2 priepustky za deň alebo dovolenka

17. sep 2021

Ahoj, chcem sa spýtať co sa mi po finančnej stránke viac oplatí, ci ist k lekárovi na cely den a mat 2 priepustky alebo si zobrať den dovolenky ? Vďaka tým, ktorí budú vedieť poradiť 😉

nina255
17. sep 2021

Mam otazku - naco dve priepustky na den , nestaci ti jedna ? A u nas je dovolenka a lekar plateny tak isto na den ..nieje v tom rozdiel

kaia
17. sep 2021

Priepustka je hradena, akoby si bola v praci.
Dovolenka je hradena z vymeriavacieho zakladu, ktory urcuje predchadzajuci kvartal.
Za mna: zober si priepustky, usetris dovolenku. Financne to bude podobne 😉

sasa1310
17. sep 2021

@nina255 priepustka je na nevyhnutne potrebný čas v zákone. Takže je možné, že ak chce byť celý deň, musí mať 2 priepustky u zamestnávateľa

peniazmi rozdiel nemáš. Akurát ušetríš dovolenku a minieš lekára, ktorý ti do budúceho roka neprechádza

kaia
17. sep 2021

@sasa1310, priepustka je na nevyhnutne potrebny cas, co moze byt aj 1 den.
Celkovo ma clovek zo zakona narok na 7 dni v roku pouzit na priepustky

konikkon
17. sep 2021

@sasa1310 ak jej lekár napíse priepustku, ktorá platí celý deň, tak platí celý deň. Ak lekár usúdi, že nevyhnutným časom je celý deň, mzdarka do toho nemá čo kecať. Zákon neurčuje aky najdlhší ma byt ten nevyhnutný čas.
Autorka, zober Pecko a neminaj si dovolenku.

h2
17. sep 2021

Na priepustku si dopíš "platí celý deň". A máš to vybavené s jednou priepustkou.

sasa1310
17. sep 2021

@kaia samozrejme, ale keď má vyšetrenie dajme tomu 30 minútove. Tak jasné, že neplatí celý deň. Zamestnávateľ má na to právo v takom prípade žiadať 2 priepustky.
@konikkon a ty vieš, že jej lekár napíše celý deň? No asi nie, keď píše o 2 priepustkách

janulik2008
17. sep 2021

Ja som nevedela nájsť okuliare, dostala som priepustku a aj dovolenku 🤔

konikkon
17. sep 2021

@sasa1310 možno ona nevie, ze jej to lekár tak môže napísať. Neviem, mne aj zubár píše celý deň 🤷‍♀️😅

sasa1310
17. sep 2021

@konikkon tak hádam vie čo môže a čo nie. Mne nemusia lekári nič písať a platí mi celý deň. Ale to ešte neznamená, že to tak funguje aj inde. V zákone je na nevyhnutne potrebný čas. A volať k lekárovi v akom čase tam bol zamestnanec, má zamestnávateľ právo.

konikkon
17. sep 2021

@sasa1310 vidíš predsa, že nie je zbehla, ked nevie, ci sa jej viac oplatí dovolenka alebo Pecko. Zrejme toto bude úplne prvý raz co ide čerpať takéto,, volno". Čiže podľa mňa nevie, čo môže a co nie.

viestta
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
carrot_apple
17. sep 2021

Keď máš 8hodin robiť v robote a nemáš flexibilný čas...ber dva péčka, prvý na 4 hod, druhý na 4hod, neprídeš o stravný lístok, ale musia to byť odlišný lekári, napríklad zubár a druhé P kožné... dovolenku by som nebrala, prídeš o stravný lístok...D je rataná inak... možno by sa to vyrovnalo...ale ja by som si D usetrila...

konikkon
17. sep 2021

@viestta nevieš, koľko môže max. trvať ten nevyhnutny cas na cestu na osetrenie, cakanie na osetrenie, samotne osetrenie a cesta na pracovisko? U mňa to zvyčajne trvá cca 8 hod. 😥

viestta
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
konikkon
17. sep 2021

@viestta ok. Ďakujem.

deti95060810
17. sep 2021

mám skúsenosť že si tento zákon v každej firme vysvetľujú po svojom...
ja som mohla mať priepustku len na 4 hod, na celý deň som potrebovala 2 pr.
manžel má to isté, ale syn ten potrebuje len jednu priepustku na celý deň...

kristiii
17. sep 2021

Záleží od firmy a od toho, ako k priepustkam pristupuje, tu by som brala zákon ako druhoradý, naozaj záleží hlavne od firmy, čo sa viac oplatí. V bývalej práci tolerovali napr. 4 hod v mesiaci na priepustku, bez toho aby ti siahli na výplatu (bonusy). Tak som z času na čas nejaký doprovod so synom mala. V súčasnej práci by som pre tie 4 hodiny prišla o dochadzkovy bonus, takže riešim dovolenkou. Ale na druhej strane v pohode uznajú péčko aj na nočnú