Zápal pľúc u starších ľudí

mon1806
22. okt 2023

Ahoj , moj otec ma zapal pluc obojstranny lezi v nemocnici skolabovalo mu dychanie vek 65+ , fajciar s CHOPKOU , je tu nejaka sanca ze sa vylieci ? Lekari povedali ze je to fajn ze reaguje na atb ale neviem dnes za mu znova zle dychalo ...tak len ci ma niekto skusenost ci aj taky stav sa niekedy zotavil dakujem

majamat
22. okt 2023

@mon1806 pracujem v DSS a zapal pluc u starsich ludi je casty, casto prebieha tazsie so zlyhavanim dychania.
urcite je vysoek % ludi, ktori tuo nezvladnu,a le % ludi, ktory sa vyliecia je este vyssie. nemam presnu statistiku,a le poznala som ludi, ktori mali takyto zapal pluc opakovane, opakovane boli prelieceni a vratilis a z nemocnice v zlepsenom stave, opakovane.

cize je fakt velka sanca, ze to zvladne.

este musim podotknut, ze neikedy sa stava, ze doliecovanie trva dlhsie a aj saturacia moze dlhsie pretrvavat v nizsich hodnotach, ci uz koli tomu, ze tkaniva potrebuju cas na regeneraciu,a lebo preto, ze sa pri doliecovani dychacie cesty casto vlemi zahlienuju.

roja01
22. okt 2023

Tento text som dostala v mailu od kamaratky:
PLÍCE - Cenná informace našich předků
Dobrá rada...
Když jsem byla malá a měla jsem horečku, tak mi maminka
podkládala tři polštáře, abych poloseděla.
Ale tohle nás kdysi učili staří doktoři už na "zdrávce"!! A
dnes---,neštěkne ani pes!!!
Nezapomeňte, třeba všem opakovat, opakovat, že při
infekci neležet na zádech, ale stále se polohovat a také sodou
bicarbonu - inhalovat!!!!!
Přeposílám tento e-mail přesto, že jsem přesvědčená, že nám
dříve narozeným již naši rodiče tloukli do hlavy,
že jakmile máme horečku, musíme v posteli sedět, aby plíce
visely, abychom nedostali zápal plic.
Alespoň mně to doma připomínali oba rodiče. Ale je pravda, že
jsem to od doktora za celý život neslyšela, když to neví.
Mělo by se to dělat - podle mě - při jakékoliv infekci, když
musíme ležet.
Protože to je problém toho, že plíce při ležení "leží zevnitř na
zádech", nejsou správně prodýchnuté a hrozí zápal plic.
A potom je už takovéto dýchací cvičení na dvě věci....
Sama jsem to zažila před rokem, kdy jsem byla s prasečí
chřipkou v nemocnici, a tam jsem dostala zápal plic.
Nikdo mi neřekl, ať se pořádně prodýchávám..... A jak dostanete
zápal plic - tak to už potom zhluboka dýchat nejde,
neudýchala jsem ani jídlo.... nastupuje kyslíková terapie...
Že plíce dýchají nejvíce "na zádech" to víme, proto i lékař nás
"poslouchá" hlavně na zádech.
Takže vřele doporučuji všem poslechnout - nevíte, kdy se vám to
můžehodit....
Jak správně dýchat, abyste nedostali zápal plic, v době nemoci
neležet na zádech je dobrá rada.
Proč to nevíme od našich doktorů...?????

mon1806
autor
22. okt 2023

@majamat dakujem krasne za komentar trosku nadeje ste mi dodala 🩷🫶 ja uz mam taky strach kazdy den idem spat s takym strachom o otca ze cakam co zas znovu pride , on ani nemal zapal pluc isiel na neurologiu na oddelenie na hospitalizaciu lebo ma bechterku a boleli ho strasne nohy a na druhy den hospitalizacie nevladql dychat , kolaboval az tak skolaboval ze upadol do bezvedomia hned prevoz na aro 😭😭

majamat
22. okt 2023

@mon1806 no prave u starsich ludi casto zapal luc prichadza rychlo a nenapadne.
zazila som tiez neico podobne, hospitalizacia u cukrovkara koli zvysenemu cukru v krvi, nakoniec skoncil na plucnom so zapalom pluc. icze ten zvyseny cukor bol sposobeny zrejme tym, ze prebiehal zapal pluc, organizmus sa vtedy sprava inak.
tiez som zazila u dochodcov, ze boli mimoriadne spavi, bez teploty, bez kasla, len ta unava a spavost. a tiez v tom bol zapal pluc.

a teda chapem ta. mama ochorela pred 2m. vyzeralo to na zapal pluc, dokonca ho mala diagnostikvoany neskusenou mladou lekarkou. no pluciarka ho vylucila. bol to zapal priedusiek s poklesom saturacie. no tu saturku mala znizenu este dobre 3t potom, hoci CRP uz klesalo, infekcia na ustupe.
a stale kasle.

vler
22. okt 2023

@mon1806 zalezi aj aky je jeho celkovy zdrav. stav a ci ma ine ochorenia. Napr ma nadvahu alebo obezitu, je cukrovkar?

vanilkovazmrzka
23. okt 2023

@mon1806 skus verit lekarom, ze robia vsetko preto, aby sa dal dokopy. Ako to dopadne, nikto nevie. Sance ma podla vsetkeho velke, tak uz sa len skus nejako upokojit, aby si z toho stresovania nemala este aj ty nejake problemy. Drzim palce ❤️

mon1806
autor
23. okt 2023

@vanilkovazmrzka dakujem pekne ja uz veru som mala afty prekonane zo stresu este teraz mam na jednej strane zaludocne problemy ani nehovorim

mon1806
autor
23. okt 2023

Dakujeme doevcata , menia mu akurat atb , najhorsie ze on aj psychiku ma mizernu a este aj zatvorili oddelenia a nemoze prist navsteva co sme chodili kazdy den ....
K chorobam co ma no je fajciar a ma bechterku inak nic ine

majamat
23. okt 2023

@mon1806 neboj, urcite je sanca, ze bude ok.
ja mam fakt s hospitalizaciami dochodcoc so zapalom pluc skor pozitivne skusenosti.
niekedy je vacsi problem, dat sa dokopy po chorobe. no hlavne u dementnych starsich ludi, ktori uz maloco chapu a chyba im akesi uvedomenie si, ze napr poyb je pre ncih dobri. aj ked naopak niektori sa zas hybu aj vtedy, ked netreba. no to je ina dg. - tym ymslim demenciu.

mon1806
autor
29. okt 2023

@majamat zomrel 😭😭😭🕯

majamat
29. okt 2023

@mon1806 to mi je luto. uprimnu sustrast.

mon1806
autor
29. okt 2023

@majamat dakujem , uz to vyzeralo ze vsetko ide super z ara ho prepustili dychal bez kyslika prelozili na pridrbane interne a za 4 dni zomrel v spanku 😭😭😭😭😭😭

majamat
29. okt 2023

@mon1806 fuha, tak tam musela nastat nejaka komplikacia. aj vam vysvetlili, co sa mu stalo?

je kludne mozne, ze jeho organizmus bol velmi zaazeny a skomplikoval sa stav niecim.

mon1806
autor
30. okt 2023

@majamat nevysvetlili nic