Ako postupovať pri zariaďovaní akvária?

matica2
2. jan 2010

ahojte. plánujeme detom kúpit rybky ale nevieme ako začat a čo nám treba. viete poradit? 😉

matica2
autor
17. jan 2010

helenkasabinka máme filter. a v nom sú kamienky a také velké skaly a mušle a všetko bolo vyvarené

matica2
autor
17. jan 2010

no som vygooglila že, voda je zakalená preto, lebo po založení nového akvárka tam ešte nefungujú baktérie ktoré pomáhajú rozkladat a eliminovat nitráty a iné dusíkaté látky. vytvoria sa až po niakom čase. 🙂 🙂 🙂

helenkasabinka
17. jan 2010

matica tak vydrz este asi take 3 dni a ak to neustupi tak musis polovicu vody z akvaria vymenit.....a popripade este raz prevarit tie mušle 😅

matica2
autor
17. jan 2010

no aj ja som tak myslela že dočkám a vymením vodu aj som muža na studničku vyslala a takú doniesol 🙂

roasha
17. jan 2010

musle to nerobia,aj keby si ich tam bachla rovno z mora/my davame take/. 😎
ale napr,ked cistime komplet akvarko,tak vzdy dam aj sol(2lyzice NaCl-riadne kopcovate/300l H2O),ak ti zakal neustupi,tak neostava,len vymenit vodu,ako hovori helka.
to ci je voda zo studnicky,tiez nehra rolu. 😉 🙂

helenkasabinka
17. jan 2010

matica len nesmies celu vodu menit 😉 no vacsinou robia zlotu v akvariach kamene,ake mate ? lebo ak kupovane z chovproduktu napriklad tie biele,tak oni sice tvrdia ze ich netreba menit ale figu,veru treba lebo oni su mierne spinave take akoby vapenate a potom vdaka nim je aj voda mutna 😒

a ako vravi roasha tak suhlasim s nou a s tou solou,aj my sme davali do 180 litroveho akvarka 4 lyzice soli 😉

petot
17. jan 2010

1, Kup si radsej knizku, aspon strucnu.
2, Meni sa vzdy len tretina vody naraz
3, Kup o nieco naddimenzovany filter (do vacsej nadrze nez mas), a daj ho podla potreby na mierne pomalsi chod.
4, Rybky su citlive nielen na svoje rozpatie teploty, ale aj na jej prudke zmeny, preto Ti zdochli
5, Gupky su na zaciatok fajn

petot
17. jan 2010

6, Nechaj si poradit v dobrej akvaristike.

kathynka
29. jún 2010

hlavne cim mensie akva, tym viac starosti, minicko je pre zaciatocnika uplne nevhodne...staci minimalna zmena a rybku vam odidu...minicko je citlivejsie na chemiu ako velke akva...v minicku treba castejsie menit vodu, kdezto vo velkom akva raz za 2-3 tyzdne 1/3...proste zakladat akvarko len preto, ze deticky ho chcu je strasna blbost...pokial nie je v rodine odhodlany clen, ktory bude pravidelne krmit, menit vodu, kontrolovat, ci su zdrave, ci zeru, aka je teplota, cistit filter...

jakubqo13
19. jan 2011

Dobryyy chcel by som sa opytat ze ake rybky mozem mat so skalarom ma 85l aqva dakujem. 🙂 🙂 🙂 🙂 🙂

dracica12344
27. feb 2011

ahojte. my s priatelom sme tiez zacali s akvaristikou. mame gupky a prisavnika. 20 l akvarium. neskor mame v plane zakupit aj vacsie akvarium, toto je len pre zaciatok. viem ze cim mensie tym viac prace na cistenie a tak. chcem sa spytat musia byt zive rastlinky aj v takom malom akvariu? nestacia len tie umele? mame tam aj ohrievac, filter a okyslicovac aj teplomer a svetlo. dakujem za odpoved...

kathynka
28. feb 2011

@dracica12344 nemusia byt nutne zive rastlinky...len je to krajsie, viac prirodne...pokial je tam filter aj okyslovac, tak je to v pohode...ja som teraz zakladala nove 22l akvarko a mam tam len zive rastlinky a vyzera to super 🙂

kathynka
28. feb 2011

@jakubqo13 pozri si tuto temu, alebo sa opytaj priamo v nej, tam ti urcite niekto odpovie 🙂
http://www.akva.sk/skalar-t129.html?hilit=skalar

dracica12344
1. mar 2011

to vsetko mam. mne sa pacia aj umele :D takze asi pri nich aj zostanem. :D

viktoria258
22. apr 2011

ahojte, chcela by som sa opytat ci mozu ist do akvarka aj kamienky s mora ..dakujem

petina88
22. apr 2011

@viktoria258 ked ich vyvaris tak v pohode 🙂

monnaa
25. okt 2011

Ahojte, veľmi by som vás chcela poprosiť o radu. Kúpili sme si akvárium, je tam štrk, filter, rybky 1x denne kŕmime, ale i tak nám tie najnenáročnejšie rybky na svete - gubky neustále hynú ☹ . Dcérka je z toho úplne zúfalá. Najhoršie je, že sa nám vkuse tvorí akoby pena na hladine , vyzerá to ako by tam bola jar alebo niečo podobné....Filter sme už viackrát čistili, aj vodu menili....Ďakujem za odpoveď.

kathynka
25. okt 2011

@monnaa a ako velke akvarko mate a kolko gupiek v nom?
no a pena sa moze tvorit z toho, ze ste zle premyli strk alebo zalozili akvarko okamzite (cize nie postupne - najprv umyt strk, napustit vodou, zasadit rastlinky, cakat 2-3 tyzdne, vypustit rybky) alebo naraz nasypete vela zradla a rybky to nevladzu pojest...

monnaa
25. okt 2011

@kathynka - tak ako počítam , tak akvárko by malo mať 18,5 l / asi málo, že ? / gubike sme mali zo začiatku 4 . Ono to bolo tak, že mm kúpil akvárko aj rybyčky , napustil vodu a rybky tam hneď šupol, aj jesť sme im dávali asi veľa ... Ale pani predavačka v chovprodukte nám to takto poradila, ani nás nenapadlo, že by to malo byť "zložitejšie " a náročnejšie. Akvárko máme asi mesiac , aj vodu sme menili už 2x celú ☹ , ach jaj, až teraz zisťujem že koľko chýb sme porobili. Vďaka za odpoveď, a čo myslíš, čo teraz ? treba to celé znovu vymeniť a začať úplne odznovu ? ešte nám zostali 2 gybky, ale tie postupne odchádzajú chúďatká.

tinki
26. okt 2011

@monnaa Ešte ma napadlo, aby ste na vodu používali výlučne vedro,ktoré nepoužívate na nič iné. Aby tam neboli zbytky saponátu alebo niečoho iného. Ja si myslím,že by ste mali začať úplne od začiatku. Vypustiť vodu, vyčistiť všetko, nanovo dať štrk, rastlinky, pustiť vodný filter, nechať čakať 2, 3 týždne, tak ako píše @kathynka. Potom tam dať zopár rybiek, ale popýtať sa v nejakom dobrom chovprodukte..No a ešte, dávate do vody nejaký prostriedok proti ťažkým kovom?
Ešte niečo 😉..Nemení sa vám v izbe, kde máte akvarko, príliš teplota? cez deň horúco, v noci zima? Aj z toho zvyknú rybky kapať.

kathynka
26. okt 2011

@monnaa no hej, treba zacat odznova najlepsie...to akvarko je fakt malinke, kedze gupky su ako skreckovia a mnozia sa strasne rychlo...ale tak ked chcete, tak da sa...len proste male akva je ovela narocnejsie ako velke, aj ked sa to nezda...tam totiz staci maly problem v chemii vody a vsetko ti vykape...vo velkom sa taky maly problem strati...kazdopadne premy poriadne strk, daj ho do akva, napusti vodu a nechaj stat aspon 2 tyzdne...medzitym tam mozes zasadit rastlinky...rybky pojdu az celkom posledne...v takom malom akva dokonca filter nie je ani potrebny, ale ak mate nejaky malicky, mozete ho nechat, len nech nejde moc silno...4 rybky potrebuju fakt minimum krmiva, tak si davaj pozor, aby tam neostavalo zbytocne vela zvyskov...a urcite nemen vodu komplet celu...pri tak malych akvarkach staci kazde 3-4 dni odpustit hadickou 1/3 az 1/2 a dopustit novou vodou...tak hadam sa vam bude uz viac darit 😉

trixi
26. okt 2011

@monnaa ahoj, my sme kupili synovi k narodkam akvarko-cely set. Na zaciatku sme mali tiez problemy. Pena vo vode moze byt zo zle vyumyvaneho strku (my sme mali ten isty problem), tiez sme zalozili akvarko (60 l) a v ten den sme tam dali 10 gupiek. A este koren. Tak do dvoch dni sa zafarbila voda na hnedo z korena, a cca po tyzdni nam zacali kapak rybky. Zvlastne bolo, ze nam kapali len gupky kupene v Pet Center v Auparku. Gupky a moly kupene v akvaristike a v Hornbachu mame do dnes (akvarko mame od septembra 😉 ), krasne sa nam rozmnozuju. Ak mozem, tak moja skusenost:
Oplachnut cele este prazdne akvarko, poriadne vymyt strk (aby nebola pena), osadit ho rastlinkami (zacali sme umelymi, dnes mame vsetky zive 😎 ), dat filter, pripadne bublinkovac, naplnit ho vodou a pridat prostriedok Aqua Safe na znicenie chloru a inych latok vo vodovodnej vode a este jeden pripravok, teraz si nespomeniem na nazov, na vytvorenie bioprostredia. Pockat 3-4 dni (osobne by som to asi nevydrzala 😀 ), min., dat rybky-kupene v osvedcenej predajni - gupky su vdacne ale k jednemu samcovi dat tak 2-3 samice. Ak das viac samcov tak mozu ustvat samicu, resp. sa samica bude schovavat. Samci su krasni, maju nadherne chvosty a su mensi, samice nemaju tak pekne sfarbenie a su vacsie. Krmit ich 2 x denne (uplne staci, my obcas krmime 3 x 😉 ) ale len tolko kolko za par minut zozeru. Neprekrmovat. Kazdy tyzden davat este pripravok na to aby voda bola OK (neviem nazov, ale ak budes mat zaujem, vecer Ti napisem). Pri 18 l akvarku odkalovat asi castejsie, zavisi od poctu ryb, tak 1/3 vody, filtrovu vlozku oplachnut v tej vode ktoru odsajes, nie po tekucou - narusi sa bio rovnovaha, ktora sa v akvarku vytvorila, neviem aky mate filter, my mame taky, ze sa tam meni este taka uhlikova vlozka a tu menime 1 x za mesiac). My mame este prisavnika a slimaka, ktory vela vycisti ale aj sa nam ten slimak premnozil (vela zradla a hovienok 😵 , tak teraz zhanam slimaka Clea Helena, ktory si poradi s nadbytocnymi slimakmi.
Davam mudre rady, ale robili sme klasicke zaciatocnicke chyby, aj ich robime 😀 . Teraz mame 4 junior guppky a 4 baby cca 2 dnove. O zbytok sa asi postarali ostatne, asi ich zozrali. Cakame, az sa okotia black molly a golden molly.

monnaa
26. okt 2011

Diavčatá, vy ste také zlaté, moc vám ďakujem za všetky cenné rady 🙂
@tinki - nie, nepoužili sme vedro so zyvškom saponátu, ale normálny kuch. hrniec ( dobre vyčistený ), teda dúfam že tam nebol žiaden zvyšok saponátu. A ty používaš nejakú špci nádobu alebo vedro na rybičky ? No a prípravok na odstránenie ťažkých kovov sme tiež nedali , ani som o takom netušila...Teplota v miestnosti sa nám teda mení, občas vetráme, na toto by bol dobrý termostat, nie ?
@kathynka , teraz už viem, že lepšie je vačšie akvárko, ale ja som všetko nechala na mm a on si nič nenaštudoval predtým ako išiel do chovproduktu, teraz som to zobrala do vlastných rúk ja ( vdaka za toto fórum 🙂 ). Ešte som sa chcela spýtať , keď meníš vodu hadičkou, treba rybky vtedy dať niekde inde ?
@trixi - to je super, že sa vám takto darí s akváriom 🙂 , ja dúfam že aj my sa k tomu časom dopracujeme ....Prosím ťa, mohla by si mi napísať ako sa volá ten prípravok čo dávaš každý táždeň do akvárka ?
baby, a máte aj svetlo na akvárko ? Myslíte, že stačí obyčajná stolná lampička alebo treba nejaké špeciálne ?

monnaa
26. okt 2011

No a ešte má problém s tým, že mi ostali 2 gupky ( medzitým sme dokjúpili rybičky, ke´d tie prvé poumierali ) , jedna je už taká pred smrťou ale druhá ( samička ) vyzerá celkom životaschopne, dokonca tú druhú - samčeka obžiera !!! ja by som to akvárko chcela komplet vyčistiť a znova pripraviť, ale čo s tou rybičkou ? Mám ju dať do inej nádoby na tie 2.-3 týždne, lebo netuším koľko ešte požije chúďatko.....

kathynka
26. okt 2011

@monnaa ked menis vodu v akvarku, tak rybky ostavaju tam...kebyze ich mas zakazdym vylovit a potom vratit spat, tak by to bol pre ne velky stres...na take male akvarko staci aj tenka hadicka s priemerom 0,5cm a zas rybky nie su az take hlupe, aby tam vbehli...a keby aj, tak odcerpavaj tu vodu do vedra a tam si ju pripadne najdes 🙂 co sa tyka svetla, tak ak mas zive rastlinky, tak je nutne...svetlo je na akvarkach kvoli rastlinkam a nie kvoli rybkam...a stolna lampicka ti staci, pokial mas nenarocne druhy, cize im staci aj slabe svetlo...a inak, ja osobne si myslim, ze pridavat do akvarka vselijake "zlepsovaky" je uplne zbytocne...ja mam 3 akvarka, 160litrove, 100litrove a male 22litrove, v prvych dvoch mam obycajny filter bez akychkolvek uhlikovych vloziek, v tom malom filter ani nie je, len vzduchovac na tvorenie kyslika...nepridavam ziadne "zlepsovaky" na vodu ani nic podobne...rastlinky rastu do aleluja a rybky vo vacsine pripadov skapu na starobu...
a ak chces este viac rad, tak si pozri tuto stranku a tam forum: www.akva.sk
a toto su online casopisy, najdi si tam trebars taky, kde bola tema pre zaciatocnikov alebo miniakvaria: http://klub.akva.sk/akvarium.php

monnaa
26. okt 2011

@kathynka - no teda, 3 akváriá,ty si úplná profesionálka , klobú dole ! Tú stránku akva.sk som už prezerala , ale je tam pre mňa zatiaľ veľa vecí " ťažkých " , musím sa do toho postupne dostať . Tie on line časopisi ešte mrknem. Dnes som bola aj v kníhkupectve , chcela som nejakú knižku o akvárkach pre " laikov ", ale nič som nenašla.

trixi
27. okt 2011

@monnaa je to Tetra easy balance. Co sa tyka rad, tak ich je na nete vela, ohladne akvaristiky, ale vela roznych nazorov, kazdy ma svoje skusenosti a ja som sa stretla s tym, ze na jeden problem bolo vela aj protichodnych rieseni. My sme tiez zaciatocnici a vsetko mame len nastudovane. Tak ked nam poradili davat pripravky na upravu vody (u nas je velmi tvrda chlorova voda) tak ich davame.
@kathynka nedava nic a je to profik a nemaju problem s vodou ani rybkami. My sme kupili taky cely set- akvarko, svetlo, filter, potrava aj ten aqua safe na vodu- v Hornbachu za nejakych 40 €.

tinki
27. okt 2011

@monnaa Vieš čo, radšej si kúp normálne lampu na akvárko, lebo obyčajné svetlo podporuje rast rias, ktoré sú školdlivé. Naopak vhodné svetlo, podporuje rast rastlín a tie dodávajú akváriu kyslík. No a ten prípravok, čo sa dáva do vody sa volá Sera Aquatan na úpravu vody.
No a na tú teplotu si kúp aj ohrievač do akvária, aby si si regulovala teplotu. Rybky potrebujú stále rovnakú teplotu. A pozor aby na akvárko nesvietilo priame slnečné svetlo... 😉
No a nepoužívam špeci nádobu, len jedno vedierko je vyhradené špeciálne pre rybičky..A postupujeme tak, že koľko asi vyberiem vody (raz do týždňa) tak, potom toľko isto im tam dám, meníme približne 30 percent objemu.
A jeden deň v týždni majú rybky dietny deň. Vtedy nedostávajú jesť a oni si zo spodu akvárka pozbierajú zvyšky potravy. Bolo nám povedané, že rybky radšej neprekrmovať, oni dokážu prežiť aj týždeň bez jedla.(napr.dovolenka) Je to pre nich lepšie ako keby sa prejedli.

kathynka
27. okt 2011

@tinki @monnaa ano, ohrievac je dobra vec, len som si neni ista, ci vobec existuje tak slaby ohrievac, resp. na tak male akvarko...s velkym ohrievacom ich akurat tak uvaris...a s jedlom je pravda, ze dietny den raz za cas nezaskodi...a na dovolenku je to podla mna najvhodnejsie zvieratko, kedze vydrzi aj ten tyzden bez stravy...staci dat par dni predtym o trosinku malo viac a potom v pohode vydrzia...
a inak, nie som ziaden profik, od toho mam teda este riadne daleko 😉 mam akvarka asi 4 roky, len ma to bavi, tak sa vzdelavam v tom viac, aby som sa vyvarovala chyb a zbytocne potom nenariekala, ze mi pokapali drahe ryby, kedze mam aj zopar vzacnejsich...

monnaa
28. okt 2011

@tinki - vďaka za ďalšiu radu. A ty máš aké veľké akvárko ?
@kathynka - no tiež sa mi to s tým ohrievačom nezdalo na tak malé akvárko...ale ako zariadiť, aby bola voda primeranej teploty ? Zohriať predtým ako dám do akvárka na určitú teplotu? A ešte som sa chcela spýtať, či sa dajú rastlinky zasadiť aj neskôr, keď už je akvárko zabehnuté s rybičkami, alebo sa to musí všetko zrealizovať na začiatku ?