Ako je to s rodným listom, keď nie sme manželia?

moniqaaaaa
17. jan 2018

Ahojte baby, mam otazocku.. ako je to s rodnym listom, ked nie sme zobrati? Musi prist pren otec? Mame na matrike vybavene vyhlasenie o otcovstve s jeho priezviskom. Ked on pren nebude chciet ist, lebo sme momentalne od seba? Ako to je? Chcela by som aby mal maly priezvisko po mne ale bol uvedeny ako otec, dalo by sa to zmenit, keby po ten rodny list nie je ochotny ist??

ave17
17. jan 2018

Ak máte raz podpísané vyhlásenie o otcovstve,tak tam je uvedené,aké meno bude mať dieťa.Ty to len tak zmeniť nemôžeš,iba súdnou cestou.A je uuuuplne jedno,kto pre ten RL pôjde.Ty mas občiansky rovnako ako otec dieťaťa,a obaja ste rovnocenni zástupcovia.To že on preň nepôjde,nič nemení na situácii.

janci05
17. jan 2018

Ahoj. Najlepšie by bolo zavolať priamo na Matričný úrad a informovať sa tam. Ak ti to trochu pomôže zorientovať sa, tak skús pozrieť túto stránku https://www.slovensko.sk/sk/agendy/agenda/_naro....

moniqaaaaa
autor
17. jan 2018

Nemusi on podpisat aj suhlas s krstnym menom?? Lebo to sme neuvadzali

moniqaaaaa
autor
17. jan 2018

Ale dakujem inak za radu..

moniqaaaaa
autor
17. jan 2018

@ave17 iba sudnou cestou?? A ked sa s nim dohodnem, tak to pojde, ze?? Da sa to zmenit??

ave17
17. jan 2018

Nie,na krstnom mene sa nedohadujete,to nahlasujes ty v pôrodnici,nikto iný.Neviem,či sa dá zmeniť to priezvisko,myslím,že jedna kópia vyhlásenia sa necháva aj na úrade,to asi nie je len tak.Ale opýtaj sa na matrike,aby to potom nenapadol,keď už teraz máte vzťahy ako máte.

moniqaaaaa
autor
17. jan 2018

@ave17 financne prispievat sa mu nechce, ale zo zmenou aj tak suhlasit nebude.. skusim sa s nim este dohodnut, ale neverim

3009
17. jan 2018

Ale ak je uvedený v RL, tak treba súdnou cestou určiť výšku výživného /to je ti povinný posielať/ a upraviť aj styk, aby si to mala na papieri a nedohadovali ste sa, ak sa už teraz neviete dohodnúť. Všetko treba mať papierovo podložené. Ak je uvedený na RL, tak určite v budúcnosti plánuje sa "starať" o výchovu a môže ti robiť prieky. Prajem ti silné nervy.

11mirka22
17. jan 2018

A čo ak by si v pôrodnici to súhlasné vyhlásenie rodičov nepredlozila? A tým pádom ho ani neuvedies ako otca... Ak neskôr budeš chcieť výživné, tak na súde poziadas o určenie otcovstva. Ale meno bude mať tvoje. Aj keď neviem čo vyvadzate teraz, keď už je dieťa na ceste... Ale do toho ma nič nie je...

cevrik5
17. jan 2018

No podla mna ak on pren neprijde, tak to meno dietata pojde same sudnou cestou. Sice matka nahlasuje pri porode meno ale pre rodny list MUSI ist otec, viem to lebo ja som bola dost fit po porode a tak som to chcela vybavit sama a poslali ma so sklopenymi usami, ze naco som prisla, ze pre rodny list musi prist len otec a to prave kvoli tomu, aby bolo iste ze aj otec podpisom a prevzatim rodneho listu dietata suhlasi s menom dietata. 🙂 snad som pomohla

cevrik5
17. jan 2018

@moniqaaaaa musi, pri prevzati rodneho listu

3009
18. jan 2018

Kto pôjde pre RL na matriku je úplne jedno, môže ísť aj napr. babka, dedko ak majú OP rodičov dieťaťa. Volaj na matriku, ale ja som to mala tak, že išla babka.

moniqaaaaa
autor
18. jan 2018

@3009 oba obcianske budu asi problem kedze on byva 200km daleko 😜

moniqaaaaa
autor
18. jan 2018

@3009 to je prave to, ze RL nemame este.. maly sa ma narodit o dva mesiace

moniqaaaaa
autor
18. jan 2018

@cevrik5 to fakt?? A je to tak vsade???

11mirka22
18. jan 2018

@cevrik5 mám presne rovnakú skúsenosť ako ty...

3009
18. jan 2018

@moniqaaaaa ale k vybratiu RL netreba oba OP oboch rodičov, stačí jedného. Veď si zavolaj na príslušnú matriku podľa toho kde budeš rodiť.

ave17
18. jan 2018

Je to kravina,čo píšete,že musí prísť pre RL otec,ja mám pri oboch vypísané iba vyhlásenie o otcovstve a oba RL som bola vyzdvihnúť ja,na otca sa nikto nepýtal. Ako a keby si to pri preberaní otec s otcovstvom rozmyslel,tak čo ako prepisu už vystavený RL,lebo si to niekto rozmyslel,baby rozmýšľajte. Podklady pre vystavenie RL sú na matriku odoslané z pôrodnice a nedá sa s nimi cachrovat podľa nálady rodičov.

moniqaaaaa
autor
18. jan 2018

@ave17 tak snad je to tak, lebo vraj pren pojde, ale co ked mu za dva meaiace znova rupne v bedni a na vsetko sa vysere?? Aj tak rozmyslam ze ho neuvediem ani ako otca ani nedam jeho priezvisko.. nechce sa mi miesto toho, aby som sa venovala malemu, behat po sudoch a s nim sa dotahovat..

ave17
18. jan 2018

@moniqaaaaa tak to si ho musíš poznať ty,či potrebujes výživné od neho,ci to zvládnes sama,či sa bude dožadovať otcovskych práv,aby ste potom nebehali po súdoch,kde sa toho bude dožadovať.Neviem,čo sa medzi vami porobilo,ale nezavidim Ti,ze toto musíš riešiť 2 m pred pôrodom

moniqaaaaa
autor
18. jan 2018

@ave17 v tomto je zase strasne nevyspytatelny.. poznam ho dokonale, ale teraz neviem ako zareaguje.. reci ma, ale to mal vzdy.. a ma 34 rokov a rozum stale nikde 😝

cevrik5
19. jan 2018

@11mirka22 pekne ma vytocili vtedy 🙂 tiez to mohli napisat jasne, ze rodny list sa odovzdava vylucne otcovi... Ale tak uz vieme 😀

11mirka22
20. jan 2018

@cevrik5 no ale podľa niektorých komentárov, čo tu čítam, tak nie všade je to tak. Nechápem prečo niekde vydajú rl hocikomu a inde nie...

moniqaaaaa
autor
20. jan 2018

@11mirka22 tiež nechapem, musim zistit ako je to v NR...

moniqaaaaa
autor
20. jan 2018

Nasla som to, ze pokial ho urcim ako otca, musime prist pre RL obaja 😜 to uz co jeee???

aleka
22. jan 2018

Neviem čo to tu motate ale skúsim vysvetliť - ak je otec zapísaný v rodnom liste tak môže ísť po rodný list aj on. Ak nie je zapísaný tak nie! Ak ho neuvedies pri pôrode do rodného listu ako otca tak tam nebude. Automaticky má priezvisko po matke. Ak otec zistí že nie je zapísaný v rodnom liste môže požiadať súd o určenie otcovstva . No a to že niekomu matrika vydá rodný list - ak pošlem moju mamu že ho potrebujem tak ho dá...známa...ale nesmie ! Môže len otcovi alebo matke dieťaťa čo sú v rodnom liste