Dobrá diabetologička v Nitre - tehotenská cukrovka

fonddy
10. feb 2023

Zdravím, byla mi zjištěna těhotenska cukrovka. Byla jsem na testu a jedné kontrole v ZM, ovšem přístup je .... No sto let za opicema. Proto hledám DOBROU doktorku/ doktora, se kterým jste byly spokojené. A který hlavně pozná rozdíl mezi cukrovkou tehotenskou a cukrovkou II. typu. Děkuji za tipy

bluemoon24
10. feb 2023

@fonddy uprimne ti doporucuju, aby sis to nastudovala sama. Maloktery diabetolog mezi tim dela rozdily a vzdycky dostanes polovicate informace. Vim to, byla jsem ve stejne situaci. Vsechny informace najdes na webu www.tehotenskacukrovka.cz, pro recepty muzes sledovat ig profil mama_s_cukrovkou. Pokud nepotrebujes medikamentozni lecbu nebo inzulin, tak to zvladnes i sama. Nech si psat prouzky (zatlac na ne, pokud ti nebudou chtit napsat), mer a dodrzuj dietu.

fonddy
autor
10. feb 2023

@bluemoon24 právě mám problém s lacnou. A taky mám podezření že glukometr co jsem nafasovala měří dle nálady. Dnes jsem si půjčila tchánův a rozdíly v kapce krve od 0,1 do 1,2.... Tak teď čemu věřit.

bluemoon24
10. feb 2023

@fonddy aha, tak to chapu, ze hledas dobreho doktora, drzim ti palce. Za sebe doporucuju accucheck performa nano - je velmi doporucovany a nikdy jsem s nim nemela problem. Glukometry maji bohuzel povolenou velkou odchylku. Glukometr potrebuje cca 10min na “odpocinek” pred dalsim merenim, jinak je dalsi vysledek zkresleny. Jak dlouho mas GDM diagnostikovanou? Co vsechno uz jsi zkousela na ovlivneni lacne? Spis v noci dobre? Kolik hodin?

fonddy
autor
11. feb 2023

@bluemoon24 jedu dietu asi 14 dní. V noci moc nespím, minimálně 3 x vstávám na WC. Zkoušela jsem přidat i ubrat sacharidy v posledním jídle, různé délky lacneni, píšu si už i pitný režim. Přes den mám hodnoty víceméně v pořádku ( po jídle). Jen ta lačná. Poslední 4 dny byla dvakrát hraniční a dvakrát vysoká. K tomu pozitivní ketolatky v moči.
Už mi z toho hrabe. Udělala jsem si tabulku v excelu kde si píšu
lacnou,
hodnoty před, po 1 a po 2 hod. po jídle,
prodlevy mezi jednotlivými jidly,
kolik jsem toho vypila,
výsledky keto látek a sacharidu z moči
A dobu lacneni mezi posledním jídlem a snídani
Případně i pokud se měřím v noci - čas a hodnotu

Tak doufám že v tom najdu nějaký systém kde dělám chybu

fonddy
autor
11. feb 2023

@bluemoon24 jinak vzhledem k tomu že chodím ještě do práce tak " spím " asi 6-7 hodin, ale do toho jsem tak 3 x na noční prohlídce koupelny

bluemoon24
11. feb 2023

@fonddy nekdy nepomuze nic krome medikace. Neni to selhani, ale bohuzel lacna se ovlivnuje nejhur. Takove to obecne doporuceni asi znas, dost jsi toho uz vyzkousela. Ja s tim nemam zkusenost, moje lacna byla vzdycky ok, ja jsem bojovala s glykemkou po jidle. Jeste me napada, dodrzujes dietu poctive? Nemas v jidle zadne rychle cukry (krom ovoce)?
Ty ketolatky v moci jsou pri GDM v poradku, je to vlastne logicke - snizila jsi prijem sacharidu a tak je telo nuceno stepit tuky az na ketolatky. A glukoza v moci taky nemusi nutne souviset s GDM, glykosurie neni v tehotenstvi zase tak neobvykla.

fonddy
autor
12. feb 2023

@bluemoon24 nejsem si vědoma. Z mléčného jen bílý jogurt (4/100), tučný tvaroh (3,5/100) polotučné mléko do kávy, sýry tvrdé.občas smetana do vaření, nebo pomazánka ale tam si to hlídám, protože je střídám. Z pečiva pouze žitný kvaskovy chléb (1,5/100). Žádné sladkosti, brambůrky, pochutiny. Je pravda že ovoce nevážim, beru kus na den (kiwi, pomeranč, nektarinka, hrst borůvek) , ale po ovoci jsem nikdy cukr vyšší neměla. Ve vaření občas používám sójové kostky kde je index vyšší než 5/100, ale ty vyjdou tak dvě tři na porci, takže si myslím že vzhledem k váze je to zanedbatelné.... Ano někdy se člověk medikaci nevyhne. Jen mu ji musí někdo dát. Dle poradny je vše ok

katrin69
17. feb 2023

@fonddy Bola som u dr. Porubskej...
https://www.damipharm.sk/index.php?page=mudr-ka...
Ale... či berie, neviem. Za tehotenskú som si priplatila 7€, ale ako pacienta s cukrovkou by ma už asi nebrala. Má plno... Ale chvália si ju aj v mojej rodine 😉