Existuje nejaká poradňa pre budúcich bezdomovcov?

gta5man
24. nov 2023

Bohužial rubriku pomoc v núdzi všeobecná diskusia nemáte, tak som to dal do sekcie čo je k tomu najbližššie. Neviete či existuje nejaká všeobecná poradňa (linka, chat) pre bezdomovcov resp. ľudí ktorým to hrozí? Akože také obecné rady že na koho sa obrátiť, čo vybaviť, na aké typy pomoci má nárok, na aké úrady ísť. Kde dajú usmernenie pre ľudí čo nezvládajú život a nevedia držať tempo so svetom tak aspoň čo môžu spraviť pre to aby sa mali lepšie keď už im hrozí bezdomovectvo. Keď nechcem byť ten druh bezdomovca čo sa motá pri stanici a pije alkohol, ale skôr taký aktívny že predávať nota bene, alebo za strechu nad hlavou a teplú polievku, nejakú prácu akú zvládnem. Či existuje nejaký projekt, program, pre tých slabších a ohrozených?

gabriela2023
25. nov 2023

@gta5man môj kamarát to má rovnako. Nie vo všetkom ale v nie čom. Keď je u mňa na návšteve furt si niečo zabudne . ( Oblečenie , kľúče adt ) Musím ho pripravovať hodinu dopredu nech ide na autobus. Za to nemôžeš asi to máš v rámci diagnózy. Skús si hovoriť o sebe niečo pekné aspoň raz za deň . Možno aj psychológa. Neodpovedal si mi na žiadnu z predchadzajucich otázok.

gta5man
autor
25. nov 2023

@gabriela2023 zhrň tie otázky prehladne daj ich za sebou do riadkov. Pripadne ich ocisluj.

gta5man
autor
25. nov 2023

Inak kamoš robí v technických dokonca dvaja ale jeden jazdí na smetiarskom aute a on sa tam tak dostal že cez známu že jeden išiel do dôchodku tak namiesto neho. Na začiatku len zaskakoval. 3 mesiace mu trvalo kým mu dali stabilné miesto. To že tieto roboty sú také že ľahko sa tam nedostať lebo tam si držia flek.

macekovam
25. nov 2023

@gta5man nemusíš mať.. Ale potom asi kurz opatrovateľský

macekovam
25. nov 2023

@gta5man no tak na osobitnú školu máš super pravopis...

gabriela2023
25. nov 2023

1. Zvládol by si nejaký kurz cez upsvar? 2. Nemáš kamarátov/vzdialenú rodinu u ktorých by si mohol dočasné bývať ? 3.Vedel by si písať články z domu ? ( Videla som ponuku písať články pre chránenú dielňu. Jediná podmienka bola ovládať gramatiku )

jana_eyre_2
25. nov 2023

A z akeho kúta Slovenska pochádzaš?
Resp.kde sa nachádzas?

gta5man
autor
25. nov 2023

@gabriela2023
1. Áno.
2. Opcií je veľa ale všade je podmienka platobná schopnosť a to je nemožné ak človek nemá isté zaestnanie teda príjem.
3. Áno. Kde to je?

gta5man
autor
25. nov 2023

@jana_eyre_2 juhozápadné slovensko. Dobre dostupné mám mestá: Trnava, Bratislava, Nitra, Dunajská Streda, Nové Zámky. Takže kopec nemocníc a možno aj chránená dieľňa by sa našla. Len ako už niekto spomenul, takéto ponuky nenájdete bežne na profesii. Väčšinou to ide z ucha k uchu.

jana_eyre_2
25. nov 2023

@gta5man pozeral si IKEa ponuky?

gta5man
autor
25. nov 2023

Ikea? Nábytkárstvo?

jana_eyre_2
25. nov 2023

@gta5man máš tam viac pozícii, je to dobrý zamestnávateľ a snažia sa o inklúziu..

gabriela2023
25. nov 2023

Už nemôžem nájsť tú ponuku asi ju uz stiahli. Bolo to minimálne mesiac dozadu. Ale našla som jednu ponuku práce v TT. Vyzerá seriózne naposledy hľadali pred dvoma rokmi niekoho.( Sama by som tam vyskúšala ísť ale už mám týždeň inú prácu )V Trnava určite nechoď pracovať do Amy plastov .

gabriela2023
25. nov 2023

Nevedela som o Ikey že zamestnáva zdravotne znevýhodnených. Super som rada že som za dozvedela nie o podstatne . Ďakujem

gta5man
autor
25. nov 2023

Viete mi dať na to kontakt?

namornicka
26. nov 2023

@akvi presne toto som mu chcela napísať, osobitnú školu nemá, tam bývajú žiaci so zníženým intelektom a tento chlapec ma myseľ bdelú 😄 skôr sa mi zdá, že sa tu baví. A navyše nie je možné žeby rodina vyhodila dospelého syna bez vzdelania s autizmom na ulicu.

akvi
26. nov 2023

@namornicka to sa ja neodvazim tvrdiť, že si robí srandu. A v osobitnej škole sú často aj autisti s normointelektom, takže to sa úplne nevylučuje. Ale nebudem klamať, tiež mi všeličo napadlo. Nemám ale rada, keď sa tvoria "konštrukcie" na základe dojmov. Takže snažím sa vychádzať z toho, čo píše. A čomu verím určite je, že ak je skutočne autista, má to neľahké v dnešnej dobe.

gta5man
autor
24. dec 2023

Také veci nechajme politikom. Ja vám poviem ako to je:

Jediné čo dokážem je písomný prejav a možno aj intelektový v určitých smeroch ale toto mi nijako k lepšiemu nepomôže.

Vy vidíte iba písomný prejav. Ale nevidíte ako sa so mnou celý život rodina trápila. V detstve som chodil po psychiatrických liečeniach, preradili ma zo základnej do osobitky, neprejdem žiadnymi psychotestami ktoré sa vyžadujú pri povolaniach ako vodič kamiónu, autubusu, električky, rušňovodič, atď. V menej kvalifikovaných zamestnaniach zase nestíham tempo, síce robotu spravím ale neplním kvóty, nestíham to tempo. Takže moje postihnutie mi bráni vykonávať väčšinu profesií. Takže legálny príjem je u mňa veľmi neistý a taký zmätkár ako ja by neprežil ani ako kriminálnik, mňa by hneď chytili. Takže neviem žiadnym spôsobom si zarobiť iba žobraním, charitou, zbieraním vratných fliaš a olechoviek, nosenie kovošrotu do zberných surovín, presne tak ako to robia bezdomovci, chudobní z osád, atď. Takže vlastne už všetkým k nim patrím. Ja som ešte z generácie keď sa povinne chodilo na vojnu (pre tých mladších čo nevedia) kedysi po dovŕšení plnoletosti každý muž musel absolvovať vojenskú službu a pred tým sa robili odvody kde sa zisťovala spôsobilosť a mňa kvôli diagnózam neodviedli. V skratke som sprostý aj na vojaka. Takže keď ma nikde nechcú ako nespôsobilého tak asi na tom niečo bude že niesom v poriadku + pridajme to že mám za sebou asi 50 zamestnaní, odvšadial ma vyhodia a potom sa zase zamestnám. A takto dokola. Tak niečo na tom asi bude. Niekto tak odsudzuje žepozrie na mňa a povie: Veď su zdravý človek, máš ruky, nohy, niesi slepý ani hluchý tak čo je? Ale duševná choroba je tiež choroba len na vonok neni vidieť a to je môj najväčší problém. Už aj na úrade práce počúvam také teči od pracovníčok že “nechce sa vám robiť!” ale človek čo nechce robiť je 10 rokov na sociálných dàvkach (viz. rómske osady) a špekulujú kšeftujú a kadečo. Ale človek ktorého vyhodiaz práce a na druhý deň sa zamestná vo vedlajšej a takto to zopakuje 50x, to nevyzerá na človeka ktorému sa nechce robiť. Ja chcem len neviem. A to je rozdiel. Len na úrade práce to berú tak že bezohladu na to či je človek socka a je tam 20 rokov na dávkach alebo člivek čo sa zamestná aj 100x len hl vyhodia leno nezvláda je pre nich to isté.

zuzana76
24. dec 2023

@gta5man hladaj aj na skolach ako udrzbar, to nie je nejaka velka fabrika, tam len bezne prace opravit ako okolo domu. Na velke prace sa volaju firmy, myslim stavebneho charakteru

zuzana76
24. dec 2023

@namornicka
@akvi nemyslim si, ze sa bavi. Toto budu vsetci ti ziaci, co su v skolach dnes integrovani, nezvladaju tempo, stres, su velmi pomalí a este im to aj pomaly myslí (tym nikoho neurazam, sama mam integrovane dieta) ja mu uplne rozumiem, ano, su aj taki ludia, kedysi bolo pomalsie tempo a tito ludia si nasli pracu ako upratovacky, skladnici, pomocni staveni robotnici, rozne prace, kde nebolo rychle tempo, nebolo treba o nicom rozhodovat, len urobit, co niekto povedal, sef, nadriadený, atd.... Ja som uz tolko krat rozmyslala, co budu tie deti v buducnosti robit. Budu mnohe nezamestnatelne.

zuzana76
24. dec 2023

a ono je sice pekne, ze na skolach sa mysli na integraciu, ale nemysli sa na nu v zamestnani, vychovavame buducich poberatelov davok (ano, su aj integrovani sikovni, zalezi od druhu postihu)

zuzana76
24. dec 2023

skus napisat aj na obecne urady nejakych blizkych dedin, mozno zamestnavaju tiez roznych udrzbarov, upratovacov, co sa staraju o cistotu obce atd...
@gta5man

zuzana76
24. dec 2023

@gta5man alebo napis na biskupsky urad, ze ci nemaju pre teba nejaku pracu, ze sa odstahujes hocikde na Slovensku, popis svoju situaciu. Mozno niekde na nejakej dedine panu bohu za chrbtom hladaju nejakeho udrzbara do cirkevnej skoly, alebo na faru.

gta5man
autor
24. dec 2023

Tu Ikeu si nechám na zozname ak tvrdia že tam tolerujú takých ludí, to čo radíte to všetko riešim. Zameriavam sa už na takéto veci ako mestské služby, školníci atď. Niekedy môže byť aj šťastie v nešťastí že v školstve sú nízke mzdy, a chlapi sa tam nehrnú keďže sú živitelmi rodín, alebo z hrdosti nezoberú podradnú prácu za podradný plat, a mňa sa to netýka tak budú radi že tam niekto ide a také kutiloviny ja zvládnem. Svojim spôsobom som šikovný že viem kde to opraviť len v zamestnaniach sa kladú vysoké nároky že aj zdraví ludia zvyknú vyhorieť, tak ja som presne ten typ že mi treba jasne povedať čo mám urobiť a nechať ma to urobiť tempom akým viem a nie ma naháňať a stresovať lebo potom zmätkujem. Niesom typ čo si to sám zorganizuje a tak. Ja proste potrebujem že povedia mi: Oprav pánt na dverách v triede na druhom poschodí, zamkni dvere na strechu aby odtial neskákali šikanovaní chlapci, a ja to porobím. Len zase na moje prekvapenie sú tie jednoduché roboty obsadené. Z médií počúvame že je nedostatok pracovnej sily, ale to sú všetko tie haly. Ale do takých mestských služieb, školníkov a také nehladajú húfne cez reklamy ako tie automobilky a pod. Tam povedia dajte životopis a viac sa neozvú. Lebo tam sa uvolní len keď niekto ide do dôchodku a pod. Takže to neni pravda že o podradné práce za nízky plat nikto nemá záujem. Práveže je problém sa na tie pozície dostať. Ale zavolajte do automobilky a rovno vás poprosia či už zajtra nenastúpite.

gta5man
autor
24. dec 2023

Inák aj v halách sú také uotsorcované firmy kde len rómski chlapci zbierajú odpad a vynášajú. Ja som sa ich spýtal že čo je to za firmu, kontakt na ich personálne. Ale v reklamách tieto firmy nevidím. Takže som sa interne k tomu dostal a už budem vedieť kam mám ísť.

gta5man
autor
24. dec 2023

Aj mne by bolo lepšie mať istotu, dlhodobé zamestnanie, príjem… Ako takto chodiť z haly do haly a potom si predstavte ten cirkus keď príde daňové priznanie, aktuálny zamestnávatel si vypýta potvrdenia zo zamestnaní za minulý rok a ja ich musím vyzbierať aj 20 trebárs…

zuzana76
24. dec 2023

@gta5man este mi napadlo, predavac do nejakeho obchodu so suciastkami, alebo nejakymi vecami v com sa vyznas

mas takmer bezchybnu gramatiku a dobru stylistiku, u teba problem s IQ nebude, len naozaj to nezvladanie stresu, pomalosť, mozno nejake psychicke problemy a hned ma clovek problem.

gta5man
autor
24. dec 2023

Dám príklad ako vyzerá jeden bežný rok u mňa z pohladu potvrdení na DP: 4x úrad práce, 16x pracovný pracovný pomer, 5x brigáda… No a teraz behom týždňa to vydokladujte.

zuzana76
24. dec 2023

@gta5man mas internet posielaj zivotopisy priamo do skol, chod za radom a do kazdej v okoli posli ziadost na miesto udrzbara

gta5man
autor
24. dec 2023

@zuzana76 ja som si robil samo testy z knihy a tam mi vyslo podpriemerne IQ ale EQ som mal nadpriemerne. A prave to je to. Analytika, odhad situácií, to mi nejde ale čo sa týka EQ výrečnosť, fantazírovanie a také to mi ide. Napríklad aj v škole som mal taký extrém že matematika, fyzika, chémia, cudzí jazyk, mi nešli totálne že štvorky päťky že som musel chodiť na doučovanie aby som preliezol ročník, a také že dejepis, geografia, slovenčina, literatúra, občianska náuka, tam som zase kosil jednotky a dvojky.