrozne unavená a potom nič nevládzem. Včera som aj cvičila ale dnes asiani to nedám. Čakám kedy začnem chodiť do práce, len musím počkať kedy sa mi ozvu. Mam chodiť opatrovať dvoch ludi.

zmrzlinka2021
10. okt 2021

@lucia851 chapem ta a nie si jedina, vela ludi si prechadza tym, co zazivas aj ty. Rob to, co ta tesi, bavi a este jedna dolezita vec - bojuj s akoukolvek sebalutostou. Tvoje pocity, a to, co zazivas su realne veci, treba ich chapat ako diagnozu, ako fakt, kde si teraz a ides to riesit, ale sebalutost tieto problemy este viac prehlbuje

0silvia0
10. okt 2021

@lucia851 asi nezoberies tuto moju radu, ale ber tuto chorobu ako sucast teba. Neries kedy odide, kedy pride, och zasa je tu, och zasa ta jesen... vyckavas buducnost a nezijes v pritomnosti. Presne tie sebalutosti ako pise @zmrzlinka2021... to je tak skodliva zalezitost, nicis tym samu seba.
Skus aj v zlej veci najst kusocek pozitivity. Som unavena, nic sa mi nechce, ok, zavolam si deti do postele a budem sa s nimi cely den mojkat, precitam im knizku...

lucia851
autor
10. okt 2021

@0silvia0 mam pred ovuláciu tak asi preto sa tak cítim, boli ma podbruško aj kríze

0silvia0
10. okt 2021

@lucia851 aha ok, ale nesleduj sa tak...

lucia851
autor
10. okt 2021

@0silvia0 keď je človeku furt nanič a boli ho furt niečo tak by si sa nesledoval? Ja už som zo všetkého na nervy

3009
10. okt 2021

@lucia851 pomysli na to, že sú aj oveľa horšie veci. Teš sa z toho čo máš a nie, že zas mi niečo je. Sú ľudia pripútaní na lôžko čo by dali keby mohli sa ísť poprechádzať a pod. veci. Nikto nie je, že mu nič nie je stále. Takto v živote chodí.

tncka
10. okt 2021

@lucia851 prepac ale kto zamestna cloveka s depkou a toboz na opateru ludi🤦‍♀️

0silvia0
10. okt 2021

@lucia851 a ty nevidis, ze to neustale riesenie tvojho zdravotneho stavu ti v nicom nepomaha?
Treba zmenit postoj, ale evidentne ti to nejde...Lieky beries, na terapie chodis, teraz musis pomoct sama sebe...

luccija
10. okt 2021

@lucia851 každého niečo bolí cíti sa nie vždy fit a musí ísť napríklad na 12 tku do nemocnice, kde nebude spat.Ale zatne zuby a ide ty sa podľa mňa veľmi opúšťas, lebo môžeš🙂tak využi čas pokým nepracujes na niečo, čo potom nebudeš stíhať...
Kamarátka predcvicuje spinning či menzes, migréna musí ísť...tak navýšis lieky na jeseň...

zmrzlinka2021
10. okt 2021

@lucia851 lenze nadmerne sledovanie sa je spustacom vselijakych stavov. A hlavne, ked nie si medicinsky zdatna a za vsetkym vidis uz vlastne parte 😀

Nesustred sa na seba, nesnaz sa mat sebakontrolu nad vsetkym vo svojom zivote - ty musis zmenit svoje mentalne nastavenie, bez toho to nepojde, prave preto su dolezite kvalitne psychoterapie

deninka233
10. okt 2021

Na jesennú depresiu mi pomáha Dvit. Ja beriem Oleovit, sestra mi kúpila v Rakúsku. Na iné typy nie, ale vždy je dobré ho brať. Už asi tri roky neviem, čo je jesenná depresia.

mamka34
10. okt 2021

@lucia851 mne kedysi jedna pani povedala, že ona pri depresii berie normálne lieky od bolesti, keďže pociťuje pri depresii silnú fyzickú bolesť. Paralen. Pre mňa je zasa fyzická bolesť spúšťačom a potom ťažko z toho kola von. No, keďže jesť treba a prácu si treba udržať, lieky od bolesti a pohľad na cieľ.

lucia851
autor
10. okt 2021

@tncka a hádam si nemyslíš že mám sediel doma na zadku a nechať si tu depresiu prehlbovať. Mne lekári odporúčajú chodiť do práce. Keďže som vyucena opatrovateľka tak ma taka práca baví.

lucia851
autor
10. okt 2021

@deninka233 začnem ho brať. Ďakujem

julka828
11. okt 2021

@lucia851 ja ta chapem tiez trpim depresiou uz dlho beriem lieky teraz na jesen sa aj ja mam ozaj horsie neviem preco toto rocne obdobie robi tak zle pritom jesen mam rada ale aj dojtorka mi vraveka ze na jesen sa to vela ludom zhorsuje

tncka
11. okt 2021

@lucia851 nemyslim si ze mas sediet na zadku,len ...pozrela som sa na to z druhej strany a teda nezverila by som ti ani psa radsej ked mas problem sama so sebou ako chces opatrovat inych?!

0silvia0
11. okt 2021

@lucia851 ale veď si bola minule už v práci, a nevydržala si tam, bola si tam len jeden deň, takže na jednej strane ti lekári odporúčajú chodiť do práce, na druhej strane to nedávaš...
https://www.modrykonik.sk/forum/zamestnanie/depresia-z-novej-prace-2/?page=2

lucia851
autor
11. okt 2021

@0silvia0 to bola úplne iná práca a ťažšia. Toto mam iba na 6 hodín a budem iba vy pomáhať babke a dedkovi

lucia851
autor
11. okt 2021

@tncka a z čoho mame akože žiť keď z jedného platu sa žiť nedá. A ja mávam aj dobre dní. Teraz mam akurát problém s chrbticou tak idem na neurológiu a na rehabilitácie kým ešte nejdem do roboty

marca12
11. okt 2021

@lucia851 ja byt tebou,tak si najdem psychicky menej narocnu pracu. Stari ludia ta stiahnu dolu. Ja som pracovala v kolektive,kde boli 60tnici a nikdy som sa necitila horsie uplne som citila ako zo mna vyciciavaju energiu. A neviem si predstavit,ze mam depresiu a som s dochodcami.

lucia851
autor
11. okt 2021

@marca12 práveže ja som minulý rok opatrovala jednu babičku a ja som bola veľmi spokojná. A teraz si není z čoho vyberať. Nič neponúkajú na menej ako 8 hodín.

darinks01
12. okt 2021

Hrozné, koľko ľudí zvykne mať takéto stavy v chladnejšom období. Ako je mi jasné, že ani táto covidová doba tomu pozitívne neprospieva. Človek nemá chuť na nič a ešte keď je vonku hnusne, tak len doma zavretí. Keď som mávala jedného času aj ja také pochmúrnejšie nálady mi lekár predpísal magnosolv nech vyskúšam 🙂 Ono nie je na škodu s psychickými problémami zájsť k odborníkovi, ktorý vie vypočuť a poradiť.

lucia851
autor
12. okt 2021

@darinks01 ja užívam antidepresiva ale niekedy mám pocit že ani tie nepomáhajú. Ale beriem aj vitamíny, cvičím na chrbticu. Ja som už v predčasnej menopauze tak aj tam je problém ale gynekológ mi odporučil niečo tak to skúsim užívať.