Dieťa v 45. rokoch

29. jún 2022

Mam jedno dieta 13 r dlho sme vahali ci este jedno ci nie.Ja neviem ci som naozaj strelena, ale mne to druhe dieta chyba a lutujem, ze som v 40 tke do toho nesla.Uvedomujem si vek, komplikacie, ale chyba mi zase ten detsky vek, ihriska, ta radost.. syn bol ukazkove dieta.Mam velku krizu stredneho veku.Zmenila som pracu, dieta je uz velke a ja sa citim sama.Predstava mat v 60 tke pubertaka je hrozna, ale tie pocity neviem ulcat ani si nijako logicky zdovodnit na co sa .am tesit

zuzanalila20
29. jún 2022

Cítiš sa fyzicky schopná, máš stáleho partnera, si finančne zabezpečená a hlavne chceš to dieťa, túžiš po ňom. Ja by som chcela byť tvoje dieťa 😃 lepšie ako mama o 20 rokov mladšia, ale má dieťa, lebo, no, už sa patrilo. Asi rozumieš.

marriannae
29. jún 2022

Ano je to mimoriadne sebecke. Hovorim ako dieta ktore mali rodicia neskoro, ale predsa skor ako to ty este len planujes… A k tomu tvoj komentar “predstava mat v 60 pubertiaka je hrozna” hovori sam o sebe, si len nestastna z bliziacej sa samoty, co je smutne, mat dieta ako naplast.. skor by som zapracovala na tom ako byt so sebou samou spokojna stastna a vyrovnana 🙂) .. a dalsia vec, myslis ze pubertiak tuzi po 60 rocnych rodicoch? Tak ako niekto vyssie pisal, akekolvek argumenty su tu proti, ty si ich obratis za, tak naco zacinat debatu vlastne? 🙂

yoxinka
29. jún 2022

Riešiť dieťaťom samotu je, podľa mňa, veľká blbosť. Na tvojom mieste by som sa obzerala po nejakej aktivite, koníčku … nie robila si dieťa. My sme to s mužom mali po prvom dieťati nastavené tak, že rodím do 35, dovtedy sme stihli tri deti a na viac sa fyzicky ani psychicky rozhodne necítime. Ja som obetovala deťom značnú časť života. Ešte nemám ani 40, ale mám ambíciu po tretej rodičovskej začať zase pracovať a keď budem mať 60 plánujeme si s mojím chlapom užívať a cestovať, nie riešiť školopovinné deti.

autor
29. jún 2022

@sashabb nie, ja uvazujem a to, ze ma moze seknut nie je dovod.Preco v 42 r ano a 45 nie?

zuz_ka
29. jún 2022

Za mňa určite nie neviem čo to je za nový trend robiť si teraz neskoro deti. Budeš mať pomaly 50 rokov keď to dieťa začne chodiť do škôlky, nebude ti vadiť, že si ľudia budú myslieť,že si jeho babka?

yoxinka
29. jún 2022

Inak, ty máš muža len na plodenie detí? Netrávite spolu čas, keď sa cítitš sama. Ja mám s mužom kopu aktivít a keď sú deti na prázdninách, tak nevieme, čo skôr. My sme veľmi radi spolu a každý máme aj svojich kamošov s ktorými trávime čas.

autor
29. jún 2022

@yoxinka to robime teraz a nevidim v tom take naplnenie ako mat dieta.Je to len z nudy...zabit cas.Mat 3 deti musi byt narocne ja som oddychnuta tiez som si myslela, ze ma ta tuzba presla.
@zuz_ka vobec vyzerame dobre.Dnes maju ludia deti 35 plus.Zili sme par rokov v Taliansku dnes nevies kolko ma kto rokov.Chlap moze mat dieta aj v 55 r?zena ma byt zodpovedna nie je to fer.
Syn ma v triede starsich rodicov je to normalka.

autor
29. jún 2022

@yoxinka co to ma spolocne s tuzbou mat dieta?My sme si uzili vela..ten pocit mat dieta mi to neprehlusi.Inak by som sem nepisala a nepytala o radu ci som sebec, lebo ja chcem.

vikes
29. jún 2022

Ešte si položte jednu otázku, keby dieťa bolo akýmkoľvek spôsobom postihnuté, ste na to pripravená? Poprípade, keď neprespite najbližšie tri roky ani jednu noc, budete vedieť fungovať, keďže aj staršie dieťa vás potrebuje. Akokoľvek sa rozhodnete, želám vám veľa šťastia.

salamistka
29. jún 2022

Autorka, nie je to fér, máš pravdu, že ženy majú obmedzený čas na plodenie a rodenie detí a chlap nie, žena si často musí vyberať aj medzi kariérou a rodinou a ťahá za kratší koniec a teraz ešte aj to schválenie o potratoch, nehorázne, že žena nemá slobodnú voľbu...ale nehľadaj spravodlivosť, nenájdeš ju...je to fér, keď jeden chce mať dieťa a druhý nie? a tak radšej nemajú, lebo musí ten prvý ustúpiť? nie...

ejanjelik
29. jún 2022

Je jedno, čo ti tu napíšu. Rozhodnúť sa musíš ty s manzelom

autor
29. jún 2022

@vikes nikto nevie ake dostane karty.Moze mat autizmus a vela inych veci...starsie dieta je ako tak samostatne.Viem toto ma odradza ja nie som typ ist hlavou proti muru.To mozem rovno povedat, ze muz si niekoho najde ci zomriem pri porode.

@salamistka v tom by mali mat manzelia jasno ja by som s takym muzom nezostala, ak nie je velky dovod preco druhe nemat

yoxinka
29. jún 2022

Ok a keby sa to bábo narodí akokoľvek postihnuté, alebo má zdravotné problémy, si s tým v pohode? Bude ťa starostlivosť oň napĺňať? Keď si tak strašne mala túžbu po deťoch, mala si ich mať skôr, myslím si. Keď si predstavím, že svoju budúcu svokru som spoznala ako 48 ročnú, pričom jej syn mal vtedy 23 rokov, príde mi šialené mať v jej vtedajšom veku 3ročné dieťa. TAk ale, ak to dieťa mať budeš, bude tvoje, tvoja starosť, tvoja zodpovednosť, žiadna žena na MK sa ti oň starať nebude.

raffaella
29. jún 2022

@janinah ja neviem ci sa nebali rodit - skor nebola dostupna antikoncepcia, pojem planovane rodicovstvo bola jedna velka neznama, potraty asi tiez neboli len tak a od chlapa sa neodchadzalo ani ci to bol ozran a tyran (a tych teda v tej dobe bolo). Porovnavat tu dobu s dnesnou je nemozne. Je samozrjeme na rozhodnuti kazdej jednej zeny a tiez si myslim, ze autorka je rozhodnuta pretoze vsetko otoci na "preco ano". Nase pozehnanie nepotrebuje, ak sa pyta na nazor tak ja si myslim, ze po 40ke nie z mnohych aspektov pre rodicov i pre mozne dieta. Ale tak, je to jej vec.

bluka2
29. jún 2022

Moja kamoška presne v tom veku porodila prvé teraz v nedeľu. Obe sú fajn a tá jej stastná tvár ma fakt teší...

nelca84
29. jún 2022

ja si napriklad neviem predstavit, ze na dochodku budem chodit na rodicka na ZŠ a tiez ako bude dieta vnimat, ze ma takych "starych" rodicov, hlavne teda v puberte

autor
29. jún 2022

@nelca84 mala by som max 60 r na zakladnej skole.Nie, vobec nie som rozhodnuta ani neotacam vsetko na preco ano.Takze podla vas je jedine minus vek
@yoxinka inak preco sa mna pytas ci mam muza ibs na plodenie ved ty mas 3 deti🤣ktora mama je v pohode, ak by mala postihnute dieta?Je to vzdy risk spolieham sa na diagnostiki

78787878
29. jún 2022

Za mna nie. Je to sebecke. Nechcela by som byt dietatom rodicov vo veku starych rodicov. Priroda sa oklamat neda, to si len ludia namyslaju, ze su nieco viac.

bluka2
29. jún 2022

Mňa zaujal ten argument, že nechcela by som byť dieťa starých rodičov. Ja keby mám na výber, byť dieťa starsich rodičov alebo nebyť, tak ber to čert, nech majú kľudne aj 80...

viera77
29. jún 2022

Áno, je to úlet. Mám 45 rokov, 11-ročnú dcéru a ani omylom by mi nenapadlo riešiť si "depku" z veku výrobou ďalšieho dieťaťa. Narodilo by sa mi ako 46 ročnej? V tomto veku sa už treba pri skoro dospelom dieťati tešiť na vnúčatká a robiť niečo užitočné, či už pre seba alebo svoje okolie. A nie, nemám žiadnu krízu stredného veku...cítim sa mlado, vyzerám mlado, teším sa z každučkého dňa, najviac z toho že sme zdraví, máme strechu nad hlavou a máme čo jesť a popri práci mám kopec záujmov a koníčkov. Takže zaoberať sa nejakou krízou? Nemám na také niečo čas.

marcellka32
29. jún 2022

Tvoj 13 ročný syn ťa nepotrebuje?? To kde si nabrala takú blbosť? Práve 13 ročný ťa potrebuje, mám 2 pubertiakov a nenudime sa, stačí len chcieť byť spolu

yoxinka
29. jún 2022

Tak lebo ja sa so svojím chlapom necítim sama. Nám je spolu úplne super, nemám potrebu riešiť samotu. Môj najstarší bude mať 11 rokov a aj keby má len jeho, máme toľko aktivít a kadečoho, že by ma ani nenapadlo mať v 45 rokoch bábo. S takým chalanom sa dá toľko vecí robiť … často sme obmedzení práve mladšími sestrami, lebo sa im často musí prispôsobiť.

78787878
29. jún 2022

A co tak sukromne opatrovat male deticky? Ja som do 4 rokov namiesto skolky vyrastala v skupine niekolkych deticiek u starsej pani, ktora nas opatrovala u seba na dome. Mnoho maminiek by si tym potesila.

hopeja
29. jún 2022

Ja by som to asi prehodnotila uz v tomto veku na základe vlastnej skúsenosti. Ja som rodila v 38 a malý je bohužiaľ autista . Je to veľmi náročné niekedy a to je ešte malý. Ano je rovnako lubeny ako staršia dcéra a nedala by som ho za nič. Len vek neoklames, neviem co bude o 10, 20 rokov.

joesvk
29. jún 2022

Sadnite si s mužom a porozprávajte sa o tom. A keď budete chcieť skúsiť to, tak do toho choďte.

Rodičovské združenia by som v hlave neriešila. V dnešnej dobe minimálne polovica triedy má starších rodičov.
Sama mám okolo toho veku, ja napr. ďalšie dieťa by som aj brala, ale už nechcem tehotenstvo a pôrod.

janinah
29. jún 2022

@marcellka32 to potrvá ešte asi dva roky.potom budú prvoradou kamoši a s vami nebudú chcieť ísť ani na dovolenku...

nevenka
29. jún 2022

@autorka neviem, ci ti to pomoze, ja som teda od Teba mladsia, mam cerstvo 39 rokov a cakam stvrte dieta. Rodila som v 30, 32 a neplanovane v 37 v case korony. Mam chlapca, dievca a dalsieho chlapca. Dcerka bude mat 7 rokov cochvila a stale lamentuje, ze by chcela sestricku. Po covide sa mi nejak narusil cyklus a v predpokladanych neplodnych dnoch sa nam podarilo. Dufame vsetci, ze dcerke sa splni sen o tej sestricke. Ak ano, budem mat pocit kompletnosti a to som chcela 2 deti, maximalne tie 3. Po druhom porode mi zacala hypertyreoza, co je dost zavazne ochorenie, ale pomerne rychlo sa ukludnilo, no po tretom sa to rozbehlo znova, mala som uz pocas tehotenstva ku koncu vysoky tlak, pulz, ale na lieky som sla az rok po porode, ked uz ten tlak dosahoval vysiny, lietalo mi to kvalitne aj ku 200/140, to uz bolo zivotu nebezpecne. Aj s liekmi som kojila. Ked som otehotnela, musela som lieky vysadit, nesmu sa brat v tehotenstve, no na kontrole zazrak, protilatky klesali, vysadila som aj lieky na tlak. Ja sa len modlim, aby to vydrzalo. I ked, strach tam uz bude stale. Osobne si ale myslim, ze keby som zacala rodit aj 20 rocna, ze sa to spusti aj tak. Tu ani nejde o vek, proste je to autoimunita spustena hormonalnymi zmenami po porodoch. Vlasy mi vypadavaju, mam ich priserne riedke, ale to je len malickost. Deti mam totalne nespavce, tento najmladsi ma 1,5 roka a ked v noci chyti hysak, dnes napriklad z toho, ze sa precikal, tak amen tma, uspavame sa aj 2 hodiny v noci. Je to zaberak. Ty toto budes mat lepsie, lebo mas uz velke dieta. Budes mat tehotenstvo v podstate ako prve, vies, co myslim, ze v tehotenstve si aj oddychnut budes moct a nebudes riesit odstavenie starsieho a budenie sa 2 deti.
Ja som veriaca, modlila som sa, nech je podla Boha, ak ma byt este jedno, tak nech je, teraz alebo nikdy uz, mam limit taky osobny do tej 40-ky. Sesternica mala prve a posledne v 40, tak asi preto, ze to este bolo tak fajn. Ze to zvladla a zvlada v pohode.
Takze zvazit si to musite sami, co a ako chcete, ja viem, ze by som lutovala, kebyze sa nam nepostasti toto tretie a uvidime so stvrtym, ako to dame.
Svokra stale spomina, ze lutuje, ze nemali este stvrte dieta, maju 3 synov a ze ona kludne aj keby 10 chlapcov mala mat, tak je to jedno, ze proste miluje deti. Ale na tu dobu uz rodit tretie v 30, bola "stara" 😅. Porovnavam to kus, akurat nedavno oslavila 60-ku a veru uz tak nevladze. Ale to uz budem mat 20 rocne najmladsie, tak to uz bude v pohode s nim. Verim, ze ked Boh da dieta, tak aj sily na zvladnutie, no dufam teda, mozno som naivna, ale co mi ostava? 😊

marsmykkok
29. jún 2022

Autorka fakt si nájdi nejaké naplnenie, či v kariére alebo vo voľnom čase. A čo potom ked potencionálne dieťa bude mať 13, ty 59 čo ťa bude naplňať? Aj vtedy si urobíš dalšie dieťa alebo prežiješ nejakých 20-30 rokov bez naplnenia života? Mladšie dieťa si kľudne môže založiť napríklad rodinu až po 35tke, staršie žiť niekde za oceánom a budeš ho vidieť možno na Vianoce na pár dní aj to nie každý rok. Nedá sa viazať len na deti alebo vnúčatá svoj život. Aj ked je to krásne obdobie ked sú deti malé. Ale treba mať aj iné naplnenie.

janinah
29. jún 2022

@78787878 príroda zariadila.ze žena vie rodiť nielen do 40 tky...
Je tu veľa teórie. sú aj ľudia ktorí toto žijú či z pozície " starých " rodičov alebo aj toho dieťaťa.na tých by som dala....moj syn s našim vekom nemá problém.rozpravali sme sa o tom nie raz...nepotrebuje nutné mladých rodičov.ale nutne potrebuje rodičov dobrých.

78787878
29. jún 2022

@janinah Ano, mas pravdu. Aj maraton odbehne aj 60tnik, aj triatlon dokaze.