Ako má vyzerať návrh na pridelenie výživného?

janka2012
13. jan 2010

ahojte.momentalne mam 19 rokov.ked som bola mala, mama davala navrh na sud, aby na mna otec platil, no neuspesne.nikto ho nevedel najst, tak sa to nechalo tak. teraz, ked som plnoleta, by som to chcela zmenit, pretoze planujem este studovat na vysokej skole a zide sa kazdy cent.chcela by som sa opytat, ci neviete, kde sa da zohnat nejaky vzor, podla ktoreho by som mohla podat navrh na sud a co k tomu budem potrebovat.

dakujem za vsetky odpovede 🙂

hga
17. jan 2010

ivett: pis k veci. ak jej otec zije v juznej afrike tak moze davat podania kolko chce. preco jej nenapises aj toto?

ivett
17. jan 2010

hga ale kdybys četl pozorně, tak na to upozorňuji... 😉 když prostě neví, zda vůbec žije v SK nebo v ČR nebo kdekoli, pak není vůbec jasné, jestli ho vůbec najdou 😉 a pokud ano (což pochybuji, vzhledem k tomu, že psala, že už jednou po něm soud pátral a marně) pak není rozhodně ještě zřejmé, že vůbec bude mít z čeho výživné platit, takže ve finále i když ho najde, tak třeba dostane směšných 500,- Kč 😉
a mmch i kdyby žij v jižní africe a oni to věděli a znali jeho adresu, tak se soudní jednání klidně konat může, jen se protáhne, protože než mu něco do té jižní afriky doručí, tak to bude holt trvat 😉 víš o tom kulový, tak s emě nesnaž nachytat 😀

a buď tak laskav a nechytej mě za slovíčka, díky 😉

hga
17. jan 2010

ivett: ak byval v juznej afrike a aj sa mu doruci rozhodnutie - ako ho vykonas?

ivett
17. jan 2010

to je další věc a já po xté říkám, že i když ho najde, není to žádná výhra 😉 ale co ty víš? třeba má v ČR veden účet, pak lze zrovna to dlužné výživné zabavit z toho účtu, pokud je někde zaměstnán, pak lze srážet ze mzdy, případně ze soc. dávek apod.
pokud nic z toho nebude možné, pak má zakladatelka tématku jednoudše smůlu...spokojen? to jsi chtěl slyšet? děláš chtráka co? 😀

hga
17. jan 2010

nedelam chytraka. smejem sa z vas ked prve a posledne riesenie proti otcovi je hned sud a trestne oznamenia.

ak ho sama nevie najst ako jej pomoze podanie zaloby? snad si nemysli ze slabo plateny uradnik na sude sa bude hrat na colomba a hladat jej otca po celom svete kvoli par rokom vyzivneho?

ivett
17. jan 2010

hga, hned ze začátku jsem psala, že nechápu proč to tak dlouho neřešili a najednou to řešit chtějí...soud je dneska běžný prostředek, jak z takových otců (a nejen otců, i matek) to výživné vymoci, trestní oznámení je tonejkrajnější řešení, ale divil by ses jak účinné...
to, že soud není od toho, aby si hrál na colomba, tvrdím také, nicméně z vlastní zkušenosti můžu říct, že neděláme prakticky nic jiného než že pátráme po těchto lidech...na obranu janky, ona jaksi nemá možnost zjistit, kde se zdržuje (pro potřebu soudu stačí znát adresu trvalého pobytu, který každý někde hlášen mít musíme, třebaže na úřadě, to je jedno, ale prostě máme), soud naopak má určité prostředky jako jsou centrální evidence obyvatel, napojení na úřady a instituce a má možnost zjistit o člověku kde co...aby se ale něčím takovým začal zabývat, musí vědět min. tu formální adresu účastníka...

hga
17. jan 2010

ivett: janka je na slovensku.

pises: "ona jaksi nemá možnost zjistit, kde se zdržuje (pro potřebu soudu stačí znát adresu trvalého pobytu, který každý někde hlášen mít musíme, třebaže na úřadě, to je jedno, ale prostě máme), soud naopak má určité prostředky jako jsou centrální evidence obyvatel,"

podla zakon 253/1998 Z.z. o hlaseni pobytu obcanov, §23 ods. 2 Ministerstvo, okresne urady a obce poskytuju na zaklade pisomnej ziadnosti PO alebo FO oznamenie o mieste pobytu obyvatela.

takze ako vidis, nedala si janke relevantnu radu ale urazas moju osobu.

ivett
18. jan 2010

tak ok, omlouvám se, že jsem se tě dotkla... 😅

někdo už tu psal, že se snažil bydliště otce zjistit a bezvýsledně, řekli jim, že si má soud tu žádost podat sám, tak proto jsem reagovala, že janka nemá tolik možností jako soud nebo jiné úřady...

a když jsi tak chytrý, tak proč se tu vůbec bavíme, tak dej jance relevantní radu jak na to a vyřešeno ne? očividně jsi velice inteligentní a všechno máš maximálně nastudované, takže proč se s náma vůbec zahazovat...měl jsi to napsat hned na začátku a ne tu psát jen chytlavé poznámky, jak jsme vlastně všichni hloupí a nevíme o ničem nic...tečka, končím...

janka jestli se budeš chtít na něco zeptat, klidně napiš přes IP, tady to nemá s určitými rýpavci smysl...

dzio2
18. jan 2010

hga bud si policajt alebo uradnik ktoreho opustila zena a nasla si prachateho chlapa 😝 a lebo mas traumu zo svojho zivota ale ak este niesi otcom tak sa ani oto vzivote nepokusaj

andelka
18. jan 2010

ivett: No já jen, že to fakt není jednoduché dostát požadavkům soudů, i když mám na něco zákonný nárok. Když mi ze soudu napsali, že když nenaípšu tu adresu, tak že se tím vůbec nebudou zabývat a nám odevšad psali, že nám ji dát nesmějí, ať si zažádá soud sám, tak jsme byly fakt zoufalé.
Jinak si taky myslím, že se to mělo u janky řešit dřív. Celkově tyhle věci dlouho trvají, teď se bude zároveň se studiem trápit tímhle.
Prosím tě, asi jsi to tu už psala, ale mohal bys ještě jednou - když potřebuju zjistit pro tyto účely něčí trvalé bydliště - na jakou instituci se mám obrátit?

andzi
18. jan 2010

hga, s miestnou príslušnosťou je najmenší problém. Ak by si poznal novelu OSP, tak by si to isto vedel. A ďalej už tvoje príspevky komentovať nebudem. Nemá to význam.

Baby, prečo stále reagujeme na jeho príspevky? Jemu nejde primárne o riešenie problému, ale o sústavné provokovanie. A potom sa vytešuje, keď sa rozčuľujeme. 😉

ivett
18. jan 2010

andzi já odteď tu osobu ignoruji 😉

andelko já chápu, jak to muselo být náročné, a rozhodně to ničím neomlouvám...systém je někdy (často) hodně na pytel, to uznávám...
ono je to těžký, ty máš na něco nárok vůči někomu, ale toho někoho musíš aspoŇ znát, nebo ho nějak označit tak, aby soud věděl, s kým má jednat a komu má poslat žalobu a tak, a prostě když nám navrhovatel dotyčného neoznačí, tak my si nemůžeme vycucat z prstu, že je to zrovna tenhle člověk...prostě nějakou alespoň základní adresu, soud musí vědět od vás a až pak si může vesele pátrat...

jinak k tomu zjišťování bydliště, upřímně říkám, že si nejsem jistá, kdo vám to vlastně může sdělit...nejspíš ohlašovna každého úřadu (obecního, městského, magistrátu), ale pak musíš alespoň vědět, že dotyčný se zdržuje, resp. má trvalý pobyt v daném okrese, pokud nevíš ani to, tak mi jako jedna z možností přijde napsat na centrální evidenci obyvatel žádost, která ale dle mého názoru musí být nějak odůvodněna a oni posoudí, jestli je to dostatečný důvod pro to, aby ti to mohli sdělit...jinak už fakt nevím...taky možná záleží na ochotě daných úředníků...

je to prostě těžký, něco jde hrozně snadno a jiné věci, mnohdy hodně důležité jdou zbytečně složitě... 😕

hga
18. jan 2010

andzi: miestna prislusnost nie je problem? aj ked ma trvaly pobyt v juznej afrike? chapes o com je rec?

andelka
18. jan 2010

hga: můj otec žil v Rakousku a zjistit se to nakonec nějak dalo.

ivett: jo jo, my jsme jim pak napsali poslední známou adresu v ČR a co nám napsali odjinud (že nám to nemohou sdělit). Nakonec se to snad nějak našlo přes velvyslanectví a sranda byla, že když se otec dostavil k soudu, tak už zas bydlel jinde 😅
na ochotě daných úředníků - hm, a pak se tady v tom systému něčeho domož. 😝 Upřímně doufám, že už mně nebo moje děti nic takového nepotká. Taky jsem si dala dost velký pozor při "výběru" partnera, při těchto zkušenostech.

ivett
19. jan 2010

andel taky v to doufám, nejsou sice všichni úředníci stejní a jedni by se mohli přetrhnout, aby pomohli, jiné to jen obtěžuje, ale pohled lidí na náš systém chápu a nedivím se mu...přestože si myslím, že je mnohdy hodně ovlivněný třeba médii a různými kauzami...Přece jen, když se u soudu projednává nějaká šílená kauza (ať už trestní nebo ciivlní), všude se o tom píše a ví, lidi mají pocit, že tu kauzu znají a dělají na základ ězkreslených informací nějaké závěry, pro soud samozřejmě mnohdy nelichotivé...proč se ale třeba nepíše naproti tomu o tom, že i když jedna věc trvá u soudu 10 let, tak že dalších 1000 jiných, je skončených do měsíce??? ale to jsem odbočila 😅

hlavně, že se otec našel, i když to musela být makačka...ono je to prostě těžký, když bydlí v cizině a nejste v kontaktu jako rodina, jak s ním pak má být v kontaktu nějaká insituce jiného státu...ale všechno posléze samozřejmě jde, jen to prostě trá, všechno musí být oficiální, když je to v cizině, tak s překladem do jazyka (už jen to, než to tlumočník přeloží trvá dlouho) a je to prostě jedno s druhý, pak je to najednou půl roku i víc a lidi tvrdí, že MY máme potřebu něco zdržovat...Naopak, my máme potřebu se toho ztrřepat co nejrychleji, jen lidi si to bohužel někdy neuvědomují a díky sami sobě si řízení protahují...

a zase odbočuju, tak mizím a jdu něco dělat 😀

andelka
19. jan 2010

ivett: Já mám se soudy a úřady právě spíš horší zkušenosti, ne z médií, ale vlastní a z okolí. Tak vím, že pouštět se do toho není žádná sranda. Jsem zvědavá, jestli do toho janka nakonec půjde. Nárok na to má, ale záleží, jestli jí to bude stát za to.
Mně tehdy ani tak nevadilo, že to trvalo delší dobu (to bylo celkem pochopitelné), jako mě iritovaly některé skutečnosti - třeba že když soud posuzoval výdělky rodičů, tak od mamky měli doložené všechny výplaty za 3 roky zpětně snad, otec donesl jeden nějaký vtipný lístek za jeden měsíc, ani nevím kterého roku a soudu to stačilo. Já vím, že je asi složitější vyžádat si z ciziny nějaké solidnější potvrzení o příjmech,ale prostě mi to přišlo nespravedlivé. Možná byla i škoda, že jsme tehdy nebyli v EU. Nevím. Už je to za náma.
Každopádně tyhle věci jsou běh na dlouhou trať, stojí to nervy, výsledek nezaručený - tak ať si to každý pořádně rozmyslí, než se do toho pustí.