Hexavakcína a jej riziká. Mám dať synčeka očkovať?
Prepac emjee, ale vytvorim tuto temu opatovne, lebo je zamerana detailnejsie na problematiku.
Chcem sa opytat mamiciek, ktore dali ockovat svoje deti touto vakcinou, ci mali nejake tazkosti, ci uz zdravotne, alebo ci pozorovali na svojich babatkach nepohodlie, prehnanu citlivost a pod.
Rozmyslam, ci dat ockovat svojho synceka, tak budem vdacna za kazdu odpoved.
Stručné zhrnutie
- Hexavakcína sa v diskusii uvádza ako kombinovaná vakcína podávaná vo viacerých dávkach počas prvého roka života; rodičia v praxi podávali prvú dávku vo 3. mesiaci alebo od 6. mesiaca a celkovo boli spomenuté tri dávky do jedného roka.
- Bežné krátkodobé reakcie po Hexavakcíne, ktoré rodičia popisovali, sú zvýšená teplota (často 38–39,5 °C), podráždenosť, ospalosť a začervenanie či opuch v mieste vpichu; riešenia spomínané v diskusii zahŕňali Panadol baby, Nurofen, Paralen, studené vínové obklady a lokálne octanové masti.
- V diskusii rodičia uviedli aj závažnejšie komplikácie po očkovaniach (hnisavé abscesy, zväčšené uzliny, hospitalizácie alebo nutnosť chirurgického ošetrenia), pričom niektorí používali doplnkové prístupy ako homeopatiu (Silicea, Thuja, Sulfur) a probiotiká BioGaia.
Najčastejšie otázky
Q: Kedy a koľko dávok Hexavakcíny sa spravidla podáva?
A: V diskusii rodičia uviedli, že Hexavakcína sa bežne podáva v troch dávkach do jedného roka; niektoré komentáre uvádzali prvú dávku vo 3. mesiaci, iné lekárky navrhovali začať od 6. mesiaca.
Q: Aké sú bežné vedľajšie účinky po Hexavakcíne a ako ich liečiť?
A: Diskutujúce matky opisovali zvýšenú teplotu, mrzutosť, ospalosť a začervenanie v mieste vpichu; liečba v praxi zahŕňala Panadol baby, Nurofen, Paralen, studené vínové obklady a v niektorých prípadoch opakované dávky antipyretík.
Q: Aké vážnejšie komplikácie po očkovaní sú v diskusii hlásené a čo sa s nimi robilo?
A: V diskusii boli hlásené hnisavé abscesy pri mieste vpichu, veľké zväčšené uzliny pod ramenom a hospitalizácie; riešenia uvádzané rodičmi zahŕňali návštevy na pľúcne (sono uzliny), chirurgické čistenie abscesu a antibiotickú liečbu.
Q: Je očkovanie Hexavakcínou povinné a hrozia za odmietnutie sankcie?
A: Rodičia v diskusii uviedli rozporné názory: niektorí považujú Hexavakcínu za povinné očkovanie, iní tvrdia, že neexistuje zákon, ktorý by rodičov trestal; jedna zmienka v diskusii uvádzala možnú pokutu „až do výšky 50 tis. Sk“, toto tvrdenie je v diskusii neoverené a sporné.
Q: Dá sa Hexavakcína kombinovať s Prevenarom a odkedy platí povinnosť kombinácie?
A: V diskusii rodičia zmienili, že od narodení po 1.1.2009 sa podľa niektorých informácií Hexa a Prevenar podávajú naraz a u detí narodených v roku 2009 má byť ich podanie spojené; rodičia narodení pred 1.1.2009 spomínali možnosť odložiť alebo platiť Prevenar samostatne.
Q: Aké doplnkové alebo alternatívne prístupy rodičia v diskusii používali pred alebo po očkovaní?
A: Rodičia spomínali homeopatiu (Silicea, Thuja, Sulfur), probiotiká BioGaia, masáže bábätka, studené vínové obklady, octanovú masť a konzultácie v homeopatických lekárňach (spomínaná homeopatická lekáreň v Tesco Petržalka).
Závery z diskusie
Zhoda
- Reakcie na Hexavakcínu sú individuálne a u väčšiny detí sú popisované ako krátkodobé (zvýšená teplota, mrzutosť, ospalosť, začervenanie v mieste vpichu).
- Rodičia v diskusii používajú antipyretiká (Panadol baby, Nurofen, Paralen) a lokálne opatrenia (studené obklady, octanová masť) na zmiernenie symptómov.
- Niekoľko rodičov uviedlo, že pri závažnejších lokálnych komplikáciách (hnisanie, veľké uzliny) nasledovala odborná starostlivosť vrátane sono vyšetrení, antibiotík a chirurgického ošetrenia.
Sporné názory
- Povinnosť očkovania: niektorí účastníci tvrdia, že Hexavakcína je povinná a existujú sankcie (v diskusii spomenutá pokuta „až do 50 tis. Sk“), zatiaľ čo iní tvrdia, že neexistuje zákonný základ na tresty a rozhodnutie je na rodičoch.
- Hodnotenie bezpečnosti Hexavaccíny: časť diskutujúcich považuje súčasné kombinované vakcíny (Infanrix Hexa, Hexavac) za „modernejšie a bezpečnejšie“, iní poukazujú na prípady z Nemecka a spochybňujú účinnosť Hexavacu pre hepatitídu B a možnosť vážnych následkov.
- Vek podania BCG/TBC: niektorí účastníci považujú rutinné očkovanie novorodencov proti TBC za zbytočné v nízkorizikových oblastiach, iní zdôrazňujú jeho význam v rizikových skupinách.
Otvorené otázky
- Je Hexavac účinná proti hepatitíde B u detí a aké sú spoľahlivé verejné štúdie o tom?
- Má očkovanie v útlom dojčenskom veku (prvé dni/týždne) vyššie riziko závažných následkov ako pri očkovaní v neskoršom veku?
- Aké presné zloženie Hexavakcíny je verejne dostupné a kde získať kompletné farmaceutické štúdie od výrobcu?
- Aké sú právne dôsledky odmietnutia povinného očkovania v SR a aké konkrétne sankcie (ak vôbec) sa uplatňujú?
Spomenuté značky a firmy
GSK, Infanrix Hexa, Hexavac, Prevenar, Rotarix, Panadol baby, Nurofen, Paralen, BioGaia, Tesco Petržalka, iuro.awardspace.com, rizikaockovania.sk, ockovanie.org, Robert‑Koch‑Institut (RKI), impfschaden.de, medizin2000.info, Hlas Ruska, RÚVZ, Všeobecná zdravotná poisťovňa, Dovera
Spomenuté produkty a metódy
Hexavakcína, Infanrix Hexa, Hexavac, Prevenar, Rotarix, BCG (TBC vakcína), DPT, MMR, Panadol baby, Nurofen, Paralen, studené vínové obklady, octanová masť, antibiotiká (ATB), homeopatia, Silicea, Thuja, Sulfur, probiotiká BioGaia, masáž bábätka, febrilné kŕče, preočkovanie, booster dávka
Miesta a osoby
Petržalka, Bratislava, Tatry, Holandsko, Nemecko, Mnichov, Rusko, NRSR, Hasplová, Hlas Ruska
Aj my sme mali ockovanie vcera, druhu davku... stale ma teplotu, aj ked nie az taku vysoku. Prva davka bez problemov. V noci sme vobec nespali, ak aj zaspal, tak o 30 minut velky plac a bolo po spanku. Tak to bolo celu noc. Dnes mi spat nechce, doma mi nikdy nespi a von ho davat nechcem. Snad tie teploty rychlo prejdu... kolko mozu trvat?
My mame za sebou 2 davky, po oboch bola mala nervozna a velmi placliva, teplota stupla len trocha cca 37,5 ´C. V noci sa potom casto budila a tiez plackala zo sna :´-) Miesta vpichu boli opuchnute, tak sme prikladali studene obklady, co samozrejme u dcerky vyvolalo dalsiu zlost :-/ Ale po druhej davke na jednom stehienku ostal stvrdnuty opuch okolo miesta vpichu a zmizol pozvolna az po vyse tyzdni, uz som mala obavy. O 3 tyzdne chvalabohu posledna davka...
Yasmina ☹ Ja by som sa najradsej dala miesto nej pichnut, ale to by jej vela odolnosti a protilatok bohuzial neprinieslo...
Yasmina ☹ A to mate dvojvajecne dvojicky?
A po ktorych davkach boli tie vysoke teploty? Ci pri vsetkych?
Baby davali ste ockovat aj Prevenar a ak ano, ake boli reakcie?
A mate uplnu pravdu, kiez by sme sa mohli dat ockovat miesto tych nasich drobcov my a potom napriklad mliekom im tie protilatky podat, uz hotove pripravene, bez trapenia.
ano dvojvajecne...
druha davka Hexa s prvou davkou Prevenaru a este druha davka Rotarixu 😒
Ach jaj ☹
Niekedy tych pediatrov nechapem, ako mozu cosi take odporucit... ☹
Ale kukla som Vam do albumceka... nadherne chlapciatka 🙂 🙂 🙂 Naozaj !!!
ahojte ja sa tiez k vam pridam
vcera mala moja malinka 3 davku hexa vakciny a az dnes dostala teplotku mala 37,8 a tak som jej dala aj nurofen sirupcek a vcera mala miesto vpichu cele cervene a napuchnute a dnes ma miesto vpichu tu dierku po injekcii celu opuchnutu a aj tvrdsiu a davam jej na to octanovu mast.....mne sa zda ze ju to nebolinka ale ta teplotka 😒
jaj, nas dnes zaockovali..cca o pol tretej poobede...ja sa tak strasne bojim, maly este nikdy nemal teplotu a fakt neviem co budem robit ak ju dostane, bojim sa krcov, bojim sa bolesti co preziva...moje vtacatko!
zatial je v poho..no uvidime...a ockovali nazraz prevenar a hexa...
nam nikdy neockuju naraz prevenar a hexu ale vzdy raz jedno a po urcitej dobe druhe
no aj mne sa to zdalo dost, ale problem je v tom, ze je na to asi lekar viac urceny to posudit...aja sa bojim ozvat...
uz sa musi hexa a prevenar naraz od januara..je to tak povinne
u nas bola prva davka hororova, taky plac si ani nechcite predstavit ☹ ....tak pri druhej okamzite dostala paralen cipok a o 6 hodin druhy a bol pokoj.
no, to plati pre deticky narodene od januara 2009..tusim tak... ale ja si myslim ze je to lepsie oddelene...no ale co nadelame 😒
Je to totalna blbost davat tolko ockovani naraz, to vazne ti narodeni v 2009 musia mat hexu aj prevenar v jeden den??? Este ze moj sa narodil v novembri a mozem o tom rozhodovat sama.
Skalnica vsak aj vy ste sa narodili este minuly rok, takze sa kludne mozes ozvat, ze nechces 2 ockovania v jeden den. My sme sa predbezne s doktorkou dohodli, ze Prevenar dam az po ukoncenom 6 mesiaci, potom bude mat o jednu davku menej.
Tiez sa dnes trapime s teplotami ☹
Drzim vsetkym palce nech sa z toho nasi drobci rychlo dostanu...
nas maly je narodeny 13.12 a zo zaciatku vravela ze ho budu ockovat hexa vakcinou a prevenarom naraz. Ale ked sme vcera boli po prvu davku tak prevenar nam nepichla pretoze on ho nema povinny. len deticky po 1.1.2009 musia byt ockovane naraz. a momentalne je bez teplotky tak dufam ze to tak bude aj celu noc 😔
aj my sme boli včera už druhý krát očkovať hexa vakcínou aj prevenarom. Reakcia prvý krát žiadna, včera večer mal trochu zvýšenú teplotu a asi ho boleli nôžky lebo bol taký viac plačlivý. Dnes zatiaľ v pohode, na nôžkach ani nie je vidieť vpichy - dávala som mu studené vínové obklady hneď ako sme prišli od dr. Tak mi je ich ľúto drobčekov malinkých...
My sme mali ockovanie odlozene az do osmeho mesiaca takze teraz v pondelok sme boli na druhu hexavakcinu... Po prvej bol nervozny, placlivy a asi dva tyzdne sa nehorazne potil...trochu polozil a mal komplet mokre vlasy, body...ako keby mal navaly...
Po druhej mal zvysenu teplotu do 37,7, trosku placlivy, inak zatial nic ine...a TBC vakcina? sme tiez chodili po troch mesiacoch na plucne vytlacat abscesy... 😝 😝 😝
Prevenar este uvidim ci dam...aj tak si ho budem platit sama...
Ja si myslim ze ockovanie nie je az take zle, ale nie tak skoro. malo by sa zacat najskor po roku, ak nie po dvoch...
norik aj mne sa maly tak potil po hexe...v izbe norm.teplota a jeden bol ok a druhy mokry ako mys...
a obe deticky velmi podrazdene...nervne a placlive
Skalnicka:
Tak ako reakcia? Nemate teploty?
Prevenar je hradeny len pre deti narodene po 1.1.2009, deti narodene pred 1.1.2009 to maju v zavislosti od poistovne.
Tiez sa stotoznujem s nazorom Norik, ze ockovania potrebne su, ale malo by sa prihladiat na ten utly vek a telicko nasich ockovanych ☹
pammy - vidis, t som nevedela, ,maly je novembrovy a neplatili sme, asi to bude fakt poistovnou, mame vseobecnu - aj ked na nu vsetci nadavaju samozrejme...
noc bola uzasna, jedine na nozicke kde pichali ma maly cerveny fliacik, inak sme boli hore len trikrat, co je standard...tak velmi som sa bala a v poho..a ako na potvoru, vcera na JOJke davali prispevok o ockovani, kde vystupovali mamicky deti, co mali nesledky po ockovani, skoro ma vystrelo...ale prezili sme to v spokojnosti...
Skalnicka:
Tak super, aj my sa uz mame lepsie. Uff.
No tie programy, esteze som to nepozerala.... je to teraz velky boom, vychadza to na povrch uz aj u nas, ake to ma negativne ucinky.... v minulosti 'sladka nevedomost'....
Mna by to este viac vystrasilo a vystresovalo, ale aspon si co-to o tom postudujeme, aj ked ja to robim zasadne mimo terminov, kedy mame ockovania....
A kedy sa drobec narodil, pozeram, nasi su rovnako stari, Maxicek sa narodil 6.11.
Caute,
moja zacala s ockovanim az 6,5 mesacna, bo dovtedy hnisalo tbc. Prvu hexu a pneumokoka dostala zvlast. Obe bez nasledkov. Druhu davku naraz, tiez sa nic nedialo a tretiu davku naraz pred 3 hodinami, takze uvidime. Neviem naco zrovna dneska studujem temy o ockovani...asi aby som trrrrpla.
no my sme narodeni 2008, takze si ju budeme hradit sami, lebo sme aspon s prvou davkou nezacali este v 2008. Ale ani sme nemohli, ved aj prvu hexu dostal az koncom januara...vseobecna pre taketo deti, co nemohli byt zo zdrav.dovodov rozockovane v 2008 urobila vynimku a preplaca, nasa Dovera nie... zaplatit a hotovo...pisala som im vydieraci mail tak som zvedava co odpisu...ak odpisu 🙄
no my zijeme v Holandsku a tu je ockovaci system trocha iny. Drobec uz absolvoval tri ockovania patkombinacie + pneumokok v 2, 3 a 4 mesiaci. znasal to celkom dobre len mu trocha vybehla teplota. stvrtu davku dostane ked bude mat 11 mesiacov. proti TBC sa tu neockuje.

vcera moj maly dostal prvu davku hexavakciny, cely den velmi ospaly, ku veceru mu zacala stupat teplota a strasne sa strhaval, ako ked sa zlakne. zaspaval len na par minut a s placom sa budil. trosku sa ukludnil ked sme mu dali panadol, potom uz aj zaspinkal, ale aj tak sa zo sna strhaval a ticho plackal. dnes je v pohode, len trosku mrzuty, ale som zvedava ze aky bude vecer. a panadol sme mu dali az ked mal 38.5 C