icon

Žiadosť o sviatosti po rozvode: Máte skúsenosti?

25. jún 2026

Má nejaká katolíčka skúsenosti so žiadosťou o pristupovanie k sviatostiam po rozvode?

Našla som len tento vzor: https://modrykostol.fara.sk/data/uploads/ziados...

Napísali ste niečo podobné alebo niečo iného?

anonym_1ed12c
25. jún 2026

@anonym_autor nemám skúsenosť, ale moja teta áno. Rozviedla sa, ale nemôže pristupovať k sviatostiam. Raz sa rozvedieš tak máš smolu, pred bohom ste stále manželia. Ak vás “nedozvedie” cirkev

anonym_bcc5dd
25. jún 2026
@anonym_1ed12c

@anonym_autor nemám skúsenosť, ale moja teta áno. Rozviedla sa, ale nemôže pristupovať k sviatostiam. Raz sa rozvedieš tak máš smolu, pred bohom ste stále manželia. Ak vás “nedozvedie” cirkev

@anonym_1ed12c zas to až taká pravda nebude že 😉.
Predseda KDH je asi výnimka.

avatar
guiseppinka
25. jún 2026
@anonym_1ed12c

@anonym_autor nemám skúsenosť, ale moja teta áno. Rozviedla sa, ale nemôže pristupovať k sviatostiam. Raz sa rozvedieš tak máš smolu, pred bohom ste stále manželia. Ak vás “nedozvedie” cirkev

Najlepsie ti poradi knaz na fare. Tak ci tak sa dava ziadost cez neho. On ti presne povie, co potrebujes splnat, vie zhruba povedat, ci je mozne, aby si dostala dispenz alebo nie. Kazdy ma inu situaciu a aj mala "odchylka v pribehu" moze viest k inemu rozhodnutiu.
@anonym_1ed12c je kopec ludi, ktori dispenz od biskupa dostali a aj napriek rozvodj mozu pristupovat k sviatostiam...

avatar
sweet20
25. jún 2026

Ja mam taku skusenost (nie osobnu ale z rodiny), ze musis nejake papiere vypisat, ze nemas pomer s nikym, ani s nikym nebyvas, ze zijes bez partnera doslova. A tak na zaklade toho mozes chodit na svaitosti. Ale to sa blizsie farara musis spytat

avatar
thirstymonk
25. jún 2026

Joj keby ste tu netarali blbosti, tetky, lebo splietate jedno s druhym.

1. Cirkevny rozvod neexistuje
2. Existuje Cirkevná rozluka, to je tvoj prípad. Manželstvo sa štátne rozvedie, ale pred Bohom trvá. Cirkev teda dá úľavu, že manželia spolu nemusia bývať a môžu pristupovať k sviatostiam, je tam ale podmienka, že nesmieš žiť s iným mimo manželstva. To je asi prirodzene. Život s iným, zatiaľ čo manželstvo trvá, je ťažký hriech, trvalý, takže nie je možné pristupovať k sviatostiam tak či tak.
3. Existuje anulácia manželstva, teda vyhlásenie, že manželstvo vlastne nikdy ani neexistovalo, sú na to dôvody, tieto veci rieši cirkevný súd, toto je Majerskeho prípad. Nakoľko je jeho prípad autentický, alebo sa tam kotuľali nejaké dukáty, to už nechávam na svedomí cirkevných otcov, ja sa k tomu nevyjadrujem.

Btw, existuje anulácia manželstva aj v štátnom práve, ale väčšinou o nej nikto nevie, jednoduchšie je sa proste rozviesť ako riešiť anuláciu - no bol by som opatrný aj tu. O 30-40 rokov totiž môžeš mať napr. vyživovaciu povinnosť voči svojmu ex-ovi, aj keď ste rozvedení. Ak je možnosť anulovať, vždy by som šiel do anulácie, či v cirkevnom, či v svetskom práve.

Takže tvoj prípad je taký, že pokiaľ s nikym nežiješ (myslí sa tu trvalý hriech konkubinatu, nie že sem tam ťa niekto nahodou štichne -> toto je normalny hriech ako každy iny, vyznáš v spovedi...), tak ideš ku svojmu farkýmu, povieš mu čo je vo veci, on pošle dopis na biskupa a biskup ti pošle dekrét, že môžeš pristupovať k sviatostiam za podmienky, že s nikym nežiješ.
Celá veda. Ak má farky aj biskup náladu, do dvoch týždňoch to máš doma.

avatar
hefo
25. jún 2026

@thirstymonk "nie že sem tam ťa niekto nahodou štichne"

Ako sa dá prísť k takej náhode?

anonym_bcc5dd
25. jún 2026
@thirstymonk

Joj keby ste tu netarali blbosti, tetky, lebo splietate jedno s druhym.

1. Cirkevny rozvod neexistuje
2. Existuje Cirkevná rozluka, to je tvoj prípad. Manželstvo sa štátne rozvedie, ale pred Bohom trvá. Cirkev teda dá úľavu, že manželia spolu nemusia bývať a môžu pristupovať k sviatostiam, je tam ale podmienka, že nesmieš žiť s iným mimo manželstva. To je asi prirodzene. Život s iným, zatiaľ čo manželstvo trvá, je ťažký hriech, trvalý, takže nie je možné pristupovať k sviatostiam tak či tak.
3. Existuje anulácia manželstva, teda vyhlásenie, že manželstvo vlastne nikdy ani neexistovalo, sú na to dôvody, tieto veci rieši cirkevný súd, toto je Majerskeho prípad. Nakoľko je jeho prípad autentický, alebo sa tam kotuľali nejaké dukáty, to už nechávam na svedomí cirkevných otcov, ja sa k tomu nevyjadrujem.

Btw, existuje anulácia manželstva aj v štátnom práve, ale väčšinou o nej nikto nevie, jednoduchšie je sa proste rozviesť ako riešiť anuláciu - no bol by som opatrný aj tu. O 30-40 rokov totiž môžeš mať napr. vyživovaciu povinnosť voči svojmu ex-ovi, aj keď ste rozvedení. Ak je možnosť anulovať, vždy by som šiel do anulácie, či v cirkevnom, či v svetskom práve.

Takže tvoj prípad je taký, že pokiaľ s nikym nežiješ (myslí sa tu trvalý hriech konkubinatu, nie že sem tam ťa niekto nahodou štichne -> toto je normalny hriech ako každy iny, vyznáš v spovedi...), tak ideš ku svojmu farkýmu, povieš mu čo je vo veci, on pošle dopis na biskupa a biskup ti pošle dekrét, že môžeš pristupovať k sviatostiam za podmienky, že s nikym nežiješ.
Celá veda. Ak má farky aj biskup náladu, do dvoch týždňoch to máš doma.

@thirstymonk neexistuje? ako je potom možné že predseda KDH má sobáš druhýkrát v kostole ?

avatar
maja22
25. jún 2026
@anonym_bcc5dd

@thirstymonk neexistuje? ako je potom možné že predseda KDH má sobáš druhýkrát v kostole ?

@anonym_bcc5dd Lebo jeho sobáš je anulovaný, tzn. manželstvo nikdy nevzniklo. Anulácia nie je to isté, čo rozvod. Na to, aby si platne uzavrela manželstvo, musia byť splnené isté podmienky. Ak tie podmienky splnené nie sú, pred Bohom oficiálne to manželstvo nikdy nevzniklo, aj keď na papieri možno áno. Človek, ktorého manželstvo bolo vyhlásené za neplatne uzavreté, sa berie ako slobodný a bez záväzkov, preto môže mať sobáš v kostole.

avatar
maja22
25. jún 2026
@hefo

@thirstymonk "nie že sem tam ťa niekto nahodou štichne"

Ako sa dá prísť k takej náhode?

@hefo Veselý Silvester na firemnej párty možno 😂

anonym_ee8cc6
25. jún 2026

Inak to je aka sranda, ze stichnut s barskym je bezny hriech, ale zit v laske s novym partnerom (o ktorom si za manzelstva ani nechyroval, nebol pricinou rozvodu), po tom, co ta byvaly manzel opustil (lebo chce sebecky zivot bez zavazkov...), je tazky hriech 🙂

avatar
maja22
25. jún 2026
@anonym_ee8cc6

Inak to je aka sranda, ze stichnut s barskym je bezny hriech, ale zit v laske s novym partnerom (o ktorom si za manzelstva ani nechyroval, nebol pricinou rozvodu), po tom, co ta byvaly manzel opustil (lebo chce sebecky zivot bez zavazkov...), je tazky hriech 🙂

@anonym_ee8cc6 Každý sex mimo manželstva je ťažký hriech. Človek má pristupovať k sviatosti zmierenia s vedomím, že svojím konaním sa previnil voči láske k Bohu, k sebe a k blížnemu. Podmienkou odpustenia je ľútosť, že som sa hriechu dopustil a predsavzatie, že sa chcem hriechu úprimne vyhýbať. Náhodný sex je ťažkÿm hriechom, ktorý ak človek oľutuje, má ho odpustený, lebo tu nie iná prekážka. Ak človek žije v partnerstve, v jednej domácnosti, je tu prekážka - takýto spoločný život proste k tej intimite a teda hriechu zvádza. Preto človek nesmie pristupovať k sviatostiam, kým túto prekážku zo svojho života neodstráni…

avatar
euka210
25. jún 2026

@anonym_autor je to na dlhu trat, cirkev moze udelit ako uz pisal vyssie rozluku. Ked to nie je z tvojej viny, tak mozes dostat dispenz, ale to musis ist za fararom a vela vypisovaciek je, ale da sa to. Susedova zena si nasla uz v zrelom veku ineho, oni to riesil anulaciou, lebo sa brali, ked uz bola tehu, takze to bolo akoze sobas z donutenia a ten sa da anulovat. Bolo to na dlho, ale moze pristupovat k sviatostiam, on zije dalej sam.

avatar
hefo
25. jún 2026
@maja22

@hefo Veselý Silvester na firemnej párty možno 😂

@maja22 Aha, ja som myslel skôr takú náhodu, že tlačím sa v autobuse, aby som sa posunul ďalej, a náhodou mi niekto stúpi na gate, tak sa mi stiahnu a spadnem dopredu, pričom sa náhodou napichnem na babu, čo sa práve zohla niečo vybrať z tašky, a náhodou si práve ten deň zabudla dať pod minisukňu nohavičky...

🤣

avatar
maja22
25. jún 2026
@hefo

@maja22 Aha, ja som myslel skôr takú náhodu, že tlačím sa v autobuse, aby som sa posunul ďalej, a náhodou mi niekto stúpi na gate, tak sa mi stiahnu a spadnem dopredu, pričom sa náhodou napichnem na babu, čo sa práve zohla niečo vybrať z tašky, a náhodou si práve ten deň zabudla dať pod minisukňu nohavičky...

🤣

@hefo Máš takú bohatú fantáziu alebo si čítal Mitanovu poviedku V električke? 😄😄😄

avatar
thirstymonk
26. jún 2026
@hefo

@thirstymonk "nie že sem tam ťa niekto nahodou štichne"

Ako sa dá prísť k takej náhode?

@hefo To sa mňa nepytaj, ja som nikdy nesexoval s nikym inym než so svojou manželkou... Ale tak aj tu stale čitaš, že to bola nehoda, nechcela atď atď... :D

avatar
thirstymonk
26. jún 2026
@anonym_bcc5dd

@thirstymonk neexistuje? ako je potom možné že predseda KDH má sobáš druhýkrát v kostole ?

@anonym_bcc5dd Myslim si, že som to dosť dobre vysvetlil v tom dlhom príspevku... Nedokažeš to pochopiť?
Majersky ma anulovane manželstvo, preto mohol mať druhy krat v kostole. Nie je jediny na svete, poznám iks prípadov aj osobne, čo majú anulované manželstvo. Napríklad týpek zatajil, že hraje automaty a po svadbe zrazu dajak rýchlo mizli prachy... to je jeden prípad.

Ďalší bol taký, že žena mala zatajené dieťa. Kopec dôvod na to je.

Ale ako hovorím - ja majerskeho nepoznám a nesúdim, či je jeho manželstvo naozaj anulované, alebo len boli nejaké dukáty, to už je na svedomí biskupov.

avatar
thirstymonk
26. jún 2026
@anonym_ee8cc6

Inak to je aka sranda, ze stichnut s barskym je bezny hriech, ale zit v laske s novym partnerom (o ktorom si za manzelstva ani nechyroval, nebol pricinou rozvodu), po tom, co ta byvaly manzel opustil (lebo chce sebecky zivot bez zavazkov...), je tazky hriech 🙂

@anonym_ee8cc6 Aj štichať s bárskym je ťažký hriech. Akýkoľvek sex mimo platného manželstva je hriech. Ale rozdiel je ten, že keď je to jednorazovka, tak proste sa akosi berie, že nemáš v pláne v tom pokračovať, kdežto pri konkubinate si stale v hriechu. Teda aj keby si šla na spoveď a vratiš sa domov ku svojmu "frajerovi", tak vlastne si znova v hriechu.

Nejde len o sexovanie, konkubinat aj na vonok niečo vyjadruje. A áno, je rozdiel, či by si napr. s frajerom byvala spolu dakde v nemecku na dajakom turnuse, kde ťa má každý u prdele, a keby si bývala v dedine, kde ťa každý pozná a pohoršuješ.

avatar
thirstymonk
26. jún 2026
@euka210

@anonym_autor je to na dlhu trat, cirkev moze udelit ako uz pisal vyssie rozluku. Ked to nie je z tvojej viny, tak mozes dostat dispenz, ale to musis ist za fararom a vela vypisovaciek je, ale da sa to. Susedova zena si nasla uz v zrelom veku ineho, oni to riesil anulaciou, lebo sa brali, ked uz bola tehu, takze to bolo akoze sobas z donutenia a ten sa da anulovat. Bolo to na dlho, ale moze pristupovat k sviatostiam, on zije dalej sam.

@euka210 Presne tak, toto je typický prípad. Mama, babka, hocikto ťa tlačil do sobáša. Alebo ste sa vzali, preto, že ste "museli". No hovno, nikdy "nemusíš". Tehotenstvo nie je dôvod nútiť sa do svadby. Takže tieto sobáše sú neplatné, ak sa vyhlási anulita.

anonym_ee8cc6
26. jún 2026
@thirstymonk

@anonym_ee8cc6 Aj štichať s bárskym je ťažký hriech. Akýkoľvek sex mimo platného manželstva je hriech. Ale rozdiel je ten, že keď je to jednorazovka, tak proste sa akosi berie, že nemáš v pláne v tom pokračovať, kdežto pri konkubinate si stale v hriechu. Teda aj keby si šla na spoveď a vratiš sa domov ku svojmu "frajerovi", tak vlastne si znova v hriechu.

Nejde len o sexovanie, konkubinat aj na vonok niečo vyjadruje. A áno, je rozdiel, či by si napr. s frajerom byvala spolu dakde v nemecku na dajakom turnuse, kde ťa má každý u prdele, a keby si bývala v dedine, kde ťa každý pozná a pohoršuješ.

@thirstymonk vies co, zijem tak, po tom co ma moj manzel, ktoreho som velmi lubila, o ktoreho som sa s laskou starala, opustil bez vysvetlenia zo dna na den - nikdy nas nepoculi hadat sa, kricat po sebe, nikto nerozumel... upadla som do depresii, bola presvedcena, ze bez neho zit nedokazem a bude mi lepsie na druhom svete, kde to nie je len o bolesti. Uz len teraz, ked si predstavim to obdobie, ktore som tu bola sama, v zufalom stave, lahsia o 15 kil, tecu mi slzy. Ja som veriaca, byvaly manzel bol neveriaci, riesim aktualne anulaciu - samozrejme on sa anilen na vysluch nedostavil... za to mam po boku uzasneho cloveka, vdaka ktoremu som sa znova zacala usmievat, fungovat, bez zavazkov, veriaceho a uprimne, kazdy z okolia nam to praje a neriesi ci konkubinat nekonkubinat. Moj byvaly manzel rozhodol aj o mne, prosila som ho na kolenach, aby zostal, aby sme skusili parovu terapiu, cokolvek, lebo pre mna manzelstvo nebolo len nejakym zdrapom papiera, ale zavazkom. Ale vtedy som pochopila, ze ked ta druha strana ignoruje, nevies ani kde zije, tazko to nazyvat manzelstvom. Nestriedala som chlapov, zila som len pre svojho muza, pracovala, spravila si treti stupen vysokej skoly, starala sa o domacnost, prala, zehlila, a aj tak som skoncila sama, lebo mu manzelstvo prestalo vyhovovat. Sice teraz v konkubinate, ale za to s chlapom, ktory mi da krizik na celo, ktory sa za mna pomodli, ked som bola v nemocnici - dnes uz verim, ze napriek vsetkemu aj toto bol Bozi zamer a som nesmierne vdacna, ze mi ho poslal do cesty🩵🙏

avatar
hefo
26. jún 2026
@maja22

@hefo Máš takú bohatú fantáziu alebo si čítal Mitanovu poviedku V električke? 😄😄😄

@maja22 Nečítal, ale keď si tak spomínam, svojho času náš slovenčinár na gympli bol tak trochu úchyl, a veľmi rád sa podobným dielam venoval. Tak zrejme jedno z toho, čo tak kvetnato opisoval, bolo aj toto, a k téme sa mi to teraz po rokoch spojilo.
A čo ty, taká cnostná žena a toto pozná?!? 😝

anonym_bcc5dd
26. jún 2026
@thirstymonk

@anonym_bcc5dd Myslim si, že som to dosť dobre vysvetlil v tom dlhom príspevku... Nedokažeš to pochopiť?
Majersky ma anulovane manželstvo, preto mohol mať druhy krat v kostole. Nie je jediny na svete, poznám iks prípadov aj osobne, čo majú anulované manželstvo. Napríklad týpek zatajil, že hraje automaty a po svadbe zrazu dajak rýchlo mizli prachy... to je jeden prípad.

Ďalší bol taký, že žena mala zatajené dieťa. Kopec dôvod na to je.

Ale ako hovorím - ja majerskeho nepoznám a nesúdim, či je jeho manželstvo naozaj anulované, alebo len boli nejaké dukáty, to už je na svedomí biskupov.

@thirstymonk síce si to snažil sa vysvetliť, ale mohol by si sa chovať troška kľudnejšie. Si na ženskom fóre, a rétoriku ktorú používaš tak tá nie je vhodná pre dámy. To jedine do krčmy.

avatar
thirstymonk
26. jún 2026
@anonym_ee8cc6

@thirstymonk vies co, zijem tak, po tom co ma moj manzel, ktoreho som velmi lubila, o ktoreho som sa s laskou starala, opustil bez vysvetlenia zo dna na den - nikdy nas nepoculi hadat sa, kricat po sebe, nikto nerozumel... upadla som do depresii, bola presvedcena, ze bez neho zit nedokazem a bude mi lepsie na druhom svete, kde to nie je len o bolesti. Uz len teraz, ked si predstavim to obdobie, ktore som tu bola sama, v zufalom stave, lahsia o 15 kil, tecu mi slzy. Ja som veriaca, byvaly manzel bol neveriaci, riesim aktualne anulaciu - samozrejme on sa anilen na vysluch nedostavil... za to mam po boku uzasneho cloveka, vdaka ktoremu som sa znova zacala usmievat, fungovat, bez zavazkov, veriaceho a uprimne, kazdy z okolia nam to praje a neriesi ci konkubinat nekonkubinat. Moj byvaly manzel rozhodol aj o mne, prosila som ho na kolenach, aby zostal, aby sme skusili parovu terapiu, cokolvek, lebo pre mna manzelstvo nebolo len nejakym zdrapom papiera, ale zavazkom. Ale vtedy som pochopila, ze ked ta druha strana ignoruje, nevies ani kde zije, tazko to nazyvat manzelstvom. Nestriedala som chlapov, zila som len pre svojho muza, pracovala, spravila si treti stupen vysokej skoly, starala sa o domacnost, prala, zehlila, a aj tak som skoncila sama, lebo mu manzelstvo prestalo vyhovovat. Sice teraz v konkubinate, ale za to s chlapom, ktory mi da krizik na celo, ktory sa za mna pomodli, ked som bola v nemocnici - dnes uz verim, ze napriek vsetkemu aj toto bol Bozi zamer a som nesmierne vdacna, ze mi ho poslal do cesty🩵🙏

@anonym_ee8cc6 Áno, nikde nie je napisane, že to nemôže byť boží zámer. Boh vie aj hriech obrátiť na svoju slávu. Však si len prečítaj starý zákon, pentateuch, jozue, sudcov... Boh vyslovene žiadal po izraelitoch aby vraždili. Bezohľadne, nemilosrdne. Felištincov, amalekitov, edomčanov, kanaančanov. Zavše žiadal tzv. chérem - úplnú obetu (napr. Jericho tak bolo zasvätené), čiže vyvraždiť a spáliť, zničiť, celé mesto, vrátane žien, deti, dobytka, domov...

Na manželstvo treba dvoch... ak tvoj exmanžel nechcel, podľa mňa robíš čo môžeš - riešiš anuláciu, aj keď on na to "serie". Len spomeniem, že rozdielnosť viery je manželská prekážka, ktorú musí dišpenzovať biskup. Možno tu by som sa oprel o tento aspekt. Že tvoj ex proste nedokázal pochopiť posvätnosť manželského zväzku - aj keď v tvojom prípade nie je to manželstvo sviatostné, ale je platné.

Zatiaľ na spoveď a prijímanie nemôžeš, ale verím, že čoskoro sa to vyrieši. To, že žiješ aktuálne v konkubináte neznamená, že ťa Boh neznáša. Proste aktuálne nie je iná cesta. Ja to plne chápem. Sám som "v konkubináte" žil rok a pol, lebo sme proste v cudzom meste s terajšou manželkou nemali finančné možnosti, aby každy byval inde.

A poviem ti jedno - boli kňazi, ktorí to chápali a boli kňazi, ktorí to nechápali. Počas toho som samozrejme nepristupoval k sviatostiam. Ale ani to nebolo trvalé bývanie, na víkend sme chodili späť k rodičom. Príležitosť k hriechu však bola. A aj hriechy, hoci nie priamo sex, ten sme si nechali do svadby... ale sex nie je jediný hriech proti čistote.

anonym_ee8cc6
26. jún 2026
@thirstymonk

@anonym_ee8cc6 Áno, nikde nie je napisane, že to nemôže byť boží zámer. Boh vie aj hriech obrátiť na svoju slávu. Však si len prečítaj starý zákon, pentateuch, jozue, sudcov... Boh vyslovene žiadal po izraelitoch aby vraždili. Bezohľadne, nemilosrdne. Felištincov, amalekitov, edomčanov, kanaančanov. Zavše žiadal tzv. chérem - úplnú obetu (napr. Jericho tak bolo zasvätené), čiže vyvraždiť a spáliť, zničiť, celé mesto, vrátane žien, deti, dobytka, domov...

Na manželstvo treba dvoch... ak tvoj exmanžel nechcel, podľa mňa robíš čo môžeš - riešiš anuláciu, aj keď on na to "serie". Len spomeniem, že rozdielnosť viery je manželská prekážka, ktorú musí dišpenzovať biskup. Možno tu by som sa oprel o tento aspekt. Že tvoj ex proste nedokázal pochopiť posvätnosť manželského zväzku - aj keď v tvojom prípade nie je to manželstvo sviatostné, ale je platné.

Zatiaľ na spoveď a prijímanie nemôžeš, ale verím, že čoskoro sa to vyrieši. To, že žiješ aktuálne v konkubináte neznamená, že ťa Boh neznáša. Proste aktuálne nie je iná cesta. Ja to plne chápem. Sám som "v konkubináte" žil rok a pol, lebo sme proste v cudzom meste s terajšou manželkou nemali finančné možnosti, aby každy byval inde.

A poviem ti jedno - boli kňazi, ktorí to chápali a boli kňazi, ktorí to nechápali. Počas toho som samozrejme nepristupoval k sviatostiam. Ale ani to nebolo trvalé bývanie, na víkend sme chodili späť k rodičom. Príležitosť k hriechu však bola. A aj hriechy, hoci nie priamo sex, ten sme si nechali do svadby... ale sex nie je jediný hriech proti čistote.

@thirstymonk velmi pekne si to napisal a vazim si to. Dokonca aj na vypocuvani mi cirkevny sudca povedal, ze niekedy to zial koncieva aj takto a uz nemam ublizovat sebe a ani novemu partnerovi, ktory teda na vysluch nemal problem prist, kedze pricinou rozvodu nebol. Mne len zostala ta trauma, ze neviem ci sa este budem chciet vydat, ak by to nedajboze malo niekedy opat skoncit takto... je to skor taky neopodstatneny strach, ktory prenasam z mojej skusenosti, jednoducho, manzelstvo je posvatny zvazok a vydavat sa, rozvadzat sa... staci to zazit raz. A poviem ti uprimne, hnevala som sa aj na Boha, ze nevypocul moje vrucne prosby a nepomohol mi zachranit moje manzelstvo, no uvedomila som si - no potrebovalo to ovela dlhsi cas - ze ta odpoved moze byt aj nie a predsalen vedel, co robi🙏 Zelam ti prijemny zvysok dna a budte si s manzelkou vzdy oporou🙏

anonym_35f63d
26. jún 2026

@anonym_autor Toto odpovedala AI na tvoju otázku:

Ahoj! Úplne chápem, že táto téma prináša veľa neistoty a možno aj strachu z odsúdenia, ale chcem ťa hneď na úvod veľmi upokojiť: Samotný rozvod ti automaticky nebráni pristupovať k sviatostiam.

V slovenskej cirkevnej praxi sa táto situácia posudzuje podľa toho, ako tvoj život vyzerá po rozvode. Tu sú tri najčastejšie situácie, v ktorých sa ženy po rozvode nachádzajú. Pozri sa, ktorá sedí na teba:

1. Žiješ po rozvode sama (alebo len s deťmi) a s nikým nerandíš
Ak si sa rozviedla (aj keby si rozvod podala ty, napríklad kvôli alkoholu, násiliu alebo nevere) a momentálne žiješ sama, bez nového partnera, tvoja cesta k sviatostiam je úplne voľná.

Čo treba urobiť: Stačí zájsť na bežnú svätú spoveď. Vyznaj sa z hriechov, ktoré sa udiali počas manželstva alebo pri jeho rozpade (ak tam z tvojej strany nejaké boli), prijmi rozhrešenie a môžeš normálne chodiť na sväté prijímanie. Cirkev ťa neberie ako "exkomunikovanú".

2. Máš nového partnera, ale zatiaľ spolu nežijete "ako manželia"
Ak s niekým randíš, ale zachovávate predmanželskú čistotu a nezdieľate spoločnú domácnosť, platia pre teba rovnaké pravidlá ako pre slobodných ľudí pred svadbou. Po spovedi môžeš k prijímaniu pristupovať.

3. Žiješ s novým partnerom v spoločnej domácnosti (alebo ste sa vzali na úrade)
Toto je situácia, ktorá v katolíckej cirkvi prináša obmedzenie. Keďže tvoje prvé (sviatostné) manželstvo pred Bohom stále trvá, život v novom zväzku je z pohľadu cirkevného práva vnímaný ako prekážka pre udelenie rozhrešenia.
Aj tu však existujú dve riešenia, s ktorými majú ženy na Modrom koníku bohaté skúsenosti:

Žiadosť o vyhlásenie neplatnosti manželstva (tzv. anulácia): Toto je proces na cirkevnom súde. Nesúdi sa tam, kto rozvod zavinil, ale skúma sa, či to manželstvo vôbec platne vzniklo (napríklad z dôvodu psychickej nezrelosti v čase svadby, nátlaku, zatajenia dôležitých skutočností ako závislosti, alebo vylúčenia detí). Ak súd rozhodne, že manželstvo bolo od začiatku neplatné, si pred Cirkvou slobodná a môžeš sa s novým partnerom zosobašiť v kostole a normálne pristupovať k sviatostiam.

Život v "bratsko-sesterskom" vzťahu: Ak z nejakého dôvodu anulácia nie je možná, ale s novým partnerom chcete pristupovať k sviatostiam (napríklad kvôli výchove detí), Cirkev umožňuje po rozhovore s kňazom pristupovať k spovedi a prijímaniu, ak sa partneri zaviažu žiť v čistote (bez intímneho života).

Moja rada na záver:
Každý príbeh je jedinečný. Najlepšie, čo môžeš urobiť, je nájsť si chápavého a ľudského kňaza (ak máš strach z miestneho farára, pokojne zájdi do iného mesta alebo k rehoľníkom – napr. kapucínom, jezuitom či redemptoristom). Povedz mu na spovedi alebo mimo nej: "Som rozvedená, môj stav je takýto a takýto, a túžim chodiť na prijímanie. Ako to môžeme vyriešiť?" Uvidíš, že vo väčšine prípadov sa stretneš s obrovským pochopením a prijatím, nie s kritikou. Držím ti palce!

avatar
hefo
26. jún 2026
@anonym_35f63d

@anonym_autor Toto odpovedala AI na tvoju otázku:

Ahoj! Úplne chápem, že táto téma prináša veľa neistoty a možno aj strachu z odsúdenia, ale chcem ťa hneď na úvod veľmi upokojiť: Samotný rozvod ti automaticky nebráni pristupovať k sviatostiam.

V slovenskej cirkevnej praxi sa táto situácia posudzuje podľa toho, ako tvoj život vyzerá po rozvode. Tu sú tri najčastejšie situácie, v ktorých sa ženy po rozvode nachádzajú. Pozri sa, ktorá sedí na teba:

1. Žiješ po rozvode sama (alebo len s deťmi) a s nikým nerandíš
Ak si sa rozviedla (aj keby si rozvod podala ty, napríklad kvôli alkoholu, násiliu alebo nevere) a momentálne žiješ sama, bez nového partnera, tvoja cesta k sviatostiam je úplne voľná.

Čo treba urobiť: Stačí zájsť na bežnú svätú spoveď. Vyznaj sa z hriechov, ktoré sa udiali počas manželstva alebo pri jeho rozpade (ak tam z tvojej strany nejaké boli), prijmi rozhrešenie a môžeš normálne chodiť na sväté prijímanie. Cirkev ťa neberie ako "exkomunikovanú".

2. Máš nového partnera, ale zatiaľ spolu nežijete "ako manželia"
Ak s niekým randíš, ale zachovávate predmanželskú čistotu a nezdieľate spoločnú domácnosť, platia pre teba rovnaké pravidlá ako pre slobodných ľudí pred svadbou. Po spovedi môžeš k prijímaniu pristupovať.

3. Žiješ s novým partnerom v spoločnej domácnosti (alebo ste sa vzali na úrade)
Toto je situácia, ktorá v katolíckej cirkvi prináša obmedzenie. Keďže tvoje prvé (sviatostné) manželstvo pred Bohom stále trvá, život v novom zväzku je z pohľadu cirkevného práva vnímaný ako prekážka pre udelenie rozhrešenia.
Aj tu však existujú dve riešenia, s ktorými majú ženy na Modrom koníku bohaté skúsenosti:

Žiadosť o vyhlásenie neplatnosti manželstva (tzv. anulácia): Toto je proces na cirkevnom súde. Nesúdi sa tam, kto rozvod zavinil, ale skúma sa, či to manželstvo vôbec platne vzniklo (napríklad z dôvodu psychickej nezrelosti v čase svadby, nátlaku, zatajenia dôležitých skutočností ako závislosti, alebo vylúčenia detí). Ak súd rozhodne, že manželstvo bolo od začiatku neplatné, si pred Cirkvou slobodná a môžeš sa s novým partnerom zosobašiť v kostole a normálne pristupovať k sviatostiam.

Život v "bratsko-sesterskom" vzťahu: Ak z nejakého dôvodu anulácia nie je možná, ale s novým partnerom chcete pristupovať k sviatostiam (napríklad kvôli výchove detí), Cirkev umožňuje po rozhovore s kňazom pristupovať k spovedi a prijímaniu, ak sa partneri zaviažu žiť v čistote (bez intímneho života).

Moja rada na záver:
Každý príbeh je jedinečný. Najlepšie, čo môžeš urobiť, je nájsť si chápavého a ľudského kňaza (ak máš strach z miestneho farára, pokojne zájdi do iného mesta alebo k rehoľníkom – napr. kapucínom, jezuitom či redemptoristom). Povedz mu na spovedi alebo mimo nej: "Som rozvedená, môj stav je takýto a takýto, a túžim chodiť na prijímanie. Ako to môžeme vyriešiť?" Uvidíš, že vo väčšine prípadov sa stretneš s obrovským pochopením a prijatím, nie s kritikou. Držím ti palce!

@anonym_35f63d Odhliadnuc od toho, že dnes sa môže AI spýtať každý sám, takže je zbytočné to napchať sem, v tej odpovedi sú bludy a nezmysly!

Pravda je to, čo napísal @thirstymonk .

avatar
maja22
26. jún 2026
@hefo

@maja22 Nečítal, ale keď si tak spomínam, svojho času náš slovenčinár na gympli bol tak trochu úchyl, a veľmi rád sa podobným dielam venoval. Tak zrejme jedno z toho, čo tak kvetnato opisoval, bolo aj toto, a k téme sa mi to teraz po rokoch spojilo.
A čo ty, taká cnostná žena a toto pozná?!? 😝

@hefo Súčasť mojej práce 😁

avatar
thirstymonk
26. jún 2026
@anonym_ee8cc6

@thirstymonk velmi pekne si to napisal a vazim si to. Dokonca aj na vypocuvani mi cirkevny sudca povedal, ze niekedy to zial koncieva aj takto a uz nemam ublizovat sebe a ani novemu partnerovi, ktory teda na vysluch nemal problem prist, kedze pricinou rozvodu nebol. Mne len zostala ta trauma, ze neviem ci sa este budem chciet vydat, ak by to nedajboze malo niekedy opat skoncit takto... je to skor taky neopodstatneny strach, ktory prenasam z mojej skusenosti, jednoducho, manzelstvo je posvatny zvazok a vydavat sa, rozvadzat sa... staci to zazit raz. A poviem ti uprimne, hnevala som sa aj na Boha, ze nevypocul moje vrucne prosby a nepomohol mi zachranit moje manzelstvo, no uvedomila som si - no potrebovalo to ovela dlhsi cas - ze ta odpoved moze byt aj nie a predsalen vedel, co robi🙏 Zelam ti prijemny zvysok dna a budte si s manzelkou vzdy oporou🙏

@anonym_ee8cc6 Boh vypočuje každú prosbu, ale niekedy odpoveď znie "NIE"... to je citát z mojho obľúbeného filmu Anjeli a Démoni :D

Takže správne si to pochopila. Nevidíme do budúcnosti...

Strach z manželstva je neopodstatnený, ak je muž dobrý a myslí to vážne, nebude mať problém.

anonym_d0a44f
Včera o 09:20

rada by som podotkla, že v tom odkaze je uvedená dôchodkyňa. Prečo asi? Cirkevný rozvod neexistuje. Manželstvo sa buď anuluje alebo si stále vydatá. Ak si vydatá, nemôžeš mať nový vzťah. To znamená, nie, cirkev nie je proti tvojej novej láske, cirkev je proti tomu čo platí aj pred manželstvom a teda styk s osobou s ktorou nie si v cirkevnom manželstve. Práve preto je v žiadosti dôchodkyňa, tipujem že u nej sa iný vzťah neriešil alebo žila s niekým bez fyzických prejavov. V takom prípade ti môžu umožniť chodiť ku sviatostiam. Ak si stále cirkevne vydatá a žiješ v jednej domácnosti s iným mužom, žiješ s ním mimo manželstvo a teda máš sviatosti odmietnuté lebo žiješ v hriechu. Iste ti tu niektoré poradia tváriť sa že žijete ako brat a sestra a chodiť aj na sviatosti aj si užívať život, ale každá veriaca vie, že sviatosť bez úprimnej spovede je svätokrádež, prakticky pľuješ na všetky zásady svojej viery, takže usúď či to za to stojí.