Cítim sa stále horšie. Mám si nájsť opatrovateľku?

junova
5. okt 2014

Pekný večer milé mamičky, takže takto.Mám dve deti. Dcérka má päť a syn rok. Keď som bola na materskej s dcérou, mala som energie na rozdávanie. Teraz pri synovi je to zlé. Môže to byť aj tým, že sa liečim na štitnu žľazu? Synček je od narodenia placlivy, nechce byť v kočíku, plače v aute v autosedacke, musím ho uspavat len ja kojenim. Je na mňa veľmi naviazany, keď ho dám niekomu postrazit plače. Stojí pri dverách a čaká kým prídem. Veľmi ma to unavuje. Rozmýšľam, že si nájdem opatrovatelku. Aspoň 2 x do týždňa, avšak bojím sa dať malého cudzej žene. Tiež mi býva často večer zle od žalúdka, mám tazobu, napina ma a potom to samé prejde. Vždy sa modlím, aby sa malý nezobudil, lebo ho okrem mňa nikto neutisi. Ako si pomôcť? Som bez energie, stále chudnem. Aj teraz mi je zase zle od žalúdka. To bude krásny večer.

smolinka007
5. okt 2014

To kojenie treba obmedzit. Rocne dieta uz dokaze prespat celu noc, len treba najst silu a VYDRZAT mu nedat...za par dni si zvykne....hm?
Drzim palce!

petrikam
5. okt 2014

Ahoj, mňa v súvislosti s tým, že píšeš, že sa liečiš na šž napadlo, či ide o autoimunitný typ. Ak hej, tak potom by si si v súvislosti s tými žaludočnými ťažkosťami mohla pýtať testy na celiakiu, ide to niekedy ruka v ruke so šž, je to tiež autoimunitné ochorenie. Tu som ti skopírovala z jednej stránky príznaky:

Ktoré príznaky sú typické pre celiakiu?

Rozoznávame celkové a lokálne príznaky. Medzi celkové príznaky patria únava, stagnácia alebo úbytok hmotnosti, nechutenstvo, mrzutosť, podráždenosť, úzkosť, plachosť, nepokoj. Medzi lokálne príznaky patria objemné kašovité stolice s nestráveným tukom, pocity na zvracanie, zvracanie, zvýšený odchod plynov, nafúknuté bolestivé brucho.

Netvrdím, že to hneď musíš mať a ani ťa tým vôbec nechcem strašiť, ale je lepšie radšej si dať porobiť viac testov ako niečo zanedbať. Mne tak zistili celiakiu úplne náhodou, kvôli tomu, že sa mi dobre nevstrebávali lieky na šž a keďže ja som mala autoimunitný typ, tak mi moja dr. dala urobiť testy na celiakiu a vyšli pozitívne.

culia1
6. okt 2014

@junova. Zvladne, prve tri razy to bude pre neho velmi tazke,lebo je pravdepodobne v obdobi separacnej uzkosti,ale potom to uz bude dobre.ja som tiez sama na deti,rodina daleko,takze som tiez riesila otazku osamstatnenia sa dietata, a bolo to ked mal krpec 1,5 roka.

terezka1947
6. okt 2014

@junova ja som mala nieco podoben,ale to som este nebola ani tehotna...a mala som dost stresov s chorou mammkou,pracou,atd...velmi som chudla a pripisovala som to prave stresom
az som nakoniec zasla za lekarom s tym,ze som stale unavena a vycerpana,ze asi nejake vitaminy alebo nizky tlak-poslal ma na enodkrinologiu a vyklula sa z toho stitna zlaza-autoimunne ochorenie 😒
nasadili mi lieky a zacalo to byt lepsie...neviem,co ti baby pisali,ale urcite zabehnu za obvodakom,daj si urobit odbery krvy a aj tu endokrinologiu pories-ono pricina moze byt banalna a preco ju neodstranit...
inak,mozno aj potrebujes oddych-viac vitaminov,pitny rezim...ale to ti radim a sama to nedodrziavam 😀
inak,zaludocne problemy som mala prave zo stresu-vzdy,ked sa nieco skomplikovalo s mamkou,hned ma bolelo brucho a nemohla som jest...no drzim palce,aby si si to poriesila a bola opat fit 😉

abeata
6. okt 2014

@smolinka007
@petrikam
@terezka1947
...baby, výborný postreh. Niekedy sa pri základnom vyšetrení zistí, že hladina hormónov š.ž. je v norme, resp.sa pohybuje v hraničných pásmach, čo často najmä starší endokrinológovia považujú za dostačujúce a nepátrajú po ´dalších možných príčinách problémov podrobnejšímái testami. A to je veliká chyba, pretože autoimunitné ochorenia š.ž. dokážu často narobiť ešte viac problémov, ako samotná porucha tvorby hormónov. Hormóny sa síce tvoria, ale organizmus proti nim tvorí protilátky, ktoré nedovolia telu ich spracovať. A na to sa nabaľujú ďalšie hormonálne poruchy (tak ako u smolinky) a ruka v ruke všetky ostatné galiby. Tá celiakia napadla aj mňa - nemusí to byť už "originál" celiakia, ale opäť - intolerancia gluténu...uvažovala by som aj nad intoleranciou laktózy.
Kým sa potvrdí nejaká definitívna diagnóza (žiaľ, naše super zdravotníctvo si veru dáva vo všetkom načas) skúsila by som okrem toho, že budeš trošku sebecká a jednoducho budeš dbať na oddych, na jeden - dva týždne vylúčiť najskôr jedlá s obsahom lepku . Uvidíš, ako sa budeš cítiť. Ak sa ti čo len trošku uľaví, pokračuj v tom...ak nie, urob to isté s mliekom...a znovu pozoruj čo sa s tebou deje. Tým si určite neublížiš.
No v každom prípade - na prvom mieste je lekár !!!

junova
autor
6. okt 2014

@petrikam Celiaka sa prejavuje aj tým, že keď na lačný žalúdok zjem babovku alebo nejaké pečivo mám veľké bolesti žalúdka ?To som si všimla na sebe.Všetky nohavice mi padajú, už nosím veľkosť XS.

junova
autor
6. okt 2014

@culia1 Bude musieť, lebo mama je tiež len človek. A tvoj malý si ako zvykol?

junova
autor
6. okt 2014

@terezka1947 Ja som sa objednala na endokrinologiu, aj na krv. Ten žalúdok bude asi psychika. Malý celý deň na mne visí. Keď varím, drží sa mojej nohy. Keď mi je blbo, tak place. Keď ma stretávajú známi stále mi hovoria aká som chudá, že nech sa najem. Ja jem, ale chudnem.

junova
autor
6. okt 2014

@abeata Skúsim vysadiť lepok. Všimla som si, že keď zjem na raňajky babovku, koláč alebo čerstvé pečivo boli ma poriadne žalúdok.

culia1
6. okt 2014

@junova prve 3-4 razy 10 minut poplakal a potom bolo dobre. A teraz nema problem zostat s niekym,ale vzdy mu musim povedat,ze odchadzam,kam idem a ze sa po neho vratim,ked vsetko vybavim,inak robi sceny. Zvladnete to,ale hlavne ty musis byt presvedcena o tom a neustupit v tom,ze aj ked u opatrovatelky prve razy poreve,ze bude chodit dalej ku nej.

janage
6. okt 2014

@junova a veď nemusí zostať s cudzím človekom - nemáš v okolí kamošku, dcéru býv. kolegyne a podobne? Hlavne kočky čo sa nedostali po strednej na výšku a sú doma. Aj sme si tak našli, že staršia dcéra mala kamošku v školke s jej mamkou sme sa skamarátili a operku nám robila jej krsná dcéra. 😉 A dokonca v čase keď mladšia pri všetkých plakala tak "velkú Sašku" si oblúbila na prvý šup a pýtala sa na ňu aj keď k nám už nechodila. Stačilo mi vtedy aj dve hoďky dvakrát za týždeň. Hlavne to vedomie, že budem mať dve hodinky len pre seba - už to bola vzpruha. Držím palec.

junova
autor
6. okt 2014

@janage Skúsim sa obzrieť po nejakej známej. Presne to potrebujem, aspoň dva dni v týždni po dve hodiny.

petrikam
6. okt 2014

@junova Práveže pozor!!! ja by som teraz na tvojom mieste lepok nevysádzala, až kým ti neporobia tie vyšetrenia. Pretože pri vyšetrení na celiakiu ide práve o to, či tvoje telo na ten lepok negatívne reaguje, či sa ti tvoria protilátky (na to sa robia odbery krvi) a či sú nejaké príznaky na tenkom čreve (na to sa potom robí biopsia, kde sa skúma, či je črevo nejakým spôsobom poškodené lepkom). Keby si teraz lepok vysadila, výsledky by mohli byť skreslené, na to si dávaj pozor, aby si si to celé zbytočne neskomplikovala.

junova
autor
6. okt 2014

@petrikam Ďakujem za radu.

anatalia77
6. okt 2014

@junova to je zvlastne,ja som tiez vysadila pecivo..presla som na maces. Ale uz dnes som si dala na veceru 2 rozky. Tiez som mala pocit,ze mi to pecivo zhorsuje.

junova
autor
6. okt 2014

@anatalia77 Ja neviem, čím to je, ale keď zjem na raňajky čerstvé pečivo, najmä babovku tak mám silné bolesti.

anatalia77
6. okt 2014

@junova aj ja som to tak mala. Bolo to hrozne,bolest brucha,strach nieco zjest,ked som nezjedla este vacsia bolest.
Ja som sa nadzgavala keksikom Mila. Milujem ho,a celkom sa to dalo. Aj dnes som mala na desiatu v robote. Zajtra si dam pernik.
A inak mne pecivo aj pekne dvihalo kyselinu..

junova
autor
6. okt 2014

@anatalia77 A bola si u lekára?

anatalia77
6. okt 2014

@junova nie

abeata
6. okt 2014

@petrikam
...nemyslím, že by vylúčenie potravín s obsahom lepku malo skresliť výsledky krvných testov. Osobne som tiež intolerantná voči gluténu (lepku) a sama som spontánne úplne vylúčila potraviny obsahujúce lepok (pečivo, múčne jedlá), nakoľko som mala nevysvetliteľné zažívacie problémy (nafukovanie, pocit na vracanie, ranné preháňanie a kŕče). Až náhodné imunologické vyšetrenie cca rok a pol po vylúčení lepku ukázalo vysoké protilátky voči nemu.
Okrem toho - aj keby lepok zo stravy vylúčila a pre istotu by ho jeden - dva dni pred vyšetrením do stravy opäť zaradila, organizmus by okamžite zareagoval.

petrikam
6. okt 2014

@abeata ja by som teda pred vyšetrením lepok v žiadnom prípade nevylučovala. Nechcem vyvolávať nejakú polemiku, 🙂 ale mňa na toto vyslovene upozornila gastroenterologička, keď ma objednávala na vyšetrenie, zakázala mi vylúčiť lepok zo stravy, kým ma nevyšetrí. Takisto ma potom upozorňovala na to, aby som do budúcna bez príčiny nevylučovala lepok zo stravy mojim deťom, u nich sa zatiaľ celiakia neprejavila, ale pravidelne chodia na preventívne odbery, takže aby neboli potom problémy s diagnostikou, musia jesť lepkovú stravu.
Krv sa berie nie na protilátky proti lepku, ale protilátky proti transglutamináze, teda enzýmu, ktorý lepok spracováva. Potom sa ale celiakia potvrdzuje alebo vylučuje biopsiou a tam ide práve o to, či je črevo lepkom poškodené. Preto keď vylúčim lepok, črevo sa mi za ten čas ako-tak uzdraví, zoberú mi biopsiu, tam uvidia, že črevo je v poriadku a celiakiu vylúčia, aj keď by som ju v skutočnosti mala. Potom by sa musela minimálne 2-3 mesiace znova jesť lepková strava, aby bolo na čreve vidieť zmeny.
Viem,že si to myslela dobre 😉 , jasné, že človek si môže vyskúšať na čas ho vylúčiť, či by mu bolo lepšie. Lenže podľa toho, čo píše zakladateľka, už sa objednala na vyšetrenie, takže v tomto čase ja už by som lepok nevylučovala. Už by som radšej vydržala aj s tráviacimi ťažkosťami nejaké tie 2-3 týždne do vyšetrenia.
Ale to sme už trochu odbočili od témy 🙂, ako vravím, nechcem tu vyvolávať nejaké diskusie 🙂, len som chcela prispieť svojim pohľadom na vec.